Агенција за вработување - ИНФО

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
ovi agenci najmnogu vrabotuvat vo javniot sektor posebno nadvor od sk kade sto nema mnogu firmi i kompanii kade mozat da te vrabotat i segde toa se agencii bliski do vlasta a onie koi gi vrabotuvaat se partiski vojnici na koi im se mackaat ocite do narednite izbori licata tesko dobivaat resenie za postojan raboten odnos i po promena na vladeackata struktura ovie lica odat vo aut .
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
ovi agenci najmnogu vrabotuvat vo javniot sektor posebno nadvor od sk kade sto nema mnogu firmi i kompanii kade mozat da te vrabotat i segde toa se agencii bliski do vlasta a onie koi gi vrabotuvaat se partiski vojnici na koi im se mackaat ocite do narednite izbori licata tesko dobivaat resenie za postojan raboten odnos i po promena na vladeackata struktura ovie lica odat vo aut .
За анализава немам коментар, ептен ти е издржана - од точка до точка! :))

Ништо од ова што кажа не држи вода.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Абе колку има вработено во јавниот сектор надвор од Скопје, па уште преку агенции што да ви кажам :)

Aaaaa добро 280 денари плус за мене :icon_lol:
Да да знам јас веќе со месеци се маткам со нив, ама добро ми е, само што сонувам за вработување, али вајда ќе биде некој убав сончев ден :)
И во една фирма 6 месеци можеш да си практикант максимум!
Али има големи компании со неколку фирми регистрирани, па ротираш. Така да може да те маткаат долго време. (се пронајдов!)
Јебига нема поисплатливо нешто од искористување на млада работна сила со месеци како практикант.
Посебно ова е актуелно последнава година две.
Ама затоа добиваш можност во одлични компании да работиш. Може и ќе те вработат некаде. А може и не. ;)
Доколку сигурно обезбедуваат пракса преку оваа агенција, имаат некои примамлви кои ми фатија око, па можеби во наредниве месеци ќе си ја пробам среќата преку агенцијава. Инаку ваму кај што сум практикант (не сум преку агенција) ми кажаа дека со тој статус може да се биде најмногу една година, дали сакаат да ме „експлоатираат“ повеќе не знам :pos: Сепак договорот ми е на шест месеци :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
На веб страната на Моја Кариера се одржува електронски саем за кариера... ќе биде овозможен live-chat со 10-тина менаџери на човечки ресурси од наши познати компании :)
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Практиканството во МК тие е легално искористување. Во Телеком можеш да си практикант и година, година и пол и да ти кажат ауфидерзен :helou:
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
ovi agenci najmnogu vrabotuvat vo javniot sektor posebno nadvor od sk kade sto nema mnogu firmi i kompanii kade mozat da te vrabotat i segde toa se agencii bliski do vlasta a onie koi gi vrabotuvaat se partiski vojnici na koi im se mackaat ocite do narednite izbori licata tesko dobivaat resenie za postojan raboten odnos i po promena na vladeackata struktura ovie lica odat vo aut .
Токму така. Се сложувам.

За анализава немам коментар, ептен ти е издржана - од точка до точка! :))

Ништо од ова што кажа не држи вода.
:nenene:

Еве, погледни ја референтната листа на една таква агенција па види кои и се клиенти.

Многу е јасно преку кои агенции одат привремените вработувања во државните претпријатија и јавните институции.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
https://mojakariera.com.mk/index.psp?x_arem_lang=mk

Еве ти од ИТЦ моја кариера линк. Зачлени си се ако сакаш.



И не е претежно, туку само за практиканти и обуки.
Привремени вработувања ЈОК.

И зимаат месечно од практикантите по 1000рче од скромната плата.

Ама затоа па ти даваат можност да работиш во фирми во кои сите посакуваат да работат. Професионални се и супер функционираат. И одлични им се бесплатните обуки за CV, мотивационо писмо, за интервју, за однос со работодавач ...
Ги испитав скроз,заборавив да ти кажам :) Земаат 720 денари од практикант,но од фирмата која бара практикант.А фирмата нема обврска да плаќа практиканти,тоа е по нивна желба.
Во секој случај одлична можност за почеток.
Не зимаат ни само 720 ден ниту 1000 туку 10 000 за два месеци од практикантите(можеби е различно за различни фирми, ама во овој случај беше толку). Практикантите од нив не добиваат ништо, самата фирма ако сака им плаќа на практикантите некоја скромна сума, 50% од онаа реалната, затоа што имаат големи трошоци кон моја кариера. Агенцијата не Ви направила Вас никаква у слуга за да вие работите за џабе без ралика колку време, само затоа што го објавиле огласот на интеренет. Затоа Ви препорачувам да си немате работа со оваа агенција :smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не зимаат ни само 720 ден ниту 1000 туку 10 000 за два месеци од практикантите(можеби е различно за различни фирми, ама во овој случај беше толку). Практикантите од нив не добиваат ништо, самата фирма ако сака им плаќа на практикантите некоја скромна сума, 50% од онаа реалната, затоа што имаат големи трошоци кон моја кариера. Агенцијата не Ви направила Вас никаква у слуга за да вие работите за џабе без ралика колку време, само затоа што го објавиле огласот на интеренет. Затоа Ви препорачувам да си немате работа со оваа агенција :smir:
Јас имам фирма и јас имам практиканти и јас соработувам со оваа агенција.Значи не тресам од памет,ниту имам нешто добивка да лажам.Трошоците од фирма се 720ден од практикант,а од практикант не зема ништо оваа агенција.Ако сакам јас како фирма да им платам ќе им платам и 15 000 денари,ако несакам нема ни денар да добијат 6 месеци.Потоа или ќе се вработат или ќе одат надвор.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Јас имам фирма и јас имам практиканти и јас соработувам со оваа агенција.Значи не тресам од памет,ниту имам нешто добивка да лажам.Трошоците од фирма се 720ден од практикант,а од практикант не зема ништо оваа агенција.Ако сакам јас како фирма да им платам ќе им платам и 15 000 денари,ако несакам нема ни денар да добијат 6 месеци.Потоа или ќе се вработат или ќе одат надвор.
Во договорот од Моја кариера пишуваше дека фирмата треба да им исплати 10 000 денари, и јас не лажам !
Да точно е и јас го кажав тоа дека практиткантите ништо не добиваат од агенцијата, туку самата фирма ако сака им плаќа нешто :smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во договорот од Моја кариера пишуваше дека фирмата треба да им исплати 10 000 денари, и јас не лажам !
Да точно е и јас го кажав тоа дека практиткантите ништо не добиваат од агенцијата, туку самата фирма ако сака им плаќа нешто :smir:
Во мојот договор со нив такво нешто немаше.Не велам дека лажеш,само кажувам она што јас го знам.:smir:
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Во мојот договор со нив такво нешто немаше.Не велам дека лажеш,само кажувам она што јас го знам.:smir:
Oki i jas ne velam deka lazes,verojatno e razlicno za sekoja firma inaku ova bese dogovor sto go potpisuva praktikantot.. Inaku kakva firma imas ako ne e tajna cisto informativno :)
 
Член од
16 август 2011
Мислења
64
Поени од реакции
12
Мене ме интересира дали може мојата фирма легално да ангажира практикант, без јас на овие шалабајзериве да им ги давам тие пари? Не знам 4к денари, 7к денари, 950денари од договор и слично. Од каде за нив министерството дало амин да прават договори за практиканство, и само тие и никој друг. Како може министерот некои организации да ги поставува во монополистичка позиција со декрет дека тие имаат право да ја реализираат програмата за вработување и практиканство. Некој поупатен во темава?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Се разбира секој си бара провизија за својата услуга Агенциите сами си прават политика како ќе ги наплатуваат своите услуги тука нема ништо спорни тинодј!

И они плаќаат трошоци за телефон,интернет,струја,лиценца и така натака.......
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мене ме интересира дали може мојата фирма легално да ангажира практикант, без јас на овие шалабајзериве да им ги давам тие пари? Не знам 4к денари, 7к денари, 950денари од договор и слично. Од каде за нив министерството дало амин да прават договори за практиканство, и само тие и никој друг. Како може министерот некои организации да ги поставува во монополистичка позиција со декрет дека тие имаат право да ја реализираат програмата за вработување и практиканство. Некој поупатен во темава?
Легално законски не е возможно некој да работи за тебе, а да не плаќаш придонеси. (НЕ)Легално можеш само еден месец да видиш дали знае да работи и да го осигураш. Во сите останати случаи без амин од трудова ќе те гонат кривично. А амин трудова дава со свој печат на овие договори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom