Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Едно е како навиваш, друго е објективно да размислиш за предностите и негативностите на можностите.
Воопшто не навивам. Искрено, ич не ми е гајле. Како човек, повеќе чувствувам дека припаѓам на запад, отколку на исток. Пораснав на западна филозофија, западна музика, западна литература, со исклучок на Достоевски, Толстој, Гогољ, Шестов и уште неколку руски писатели. Не се срамам од своето словенско потекло, и секогаш кажувам од каде сум во комуникација со странци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Не знам, освен со руската литература, никогаш не сум се идентификувал со Русите како народ, ниту сум ги сметал за нешто праведни. Западен мајндсет е премногу опширно, тешко ми е да реплицирам на нешто такво.
не ми ги свати писанието мислам …

Опширно за тебе и за тие што ги гледаат ластовичките и си мислат дека е пролет. Оние кои ги гледаат резултатите на ова 30 годишно измачување можат да го насочат прстот конкретно на запад и нивното лицемерие.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
не ми ги свати писанието мислам …

Опширно за тебе и за тие што ги гледаат ластовичките и си мислат дека е пролет. Оние кои ги гледаат резултатите на ова 30 годишно измачување можат да го насочат прстот конкретно на запад и нивното лицемерие.
Тоа е само алиби психологија. Ако зборуваш за Македонија. Апсолутно никој не ни е крив за ситуацијата во која се наоѓаме. Покажавме трагична неспособност да имаме држава и да управуваме со неа. И колку да ти звучи лошо, да не беше САД веројатно немаше ни да постоиме како држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Воопшто не навивам. Искрено, ич не ми е гајле. Како човек, повеќе чувствувам дека припаѓам на запад, отколку на исток. Пораснав на западна филозофија, западна музика, западна литература, со исклучок на Достоевски, Толстој, Гогољ, Шестов и уште неколку руски писатели. Не се срамам од своето словенско потекло, и секогаш кажувам од каде сум во комуникација со странци.
Југославија воошто негувала западна култура, така да културно секој би се нашол нелагодно во Русија. Дури и Србите кои не по своја воља беа бутнати во анти-западниот кош.

Но јас гледам подруго на работите. Русија е неоткинлив дел на Европската култура и цивилизација и не смее да се дели од неа. А на светот му е потребен баланс, а не самовластие на една империја.
Автоматски споено мислење:

Тоа е само алиби психологија. Ако зборуваш за Македонија. Апсолутно никој не ни е крив за ситуацијата во која се наоѓаме. Покажавме трагична неспособност да имаме држава и да управуваме со неа. И колку да ти звучи лошо, да не беше САД веројатно немаше ни да постоиме како држава.
Незнам колкав си, но за ова не се сложувам во целост. Ние ниту баравме независност од СФРЈ, ниту бевме спремни за таков чекор. Така да добро е и до тука што стигнавме. А од способноста на народот не зависи успешноста на државата, поготово на една мала и неважна држава, нашето влијание е како поточе што се влива во Амазон. Србите покушаа брана да напраат, ги потопи водата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Воопшто не навивам. Искрено, ич не ми е гајле. Како човек, повеќе чувствувам дека припаѓам на запад, отколку на исток. Пораснав на западна филозофија, западна музика, западна литература, со исклучок на Достоевски, Толстој, Гогољ, Шестов и уште неколку руски писатели. Не се срамам од своето словенско потекло, и секогаш кажувам од каде сум во комуникација со странци.
Зборувам општо, не стриктно за тебе... Сакав да посочам на недостатокот од критичко и објективно размислување за зијанот и бељите што ни ги направи западот, секундарно и попкултурата што ја увезуваме од западот. Необјективноста и навивачкиот момент е премногу силен кај поголемиот дел од луѓето за трезвено да ја погледнат реалноста. Од друга страна јасно да се разбереме - никако не сугерирам дека Русија и истокот се панацеата. Но никако не се ни непријателот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Тоа е само алиби психологија. Ако зборуваш за Македонија. Апсолутно никој не ни е крив за ситуацијата во која се наоѓаме. Покажавме трагична неспособност да имаме држава и да управуваме со неа. И колку да ти звучи лошо, да не беше САД веројатно немаше ни да постоиме како држава.
За ситуацијата во Македонија има многу кривци,не сме само ние криви.Па човеку во овие 30сет години само подмолни уцени,ембарга добивме од соседите ништо друго.Тука се и албанците кои го чекаат секој момент на слабост за да уценуваат.Освен курдите не верувам дека друг народ има доолку клети соседи.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Незнам колкав си, но за ова не се сложувам во целост. Ние ниту баравме независност од СФРЈ, ниту бевме спремни за таков чекор. Така да добро е и до тука што стигнавме. А од способноста на народот не зависи успешноста на државата, поготово на една мала и неважна држава, нашето влијание е како поточе што се влива во Амазон. Србите покушаа брана да напраат, ги потопи водата.
Види ги Хрватите, направија политички маневар да добијат поддршка од една супер сила како што е Германија, ги натоварија Србите на камиони и си направиија етнички чиста држава. И беа спремни да гинат за неа. Кажи ми еден македонски политичар во сите овие години од осамостојувањето кој направил било каков државнички чекор? Еден единствен? Дали некој се обидел барем да се изгреби кај некоја супер сила да застане на наша страна? Иронично е што Орце Камчев кога му местеше курви на Камерон во Македонија најмногу има државнички потег направено, кога го добивме процесот против Грција благодарејќи на британците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
За ситуацијата во Македонија има многу кривци,не сме само ние криви.Па човеку во овие 30сет години само подмолни уцени,ембарга добивме од соседите ништо друго.Тука се и албанците кои го чекаат секој момент на слабост за да уценуваат.Освен курдите не верувам дека друг народ има доолку клети соседи.
И Курдите биле клети соседи… прашај ги Ерменците кој бил извршител на геноцидот.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.874
Ти реков, албанофобијата ти е вишак во размислувањето и те тера да размислуваш неразумно. Ниту во најголемата експанзија биле опасни по нашето опстоење ниту пак сега се, што како кажува @Inglourious Basterd кога се во залезот на својот демографски потенцијал. Прошетај се малце низ Албанските села и ќе сватиш за што ти правам муабет.
Фактичката нивна бројка и присуство на терен полека се испоставува дека е неважна кога се создава ситуација во која еден шииптар тежи колку двајца до тројца македонци. Ние нема да бидеме апсорбирани од нив, ама извесно е дека сме/ќе бидеме потчинети, што е уште побанално.
Односот кон албанците е основната на цел анти-западен сентимент кај македонците. Ништо друго.


едит. Вакви работи не помагаат сигурно
Го поддржуваме територијалниот интегритет на Украина, вели Петровска


:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
И поима си немаш за германските Die Grünen, кои се едно од најголемите недоразбирања и bullshit на светската политичка сцена.
Освен во Германија, Австрија и донекаде во Скандинавија,овие идиоти немаат поддржувачи .
Реално врска немаш од Германија. Во најмала рака тие се дел од владата и имаат директна улога на Германската политика.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.440
Поени од реакции
3.353
Реално врска немаш од Германија. Во најмала рака тие се дел од владата и имаат директна улога на Германската политика.
:tapp:
А ха , немам ,ти да знаеш..
Роден сум во Берлин, живеам овде 25 години, но појма немам.. Буффф
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.197
Поени од реакции
21.347
:tapp:
А ха , немам ,ти да знаеш..
Роден сум во Берлин, живеам овде 25 години, но појма немам.. Буффф
Младо момче. Бар ти го знаеш Берлин и колку е зелен :D Така нека биде.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.848
Колку степени очекуваш џам да свиткаме од кога ќе се мобилизира АРМ?
... не знам што ти значи изразов, ама грешка си ако мислиш дека моментална АРМ ќе заврши работа при мобилизација за потребите на НАТО, како што гледам и читам во екс социјалистичките држави кои сега се во НАТО поради ситуацијата во Украина донесоа закон за мобилизација на сите машки здрави особи од 18 до 45 години (исти проблем ќе биде и тука во МКД како членка на НАТО затоа што нема веќе задолжителен воен рок), па така голем број машки не знаат да репетираат пиштол, а не да бидат дел од контигентот на НАТО,

... како и да е, сите тие кои имале високо образование требале во следните 3 месеци брза обука токму поради тоа што не знаат да држат оружје поради немање задолжителен воен рок, а додека сите други по 4 месеци задолжителна воена обука за потребите на НАТО, така да нашава Штрумфета така ја нареков од мило (министер за одбрана што службено шета со маица со лик на Штрумфета) ништо не спомнува само дека ја подржува Украина, ќе биде интересно кога НАТО ќе побара трупи за мобилизација од МКД ???
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
... не знам што ти значи изразов, ама грешка си ако мислиш дека моментална АРМ ќе заврши работа при мобилизација за потребите на НАТО, како што гледам и читам во екс социјалистичките држави кои сега се во НАТО поради ситуацијата во Украина донесоа закон за мобилизација на сите машки здрави особи од 18 до 45 години (исти проблем ќе биде и тука во МКД како членка на НАТО затоа што нема веќе задолжителен воен рок), па така голем број машки не знаат да репетираат пиштол, а не да бидат дел од контигентот на НАТО,

... како и да е, сите тие кои имале високо образование требале во следните 3 месеци брза обука токму поради тоа што не знаат да држат оружје поради немање задолжителен воен рок, а додека сите други по 4 месеци задолжителна воена обука за потребите на НАТО, така да нашава Штрумфета така ја нареков од мило (министер за одбрана што службено шета со маица со лик на Штрумфета) ништо не спомнува само дека ја подржува Украина, ќе биде интересно кога НАТО ќе побара трупи за мобилизација од МКД ???
А зошто би се мобилизирало НАТО?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom