Миленко и плочата на Кајмакчалан

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Ало дечко, имам проблем со луѓе што трујат за камења спомен обележја во време кога умираат луѓе од државна негрижа. Различни приоритети имаме, и у моментов е тешка глупост. Од секаков аспект. Не сум до толку гладен да ме храниш со патриотизам, ене ти ги оние по кафези што ги шуткаат на митинзи и што ги оставаат мртви кога ке ги згази кола, па нив продавај им муда за бубрези.

Кога ќе сфатиш дека на народов не му е до камења редење за било какви спомен обележја, тогаш ќе праиме муабет. Како праите муабет мислиш Швајцарија живеете па ете дошло време за спомен обележја пошто се друго е под конец.
Значи кратко и јасно ти си против да се подигни спомен обележје за Македонците па макар бил и донација. Не те хранам јас тебе со патритизам, ти си опериран од тоа.
Таман човек ке си помисли дека го достигнавте дното и очигледно ке го изненадите.
Еј што стигнав да прочитам, во Македонија некој од една страна да биди против да се руши нелегално поставен споменик на странска држава во чест на странска војска од една страна , а од друга да биди против дури и за донација за споменик во чест на Македонците и при тоа на другите да им суди кој бил или не патриот.
Оди бе земи обесисе Дечко, направи нешто корисно за државата. Ако ништо друго барем нема да го загадуваш воздухот што го дишеш.
 
S

silmarillion

Гостин
Дечко додека кажуеш кој да се беси по форуми, те чека еден споменик во Чаир на УЧК во спомен на сите загинати Македонци од 2001ва. Или тие не се рачунаат битни ко оние од 1ва светска војна. Тивко е на ножот, али за тоа во Чаир шота на цел глас:) Ете ви идеа за настава у природа од РЕК кога ќе ве носат сите патриоти, место на ножот, во Чаир нека ве пушти газдата :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
владе, има луѓе за кои патриотизам е здравство, здрави млади луѓе што се репродуцираат, школуваат, градат, имаат пари, култура, образование, живот, а не 600 000 такви што избегале од овде затоа што политичарите (што ти им палиш кандило и им ги целуваш прљавите газишта), место се' тоа што горе го наведов им понудија вакви "гробови" по некои вукојебини и коњи низ Скопје.
Работава е на кого колку му дал господ. Ние овде може да ти укажеме на тоа дека грешиш, ама памет со сила не можеме да ти дадеме.
Кога ќе остане без луѓе државава, ти препорачувам и тебе и на сите што ја доживувате оваа примитивна форма на патриотизам, така како највозвишена форма, да идете на Кајмакчалан и од глава да си ја фукнете плочата.
Со тој памет, да ти посакам среќа и господ да ве чува.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
СФРЈ немала никаква причина и мотив да ја лажира македонската историја, а Бугарија и ден денес има огромна причина да ја лажира, односно присвојува нашата историја.
На кој начин Југа ја лажирала и дозирала нашата историја
Во СФРЈ, а и потоа малку се промени, беше строго забрането некој да каже дека не било баш така како што „државата“ определила да се толкува историјата. Позитивните луѓе биле дефинирани и не смеело да се слават останатите (еден куп) кои се бореле за слободна Македонија. Позитивните луѓе биле соработници со негативните (значи, работеле заедно, на иста кауза), а првите биле славени, а вторите оцрнети.
 
W

wicked_1

Гостин
Во СФРЈ, а и потоа малку се промени, беше строго забрането некој да каже дека не било баш така како што „државата“ определила да се толкува историјата. Позитивните луѓе биле дефинирани и не смеело да се слават останатите (еден куп) кои се бореле за слободна Македонија. Позитивните луѓе биле соработници со негативните (значи, работеле заедно, на иста кауза), а првите биле славени, а вторите оцрнети.
Кажи нешто поконкретно де, вака празна слама млатиш ништо не се разбира, како исечоци од некој терк ти се мислењава.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Кажи нешто поконкретно де, вака празна слама млатиш ништо не се разбира, како исечоци од некој терк ти се мислењава.
Па тоа е проблемот. Еве.. ти не знаеш за што пишувам дека си учел (и сите сме учеле) дека Ченто е „душман“ кој е фатен како бега преку граница (со Грција) и е осуден на (мислам) 11 г. затвор. Смееше ли некој да го слави? Прв човек на Македонија во НОБ и првите месеци на НРМ.
Тодор Александров е „црниот ѓавол“. А Даме Груев за него велел дека е иднината (како помлад) на ВМРО и Македонија. А Даме е позитивниот, спомнат во химната. И да не редам.. илјадници примери има. Не е ова форум за историја.
 
Член од
17 декември 2012
Мислења
262
Поени од реакции
173
И едните и другите ми ја спорат државата со тоа што јужниве немаат територијални претензии, него сакаат да не скинат скурца еднаш за секогаш, а другиве Деве Баир многу високо им се гледа па да го подспуштат надоле према К.Паланка ако може.
Кога сме ви jа спорили државата и какви териториjални претензии сме имале?
 
W

wicked_1

Гостин
Па тоа е проблемот. Еве.. ти не знаеш за што пишувам дека си учел (и сите сме учеле) дека Ченто е „душман“ кој е фатен како бега преку граница (со Грција) и е осуден на (мислам) 11 г. затвор. Смееше ли некој да го слави? Прв човек на Македонија во НОБ и првите месеци на НРМ.
Тодор Александров е „црниот ѓавол“. А Даме Груев за него велел дека е иднината (како помлад) на ВМРО и Македонија. А Даме е позитивниот, спомнат во химната. И да не редам.. илјадници примери има. Не е ова форум за историја.
А на кој начин ја фингирале историјата со овој Ченто што правел тогаш, за што бил осуден?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Дечко додека кажуеш кој да се беси по форуми, те чека еден споменик во Чаир на УЧК во спомен на сите загинати Македонци од 2001ва. Или тие не се рачунаат битни ко оние од 1ва светска војна. Тивко е на ножот, али за тоа во Чаир шота на цел глас:) Ете ви идеа за настава у природа од РЕК кога ќе ве носат сите патриоти, место на ножот, во Чаир нека ве пушти газдата :)
И што ти е муабетот. За да подигнеме било каков споменик во чест на загинати Македонци треба прво сите други да ги срушиме? Оти мене ме чека во Чиир? Тебе не те чека? Или ти немаш проблем со тоа, имаш проблем само ако треба да се подигни споменик за Македонците?
Види врти сучи, филовај го како сакаш на крај сепак испаѓа дека сепак си против подигање на споменик ви чест и помен на Македонците па макар тоа било и донација.[DOUBLEPOST=1480468798][/DOUBLEPOST]
владе, има луѓе за кои патриотизам е здравство, здрави млади луѓе што се репродуцираат, школуваат, градат, имаат пари, култура, образование, живот, а не 600 000 такви што избегале од овде затоа што политичарите (што ти им палиш кандило и им ги целуваш прљавите газишта), место се' тоа што горе го наведов им понудија вакви "гробови" по некои вукојебини и коњи низ Скопје.
Работава е на кого колку му дал господ. Ние овде може да ти укажеме на тоа дека грешиш, ама памет со сила не можеме да ти дадеме.
Кога ќе остане без луѓе државава, ти препорачувам и тебе и на сите што ја доживувате оваа примитивна форма на патриотизам, така како највозвишена форма, да идете на Кајмакчалан и од глава да си ја фукнете плочата.
Со тој памет, да ти посакам среќа и господ да ве чува.
А ти кога планираш да емигрираш?
Што тебе уште те држи тука посебно што ти доживуваш некоја друга понапредна форма на патриотизам?
И јас ти посакувам среќа и господ и тебе нека те чува таму некаде далеку, а што ке правиме ните тука после од кога вас софистицираните патриоти ке ве нема отом потом. Сигурно ке смислиме нешто но не гледат зошто тоа после би те интересирало.
Зато бугарскиот в џеб и патот под нозе. Кај 600 000 кај еден повеќе помалце не менува многу.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
И што ти е муабетот. За да подигнеме било каков споменик во чест на загинати Македонци треба прво сите други да ги срушиме? Оти мене ме чека во Чиир? Тебе не те чека? Или ти немаш проблем со тоа, имаш проблем само ако треба да се подигни споменик за Македонците?
Види врти сучи, филовај го како сакаш на крај сепак испаѓа дека сепак си против подигање на споменик ви чест и помен на Македонците па макар тоа било и донација.
Дигај бе сине кај сакаш што сакаш ташак ме заболе. Него ти врти сучи колку сакаш заедно со дебелиов криминалец на амерички визи фактот е дека се посравте у гаќи па сеа ќе идете незнам у која вукојебина да демонстрирате патриотизам а у сред Скопје ви се насраа со двоглав орел. Мене баталиме ја не сум патриот нема што од мене да бараш дали ми смета тој споменик или не. Гледај ме како случаен минувач кој сака да фати сеир на упрпани лажни патриоти за кои не постои направа за да се домери глупочата.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Дигај бе сине кај сакаш што сакаш ташак ме заболе. Него ти врти сучи колку сакаш заедно со дебелиов криминалец на амерички визи фактот е дека се посравте у гаќи па сеа ќе идете незнам у која вукојебина да демонстрирате патриотизам а у сред Скопје ви се насраа со двоглав орел. Мене баталиме ја не сум патриот нема што од мене да бараш дали ми смета тој споменик или не. Гледај ме како случаен минувач кој сака да фати сеир на упрпани лажни патриоти за кои не постои направа за да се домери глупочата.
За некој кој се декларира дека кур го заболе и дека не е патриот некако многу ми делуваш активен на оваа тема и на сличните на оваа и се расфрлаш со оквалификување кој е прав а кој е лажен патриот. Па кој биле бугари , кој прави Македонци. Демек тргал сеир. Ај добро чим така велиш.
И не е повеќе прашањето дали ти смета или не, тоа многу јасно го кажа, само не се доискажа дали ти смета повеќе од бугарскиот нелегално поставен или од тој од Чаир.
И да е најтрагично од цела работа генерално вие као сте најзагрижени за државата, другите нечинат и се глупи и незнаат како треба, вие сега ке ја исправате.
А вака како што сте паметни како не ви текна досега да си го исправите патот како другите паметни 600000 што го исправија. Сигурно не ти е дека нејќеш бугарски пасош да си извадиш. За човек кој се декларира дека кур го боли за овде и дека не е патриот декларирањето дека имаш бугарски корени само за да му ја дувниш од овде би требало најмал проблем да ти биди. Оди грижи се за Германија или таму некаде остај не нас ние глупите да му ја мислиме за тука.
 
S

silmarillion

Гостин
генерално вие као сте најзагрижени за државата, другите нечинат и се глупи и незнаат како треба, вие сега ке ја исправате.
Па отприлика да така е, со мала исправка дека нема да ја исправам(е), него ќе го набљудуваме самоуништувањето :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom