Миленко и плочата на Кајмакчалан

Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Да само бугарските се проблем.
Знам, тоа е резултат на долгогодишно специјално воспитание да се промени блискоста што македонците ја имале со бугарите.
 
S

silmarillion

Гостин
Жорж никој не те спречува да идеш у Перник да се преселиш. Ене ти го можеш и пешки да фатиш ако толку ќејф имаш. Ама не труј овде со бугарштина ок? Знам дека кога ќе се дели државата ќе спакувате ќесите и ќе се приклоните кон матицата ваша бугарска, али дур да дојде тој момент ако може без труење со копар политика ок?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Вечна дилема на еден нормален Македонец е дали (таканаречените) Македонци кои гаат истовремена љубов кон дпмне и кон Бугарија се Бугари што се затекнале да живеат овде или само се неинтелигентни луѓе. Може и некој хибрид од двете.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Жорж никој не те спречува да идеш у Перник да се преселиш. Ене ти го можеш и пешки да фатиш ако толку ќејф имаш. Ама не труј овде со бугарштина ок? Знам дека кога ќе се дели државата ќе спакувате ќесите и ќе се приклоните кон матицата ваша бугарска, али дур да дојде тој момент ако може без труење со копар политика ок?
Не морало ова да го напишеш, знаев отпорано дека вака ќе реагираш. Веќе реков дека сите бевме (и сме) под „третман“ од „кумунизмот“ навака. И ти, и јас... Кој рекол дека сака да се пресели во Бугарија? Јас не... ти? Или ти сакаш во матицата твоја индиска?
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Не морало ова да го напишеш, знаев отпорано дека вака ќе реагираш. Веќе реков дека сите бевме (и сме) под „третман“ од „кумунизмот“ навака. И ти, и јас... Кој рекол дека сака да се пресели во Бугарија? Јас не... ти?
Напротив, морав да го напишам. Која е таа блискост што сме ја имале со Бугарите? Зашто ја да се осеќам поблизок со Бугарите него ли со Грците? И едните и другите ми ја спорат државата со тоа што јужниве немаат територијални претензии, него сакаат да не скинат скурца еднаш за секогаш, а другиве Деве Баир многу високо им се гледа па да го подспуштат надоле према К.Паланка ако може. И да имало блискост, од таа треба да се срамиш бе Жорж земајќи во предвид низ што се прошле Македонците во историјата под Бугарите. И да имало блискост треба да се срамиш од тоа бе Жорж дека си бил близок со фашистичките миленици на балканот.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Напротив, морав да го напишам. Која е таа блискост што сме ја имале со Бугарите? Зашто ја да се осеќам поблизок со Бугарите него ли со Грците? И едните и другите ми ја спорат државата со тоа што јужниве немаат територијални претензии, него сакаат да не скинат скурца еднаш за секогаш, а другиве Деве Баир многу високо им се гледа па да го подспуштат надоле према К.Паланка ако може. И да имало блискост, од таа треба да се срамиш бе Жорж земајќи во предвид низ што се прошле Македонците во историјата под Бугарите. И да имало блискост треба да се срамиш од тоа бе Жорж дека си бил близок со фашистичките миленици на балканот.
Момче, не си дораснат за разговор. Јас не сум близок со никој бугарин. Не станува збор за мене или за тебе. Ако си ти необразован, твој проблем е тоа. Најдобро да почнеш да се интересираш за историјата од пред 100 и повеќе години. Па да се запрашаш зошто стотици македонски револуционери и вмро-вци биле папочно поврзани со Софија, а со Белград занемарливи контакти. Па да се запрашаш зошто народот кога бегал од злото во Македонија бегал во Бугарија, во Србија занемарливо. Па зошто и Делчев, и Груев.. и речиси сите „позитивци“ од ВМРО биле бугарски учители (српски не верувам дека имало), дека сите се школувале во бугарски училишта (и во Македонија, и во Бугарија). Во српските е занемарлив бројот. А па грчките не вреди ни да се споменат..
Јас не пропагирам бугаризам, ниту имам некои посебни симпатии кон бугарите. Напротив, заради ЈУ, воспитан сум и сум многу поблизок со екс-ју државите, но.. јас сум македонец и само тоа... ама не сум глупав и да мижам пред сето ова што го напишав. Ти мижи ако сакаш, ама нема да ја промениш историјата.
 
S

silmarillion

Гостин
Ајде де пљукни го, един народ две држави :) Ајде не се стегај ко кнедла ти се углави у грклан :)

Најдобро да почнеш да се интересираш за историјата од пред 100 и повеќе години.
Видиш Жорж, твојот а и проблемот на вмровците и античкиве е што сте заглавени у историјата пошто ве плаши иднината од што сте неспособни.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ајде де пљукни го, един народ две држави :) Ајде не се стегај ко кнедла ти се углави у грклан :)

Видиш Жорж, твојот а и проблемот на вмровците и античкиве е што сте заглавени у историјата пошто ве плаши иднината од што сте неспособни.
Дали е еден народ и две држави прашај некои потомци на вмро-вци дали нивните прадедовци тоа го мислеле. Јас сум роден, растен, воспитуван во време кога Р. Македонија е конституирана држава (Во СФРЈ) и јас сум воспитан во македонски дух.
Јас не сум заглавен во историјата, но.. историјата НЕ МОЖЕШ ДА ЈА ПРОМЕНИШ. Можеш на хартија (како во ЈУ) да ја дозираш и толкуваш и „лажираш“... ама таа е таква каква што е и ни господ не може да ја промени. Можеш да се сложиш дека е таква или да кажеш каква била (по твое). Па нека се оцени што е точно. Или можеби нешто трето.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Дали е еден народ и две држави прашај некои потомци на вмро-вци дали нивните прадедовци тоа го мислеле. Јас сум роден, растен, воспитуван во време кога Р. Македонија е конституирана држава (Во СФРЈ) и јас сум воспитан во македонски дух.
Јас не сум заглавен во историјата, но.. историјата НЕ МОЖЕШ ДА ЈА ПРОМЕНИШ. Можеш на хартија (како во ЈУ) да ја дозираш и толкуваш и „лажираш“... ама таа е таква каква што е и ни господ не може да ја промени. Можеш да се сложиш дека е таква или да кажеш каква била (по твое). Па нека се оцени што е точно. Или можеби нешто трето.
СФРЈ немала никаква причина и мотив да ја лажира македонската историја, а Бугарија и ден денес има огромна причина да ја лажира, односно присвојува нашата историја.
 
W

wicked_1

Гостин
Јас не сум заглавен во историјата, но.. историјата НЕ МОЖЕШ ДА ЈА ПРОМЕНИШ. Можеш на хартија (како во ЈУ) да ја дозираш и толкуваш и „лажираш“... ама таа е таква каква што е и ни господ не може да ја промени. Можеш да се сложиш дека е таква или да кажеш каква била (по твое). Па нека се оцени што е точно. Или можеби нешто трето.
На кој начин Југа ја лажирала и дозирала нашата историја?

Дај сподели Ѓорѓе ти како постар и мудар човек, не ни оставај вакви мистерии на нас помладите. (n)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Која е таа будала што ќе донира денар за ваква глупост?
Па најверојатно Македонците. Сигурно не ти и такви како тебе кои за жал тука барем ве има во изобилство.
И за тебе поставување на спомен плоча за Македонците кои загинаја во првата светска војна е глупост? Имаш ти некој проблем да се постави спомен плоча сосем легално во нивна чест?
А за каква не би имал против?[DOUBLEPOST=1480372699][/DOUBLEPOST]
Во време кога новороденчиња умираат по болници како комарци од пипс, народ или се гуши во пм честици или фаќа магла од овде, вие најдовте да збирате пари за некаква е***а плоча у вукојебина, која никој ниту ќе ја види, ниту некого го заболе дали ја има. Шо не ја пикнавте у новата програма за „погреб во уште 100 чекори“ и да се задолжите за уште едно 10-15 миљони - пошо ви се може, онака.
Не се пали, донација е. Кој сака ке си донира. Кој нејќе нема. Негово право. Ете ти отвори сметка за донација за она што ти сметаш дека треба, кој те брани.
Само жалното е што не било цела работа дека Миленко ја срушил плочата туку дека е срушена плоча на странска држава во чест на странски војници која нелегално е поставена на наша територија. Тоа вас повеќе ве заболи.
Ете сега дури и донација за подигање на наша спомен плоча во чест на Македонците ви е проблем. Дури и тоа ви пречи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Коа више испунуваш желби, за надгробна би отворил crowdfunding на сите што украле денар од државата последните 25 години.
Не исполнувам јас желби само те прашав дали и зошто имаш против подигнување на спомен обележје во чест на загинатите Македонци за време на првата светска војна, посебно на солунскиот фронт. И зошто тоа би било најголема глупост?
Каква врска има тоа со кој што крадел 100 години потоа.
 
S

silmarillion

Гостин
Не исполнувам јас желби само те прашав дали и зошто имаш против подигнување на спомен обележје во чест на загинатите Македонци за време на првата светска војна, посебно на солунскиот фронт. И зошто тоа би било најголема глупост?
Каква врска има тоа со кој што крадел 100 години потоа.
Ало дечко, имам проблем со луѓе што трујат за камења спомен обележја во време кога умираат луѓе од државна негрижа. Различни приоритети имаме, и у моментов е тешка глупост. Од секаков аспект. Не сум до толку гладен да ме храниш со патриотизам, ене ти ги оние по кафези што ги шуткаат на митинзи и што ги оставаат мртви кога ке ги згази кола, па нив продавај им муда за бубрези.

Кога ќе сфатиш дека на народов не му е до камења редење за било какви спомен обележја, тогаш ќе праиме муабет. Како праите муабет мислиш Швајцарија живеете па ете дошло време за спомен обележја пошто се друго е под конец.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom