Миленко и плочата на Кајмакчалан

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
А ти кога планираш да емигрираш?
Што тебе уште те држи тука посебно што ти доживуваш некоја друга понапредна форма на патриотизам?
И јас ти посакувам среќа и господ и тебе нека те чува таму некаде далеку, а што ке правиме ните тука после од кога вас софистицираните патриоти ке ве нема отом потом. Сигурно ке смислиме нешто но не гледат зошто тоа после би те интересирало.
Зато бугарскиот в џеб и патот под нозе. Кај 600 000 кај еден повеќе помалце не менува многу.
Најнапредна форма на патриотизам е кога државата е средена, економски расте, има регуларен правен систем кој за секого е еднаков, регулирано здравство, образование, животна средина.
Ти и миленко шарпланинецот не сте исто. Мрсниот е криминалец, преварант. На него ова глупирање му е „слобода или ќорка“. Е се снашол, љуби газови у врвот на дпмне и лае како пекинезер, крваво, ама безопасно. Ти си исфрустриран и ти фали ваква храна. За возврат не добиваш ништо. Се гордееш со нешто што не си направил и мразиш луѓе што не ги познаваш. Ти си обичен националист, а не патриот.

За бугарскиот пасош и тенденцијата тој на големо да се бара низ државава - што напраи дпмне да го запре тоа? Тоа е како да има епидемија на колера и дпмне со мал прст не мрда, што ги праи што? - Соучесници.

Тоа е бандата од која искочи еден љуБчо, кој прв извади бугарски пасош, па Димитар Димитров што ќе ја менуваше македонската азбука со додавање на „нови“ (за чудо слични со бугарски) букви, па познатиот бугарофил милошоски за кого основоположникот на македонскиот јазик Блаже Конески е „џуџето од Небрегово“, па директорот на Архивот.... - листата е бесконечна. И ти на овие ситни кошкања на оваа немиена мивка со некои „големи бугарски патриоти“, војничиња (од твој калибар) ги сметаш за патриотизам?

Ги знаеш меморијалите во Зајас, Слупчане, Боговиње, Радуша, Шипковица, на патот кон Попова Шапка, орелот на клучката на Бит Пазар? Имаш за нив ментална перцепција - од кого се подигнати? На кого пукале тие загинатите? Против која држава се бореле?
Јас го имам блокирано мрсниот криминалец на фејсбук, дај ти стаи слики овде од него, како уништува некој од овие, горенаведените. Ако има такво нешто?
Ова ти е као да имаш рак, а ти да одиш на козметичар....отприлика така

И зошто јас сум останал да живеам овде е лична работа, нема што тебе да те интересира.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Па отприлика да така е, со мала исправка дека нема да ја исправам(е), него ќе го набљудуваме самоуништувањето :)
Ептен мудра одлука (y)
Не очекував ништо помалце од така паметна личност.
Ем кур те боли за тука ем заедно ке тонеме во лајната.
Ај јас стварно глуп сум и толку ми сечи ама ти и овој другиот сте посебна категорија.
 
S

silmarillion

Гостин
Ептен мудра одлука (y)
Не очекував ништо помалце од така паметна личност.
Ем кур те боли за тука ем заедно ке тонеме во лајната.
Ај јас стварно глуп сум и толку ми сечи ама ти и овој другиот сте посебна категорија.
Тоа ти мислиш дека ќе тонеМЕ :) Ја викам дека ќе тонеТЕ.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Најнапредна форма на патриотизам е кога државата е средена, економски расте, има регуларен правен систем кој за секого е еднаков, регулирано здравство, образование, животна средина.
Ти и миленко шарпланинецот не сте исто. Мрсниот е криминалец, преварант. На него ова глупирање му е „слобода или ќорка“. Е се снашол, љуби газови у врвот на дпмне и лае како пекинезер, крваво, ама безопасно. Ти си исфрустриран и ти фали ваква храна. За возврат не добиваш ништо. Се гордееш со нешто што не си направил и мразиш луѓе што не ги познаваш. Ти си обичен националист, а не патриот.

За бугарскиот пасош и тенденцијата тој на големо да се бара низ државава - што напраи дпмне да го запре тоа? Тоа е како да има епидемија на колера и дпмне со мал прст не мрда, што ги праи што? - Соучесници.

Тоа е бандата од која искочи еден љуБчо, кој прв извади бугарски пасош, па Димитар Димитров што ќе ја менуваше македонската азбука со додавање на „нови“ (за чудо слични со бугарски) букви, па познатиот бугарофил милошоски за кого основоположникот на македонскиот јазик Блаже Конески е „џуџето од Небрегово“, па директорот на Архивот.... - листата е бесконечна. И ти на овие ситни кошкања на оваа немиена мивка со некои „големи бугарски патриоти“, војничиња (од твој калибар) ги сметаш за патриотизам?

Ги знаеш меморијалите во Зајас, Слупчане, Боговиње, Радуша, Шипковица, на патот кон Попова Шапка, орелот на клучката на Бит Пазар? Имаш за нив ментална перцепција - од кого се подигнати? На кого пукале тие загинатите? Против која држава се бореле?
Јас го имам блокирано мрсниот криминалец на фејсбук, дај ти стаи слики овде од него, како уништува некој од овие, горенаведените. Ако има такво нешто?
Ова ти е као да имаш рак, а ти да одиш на козметичар....отприлика така

И зошто јас сум останал да живеам овде е лична работа, нема што тебе да те интересира.
Оти ти не одиш да срушиш туку чекаш некој друг да ти ја заврши работата. Или тоа е ти е испод части?
Арно ама се испењави за една донација , еј донација за споменик.
Искрено безразлика дали сум јас патриот или националист некако не можам да му верувам на човек дека и мисли добро на државата чим дури и му пречи донација за споменик во чест на Македонците.
Ти си знаеш зошто си останал, но како што се имаш поставено со твоите ставови малце е нелогично. Човек со такви ставови како тебе обично ке го исправеше патот многу пати досега како оние 600000 паметни кои стално ги потенцираш. Изгледа ти не спаѓаш во нив, во паметните де. Изгледа и ти си тука за сеир тргање и заедно да гледаме како тонеме во лајната.
Е па земи чипс и посматрај.[DOUBLEPOST=1480496856][/DOUBLEPOST]
Тоа ти мислиш дека ќе тонеМЕ :) Ја викам дека ќе тонеТЕ.
Ти да не лебдиш ?
А да си поднесиш ти документи за бугарски посовреме дури дават а ?
Не ти е најпаметно.
 
S

silmarillion

Гостин
Ти си исфрустриран и ти фали ваква храна. За возврат не добиваш ништо. Се гордееш со нешто што не си направил и мразиш луѓе што не ги познаваш. Ти си обичен националист, а не патриот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Оти ти не одиш да срушиш туку чекаш некој друг да ти ја заврши работата. Или тоа е ти е испод части?
Арно ама се испењави за една донација , еј донација за споменик.
Оти ти ги кажав приоритетите.
Да сфатеше, дискусијата немаше да оди натаму, очигледно дека не ме разбираш. Не отиде ни ти, па „ти си патриотот овде“ (а јас демек не сум).
Јас може се испењавив, ти ја ископа темава и ја врати во живот - ко без таа плоча да не може да се живее.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Оти ти ги кажав приоритетите.
Да сфатеше, дискусијата немаше да оди натаму, очигледно дека не ме разбираш. Не отиде ни ти, па „ти си патриотот овде“ (а јас демек не сум).
Јас може се испењавив, ти ја ископа темава и ја врати во живот - ко без таа плоча да не може да се живее.
Точно не ојдов, јас уште и на почетокот на темата напишав нешто околу тоа. Разликата е во тоа што ем и ти не отиде , ем се скина јадење гомна оти другите не отишле или отишле , ем дури отиде доттаму што имаш против и донација, као не било приоритет и имало други поважни и поголеми проблеми во државата. Точно има поголеми и поважни проблеми во државата. Ете сега на фб гледам берат донација за некоја џукела што некој несовесен ја повредил па сега берат пари за на ветеринар. Луѓе умираат овие некоја џукела ке спасуваат, ко без таа џукела да не може да се преживее.
Ако одиме во крајности дај цел социјален живот во државата нека запри се додека се не се среди. Нека нема ни новогодишни забави, ни концерти , ни ништо и парите што луѓето сакале да ги потрошат на тоа нека ги донираат за онаму каде сметаш ти дека е потребно. Еднаш да ја оправиме па после ако дај господ ке подигниме и некој споемник. Јас искрено се чудам со кој ум и овие што ги направиле од 45 па наваму ги правеле. Или тогаш се среденио било, мед и млеко течело па удрија на споменици и бисти правње. Будали, а ден денес во некој села пат нема асвалтен нити амбуланта, за колку се исселиле тогаш пак да не ни правиме муабет.
Ти секако вака како што си доследен на тоа што го збораш немаш отидено нити на годишен одмор пошто знаеш луѓе умираат, 600000 се исселија. Не го личи ти да одиш на одмор а некој таму одвај крпи крај со крај. Сигурно цела заштеда им ја донираш и со тоа помагаш малце од малце да се оправи работата.
 
S

silmarillion

Гостин
Владе ти си бе батка у право за се! Само напред терајте, што би рекол Кристофер Валас - само небото ви е лимит.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Точно не ојдов, јас уште и на почетокот на темата напишав нешто околу тоа. Разликата е во тоа што ем и ти не отиде , ем се скина јадење гомна оти другите не отишле или отишле , ем дури отиде доттаму што имаш против и донација, као не било приоритет и имало други поважни и поголеми проблеми во државата. Точно има поголеми и поважни проблеми во државата. Ете сега на фб гледам берат донација за некоја џукела што некој несовесен ја повредил па сега берат пари за на ветеринар. Луѓе умираат овие некоја џукела ке спасуваат, ко без таа џукела да не може да се преживее.
Ако одиме во крајности дај цел социјален живот во државата нека запри се додека се не се среди. Нека нема ни новогодишни забави, ни концерти , ни ништо и парите што луѓето сакале да ги потрошат на тоа нека ги донираат за онаму каде сметаш ти дека е потребно. Еднаш да ја оправиме па после ако дај господ ке подигниме и некој споемник. Јас искрено се чудам со кој ум и овие што ги направиле од 45 па наваму ги правеле. Или тогаш се среденио било, мед и млеко течело па удрија на споменици и бисти правње. Будали, а ден денес во некој села пат нема асвалтен нити амбуланта, за колку се исселиле тогаш пак да не ни правиме муабет.
Ти секако вака како што си доследен на тоа што го збораш немаш отидено нити на годишен одмор пошто знаеш луѓе умираат, 600000 се исселија. Не го личи ти да одиш на одмор а некој таму одвај крпи крај со крај. Сигурно цела заштеда им ја донираш и со тоа помагаш малце од малце да се оправи работата.
http://sdk.mk/index.php/naslovna/agentsijata-za-vrabotuvane-ke-potroshi-40-000-evra-sose-70-hostesi-za-saemi-za-vrabotuvane/

АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ЌЕ ПОТРОШИ 40.000 ЕВРА СОСЕ 70 ХОСТЕСИ ЗА САЕМИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ
Агенцијата на саемот ќе ангажира и 70 хостеси и 100 лица за обезбедување кои ќе треба да се грижат средбите меѓу невработените и компаниите да поминат без проблем

По овој ракурс да продолжите, патриоти! На ова прво налетав барајќи само да ти покажам колку к** не ги заболе за тебе. Си останал нешколуван, немаш некоја активност редовна очигледно, а веројатно ќе умреш од некоја банална болест....ама затоа си патриот! Браво!

А ние ќе јадеме гомна, не се секирај.
Ти само дооформувај ја сликата на мизерно исфрустрирано човече што во показ на немоќ, незнаење и тотална изгубеност во дискусија почнува да навредува.
Овер енд аут!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
http://sdk.mk/index.php/naslovna/agentsijata-za-vrabotuvane-ke-potroshi-40-000-evra-sose-70-hostesi-za-saemi-za-vrabotuvane/

АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ ЌЕ ПОТРОШИ 40.000 ЕВРА СОСЕ 70 ХОСТЕСИ ЗА САЕМИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ
Агенцијата на саемот ќе ангажира и 70 хостеси и 100 лица за обезбедување кои ќе треба да се грижат средбите меѓу невработените и компаниите да поминат без проблем

По овој ракурс да продолжите, патриоти! На ова прво налетав барајќи само да ти покажам колку к** не ги заболе за тебе. Си останал нешколуван, немаш некоја активност редовна очигледно, а веројатно ќе умреш од некоја банална болест....ама затоа си патриот! Браво!

А ние ќе јадеме гомна, не се секирај.
Ти само дооформувај ја сликата на мизерно исфрустрирано човече што во показ на немоќ, незнаење и тотална изгубеност во дискусија почнува да навредува.
Овер енд аут!
Бреј бреј сум те навредил, ти мене со цвеќиња ме оспипуваше досега. Сакаш да ти болдирам каде ти ме фалиш или доволно голем си за сам да си видиш. Така да толку околу тоа, ако навредуваш ќе бидиш навреден така да не туку плачи.
После гледам се љутиш као за тебе не знаеме ништо па спрема тоа не можеме да судиме, а од друга страна види види цела анализа ми направи, уште да ми кажеш дали спијам со облечени или слечени чорапи за да биди комплетна.
Сакаш малце и за твојата очигледна фрустрираност или многу ќе ти дојди па да почнат да ми фучат опомени.
И како сакаш врти сучи Ти и уште една рака ликови тука јасно и недвосмилсено се изјаснивте дека сте против било какво спомен обележје за загинатите Македонци во првата светска војна па макар тоа било и донација, а од друга страна истите вие одма се стрчавте да го одбраните истото такво спомен обележе кое беше нелегално поставено од странска војска во спомен на странска војска.
Така да можи јас и не сум некој патриот ама ти си последниот што треба да ми суди за тоа.
Било како било напишаното ке си седи тука барем дури постои форумот па секој сам нека си процени кој бил што.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Мене не ме навредуваш со зборови, мене ме навредуваш што постоиш.
И не ми смета споменикот. Кога ќе соберете (ако соберете со стотчињата од дома шо ви ги даваат за кафе), пазете овој бугарско-кичевскиов планинар да не ви ја искрши. Тој мрзи Македонци, а може и тој да ја стаил таа што ја кршеше шарпланинецот и тоа од грчка страна, на враќање од жежок анален викенд на Халкидики. FB_IMG_1480629392518.jpg
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.964
Мене не ме навредуваш со зборови, мене ме навредуваш што постоиш.
И не ми смета споменикот. Кога ќе соберете (ако соберете со стотчињата од дома шо ви ги даваат за кафе), пазете овој бугарско-кичевскиов планинар да не ви ја искрши. Тој мрзи Македонци, а може и тој да ја стаил таа што ја кршеше шарпланинецот и тоа од грчка страна, на враќање од жежок анален викенд на Халкидики.Прегледај го приврзокот 160847
А тебе колку ти даваат? Сигурно не си до толку ненормален за џабе да се глупираш по форуми. Нема врска издржи уште недела две , секако наменски си тука. После како дојде така ке исчезниш освен секако како што реков ако не си толку ненормален па да паѓаш толку ниско за џабе. Или можеби си.
Ајде ке видиме за брзо.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Во СФРЈ, а и потоа малку се промени, беше строго забрането некој да каже дека не било баш така како што „државата“ определила да се толкува историјата. Позитивните луѓе биле дефинирани и не смеело да се слават останатите (еден куп) кои се бореле за слободна Македонија. Позитивните луѓе биле соработници со негативните (значи, работеле заедно, на иста кауза), а првите биле славени, а вторите оцрнети.
Властите на комунистичка Југославија немале никаков мотив, причина ни потреба да создат вештачка држава и нација како што велите вие бугарите, напротив Бугарија (бугарите) имаат огромен мотив и причина да ни ја крадат историјата и да не негираат како нација.

За време на Југославија сите што се залагале за самостојност (отцепување) на Македонија од Југославија биле обвинувани за сепаратизам и затварани, тепани, убивани и следени, истата таа судбина ја имал и Ченто.
Тогаш, тие луѓе не се бореле и залагале за слободна и самостојна Бугарија, туку Макдеонија. Сами себе си се демантирате.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Властите на комунистичка Југославија немале никаков мотив, причина ни потреба да создат вештачка држава и нација како што велите вие бугарите, напротив Бугарија (бугарите) имаат огромен мотив и причина да ни ја крадат историјата и да не негираат како нација.

За време на Југославија сите што се залагале за самостојност (отцепување) на Македонија од Југославија биле обвинувани за сепаратизам и затварани, тепани, убивани и следени, истата таа судбина ја имал и Ченто.
Тогаш, тие луѓе не се бореле и залагале за слободна и самостојна Бугарија, туку Макдеонија. Сами себе си се демантирате.
Не знам дали по грешка ме нарекуваш Бугарин, но не сум. Македонец сум. А историјата сме ја учеле мннннооооооогу малку. На пример, ни збор за тиквешкото и охридското востание против србите по балканските војни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom