Излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Исто така ми се обраќаш и со ова но ти како трансродово лице, доколку си легитимно трансмаж (што треба квалификуван психијатриски персонал да го заклучи) јас имам едно прашање за тебе: кој за тебе заклучи дека си легитимно маж?
Шо ти запишал доктор при раѓањето, службено во податоци?
има таму за должина, тежина ПОЛ и некои забелешки.
Шо заклучи медицината за тебе кога прв пат се појави на овој свет?
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
Репродукцијата т.е размножувањето ти е најосновен процес, започнува уште на ниво на клетка, а истата ја имаш и кај функционалните организми, целта е добивање на потомство за продолжување на животот тука.
Тоа што ние човеците ги користиме репродуктивните органи за „задоволство“ при разни типови на секс, а не само за репродукција е сосема друга работа и ако се гледа од апсект на размножување што е основната задача на организмите тогаш дури и сите типови на секс покрај вагиналниот ти бегаат од нормалното.
Ова твоето е апла ненормално, не ги задоволува ниту нормите за репродукција ниту на било кој начин може да доведе до истата, а ниту пак може да се објасне со здрав разум.
Не мнозинството туку сите организми вклучувајќи ги и микроорганизмите имаат способност за репродукција доколку истата не е пореметена поради некаков физички недостаток, доколку е физичко пореметување тогаш вината за недостаток на истата не е од страна на единките, но кога физички здрави индивидуи решаваат насила да се трансформираат полово и целиот фокус и енергија во животот ги насочуваат на замарање на целото општество со нивната трансформација, наместо да прават нешто корисно за целата заедница, имаме проблем со индивидуи со психички недостатоци.
Да одбереш да не репродуцираш поради немање на материјални услови за одгледување на потомството, поради некаква болест поради која животот ти е во опасност или пак би се заразило и потомството е ок причина за истото, но да менуваш пол и да правиш филмови целиот живот како тебе не ти е удобно во телото во кое си родена е психички недостаток, колку и самата да се сметаш за нормална имаш проблем.
Доколку сметаш дека не ти е удобно оди потпиши дека сакаш да ги дадеш органите на некој нормален после смртта и фрли се од некаде, со тоа ќе направиш корист за општеството, па ако има можност за реинкарнација можеби ќе се родиш следниот пат како машко, па ќе се осеќаш удобно.
Моето било апла ненормално затоа што не ги задоволува нормите за репродукција. Дали ти секогаш кога имаш сексуални односи имаш за да создадеш потомство? Или најчесто заради лична сатисфакција? И јас не зборував никаде за мојата сексуална ориентација туку за мојот родов идентитет.
Второ, зошто тебе или било кој друг би го занимало што правам јас во мојот кревет или со сопственото тело (доколку се одлучам на потегот истото да го прилагодувам на мојот родов идентитет)?
Знаеш како започна целава дискусија која што трае дури и премногу долго? Насловот на темава е излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ и јас само ја раскажав мојата лична приказна која поттикна, еве, како што гледаш и самиот, една огромна дискусија за истото. Зошто, вие луѓето, сте толку засегнати со нешто што е толку многу лично?
За болдираното oh wow.[DOUBLEPOST=1477667567][/DOUBLEPOST]
Шо ти запишал доктор при раѓањето, службено во податоци?
има таму за должина, тежина ПОЛ и некои забелешки.
Шо заклучи медицината за тебе кога прв пат се појави на овој свет?
На тебе не знам ни зошто ти одговарам затоа што си troll, ама еве.
Медицината има правено и премногу грешки баш при обидот да ги вклопат интерсекс бебињата во таа некоја глупа бинарност, па им имаат правено операции како што докторот ќе замисли дека е најправилно, а нормално, едно бебе не е во можност да се произјасни за истото (логика, нели?).
Така што не е медицината таа што ќе го одреди мојот род Правиме муабет за родов идентитет. Род и пол не е исто. Медицината треба да е тука за да ја заврши својата работа доколку јас свесно одлучам дека сакам да ги направам потребните промени.
Има многу примери и различни четива ако прочепкаш на интернетот каде што ќе најдеш дека не може да се промени нечиј идентитет или нечија сексуална ориентација. Она што медицината може и треба да направи е да им помогне на транс лицата да го прилагодат своето тело на личниот идентитет доколку тие одлучат така.
И тоа не е прашање кое што треба тебе или било кој друг да го засега... но сите некако засегнати (y)
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
На тебе не знам ни зошто ти одговарам затоа што си troll, ама еве.
Медицината има правено и премногу грешки баш при обидот да ги вклопат интерсекс бебињата во таа некоја глупа бинарност, па им имаат правено операции како што докторот ќе замисли дека е најправилно, а нормално, едно бебе не е во можност да се произјасни за истото (логика, нели?).
Така што не е медицината таа што ќе го одреди мојот род Правиме муабет за родов идентитет. Род и пол не е исто. Медицината треба да е тука за да ја заврши својата работа доколку јас свесно одлучам дека сакам да ги направам потребните промени.
Има многу примери и различни четива ако прочепкаш на интернетот каде што ќе најдеш дека не може да се промени нечиј идентитет или нечија сексуална ориентација. Она што медицината може и треба да направи е да им помогне на транс лицата да го прилагодат своето тело на личниот идентитет доколку тие одлучат така.
И тоа не е прашање кое што треба тебе или било кој друг да го засега... но сите некако засегнати (y)
Многу филозофираш, значи докторот шо ти запишал во прв момент по раѓањето?

Пол?


Ваљда доктор може да утврди дали бебето е машко или женско.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Let 3,Пријателе батали го/ги.
Не влагај во дискусија,така им правиш услуга.
Игнорирај ги.
Од мене толку,видов со какви луѓе имав дискусија.и сватив на вреди да трошам време на неважни нешта,да се докажуваме.
они по нивни пат ние по наш.

П.с.ова е апел и до другите кои се против геј заедницата и нивните мутанти,да не влагате во понатамошна дискусија,џабе губите време.
Има многу поубави работи на кои треба да им посветите време.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.152
Поени од реакции
20.618
Ако размислиш малку пологички, педофилијата, инцест, канибализам, силување е кога некому наштетуваш. Сексуална ориентација? Не. Возрасни луѓе одлучуваат со кого сакаат да бидат. Преиспитај се повторно во врска со логикава кога споредуваш две сосема различни кагегории.
Инцест? Ако размислиш малку пологички, возрасни луѓе одлучуваат со кого сакаат да бидат. Ако ти решиш да го ебеш татко ти, а татко ти се согласи, тогаш што има тука штетно!?

Ич не си слободоумна. Преиспитај се повторно во врска со логикава кога споредуваш две сосема различни кагегории.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.730
Поени од реакции
35.247
Моето било апла ненормално затоа што не ги задоволува нормите за репродукција. Дали ти секогаш кога имаш сексуални односи имаш за да создадеш потомство? Или најчесто заради лична сатисфакција? И јас не зборував никаде за мојата сексуална ориентација туку за мојот родов идентитет.
Второ, зошто тебе или било кој друг би го занимало што правам јас во мојот кревет или со сопственото тело (доколку се одлучам на потегот истото да го прилагодувам на мојот родов идентитет)?
Знаеш како започна целава дискусија која што трае дури и премногу долго? Насловот на темава е излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ и јас само ја раскажав мојата лична приказна која поттикна, еве, како што гледаш и самиот, една огромна дискусија за истото. Зошто, вие луѓето, сте толку засегнати со нешто што е толку многу лично?
За болдираното oh wow.[DOUBLEPOST=1477667567][/DOUBLEPOST]

На тебе не знам ни зошто ти одговарам затоа што си troll, ама еве.
Медицината има правено и премногу грешки баш при обидот да ги вклопат интерсекс бебињата во таа некоја глупа бинарност, па им имаат правено операции како што докторот ќе замисли дека е најправилно, а нормално, едно бебе не е во можност да се произјасни за истото (логика, нели?).
Така што не е медицината таа што ќе го одреди мојот род Правиме муабет за родов идентитет. Род и пол не е исто. Медицината треба да е тука за да ја заврши својата работа доколку јас свесно одлучам дека сакам да ги направам потребните промени.
Има многу примери и различни четива ако прочепкаш на интернетот каде што ќе најдеш дека не може да се промени нечиј идентитет или нечија сексуална ориентација. Она што медицината може и треба да направи е да им помогне на транс лицата да го прилагодат своето тело на личниот идентитет доколку тие одлучат така.
И тоа не е прашање кое што треба тебе или било кој друг да го засега... но сите некако засегнати (y)
Абе чупе, ти можиш да си тоа што си, тоа што си го врзала во главата дека си машко е психички проблем.
Јас сум тоа што сум, можам да си замислам дека сум космонаут и дека шетам по Марс дури одам по улица, али секоја институција во тој случај ќе ме извади како швркнат, истото е и кај табе.
Ако сакаш да си машко ела и така си имам мака со колата цел ден се влечам по канал да ја опраиме, имам и добра ракија, а и туршијата е веќе напраена.
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
Инцест? Ако размислиш малку пологички, возрасни луѓе одлучуваат со кого сакаат да бидат. Ако ти решиш да го ебеш татко ти, а татко ти се согласи, тогаш што има тука штетно!?

Ич не си слободоумна. Преиспитај се повторно во врска со логикава кога споредуваш две сосема различни кагегории.
Поглупа работа во животов мој немам прочитано.
Велиш инцест, возрасни луѓе одлучуваат да бидат што сакаат. Да, тоа е точно, НО ако размислиш БАРЕМ МАЛКУ ќе ти ТЕКНЕ дека од инцест парови СЕ РАЃААТ деца со ПРЕЧКИ ВО РАЗВОЈОТ. Не е толку тешко да се собере 2+2 кога ќе ги разгледаш последиците, нели?

Многу филозофираш, значи докторот шо ти запишал во прв момент по раѓањето?

Пол?


Ваљда доктор може да утврди дали бебето е машко или женско.
Не филозофирам, ти објаснувам, ама џабе.

Абе чупе, ти можиш да си тоа што си, тоа што си го врзала во главата дека си машко е психички проблем.
Јас сум тоа што сум, можам да си замислам дека сум космонаут и дека шетам по Марс дури одам по улица, али секоја институција во тој случај ќе ме извади како швркнат, истото е и кај табе.
Ако сакаш да си машко ела и така си имам мака со колата цел ден се влечам по канал да ја опраиме, имам и добра ракија, а и туршијата е веќе напраена.
Споредуваш две неспоредливи работи - космонаут со родов идентитет. Едното е професија, другото е идентитет.
Колата, ракијата и туршијата - дефиниција за вистински маж? Или дефиниција за стереотип за вистински балкански маж?
Дали според тебе не се мажи оние кои што се правници, преведувачи, психолози и не поправаат коли, не пијат ракија и она што ти го имаш замислено во твојата глава што претставува вистински маж?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Не филозофирам, ти објаснувам, ама џабе.
Зато и си така конфузна збунета несигурна во себе, на наједноставно прашање не можеш да дадеш одговор, кога си се родил или родила, докторот шо службено, званично запишал кај тебе во документација дека си по пол?
има таму и во колку сат беше пороѓајот, и на каков начин и бебето колку било тешко и долго и од кој пол е, онака чисто како шо мајка природа те создала.
Кај тебе шо пиши во рубрика ПОЛ?
На овој грешен свет во кој пол си дошла?
остај ти филозофии после за кој клуб си навивала, за која патија ќе гласаш која музика слушаше порано а која сега.
Ти си создадена со раѓање полно маж или жена?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.152
Поени од реакции
20.618
Велиш инцест, возрасни луѓе одлучуваат да бидат што сакаат. Да, тоа е точно, НО ако размислиш БАРЕМ МАЛКУ ќе ти ТЕКНЕ дека од инцест парови СЕ РАЃААТ деца со ПРЕЧКИ ВО РАЗВОЈОТ. Не е толку тешко да се собере 2+2 кога ќе ги разгледаш последиците, нели?
Девојко, ако размислиш БАРЕМ МАЛКУ, ќе ти ТЕКНЕ дека инцест парови може да имаат сексуален однос чисто од ЗАДОВОЛСТВО, без намера за правење и раѓање деца. Не е толку тешко да се собере 2+2, нели?

И не знам зошто си таква фашизоидно-затуцана, но возрасни луѓе треба да имаат апсолутно право на сексуална експресија и остварување на своите сексуални интереси, без разлика колку настрано и одвратно изгледа тоа во очите на конзервативните луѓе како тебе.

Поглупа работа во животов мој немам прочитано.
Ако сакаш да прочиташ поглупи работи, почни да си ги читаш своите постови, почнувајќи од последниот, па натака.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Поглупа работа во животов мој немам прочитано.
Велиш инцест, возрасни луѓе одлучуваат да бидат што сакаат. Да, тоа е точно, НО ако размислиш БАРЕМ МАЛКУ ќе ти ТЕКНЕ дека од инцест парови СЕ РАЃААТ деца со ПРЕЧКИ ВО РАЗВОЈОТ. Не е толку тешко да се собере 2+2 кога ќе ги разгледаш последиците, нели?
Се раѓаат деца со пречки во развој и во нормални врски, али кога веќе паничиш, си требала да провериш факти и истражувања

“According to a study published a couple years ago in the Journal of Genetic Counseling, the risk of serious birth defects in the children of incest varies by how close the genetic relationship is, but for first cousins it averages at 2.6 percent higher than usual. The average risk of birth defects in the general population is slightly more than 2 percent. For the child of siblings, which is as close as you can get genetically, other than direct clones, the odds are between 7 and 9 percent higher than normal. That means that nearly 90 percent would be fine.“
 
D

Daedalus

Гостин
Поглупа работа во животов мој немам прочитано.
Велиш инцест, возрасни луѓе одлучуваат да бидат што сакаат. Да, тоа е точно, НО ако размислиш БАРЕМ МАЛКУ ќе ти ТЕКНЕ дека од инцест парови СЕ РАЃААТ деца со ПРЕЧКИ ВО РАЗВОЈОТ. Не е толку тешко да се собере 2+2 кога ќе ги разгледаш последиците, нели?
Ете, ќе речеме дека постои некој поголем ризик за раѓање на деца со пречки во развојот и ризик девојката да забремени дури и со користење на заштита.
Но, замисли романтична врска помеѓу дедо и својот внук којшто има веќе наполнето 18 години. Тие се две возрасни единки коишто прават консензуално одреден чин, а воедно не можат да направат дете. Ова е коректно и во склад со моите морални вредности како либерал којшто ја следи славната максима на Мил. Дали е тоа ок и со тебе или си хипокрит?
 

FtM

Член од
19 февруари 2016
Мислења
65
Поени од реакции
12
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Интервју за магазин "Портрет". Излегување од плакарите не само пред родителите. И не планирам да застанам тука само со ова затоа што многу работи треба да се сменат.

http://www.lgbti.mk/Home/Post/07a3a983-79e2-43cc-ac1b-2b7754279c05#.WCGd8tQrKt9
ова Алекс ти си? :facepalm:



Алекс: Пред не повеќе од десетина години првпат се сретнав со зборот трансродовост. Почнав да истражувам повеќе на таа тема зашто нешто се разбуди во мене. Исто така, почнав да го анализирам минатото, од оние наивни детски игри, улогите што ги одбирав и како јас се доживував во нив, па сè до адолесценцијата низ којашто сè уште поминував дотогаш и како се калапев како личност преку тогашните идоли.

Буквално кажува дека ако не била во контакт со тој термин, немала да да прави вакви глупости. Значи пропаганда и реклама прави вакви работи. Точно како што кажувам цело време. Поготово врз мозок на деца во развој.
 
Последно уредено:
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Иам другарка од Шведска, женета и НАЈНОРМАЛНО ПРИФАТЕНА ОД ЦЕЛА ФАМИЛИЈА.

Им се дивам на интелигенцијата со која располагаат.
Снаата е во најнормални односи со свекрвата и свекорот.
Таквиот брак таму е нормален, пошто и нема причина да биде ненормален.

Мислам дека постојат само ненормални луѓе што не можат да сфатат дека некои луѓе не се со „стандардна“ секс ориентација.

Македонскиот мозок на просечниот граѓанин е далеку од тој напредок на Шведска.

Најнормално, ќе очекувам КОМЕНТАРИ ОД ХЕЈТЕРИ.

Ама ќе ви речам едно нешто: вие што хејтате и не прифаќате, во вас е отровот. Тоа што го носите тоа и го покажувате, немате друго што да покажете.

Отворено ги поддржувам сите ЛГБТ лица зашто почитувам слободен избор со кој не е засегнат и загрозен животот на никого!

А македонските (просечни) семејства имаат уште многу дури да еволуираат до задоволителното ниво
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Иам другарка од Шведска, женета и НАЈНОРМАЛНО ПРИФАТЕНА ОД ЦЕЛА ФАМИЛИЈА.

Им се дивам на интелигенцијата со која располагаат.
Снаата е во најнормални односи со свекрвата и свекорот.
Таквиот брак таму е нормален, пошто и нема причина да биде ненормален.

Мислам дека постојат само ненормални луѓе што не можат да сфатат дека некои луѓе не се со „стандардна“ секс ориентација.

Македонскиот мозок на просечниот граѓанин е далеку од тој напредок на Шведска.

Најнормално, ќе очекувам КОМЕНТАРИ ОД ХЕЈТЕРИ.

Ама ќе ви речам едно нешто: вие што хејтате и не прифаќате, во вас е отровот. Тоа што го носите тоа и го покажувате, немате друго што да покажете.

Отворено ги поддржувам сите ЛГБТ лица зашто почитувам слободен избор со кој не е засегнат и загрозен животот на никого!

А македонските (просечни) семејства имаат уште многу дури да еволуираат до задоволителното ниво
Има многу хејт и отров во твојов коментар. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom