Излегување од плакарот и реакција од родители - ЛГБТ

Член од
9 јули 2016
Мислења
17
Поени од реакции
11
Темава е стринктно за ЛГБТ лица, нивни пријатели и роднини кои поминале или ќе поминат низ она за што ќе зборувам. Секој оној што ЛИЧНО не го засега оваа тема и мисли дека никогаш нема да помине низ вакво нешто, го замолувам да се воздржи од коментирање.

Здраво,

Пред повеќе од една година „се отворив“ (не баш по моја волја) кај моите дома дека сум геј и се уште тие се единствените што знаат за тоа. Мојот личен изглед и однесувањето се „во склоп на она што традиционално се очекува од еден 22 годишен маж“ и ни во најмала рака некој може да се посомнева дека всушност ме привлекуваат мажи - поради што шокот предизвикан кај моите беше голем. (Јас сум жив пример дека изгледот и однесувањето не се никаков индикатор за нечија сексуална ориентација.)

Го сакам моето семејство, дури и повеќе од што треба, и ме боли тоа што се наоѓаа5 во непријатна ситуација. На една страна крајно хомофобичните традиционални убедувања со кои пораснале, а на друга - синот во кого инвестирале толку време, љубов и средства за да го изнесат на „вистинскиот“ пат. Секое нивно убедување вели нивниот син не е човек... Ги разбирам и им имам речено се што мислат да кажат - да не го држат тоа во себе, оти неизустените мисли секогаш стануваат позаплеткани во умот. Сакам да им помогнам во маката...

Но, она што ме плаши е нивниот молк. Во периодот што помина само неколкупати мајка ми ми пристапи со цел да разговара, но најчесто завршуваше на под липтајќи и убедувајќи ме дека сум во забуна. А, татко ми... хмм... со него комуникацијата оди преку мајка ми. Само еднаш ми има пријдено и речено дека треба отворено да разговараме за проблемите... Но, иако реченицата ја почна во иста соба со мене, ја заврши во најоддалечената соба во станот. Ситуацијата не е променета нималку иако поминаа година и нешто дена. Тапкање во место, времето не е решение.

Не сум човек што може да е среќен кога луѓето околу него патат, па да беше избор - сигурно немаше да изберам да бидам геј. Исто така не сакам лаги, та не е ни хумано да фатам женска и да ја лажам цел живот, да ја жртвувам нејзината среќа, поради среќата на моите. Од друга страна, не сакам да сум сам - претпочитам стабилна врска со некој со кого можам да градам иднина, што значи нетајна врска. Прилично зафркнато...

За да го постигнам сето ова, треба да ги подучам родителите како да се „одбранат“ или како да не дозволат зборовите од луѓето да допрат до нив - како да живеат без општеството негативно да влијае врз нив поради нешто за што немаат вина.

Ок, не баш едноставна тема и долга објава - но отприлика ги отсликува нештата низ кои поминувам сега.

Ме интересираат ваши искуства, како се аутиравте или од што се плашите да се отворите пред родителите/блиските, колку време поминало откако дознале за вас - додека најнормално сте почнале да зборувате на вакви теми, како реагирале во случај да сте ги запознале со ваш дечко/девојка и сл. Ако сте родител или познаник - како реагиравте и низ што поминавте по аутирањето. Секој совет или објава се добродојдени, било на форумов, било во приватна порака.

Па, повелете. :)
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
129
Поени од реакции
52
Очекувањата што родителите ги имаат од своите деца се страшни. Мислам дека и твоите имаат очекувања како сите други родители, такви очекувања кои ги исполнуваат нормите на македонското закржлавено општество. Тие очекуваат да добијат внуци, да се жениш да имаш свадба, кон тоа се придодава притисокот на заебаното затуцано општество! Ти си храбар и прав маж! Ретко кој има толку храброст! Немој да потклекнуваш. Кога веќе си им кажал, прашај ги што е проблемот и двајцата во иста соба! Ако е проблематично и не можат да те прифатат, тогаш собери си ги работите и фаќај магла.
 
S

staycalm

Гостин
Кога веќе знаат за тебе и не те прифаќаат, едноставно гледај да се преселиш, колку и да ги сакаш. Едноставно родителите во државава, особено постарите, не можат да го смислат тоа, колку и да сакаш да ги промениш ако тие во нивните 40-50-60 години не сфатиле дека не е во ред доколку детето свое не си го прифаќаат за тоа што е, и не може да избере друго, сметам дека не можеш да ги убедиш баш ти, сега.[DOUBLEPOST=1468103099][/DOUBLEPOST]
Што ве влече кај мажи? Очигледно изгорени мозочни ќелии, па овој па другиов педер глуми лудак и му дава совет како биле ненормални родителите и затуцани - абе ропак еден, те држеле во раце, те ранеле, те научиле да збориш а не да јадеш лајна и да пушиш курови со таа уста и најде да јадеш гомна за родителите. Стани родител па да те видам дали така ќе размислуваш.
Море сељак, ко мал на глава си паднал? По твојава логика жената е одгледувана, држена во раце и ранета и сФе за да пуши курови со таа уста? Од вакви ко тебе затуцани не ни ја бива државата и нема ни да ја биде.
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
129
Поени од реакции
52
Ke izvinjavas, ali za zena + zena ne si u pravo ;)
Се накотија бе мме...али у секој случај само да не бараат права за посвојување деца у МК. Друго што сакаат нека прават.
Е кај се намножија? Отсекогаш имало гејови во Македонија.[DOUBLEPOST=1468138262][/DOUBLEPOST]
Епа тогаш неможе да се биде среќен со геј у фамилија. Затоа и родителите се тажни, недека се глупи и затуцани како што обожавате да си ги нарекувате. Во секој случај станува збор за грешка на природата и сега тоа е, бегање нема од таа судбина. Исто како шизофренија или сл.
Родителите многу често не реагираат на добро на своите деца. Родителите се исто така образувани според матрица на македонското затуцано општество, а како што е политичкава ситуација, не изгледа дека ќе се оправиме.[DOUBLEPOST=1468138364][/DOUBLEPOST]
Што ве влече кај мажи? Очигледно изгорени мозочни ќелии, па овој па другиов педер глуми лудак и му дава совет како биле ненормални родителите и затуцани - абе ропак еден, те држеле во раце, те ранеле, те научиле да збориш а не да јадеш лајна и да пушиш курови со таа уста и најде да јадеш гомна за родителите. Стани родител па да те видам дали така ќе размислуваш.
Газето и курот, машкоста. Додека јас пушам, ти онанираш дома, твојата фрустрација нема граници оти нема толку глупо женско што ќе сака да биде со тебе.
 
Член од
9 јули 2016
Мислења
129
Поени од реакции
52
Па зашо не и го нафукаш на некоја жена у дупе ако веке мораш тоа. Разлика меѓу машко и женско шупче не постои.
Па би пробал:), ама сепак не е тоа тоа на крајот како што го сакам.
 
S

staycalm

Гостин
И со секој нивен понатамошен пост на хомофобиве само се докажуваат дека не се само игнорантни туку за жал и глупи :( оф, жал ми е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ај ако имате што да кажете на темата кажете, ако не, магла.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Тешко дека ќе излезеш на крај со сфаќањата на твоите и на општествово генерално.
Јас искрено да бев на твое место ќе се отселев на некое по геј френдли место.
Можеш на пример да бараш азил во некоја држава како Канада на пример каде има легализиран геј брак и добра прифатеност на геј популацијата. Можеш да тврдиш дека си дискриминиран при барање работа поради сексуалната ориентација и би требало да ти дадат азил.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Тешко дека ќе излезеш на крај со сфаќањата на твоите и на општествово генерално.
Јас искрено да бев на твое место ќе се отселев на некое по геј френдли место.
Можеш на пример да бараш азил во некоја држава како Канада на пример каде има легализиран геј брак и добра прифатеност на геј популацијата. Можеш да тврдиш дека си дискриминиран при барање работа поради сексуалната ориентација и би требало да ти дадат азил.
Jac не би препорачувал на ни еден педер да оди во Канада пошто таму многу кусо живеат, спрема извештај од 2001 на International Epidemiological Association се вели :“The aim of our research was never to spread more homophobia, but to demonstrate to an international audience how the life expectancy of gay and bisexual men can be estimated from limited vital statistics data. In our paper, we demonstrated that in a major Canadian centre, life expectancy at age 20 years for gay and bisexual men is 8 to 21 years less than for all men. If the same pattern of mortality continued, we estimated that nearly half of gay and bisexual men currently aged 20 years would not reach their 65th birthday. “
страшна работа како умираат гејојте масовно и предвремено
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
И конечно богот на хомофобите се јави. Добре дојде, Let 3
jac не мразам педери, имам став околу тие екстра права шо ги бараат за нив, а овој напис е само добронаменрен совет за разлика од оној кој злобно му препорача на младиот ни геј да оди во земја каде има големи шанси да скини конци млад
 
S

staycalm

Гостин
jac не мразам педери, имам став околу тие екстра права шо ги бараат за нив, а овој напис е само добронаменрен совет за разлика од оној кој злобно му препорача на младиот ни геј да оди во земја каде има големи шанси да скини конци млад
Така е бе екстра права фрчат и уште бараат, шо знаат другиве, не се свесни дека либералите ги лажат цел живот!!!!!!!!!! Ама срце мислам се договоривме јас и ти да не ме цитираш.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Тешко дека ќе излезеш на крај со сфаќањата на твоите и на општествово генерално.
Јас искрено да бев на твое место ќе се отселев на некое по геј френдли место.
Можеш на пример да бараш азил во некоја држава како Канада на пример каде има легализиран геј брак и добра прифатеност на геј популацијата. Можеш да тврдиш дека си дискриминиран при барање работа поради сексуалната ориентација и би требало да ти дадат азил.
Канада е ретко населена, и им треба народ, па дават виза на сите сериозни луге коишто немаат криминално досие.
@MajklMK Како и кога дозна ти дека си геј? Си имал ли сексуално искуство досега во животот, и со кој пол? Дали си син единец?
Тоа што си го направил е најстрамното нешто, си им го скратил животот на твоите родители.
Секако ти неможеш да размислиш толку далеко, како би ти било тебе синот да ти рече дека прима во гз, поради тоа што си педер и нема да имаш деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom