Македонскиот народ е пред демографска катастрофа

Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Плус такви како @Spell Caster , @george_jov и мн. други (маалси баби) шо не си се замараат за нивниот живот туку за животот на другите прават некому да му е незгодно што живее тука и да отиде подалеку од таков народ и таму да им подари иднина на своите деца.
Ти го прочита постот мој? Да се замарав со другите ќе бев јас асимилиран во масата.
Јас си бев на театар - сам. Јас си влегов во музеј - сам. Ако не сакаат, не сакаат, нивен живот, мој живот.

Секој си има различни цели во животот и различни патишта кон тие цели, така да секој ужива во различни нешта, па дали некој ќе јаде сладолед или ќе пие кафе наместо нешто друго да прави тоа е сопствен избор и до некаде приватна работа.
Точно, нит сум им пререкол нешто, нит они мене. Они си се шетаа надвор по нивен избор, јас бев внатре по мој.
Е сега, проблемот настанува кога почнува да се збори за историја. Пошто нели ние македонците во се сме најдобри, сме угнетувани, па ради сите други не сме успеале. Кога не ја слушнеш и видиш другата страна, подобро молчи.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.670
Кафаните не се “полни“ зашто сме богати туку напротив зашто сме сиромашни и во џебот а уште пострашно и во духот. Чист пример виден лично од мене (а се кладам дека има безброј вакви):
Пред влез имам кафич кои малтене секогаш е полн а во голем дел од нив се и студенти, е сега поминувам и гледам две девојки средени нашминкани и си пијат кафе а после пола саат на каса во КАМ истите купуваат макарони и кесичка мајонез за ручек. Тоа е македонскиот ретардиран менталитет ке си скрати пристоен речек ама 100ден ќе даде за кафе и за пиво и скара во кафана за да биде виден.
како ќе се мажи ако не е видена :icon_lol: а другото ионака и останува да готви макарони кога ќе се мажи :D
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
А навиките на штедење да ги спомнете? Или отсуството на истите? Мислам дека и тоа придонесува многу за состојбата на нечив џеб.
Да се платите 2000-3000Е ќе има штедење, но кога 60% од населението зема 150-300Е од што да се штеди, тоа не ми е јасно.
Македонците се доста штедлив народ, ама барем да се има од што да се штеди, никој не треба да ни кажува како народ дека треба да се штеди, си знаеме, вродено ние на сите
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да се платите 2000-3000Е ќе има штедење, но кога 60% од населението зема 150-300Е од што да се штеди, тоа не ми е јасно.
Македонците се доста штедлив народ, ама барем да се има од што да се штеди, никој не треба да ни кажува како народ дека треба да се штеди, си знаеме, вродено ние на сите
Па од тоа што имам увидено до сега ретко кој планира финансии и штеди, дури и луѓе со семејства, да не збориме некој кој нема. Денес троши, утре за утре. Да не правиме муабет за осигурување па, или приватни пензиски фондови. Тоа на ТВ само го гледаат. Кај нас е мисловен поим.

Платите дека се мали, мали се. Но тоа не значи дека занемарлив процент не може да се става на страна и да се надоградува со време. Тоа знам и по личен основ, и по тој на други, кога биле ставени во дадена ситуација. И од таа мизерна плата ќе најде начин да заштеди нешто.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Значи сепак испадна кафаните се пуни, затоа никој нејќе да раѓа, затоа наталитетот ни опаѓал :confused:
 
C

Castiel

Гостин
Да се платите 2000-3000Е ќе има штедење, но кога 60% од населението зема 150-300Е од што да се штеди, тоа не ми е јасно.
Македонците се доста штедлив народ, ама барем да се има од што да се штеди, никој не треба да ни кажува како народ дека треба да се штеди, си знаеме, вродено ние на сите
Со плати 150-300евра кафаните и дискотеките скоро секој ден се полни. Не е тоа проблемот. Него младите нејќат обрвски тоа е најголемиот проблем.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Со плати 150-300евра кафаните и дискотеките скоро секој ден се полни. Не е тоа проблемот. Него младите нејќат обрвски тоа е најголемиот проблем.
Луѓе што воделе кафани и дискотеки не прават ги истите пари денес, како ги правеле пред 15-тина години.
Кафиќи што се биле во Бисер, Беверли и останати не толку познати места правеле дневно од 20-60.000 денари, денес толку промет може да се пофалат само оние што се во центарот.
Полни се кафаните и дискеките, на 800.000 луѓе во Скопје сигурно има 1000 што може да потрошат у кафана 1000-че без проблем, а реално и бројот на полни кафани е тука некаде со бројот на луѓе што можат да потрошат 1000-че. Може оние кафани што се во центарот вас ви изгледаат полни секој ден, ама сигурно не и оние маалските кафани, каде се собираат хроничните алкохоличари.

Како младите да сакаат обврски, кога камата на стамбен кредит е 5-10% и кога квадратот во Скопје е од 800Е па нагоре, а плата 150-300Е. По ваше излегува дека ромите се најдобри, прават деца каде ќе стигнат, не е битно што некои од нив немаат покрив на глава, битно они прават деца, не е битно што голем дел од тие деца ги користат како средство за правење пари, а некои умираат од преголема доза на афион за да може мирно да спијат, додека со нив се проси.
На тоа се сведува вашето размислување, не е битно што ние немаме што да јадеме битно прави деца, така размислуваат Циганите, мислам дека ние како народ имаме поголема свест и образованост да не го рамниме нашето размислување со тоа или немаме
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
Македонскиот народ пред демографска катастрофа ? Одлично и така треба да ни се забрани размножување во вукојебинава , народ кој незнае да разликува што е добро и што е лошо и толку глуп да стане во изминативе 25 години не треба ни да постои .
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
ајде да правиме деца, ама пелените и бебешката храна, основното образование и здравството за децата до 10 да биде целосно бесплатно.
 
C

cige

Гостин
ајде да правиме деца, ама пелените и бебешката храна, основното образование и здравството за децата до 10 да биде целосно бесплатно.
Како тоа бесплатно? Работниците во фабриките за памперси и бебешка храна да работат без плата? Таквите фабрики да бидат ослободени од комуналии? Наставниците и докторите исто така да работат без плата?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
ајде да правиме деца, ама пелените и бебешката храна, основното образование и здравството за децата до 10 да биде целосно бесплатно.
бадијала е све тоа што го наброја, не се во прашање пари,во 50-60 те години од минатиот век па и порано народот беше мноооогу посиромаршен од сега па сите имаа по 3-5 деца.
Дури и во западниот така наречен богат свет денес имаш парови кој што заработуваат повеќе од солидни пари ама немаат деца или можда 1 дете.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Не е проблемот што не се прават деца, проблемот е што нема кој да прави деца. Сите во странство заминаа, тука баби и дедовци останаа.
Па со субвенционирање на деца правењето сакаат да направат вештачка слика дека ете во МК има народ, живее, се разможува.
Абе утре попис да се направи, дали милион и пол ќе излеземе. Избега народот, си прават и одгледуваат деца во нормален свет, не овде.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Не е проблемот што не се прават деца, проблемот е што нема кој да прави деца. Сите во странство заминаа, тука баби и дедовци останаа.
Па со субвенционирање на деца правењето сакаат да направат вештачка слика дека ете во МК има народ, живее, се разможува.
Абе утре попис да се направи, дали милион и пол ќе излеземе. Избега народот, си прават и одгледуваат деца во нормален свет, не овде.
влегуваш во офф топик, пред еден пост нешто друго пишуваше сега нешто друго тресиш,јас ти кажвам какво е времето ...знам наши луге во странство кој што ради комотен живот немаат деца, по двајца вработени со повеке од солидни плати и прават математика дали било ефтино или скапо да се има дете , значи тој муабет го прават во странство,не во МКД ...остај ти попис мопис Мијалков и остала дневна политика.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
влегуваш во офф топик, пред еден пост нешто друго пишуваше сега нешто друго тресиш,јас ти кажвам какво е времето ...знам наши луге во странство кој што ради комотен живот немаат деца, по двајца вработени со повеке од солидни плати и прават математика дали било ефтино или скапо да се има дете , значи тој муабет го прават во странство,не во МКД ...остај ти попис мопис Мијалков и остала дневна политика.
правиме муабет дека секоја година се помалку деца се запишуваат во училиште.
Не е проблем толку деца правењето колку што е проблем што младите не се решаваат овде да оформат семејство. Повеќе во странство се венчаваат или после вечавка овде, одма во странство заминуваат.
Причините за тоа верувам дека на секој му се познати.
Не е ова политика туку реалност.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
правиме муабет дека секоја година се помалку деца се запишуваат во училиште.
Не е проблем толку деца правењето колку што е проблем што младите не се решаваат овде да оформат семејство. Повеќе во странство се венчаваат или после вечавка овде, одма во странство заминуваат.
Причините за тоа верувам дека на секој му се познати.
Не е ова политика туку реалност.
отсекогаш кај нас народот се отселувал, и на сите им општо познато зашто, ама тие што останувале имале по 5 деца во помизерни услови од денешниве, ама денес не е така, тоа е реалноста ама кој сака да ја виде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom