Македонскиот народ е пред демографска катастрофа

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
не е проблемот во парите, бадијала се обидуваш тоа да го докажеш, јас знам млади парови ( мој роднини) кој што се влечкаат/ле по 7-10 години, и не влегуваат во брак а не па деца да имаат, а финансиите не и им се проблем, имаат пари за редовни пијанки а за деца немаат. И не можам да те/ве разберам како тоа во Скандинавија не сакале деца од едни причини а кај нас причините биле други.
Исто како колегава цитираш грешни работи.

Цитираш (исклучок) висока класа (така да речеме) како пример за проблем на (мнозината) средниот сталеж.
Втора грешка што правиш е дека од еден-два примери (згора на се исклучок) извлекуваш правило за мнозинството. Како статистичка анализа да правиш со/од еден пример.

И последно да, причините не се исти за неправење деца во Скандинавија и тука, апсолутно. Дека животниот стандард и култура, еманципација и менталитет има абисални разлики тука и таму. Дека Скандинавија живеат со 5000 а тука се преживува со 200.
Како да споредуваш милионер што не јаде месо за да биде поздрав, и некој ептен сиромав што не јаде месо дека неможе да си го дозволи, причините се апсолутно различни.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Огромно, мислам од амбис доаѓа.
ОК, после еден куп нови зборови, еве нов. Бетер од хрватите ќе станеме.
Како и да е, проблемот мислам дека постои во речиси цела Европа. Луѓето имаат максимум 1-2 деца, а голем дел и немаат деца.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
ОК, после еден куп нови зборови, еве нов. Бетер од хрватите ќе станеме.
Како и да е, проблемот мислам дека постои во речиси цела Европа. Луѓето имаат максимум 1-2 деца, а голем дел и немаат деца.
Мило ми е што научи нов збор и си го збогати речникот
Во цел свет има опаѓање некаде повеќе некаде помалку, кај нас има многу. Мислам дека источна Европа има најниска стапка од целиот континент, каде се и нај сиромашните од целиот континент.
Има држави и со успешни програми за подобрување на наталитетот.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Мило ми е што научи нов збор и си го збогати речникот
Во цел свет има опаѓање некаде повеќе некаде помалку, кај нас има многу. Мислам дека источна Европа има најниска стапка од целиот континент, каде се и нај сиромашните од целиот континент.
Има држави и со успешни програми за подобрување на наталитетот.
Најмал наталитет има западно-северна европа, кај нас и источна европа има опаѓање но главен проблем е иселувањето.

За разлика од кај нас (ако се иземат едни), таму оние што се котат се доселениците и обично имаат 3-4 деца, додека домородното население имаат едвај по едно.

Пример ти е Франција која е можеби единствена со позитивен прираст, но двигатели на нателитетот се арапите и црнците.

И уште оваа, сиромашна држава и слаб наталитет не одат заедно, Нигер ја има најголемата стапка на наталитет, а ти е една од најсиромашните.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Мило ми е што научи нов збор и си го збогати речникот.
Не „зезај“, смешно е воведување на вакви „ступидни“ зборови, дури си мислам дека е со „малициозни“ намери, никако ова не го сметам „едукативно“.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Па никој не вели дека исклучиво парите се репер за наталитет, ако се споредуваат различни народи, држави и континенти. Споредете Македонија, истите народи, истиот менталитет, истите причини... од кога е многу намален наталитетот. Во 60-80та година во Југославија, бројот на живородени се качил на 40-50.000, природен прираст 10 во 1990та до 20 и 25 во 50 и 60тите). Сега сме спаднати на 22-24.000 живородени и природен прираст 1.3-2 (ниту проста репродукција). Споредете писменост, религиозност, семејна одговорност, права на сопружниците и жената, планирање на семејство....Ако немаш пари да му овозможиш нормално функционирање и вдомување, нема да го раѓаш како оние од ридот кај касарна Илинден.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Не „зезај“, смешно е воведување на вакви „ступидни“ зборови, дури си мислам дека е со „малициозни“ намери, никако ова не го сметам „едукативно“.
Јас не би се фалел дека збогатување на речникот ми звучи глупаво или злонамерно.. Но тоа сум јас.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom