Најекономично греење (затоплување)

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Да, со 15 минути ефективни во еден час одржаваше 21-22 степени во соба од 16кв со многу лоша изолација.
А колку време трае топлината од кога ќе наполниш? Дали 2,3,4... часа? И колку време му е потребно да се загрее?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Значи вака, полни за некои 5 минути а од кога ќе го изгаснеш му требаат 20-30 минути за да се олади, затоа ти реков кај мене 15 минути во саатот работеше ефективно и немаше голема потрошувачка, смешно е за 4 часа 1-1.5кв во зима да троши. Уљен радиатор ЗАСС со два греачи од по 1кв и вентилатор од 600вати, на кец го ставам, термостатот на 3/4 наместен и тера без гајле.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.691
Поени од реакции
4.001
Ova e vo mesec april,maj ili januari, bidejci ako e vistina deka se polni za 5 minuti a prazni za 20-30 , znaci ti vlece struja ili od komsiite ili direktno od jonosfera po teslinite principi na bezicen prenos na energija. Abe se prevrtuvaat vo grob site poznati, pa i nepoznati fizicari ....
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Значи вака, полни за некои 5 минути а од кога ќе го изгаснеш му требаат 20-30 минути за да се олади, затоа ти реков кај мене 15 минути во саатот работеше ефективно и немаше голема потрошувачка, смешно е за 4 часа 1-1.5кв во зима да троши. Уљен радиатор ЗАСС со два греачи од по 1кв и вентилатор од 600вати, на кец го ставам, термостатот на 3/4 наместен и тера без гајле.
Дали пак термо печка 3,5 би била поекономично решение?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Ova e vo mesec april,maj ili januari, bidejci ako e vistina deka se polni za 5 minuti a prazni za 20-30 , znaci ti vlece struja ili od komsiite ili direktno od jonosfera po teslinite principi na bezicen prenos na energija. Abe se prevrtuvaat vo grob site poznati, pa i nepoznati fizicari ....
Абе човек да не ви пише за друго греење освен за клими, ќе ве удри срцето упм...
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
не ми се сменети прозорите, многу се стари самоправски, немам потреба од лувтирање, 24 часа природно несакајќи си влегува воздух низ нив :D
Значи сепак мојот стан од 2015 год е топлински поефикасен :)

Среќа што живееш во Гевгелија, па не ти се лади многу зимно време. А колку кубика трошиш годишно?
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Koj e vo potraga po klima, eve informacija hitaci rak50ppa ja zemal moj prijatel za 60000, ceka da se montira od majstor zoki,strelec ako si mu ja dal mojata garancija na zoki ,ce ja zemam od kaj nego, ako ne daj mu ja , posto mislam rece imale dogovor vo nedela da montiraat.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
А колку време трае топлината од кога ќе наполниш? Дали 2,3,4... часа? И колку време му е потребно да се загрее?
Најдобро да не го гасиш. Пушти на малку и терај цела зима, декември, јануар и пола февруари цел ден и ден и ноќ
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Значи сепак мојот стан од 2015 год е топлински поефикасен :)

Среќа што живееш во Гевгелија, па не ти се лади многу зимно време. А колку кубика трошиш годишно?
оваа година само 4-5 пати го палев каминот, се греам со Неото во 20м2 соба и трошам помалку од иљадарка месечно
можеби половина кубик најмногу, кога беше под нулата тие 4-5 дена
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
На анализиве за тоа кој како ја поминал претходната зима побарав какви се прогнозите-предикциите за зимата што доаѓа....изгледа дека ке биде постудена зимава иако мислев дека ни иде потопла зима или барем иста со претходнава.
На Америве им иде сезоната на урагани и веќе имаат доста анализи и прогнози.
Главниот момент е што во овој период од годината аномалиите со температурите кои ги мерат на површината на Пацификот екваторијално(SST-Sea Surfface Temperature) се намалени споредено со просекот во изминатите години.
Температурите ги има овдеовде вероватно како просеци по месеци) а објаснување што значат податоците овде и овде.
И една прогноза од Global Weather Oscillations (GWO) - објаснувањето е дека токму овие(GWO) во последните 8 години најточни прогнози имаат дадено како за ураганите така и за глобалните климатски промени.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Најдобро да не го гасиш. Пушти на малку и терај цела зима, декември, јануар и пола февруари цел ден и ден и ноќ
Ама да не влече многу струја? Јас минатава зима со панелна греалка се греев и еден месец ми гореше на еден греач од 1250W а од кога ја поставив за да загрее еден ден на 2500W. Кога дојде после струја 7000ден. А на еден греач убаво и фино затоплуваше, ама влече многу струја. Потоа ја палев кога ќе седам во соба, ама не е тоа тоа, само за брзо да загрее мора на 2 греача да гори...
А иначе за ова, јас имам ребраст радијатор од парно и идејата е да се испушти водата (ама мислам дека и нема воопшто), да се наполни со уље и греач да се купи. Друго треба нешто, термостат или..?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Обавезно, греачите со термостат одат комплет.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ама да не влече многу струја? Јас минатава зима со панелна греалка се греев и еден месец ми гореше на еден греач од 1250W а од кога ја поставив за да загрее еден ден на 2500W. Кога дојде после струја 7000ден. А на еден греач убаво и фино затоплуваше, ама влече многу струја. Потоа ја палев кога ќе седам во соба, ама не е тоа тоа, само за брзо да загрее мора на 2 греача да гори...
А иначе за ова, јас имам ребраст радијатор од парно и идејата е да се испушти водата (ама мислам дека и нема воопшто), да се наполни со уље и греач да се купи. Друго треба нешто, термостат или..?
A zosto bi se prefrlal od panelka na radijator, odnosno ako vekje ja imas panelkata zasto bi kupuval greac za radijator pa ulje pa majstori ?? Mislam deka toa ti e ideaata ako dobro te svativ ?
Pogore ti napisaa da ja ostavas panelkata cel den na 1250W t.e na eden greac...
za 15casa vo denot (site vo skapa tarifa) i da trosi nonstop po 1,25Kw za 30dena ke platis 1,25x15x30x6,6=3712den.
vo obratniot slucaj so 2 greaca vkluceni za da pak istata smetka ja imas odnosno 3712den treba da se grees maksimalno 7,5casa vo denot.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
А иначе за ова, јас имам ребраст радијатор од парно и идејата е да се испушти водата (ама мислам дека и нема воопшто), да се наполни со уље и греач да се купи. Друго треба нешто, термостат или..?
А да се јавиш во електропанел
http://www.elektropanel.com.mk/
Тие на задната страна од радијаторот лепат греачи-жици со смешна потрошувачка и продаваат и нивни термостати (ама можеш да си земеш термостат и од електроелемент, околу 350 ден. беа). Еден мој колега се откажа од парно, минатото зимо стави греачи од електропанел и беше задоволен од потрошувачката.[DOUBLEPOST=1470301079][/DOUBLEPOST]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom