Дали ја следиме правилно Библијата?

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
@121314
Да не се казнуваме. Речено ти е на повеќе пати. Дозволено е да се пишува на македонски и евентуално англиски. За вториов е пожелно да има и превод.
На што би личел форумов ако некој пишува на романски, втор на кинески, трет на фарси, четврти на јапонски...... виетнамски, ...турски? Не можеме да ги знаеме сите јазици, нели?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Понатаму ќе молчам,
Правилен избор; до сега, ионака ништо не кажа.[DOUBLEPOST=1468673691][/DOUBLEPOST]
Правилно прашање е : „Хепта, дали ти правилно го следиш Стариот и Новиот Завет?“

А не вака... де кажи ни...
Ме замолуваш или се шегуваш сега?
Не е никаква (за)молба, туку едноставно прашање упатено од мене до тебе, согласно насловот од темава.[DOUBLEPOST=1468673819][/DOUBLEPOST]
А шо ако Исус стварно бил .... фантом !!??
А што ако не бил?

А што ако и ти си фантом, можеби и виртуелен, дигитално генериран лик, ставен на „repeat", кој непрекидно повторува едно и исто Боговорство?...
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
А што ако не бил?

А што ако и ти си фантом, можеби и виртуелен, дигитално генериран лик, ставен на „repeat", кој непрекидно повторува едно и исто Боговорство?...
To е Мики 50:50 шанси шо значи дека јас сум во право колку и целата црква.

У ствари чоек ако анализира малце подлабоко и види дека исус пред 2000 години му ветил на тогашните генерации дека ќе доживеат да го видат неговото повторно враќање и воспоставување на кралевство божје на земјата, и не се вратил како шо кажал и не го исполнил своето ветување дадено на луѓето - испаѓа дека поголем процент е на моја страна и декас ето то со Исус е у ствари фантомска работа.....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
To е Мики 50:50 шанси шо значи дека јас сум во право колку и целата црква.
Let3,

Црквата е во право 100%.
Ти си во криво 100%.

На прв поглед, му доВаѓа „исто„: и Црквата и ти имате по „100%„, ама на спротивни страни сте.

А убо ти велам: држи се до фото-апаратите, за нив барем имаш што да кажеш.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
A vi padnalo li na pamet nekogas dali sledenjeto na biblijata uopste ima blage veze so Isusovoto ucenje i so toa sho Toj stvarno sakal da postigne?
Nekoi ja sledat biblijata od koi nekoi od niv cel zivot ja proucavaat, dodeka ima i takvi sho ednostavno ja ziveat smislata, sushtinata.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Правилен избор; до сега, ионака ништо не кажа.[DOUBLEPOST=1468673691][/DOUBLEPOST]

Не е никаква (за)молба, туку едноставно прашање упатено од мене до тебе, согласно насловот од темава.[DOUBLEPOST=1468673819][/DOUBLEPOST]

А што ако не бил?

А што ако и ти си фантом, можеби и виртуелен, дигитално генериран лик, ставен на „repeat", кој непрекидно повторува едно и исто Боговорство?...
Црквата не е 100% во право. Црквата вели дека Христос ќе дојде? Камо го Исус?

Црквата лаже, лагата е злоба. Црквата е злоба. :)

Sent from my C2000 using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Let3,

Црквата е во право 100%.
Ти си во криво 100%.

На прв поглед, му доВаѓа „исто„: и Црквата и ти имате по „100%„, ама на спротивни страни сте.

А убо ти велам: држи се до фото-апаратите, за нив барем имаш што да кажеш.
Мики да беше црквата 100% у право, Исус, према црковни свети писма би требало да е вратен уше пред 2000 години и кралевство божје да е воспоставено на светот. Али то не се случи како шо е ветено и запишано.

Ете као знак за добра воља, можеме да речиме дека нешто го спречило во тоа идење и дека поради некои... објективни причини, не го исполнил ветеното па као ај ќе дојде потаму. Значи му даваме уше една шанса, а кога ќе дојде?? никој не знае, ни црква ни џамија ни синагога ни ти ни јас. Значи сега сме во фаза на црквено “набадање“ кое трае веќе 2000 години. Се е исто, него го нема освен шо црквата стотици пати повеќќе го зголеми своето овозмно богатство.

Се додека не дојде исус, црквата не е во право а јас сум.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Ти ме прашуваш јас да ти кажам како да ја следите библијата...
Насловот на темата е дали ја следиме библијата правилно :)


Глупости прашуваш.
Не ја следи воопшто библијата ќе направи од тебе роб. ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не ја следи воопшто библијата ќе направи од тебе роб. ;)

Можам да бидам:

1. Роб на гревот.
2. Роб на послушноста.

Што да одберам, кој е твојот совет?[DOUBLEPOST=1468683432][/DOUBLEPOST]
Се додека не дојде исус, црквата не е во право а јас сум.
А кога ќе дојде Он, кога Црквата ќе биде во право, ти кај ќе бидеш?...[DOUBLEPOST=1468683483][/DOUBLEPOST]
Црквата не е 100% во право. Црквата вели дека Христос ќе дојде? Камо го Исус?
На погрешно прашање, се дава погрешен одговор.[DOUBLEPOST=1468683531][/DOUBLEPOST]
Црквата лаже, лагата е злоба. Црквата е злоба. :)
Напиши една вистина; „една„, не „две„, оти „две„ за тебе е претешка задача.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
А кога ќе дојде Он, кога Црквата ќе биде во право, ти кај ќе бидеш?...
А кога ќе дојде?

имаш некоја информација, ете може да е плус минус 6 месеци
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Читај Матеј 25 и извлечи поука, ако можеш.
Toa се велелепни описи на призори како ќе изгледа кралството божје на чело со исус
А кога ќе биде читаме во Матеј 10, Матеј 24, Марко 9, Евреите 10, лука 9.
Значи настанот и сите тие величанствени настани требаше да се случат пред 2000 години, како шо им вети исус на луѓето.
Арно ама како шо сите знаеме, тоа ветување исус не го исполнил и никогаш веќе не се појавил (освен како лик на кора од дрво, тост, пења од пиво, кокошкино јајце....)

Го нема не дојде во закажниот термин, никој не знаезошто не дојде никој не знае кога ќе дојде
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.668
Поени од реакции
11.709
Можам да бидам:

1. Роб на гревот.
2. Роб на послушноста.

Што да одберам, кој е твојот совет
Гревот и послушноста одат рака за рака во стариот еон...
Не можеш ти без гревот, бидејќи бесцелна ќе е послушноста ако немаш грев...

Ти си роб од стариот еон, во пуста надеж дека ако си послушен, ќе бидеш ослободен.

Тешко.

Туку ти како послушник, колку добро ја следиш библијата и законот даден во таа света книга на евреите? Вака читајќи те на форумов, 15те години како христијанин, слабо некако во уката и практикувањето на христијанство...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Да не беше роб на црквата туку на други нешта барем нешто продуктивно ќе излезеше од тебе.
@MIKI1
Ќе престанам да пишувам вистини кога зборувам со тебе чисто да не ти тежат на верата понатаму.


Sent from my C2000 using Tapatalk
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не можеш ти без гревот, бидејќи бесцелна ќе е послушноста ако немаш грев...
Хммм, мудро велиш, оти и баба ми да имаше „токпки„, ќе беше дедо ми...[DOUBLEPOST=1468694736][/DOUBLEPOST]
Вака читајќи те на форумов, 15те години како христијанин, слабо некако во уката и практикувањето на христијанство...
Слабо, велиш? А од кај го знаеш моето практикување во христијанството?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom