Дали ја следиме правилно Библијата?

Член од
25 февруари 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Mislam nije poke ja sledime tradicijata nego zakonot sto je napisan vo Biblijata.Jas ne vervam vo slavi i mnogu drugi raboti sto gi prajme nemozam nigde da najdam vo Biblijata deka pisit.Mislam vo denesen den deka niedna religija ne je prava ustvari ne go pratit zakonot od Boga.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
И според што ќе одредиш кое следење е право? Сите тврдат дека токму нивното е единствено право а сите други се погрешни.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Mislam nije poke ja sledime tradicijata nego zakonot sto je napisan vo Biblijata.Jas ne vervam vo slavi i mnogu drugi raboti sto gi prajme nemozam nigde da najdam vo Biblijata deka pisit.Mislam vo denesen den deka niedna religija ne je prava ustvari ne go pratit zakonot od Boga.
То е барем лесно, обрежи се, почитувај ја саботата како ден божји, принесувај жртви како е опишано и наредено од Госпот, не чувај дома ниту некаде клањај се или моли на слики и кипови....
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Не ја следиме библијата правилно христијаните на форумот прават сосема контрадикторни потези од она што го пишува во библијата, а ние ,,сатанистите" сме жртви на нивното не знаење и ароганција да бевме под други околности може запалени на кладе ќе бевме! :gjavol:
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Mislam nije poke ja sledime tradicijata nego zakonot sto je napisan vo Biblijata.Jas ne vervam vo slavi i mnogu drugi raboti sto gi prajme nemozam nigde da najdam vo Biblijata deka pisit.Mislam vo denesen den deka niedna religija ne je prava ustvari ne go pratit zakonot od Boga.
Настрана празници и икони,христијаните уште на самиот старт прават огромен грев припишувајќи му на Бог син.Бог е еден тој нема ниту син ниту придружник.Бог Јахве таков му се објавил на Мојсеј,така е пишано во Берашит и Тевратот.Така верувале патријарсите,така треба и ние да веруваме.Чуј, Израелу!Господ е наш Бог,Господ е Еден!Затоа љуби го Господа,својот Бог, со сето свое срце,со сета своја душа и со сиот свој разум.Второзаконие 6(4-5).Тука не се спомнува ниту син Божји,ниту мајка Божја.Нема ниту светци,ниту попови.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Настрана празници и икони,христијаните уште на самиот старт прават огромен грев припишувајќи му на Бог син.Бог е еден тој нема ниту син ниту придружник.Бог Јахве таков му се објавил на Мојсеј,така е пишано во Берашит и Тевратот.Така верувале патријарсите,така треба и ние да веруваме.Чуј, Израелу!Господ е наш Бог,Господ е Еден!Затоа љуби го Господа,својот Бог, со сето свое срце,со сета своја душа и со сиот свој разум.Второзаконие 6(4-5).Тука не се спомнува ниту син Божји,ниту мајка Божја.Нема ниту светци,ниту попови.
„...Одете и научете ги сите народи, крштевајќи ги во името на Отецот и Синот и Светиот Дух...„:
(Матеј, 28.19).

Ќе да има и Син а и Свет Дух...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Добро бе ова светото писмо дволично е прво едно во стариот завет после доаѓа исус да го ослободи народот од законот па нов завет. Иии аха

Ја мислам да земеа Откровението да го ставеа во посебен завет (НАЈНОВ ЗАВЕТ) нели као предвидување на иднината, нема смисла да стои во новиот завет :pos:[DOUBLEPOST=1457441326][/DOUBLEPOST]
„...Одете и научете ги сите народи, крштевајќи ги во името на Отецот и Синот и Светиот Дух...„:
(Матеј, 28.19).

Ќе да има и Син а и Свет Дух...
А светци и попој? :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А светци и попој? :)
Имет и попој и Светии...:icon_lol:

Едни од првите ракоположени свештеници ги имаш во Делата апостолски, во 6.5 и 6.6, а Светиите ги имаш во Матеј, 27.52, но и на други места во Новиот Завет.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
За да му угодиме на Бог, не е доволно само да веруваме дека тој постои. Библијата вели дека дури и демоните веруваат дека постои Бог (Јаков 2:19). Но, јасно е дека тие не ја вршат Божјата волја и дека тој не ги прифаќа. За да нѐ прифати Бог, мораме да ја вршиме неговата волја, а не само да веруваме дека тој постои. Исто така, мораме да ги прекинеме врските со лажната религија и да почнеме да го обожаваме Бог на исправен начин[DOUBLEPOST=1465160654][/DOUBLEPOST]ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА: Во врска со лажните учители, Исус Христос рекол: „По нивните плодови ќе ги препознаете... секое добро дрво дава добар плод, а секое гнило дрво дава безвреден плод“ (Матеј 7:15-18). Религиите даваат „безвреден плод“ со тоа што се мешаат во политика и одобруваат работи што му се одвратни на Бог, како што е хомосексуалноста (Јован 15:19; Римјаните 1:25-27). Тие ги поучуваат луѓето за човечки преданија и празни традиции наместо за скапоцените учења од Божјата Реч (Матеј 15:3, 9). На еден свој апостол, Исус му рекол: „Храни ги моите овчички!“ (Јован 21:17). Со тоа истакнал колку е важно луѓето да бидат поучени за Бог. Но, денес многу верски водачи не ги следат неговите зборови. Затоа, голем број луѓе се гладни во духовен поглед
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
За да му угодиме на Бог, не е доволно само да веруваме дека тој постои. Библијата вели дека дури и демоните веруваат дека постои Бог (Јаков 2:19). Но, јасно е дека тие не ја вршат Божјата волја и дека тој не ги прифаќа. За да нѐ прифати Бог, мораме да ја вршиме неговата волја, а не само да веруваме дека тој постои. Исто така, мораме да ги прекинеме врските со лажната религија и да почнеме да го обожаваме Бог на исправен начин
- Шопрајш?
- Еве вршам божја воља...
_ Оти?
- Јебига, морам...
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Не, а и не треба.

Има едни дечки што следат една друга света книга правилно. Знаеш како се викаат? ИСИС.
EEE znaes bas me interesira da mi navedes bar edna pricina za niv, nekoja pricina sto kazuva deka se ispravni??? dali vo toa sto ubivaat mnogu nevini lica, bez tronka zal,sovest I bez Strav od BOG??? Takvite gi narekuvas ispravni???? Sto mozat da dojdat u sekoe vreme I da dojdat I da zarobat nekoj clen od semejstvoto I bez sovest da go obezglavat???
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.505
EEE znaes bas me interesira da mi navedes bar edna pricina za niv, nekoja pricina sto kazuva deka se ispravni??? dali vo toa sto ubivaat mnogu nevini lica, bez tronka zal,sovest I bez Strav od BOG??? Takvite gi narekuvas ispravni???? Sto mozat da dojdat u sekoe vreme I da dojdat I da zarobat nekoj clen od semejstvoto I bez sovest da go obezglavat???
Зошто страв од Бог, па Бог им наредил да убиваат. Тие само ја следат божјата волја, ги извршуваат неговите наредби.

Абе очигледно дека ти не си верник, туку атеист, бидејќи основни работи не ти се познати. Види, постојат едни книги кои се нарекуваат свети книги. Свети се нарекуваат не дека светат, туку дека во нив е запишан зборот Божји. А зборот Божји е... ЗАКОН! Ако Госпо рекол да му се отсече раката на некој, мора да му се отсече. Ама... нема ама, мора да му се отсече. Тоа е наредба од Бог, исправна 100%.

Сè тоа што го прават ИСИС е 100% исправно. Сè си е тоа убаво напишано во тоа книжулето наречено Куран. Куран е света книга. Светата книга е зборот Божји. Зборот Божји е закон. Ако го прекршиш законот - тешко тебе, цела вечност ќе клокотиш над оган во казан со зејтин. Не си свесна како боли да те варат во врел зејтин, и тоа не ден или два, туку цела вечност. Е нема лабаво со Госпо, или ќе правиш како што ти наредил или ќе те варат во казан со зејтин, ко кнедла.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Зошто страв од Бог, па Бог им наредил да убиваат. Тие само ја следат божјата волја, ги извршуваат неговите наредби.

Абе очигледно дека ти не си верник, туку атеист, бидејќи основни работи не ти се познати. Види, постојат едни книги кои се нарекуваат свети книги. Свети се нарекуваат не дека светат, туку дека во нив е запишан зборот Божји. А зборот Божји е... ЗАКОН! Ако Госпо рекол да му се отсече раката на некој, мора да му се отсече. Ама... нема ама, мора да му се отсече. Тоа е наредба од Бог, исправна 100%.

Сè тоа што го прават ИСИС е 100% исправно. Сè си е тоа убаво напишано во тоа книжулето наречено Куран. Куран е света книга. Светата книга е зборот Божји. Зборот Божји е закон. Ако го прекршиш законот - тешко тебе, цела вечност ќе клокотиш над оган во казан со зејтин. Не си свесна како боли да те варат во врел зејтин, и тоа не ден или два, туку цела вечност. Е нема лабаво со Госпо, или ќе правиш како што ти наредил или ќе те варат во казан со зејтин, ко кнедла.
brat ne mi navede ni edna pricina razumna za koi se vo pravo, I drugo, kaj pisuva vo biblijata deka postoi pekollll navedi mi stihhhh, da te vidam ti sto vernik si :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom