Дали ја следиме правилно Библијата?

S

SpaceTraveler

Гостин
@121314 ти детално да ги истражуваше Ведите, а не само со цитати од интернет и тоа на твоите санскрит, хебрејски и старогрчки јазици, ќе забележеше дека Хиндусите му го препишуваа на Сонцето и Богот Индра. Ако си заинтересиран за тоа, пиши ми во инбокс ќе ти испратам .pdf :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.268
Во право е @Хептаграм XI не вреди да си ги прекршам заветите за да ти докажам. Ќе повторам пак, оние што ги интересира нека ја побараат книгата, и не само неа, нека бидат скептични, нека истражуваат и ќе дознаат.
Се слагаш ли со оваа мисла на Соломон?

12. Човек лукав, човек нечестив со лажлива уста,
13. намигнува со очите, говори со нозете, дава знаци со прстите,
14. во срцето негово има подмолност: тој мисли зло во секое време, сее раздори.

(Мудри Соломонови изреки 6)[DOUBLEPOST=1468327212][/DOUBLEPOST]
In the King James Bible the building of the temple in its coded form is found in the 11th book, because 11 and multitudes of 11(like 33 and 88 ) are part of the coding system. The Temple is begun in I Kings 6 and completed in I Kings 7. Exclusive of Psalms 117 there are 1188 chapters in the bible, 1188 is 33 x 36. Psalm 117 is the shortest chapter and center chapter in the bible, with 33 words symbolizing the 33 degrees of Masonry, the 33 years in the life of Christ, the 33 generations from Adam to David, the 33 vertebrae in the human spine, etc. Count 9 sets of 33 chapters from the beginning and come to the start of the Temple in I Kings 6. Psalm 117 stands as the zero point, count 9 sets of 33 backwards and come to the completion of the Temple in I Kings 7.
Не знаев дека Соломон зборувал шекспировски англиски, бидејќи во оригиналот овој псалм содржи двојно помалку зборови. Сешто може човек да научи од Вас.

1O praise the LORD, all ye nations: praise him, all ye people.

2For his merciful kindness is great toward us: and the truth of the LORD endureth for ever. Praise ye the LORD.

http://www.kingjamesbibleonline.org/Psalms-Chapter-117/

http://biblehub.com/interlinear/psalms/117-1.htm
http://biblehub.com/interlinear/psalms/117-2.htm
http://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16338
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Се слагаш ли со оваа мисла на Соломон?

12. Човек лукав, човек нечестив со лажлива уста,
13. намигнува со очите, говори со нозете, дава знаци со прстите,
14. во срцето негово има подмолност: тој мисли зло во секое време, сее раздори.

(Мудри Соломонови изреки 6)
Соломон исто така имал и 700 - ни жени и принесувал жртви на други богови. Ти се слагаш со тоа?
Не знаев дека Соломон зборувал шекспировски англиски, бидејќи во оригиналот овој псалм содржи двојно помалку зборови. Сешто може човек да научи од Вас.

1O praise the LORD, all ye nations: praise him, all ye people.

2For his merciful kindness is great toward us: and the truth of the LORD endureth for ever. Praise ye the LORD.

http://www.kingjamesbibleonline.org/Psalms-Chapter-117/

http://biblehub.com/interlinear/psalms/117-1.htm
http://biblehub.com/interlinear/psalms/117-2.htm
http://www.chabad.org/library/bible_cdo/aid/16338
Веќе ти кажав, немам намера да си ги погазам заветите, залудно провоцираш. Тој што сака да дознае, ќе дознае, вие неможете ништо да направите за да го спречите тоа.
Сосема друг е контекстот, и залудно ме провоцираш да го кажам!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.717
Поени од реакции
11.785
Зошто темата носи наслов „Дали правилно ја следиме Библијата?“

Како може некој што ја следи Библијата да се сомнева дека не го следи правилно законот и етиката дадени во таа света книга?
Темата се однесува само на луѓе кои одат по правилата и законот даден во стариот и новиот завет?

Повеќе дискусија ќе има (или расправии ако темата носи наслов „Дали луѓето правилно ја следат Библијата?“

Подобро е...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

Повеќе дискусија ќе има (или расправии ако темата носи наслов „Дали луѓето правилно ја следат Библијата?“
Хепта,

дај кажи ни, како правилно се следи Библијата...[DOUBLEPOST=1468607384][/DOUBLEPOST]
Psalm 90:13 :)

Sent from my C2000 using Tapatalk
Псалм 52,1.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Хепта,

дај кажи ни, како правилно се следи Библијата...[DOUBLEPOST=1468607384][/DOUBLEPOST]

Псалм 52,1.
Псалм 52,1 треба уште многу преводи да помине за да биде Псалм 90:13. Доколку МПЦ-овиот превод е веродостоен за читање на библијата тогаш не знам за какво беззаконие станува збор. Не гледам и некакво посебно знаечење да му дал Соломон на 52,1. Тоа само вие се тешите со него дека сте единствени добри луѓе, следбеници на Мојсеевиот закон кој пак подржува убивање хомосексуалци и правење свадби помеѓу силувачи и жртви. ДА ТЕ ПОТСЕТАМ, за да не заборавиме...

Јас велам дека нема бог, но не знам за какво беззаконие се зборува, затоа што:

“Зборот на Законот е θέλημα” - Книга на Законот, I-39
,,Нема Закон над Прави што ти е волја." - Книга на Законот III-60

Залудно се обидуваш да му наметнеш некому беззаконие @MIKI1, затоа одстапи пред да те голтне 90:13, отров за човештвото се вашите нетолерантности кои ги црпите од коренот на вашата лошо преведена книга.

Псалм 90:
11. затоа што ќе им заповеда на ангелите Свои за Тебе, да Те чуваат на сите патишта Твои.
12. Ќе Те понесат на раце, да не ја сопнеш од камен ногата Своја;
13. на отровница и на змија ќе нагазуваш, лав и змеј ќе убиваш.

Понатаму ќе молчам, ќе оставам да го каменуваш Серафим Роуз затоа што ,,згреши". :)



[DOUBLEPOST=1468612155][/DOUBLEPOST]
Хепта,

дај кажи ни, како правилно се следи Библијата...
Чудо од подол чичко си ти. :)
Прашуваш Телемит да ти кажува како се живее, како треба да се живее и како треба да се следи книга која што не му значи ништо!
Истото го направија и лицемерите кои што ги слушаа проповедите на Марија Магдалена и кој што бараа да им се каже како да го бараат Бог. Затоа што кутрите научени беа цел живот некои да им заповеда и поставува закони.

Finding the kingdom
And they asked Jesus “How can we find the Kingdom?” And through the lips of Mary, Jesus answered thus: “He who would find the kingdom must seek. Let him seek until he finds that which he seeks. Then he will be troubled. Then after being troubled he will be astonished. Then he will reign over all and will find repose.” And they asked Mary what does this mean? And Mary answered thus: “You must seek for that which is lost. You must seek for it within yourself. And when you find it you will not be happy but distressed.” And they asked, “What is it that we must find” “You must seek the pearl which has become lost. It lies within you. You must seek your own image. Oh you like to look upon your likeness in a looking glass or a picture. Yet when you look upon your image which existed before you, that image which never dies yet remains hidden how much you will grieve!” And many muttered and said “This is nonsense!” and walked away laughing as Mary’s foolishness. But others stayed and asked “Why should we seek that which will distress us?” And Mary said, “Because only if you find it can you be reborn. Then you will be astonished! Then what joy you will know! Then you will come unto the kingdom! Then you will find repose with the father and enter into the life eternal.” They would have asked he more but after this she was silent.

Но, во моментот да ја задоволиме твојата глад за подчинување, ова би било најважно.

And the disciples questioned Mary further. “How should we fast, how should we prey, how should we give alms?” She answered them thus: “Live by the spirit, live by the living truth. Clear your minds, let the spirit fill you. Do not live by the law, do not follow lies, do not do what you abhor. For what is truth to the law is all lies to the spirit. And what is good by the law is abhorrent to the spirit. But all things, both the right and the wrong are revealed to heaven, and nothing shall be hidden from your spirit. Follow your spirit and you will always do what is right.” But her disciples were unhappy with this reply. They were shocked that she told them not to obey the law. They wanted rules, and they asked her again, Please tell us how we should fast, how we should prey, how we should give alms? And Jesus was angry with the disciples. And through Mary he asked them “Why do you fast, why do you pray, why do you give alms?” “We fast to be purified from sin, we pray to be saved, we give alms for the sake of our spirits” replied the disciples. And Jesus replied “If you fast, you will beget a sin for yourselves; and if you pray, you will be condemned; and if you give alms, you will do an evil to your spirits.”

Ти најверојатно си реинкарнација на еден од овие ученици, поздрав од :masa: (отецот, синот и Св.Дух)

93 93/93
 
Последно уредено од модератор:
S

SpaceTraveler

Гостин
Следниот пат немој да заборавиш да ни цитираш нешто и од Codex Manichaicus Coloniensis. Што знаеш, можеби ќе бидеш многу поубедлив.:vozbud:
Од каде се обидувам да му го покажам патот кон Исус, затоа што очигледно не го нашол преку кукање и исповеди во црквата, па го бара на форум и замара невин народ на форум, па згора на тоа ќе се јави некое црно детенце кое што никогаш, но никогаш не успеало да биде убедливо на овој форум со неговите квази текстови со ctrl+f на google.books.com да ми го одзема времето што го имам одвоено за читање на книги, а не на лошо преведени тралалајќи. И ајде сега ти просветли не и кажи ни со која црна вистина ти звучеше достојно и убедливо за да се дискутира со тебе тука? Дека Сонцето не е ОМ, но Сурија? Оди бргу да бакнеш рака на Путин eng Putin, или задник eng Asshole или усни eng Lips. Пред да цитираш уште некоја поема на 5 антички јазици. :)

И тебе да ти го покажам патот... за секој случај, ти треба - се познава!

 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.854
Поени од реакции
8.268
Од каде се обидувам да му го покажам патот кон Исус, затоа што очигледно не го нашол преку кукање и исповеди во црквата, па го бара на форум и замара невин народ на форум, па згора на тоа ќе се јави некое црно детенце кое што никогаш, но никогаш не успеало да биде убедливо на овој форум со неговите квази текстови со ctrl+f на google.books.com да ми го одзема времето што го имам одвоено за читање на книги, а не на лошо преведени тралалајќи. И ајде сега ти просветли не и кажи ни со која црна вистина ти звучеше достојно и убедливо за да се дискутира со тебе тука? Дека Сонцето не е ОМ, но Сурија? Оди бргу да бакнеш рака на Путин eng Putin, или задник eng Asshole или усни eng Lips. Пред да цитираш уште некоја поема на 5 антички јазици. :)

И тебе да ти го покажам патот... за секој случај, ти треба - се познава!
Aпстиненцијата многу лошо ти влијае. Убаво ти понуди @MIKI1 цуцла, што е во потполна согласност со твоите принципи на:

When you make the two one, and when you make the inside like the outside and the outside like the inside, and the above like the below, and when you make the male and the female one and the same, so that the male not be male nor the female female...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Aпстиненцијата многу лошо ти влијае. Убаво ти понуди @MIKI1 цуцла, што е во потполна согласност со твоите принципи на:

When you make the two one, and when you make the inside like the outside and the outside like the inside, and the above like the below, and when you make the male and the female one and the same, so that the male not be male nor the female female...
За каква апстиненција клеветиш сега? Не знам дали се сеќаваш, но ти го имам објаснето стихот од Евангелието според Филип, зошто жената да дојде до спасение треба да стане маж според тие Евангелија!

Да ти повторам пак.

Катарите во Франција за разлика од останатите биле многу либерални и спрема самоубиството (се зема во предвид дека светот е создаден од Демиург и колку побргу се напушти материјалното постоење толку подобро за духовниот развој) прво, второ за разлика од останатите имале премногу голема љубов кон животните и се определиле за вегетерјански живот и замисли, живееле како целибати, не фаќале попови како клецкаат невести во црква и немало такви нешта.

Но да се вратиме на прашањето, зошто пишува дека жената треба да стане маж?! Јас лично не се согласувам со таа црна идеја мој @121314 но поради тој стих се крие начинот на кој што тие биле убедени дека жената мора во наредниот живот да се роди како маж за да дојде до спасение! Тука игра улога вербата во реинкарнација! Се надевам дека ти е појасно или да напишам на хебрејски?[DOUBLEPOST=1468616991][/DOUBLEPOST]Тоа не се мои принципи. Немој да клеветиш и да лажеш, немој! :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Неможам да ја следам библијата а не го разбирам каво е тоа правилно следење кога самата библија ми е пишана неправилно.
Читајќи ја нејзе сфатив само дека творецот на светов не владее со него, дека библијата не не води кон христијанство туку кон ѓаволот кој што е победник...ма цела религија ми е апсурдна..ако подлабоко размислам и сите тие прикаски, како на пр.да го сакаш својот непријател и други глупости , излегува дека Бог е лош оти создал лош производ....и ова е глупо кажано од мене....Прашање е дали воопшто некој чита библија?
Za zal seuste nogu golem procent svetski ja citaat. Ama za srekja nema use dolgo ;)
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Za zal seuste nogu golem procent svetski ja citaat. Ama za srekja nema use dolgo ;)
Повеќе ја читаат или можеби подобро е да кажам прелистуваат од радозналост, па кој може да ја прочита и запамети од едно читање..јас ја имам развртено еднаш и немам намера повтотно да ја земам во раце.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Човек што малку би сакал да го напне мозокот и да научи некои нешта во животот би ја оставил и Библијата и Куранот и Ведите на страна, т.е кога станува збор за ,,како треба да се живее" ако живееш според истите, ќе умреш уште сега на Земјата!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom