Дали ја следиме правилно Библијата?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Хммм, мудро велиш, оти и баба ми да имаше „токпки„, ќе беше дедо ми...
И Исус да беше син божји ќе се вратеше како шо му вети на луѓето уше пред 2000 години
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ќе престанам да пишувам вистини кога зборувам со тебе чисто да не ти тежат на верата понатаму.
Дај потстети ме, која беше последната вистина која ја напиша?
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Хммм, мудро велиш, оти и баба ми да имаше „токпки„, ќе беше дедо ми...
Не те прави Негов следбеник тоа што влегува во устата,туку тоа што излегува од неа...
Затоа Марија Магдалена им рече на твоите предходни инкарнации, да го бараат Христос живеејќи според духот. А не според постови, а во исто време јадење :гомце:[DOUBLEPOST=1468694927][/DOUBLEPOST]
Дај потстети ме, која беше последната вистина која ја напиша?
Види пост погоре. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И Исус да беше син божји ќе се вратеше како шо му вети на луѓето уше пред 2000 години
Не треси „зелени„: убо ти велам да се држиш до своите фото-апарати.

А пошо (нели...) си стручњак за Светото Писмо, треба да знаеш (а не знаеш, очито...) дека сам Христос ги има посочено условите и настаните кои (ќе) претходат на Неговото второ пришествие.

Потсети не‘ кои се тие „знаци на времињата„ кои го најавуваат тоа доаѓање.[DOUBLEPOST=1468695036][/DOUBLEPOST]
Види пост погоре. :)
Видов и гледам дека нема „ништо„ а камо ли „вистина„.
Обиди се пак...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не треси „зелени„: убо ти велам да се држиш до своите фото-апарати.

А пошо (нели...) си стручњак за Светото Писмо, треба да знаеш (а не знаеш, очито...) дека сам Христос ги има посочено условите и настаните кои (ќе) претходат на Неговото второ пришествие.

Потсети не‘ кои се тие „знаци на времињата„ кои го најавуваат тоа доаѓање.
Наместо “набадања“ кко се знаците, Исус кажал дека ќе се врати ушште во времето на животот на луѓето од пред 2000 години.
Им го ветил тоа.
Лично нив им го рекол.

И не дошол

Знаците остај му ги на астролозите, читај библијата таму ти пиши кога требаше стварно да дојде исус
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Не треси „зелени„: убо ти велам да се држиш до своите фото-апарати.

А пошо (нели...) си стручњак за Светото Писмо, треба да знаеш (а не знаеш, очито...) дека сам Христос ги има посочено условите и настаните кои (ќе) претходат на Неговото второ пришествие.

Потсети не‘ кои се тие „знаци на времињата„ кои го најавуваат тоа доаѓање.[DOUBLEPOST=1468695036][/DOUBLEPOST]

Видов и гледам дека нема „ништо„ а камо ли „вистина„.
Обиди се пак...
Тие пак настани не се случија никогаш, а и да се случат иако нема, веројатно Исус ќе одмине проповедник што од неговите зборови направи дрскосерница на интернет и форум!

Е MIKI1 сега гледам како е. И мене ме чуди како после сево ова овој не разбира ништо, така и ти живееш во тој транс, како бе после цела библија овие сеуште не веруваат. Но има разлика помеѓу библија и учебник по физика, нели? :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Наместо “набадања“ кко се знаците, Исус кажал дека ќе се врати ушште во времето на животот на луѓето од пред 2000 години.
Им го ветил тоа.
Лично нив им го рекол.

И не дошол

Знаците остај му ги на астролозите, читај библијата таму ти пиши кога требаше стварно да дојде исус

Очигледно е дека твоето познавање на Писмото е еднакво на „0„ (бројот „нула„, не е буквата „о„).

Туку, не ти е прв пат да немаш одговор, а незнаењето да го покриваш со пренасочување на монологот (твој) во сосема друга насока.[DOUBLEPOST=1468695302][/DOUBLEPOST]
Е MIKI1 сега гледам како е.
А како е де? И мене живо ме занима...
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Очигледно е дека твоето познавање на Писмото е еднакво на „0„ („нула„, не е буквата „о„).

Туку, не ти е прв пат да немаш одговор, а незнаењето да го покриваш со пренасочување на монологот (твој) во сосема друга насока.
Ова сега токму ти го правиш. Буквата О буквата Д, Б и Ж. Немаш друго па пишуваш поезии. Криво ти е што законот на граматиката и комуникацијата не можеш да го игнорираш како што може да се игнорира ,,законот" на библијата! :)[DOUBLEPOST=1468695389][/DOUBLEPOST]
Очигледно е дека твоето познавање на Писмото е еднакво на „0„ (бројот „нула„, не е буквата „о„).

Туку, не ти е прв пат да немаш одговор, а незнаењето да го покриваш со пренасочување на монологот (твој) во сосема друга насока.[DOUBLEPOST=1468695302][/DOUBLEPOST]

А како е де? И мене живо ме занима...
Знаеш ти како е MIKI1, убаво знаеш, скоро 99% од луѓето тука знаат дека лажеш! Повеќето не реагираат затоа што знаат дека и ти си прелажен, па те жалат! :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Немаш друго па пишуваш поезии.
Про-телемит ми замерува за пишување поезија...:pos:[DOUBLEPOST=1468695459][/DOUBLEPOST]
Знаеш ти како е MIKI1, убаво знаеш, скоро 99% од луѓето тука знаат дека лажеш!
Не знам, дај кажи ми како е...Можеш? Јас велам дека не можеш.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Про-телемит ми замерува за пишување поезија...:pos:[DOUBLEPOST=1468695459][/DOUBLEPOST]

Не знам, дај кажи ми како е...Можеш? Јас велам дека не можеш.
MIKI1 вие сте познати по пишување поезии, но тоа го препишувавте тука на другите на овој форум, затоа ми смета! Ми смета тоа што ја имате мувата на капата, а сакате да ја ставите на друг. И Мојсеј и сите други пишуваа во стихови. Кој знае да е библијата во оригинален превод може и рими ќе имаше, вие сте Witchcraft копија. :)

Јас ти кажав што имам, но тебе не ти останува ништо друго освен да си играш мајтап со тие што ти посочија и вистини, факти, цитати (на македонски) не на старо грчки и хебрејски за да изгледаат убедливо и интелигентно како твоето внуче.

После се и ти престана да веруваш во Госпот, само не сакаш да си признаеш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Очигледно е дека твоето познавање на Писмото е еднакво на „0„ (бројот „нула„, не е буквата „о„).

Туку, не ти е прв пат да немаш одговор, а незнаењето да го покриваш со пренасочување на монологот (твој) во сосема друга насока
Која бе друга насока??
црквата постои само за една цел, да го припреми народот за второто доаѓање на исус кога ќе дојдело кралевството божје.
Према библијата тоа требаше да се случи уште пред 2000 години, али не се десило, Исус лично и персонално на луѓето му го ветил тоа:

Ако ве падат од еден град, бегајте во друг. Зашто, вистина, ви велам: нема да ги обиколите Израилевите градови, додека дојде Синот Човечки.

Тогаш ќе се јави на небото знакот на Синот Човечки и ќе се расплачат сите земни племиња, и ќе Го видат Синот Човечки како иде на небеските облаци, со голема слава и сила;
Вистина ви велам: нема да премине овој род, додека сето тоа не се исполни.

Исус му одговори: „Ти рече! Ви велам пак: отсега ќе Го гледате Синот Човечки како седи оддесно на силата и како доаѓа по небеските облаци.”

Зашто уште малку, сосема малку и „Оној што иде, ќе дојде и нема да се забави.

И им рече: „Вистина, ви велам: тука стојат некои, што нема да вкусат смрт, дури не го видат царството Божјо, дојдено во сила.”

Вистина ви велам, овде стојат некои, што не ќе вкусат смрт, дури не го видат царството Божјо

И ај сега, кажи мики кога ќе дојде Исус, ете не било вистина то шо му го кажал пред 2000 години на кутрите луѓе
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Која бе друга насока??
црквата постои само за една цел, да го припреми народот за второто доаѓање на исус кога ќе дојдело кралевството божје.
Према библијата тоа требаше да се случи уште пред 2000 години, али не се десило, Исус лично и персонално на луѓето му го ветил тоа:

Ако ве падат од еден град, бегајте во друг. Зашто, вистина, ви велам: нема да ги обиколите Израилевите градови, додека дојде Синот Човечки.

Тогаш ќе се јави на небото знакот на Синот Човечки и ќе се расплачат сите земни племиња, и ќе Го видат Синот Човечки како иде на небеските облаци, со голема слава и сила;
Вистина ви велам: нема да премине овој род, додека сето тоа не се исполни.

Исус му одговори: „Ти рече! Ви велам пак: отсега ќе Го гледате Синот Човечки како седи оддесно на силата и како доаѓа по небеските облаци.”

Зашто уште малку, сосема малку и „Оној што иде, ќе дојде и нема да се забави.

И им рече: „Вистина, ви велам: тука стојат некои, што нема да вкусат смрт, дури не го видат царството Божјо, дојдено во сила.”

Вистина ви велам, овде стојат некои, што не ќе вкусат смрт, дури не го видат царството Божјо

И ај сега, кажи мики кога ќе дојде Исус, ете не било вистина то шо му го кажал пред 2000 години на кутрите луѓе

Пишува нема да се забави, ама глеј сеа, тука Исус се вади на тој стихот каде што пишува дека за Бок 10000 денови се како 1 и 1 како 10000. Така да тој не се забавува, луѓето муви лапат и се на slow-motion mode за да може госпот да го искреира сиот тој настан лека полека се да биде совршено. :pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Пишува нема да се забави, ама глеј сеа, тука Исус се вади на тој стихот каде што пишува дека за Бок 10000 денови се како 1 и 1 како 10000. Така да тој не се забавува, луѓето муви лапат и се на slow-motion mode за да може госпот да го искреира сиот тој настан лека полека се да биде совршено. :pos:
Тоа дека нема да се забави не го вели Исус, тоа Павле (чоек) му го кажува на други луѓе во посланието до Евреите.
Така да не им пали таа финта дека госпот немал орјентација за времето
Кога чоек на чоек ќе му речи “уше малце, сосема малце“ сигурно не мисли на 1000 години, туку за месеци, или ај еве и за некоја годинка
 
S

SpaceTraveler

Гостин
@MIKI1 од денес со нова молитва можеби ќе ти ја слушне госпот оти он сака да слуша само кога луѓето се искрени затоа што тој веќе знае што им треба на луѓето!

Госпоти Исусе Христе, сине божји, помилуј ме мене смешниот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom