Работа на брод

I

INFECTED

Гостин
Доообро е ова 80% англиски :) Според кој тест знаеш 80%? Кога аплицирав за Имиџ правев Марлинс тест и имав 96% за 19 и пол минути. Пред два месеца правев ИЕЛТС и добив 6, 7, 6, 7 оценки.

За да отидеш на брод најлесен начин е преку една од двете агенции во Скопје. Мајоми се сеа спроти Универзална сала, позади Броз кафе. Имаат реклама Uspinjaca нешо, а-у, затоа што се партнери на агенција од Хрватска. Втората опција ти е Коузон кои се на бул. Климент Охридски.

И за крај да ти пишам дека ни на најголмиот душман не би му посакал да работи хигиеничар на брод. Верувам дека можеш да работиш нешто покултурно од тоа. Инаку со лиценцата за обезбедување можеш да побараш после трансфер од кој и да е оддел во обезбедување. Ако успееш да збркаш нешто да земеш сертификат за масер, тогаш можеш да аплицираш во Steiner како масер. Фино платено, еден куп колешки од цел свет.
Меѓународна лиценца требало, 1500евра е...а како масер да, може да го понудам тоа. Фала најмногу другарче, се што имаш плус пиши.
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Совет,работа на брод во ресторан е ужасно напорна работа,затоа добро размислете...

Sent from my D5103 using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво дечки нов сум на форумот. Бев на интервју за NCL во април 2015 ја добив работата и од тогаш чекам да ми се јават за заминување ама ништо од тоа. Ме интересира дали е нормално толку да се чека и дали воопшто ке ме побараат? Иначе позицијата за која бев на интервју ми е assistant cabin steward.
 

kazanski

чилакс
Член од
3 октомври 2011
Мислења
462
Поени од реакции
492
kje te zberat odma posle Nova Godina ili pred April. Togash namaluva sezonata so turisti.
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
16
Поени од реакции
0
Здраво, заинтересиран сум за работа на брод решив да аплицирам но пред да го започнам процесот сакам да прашам неколку работи од поискусни: дали може да се качиш на брод со знаење на англиски јазик па некаде нека се 60% (разбирам се, зборувам добро но немам премногу богат вокабулар) исто така ме интересира дали некој има искуство што треба да се поседува (документи,дипломи) за да се замине како спа терапевт ?
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
За СПА терапевт ќе треба директ да аплицираш на onespaworld.com нашиве агенции мислам дека не посредуваат за СПА. За тоа колку ти е добар англискиот... со тек на време ќе научиш ваљда. Не знам колку зборат англиски филипинкиве што работат како спа терапевти коа ќе дојдат на брод :)

п.с. Тоа 60 проценти ти е премногу субјективно, извади си го од глава, и читај странски веб сајтови, гледај странски јутјуб канали, посебно за спа и за работа на брод.
 
Член од
4 јануари 2016
Мислења
16
Поени од реакции
0
ахам исто така сакав да ве прашам дали можете да објасните што ве прашуваат на главното интервју одприлика и колку време трае :)
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Здрaвo дечки. :)
Мoже ли некoј дa ми oбјaсни кoјa е рaзликaтa пoмеѓу Bartender и Bar waiter и кoјa е плaтaтa зa oвие две рaбoти. Истo и зa рaбoтниoт ден, кoлку чaсa нa ден и пaузи зa јaдење?

Пoздрaв.(y)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
Здрaвo дечки. :)
Мoже ли некoј дa ми oбјaсни кoјa е рaзликaтa пoмеѓу Bartender и Bar waiter и кoјa е плaтaтa зa oвие две рaбoти. Истo и зa рaбoтниoт ден, кoлку чaсa нa ден и пaузи зa јaдење?

Пoздрaв.(y)
Различен назив во зависност од компанија до компанија. Плата... 1000$+ како идеш нагоре по хиерархија/барови повеќе бидејќи у принцип оваа позиција повеќе печали од бакшиш кој е задолжителен (гостинот не може да го извади од сметка) и од доброволниот бакшиш. У кру бар има да се отепаш од работа (морнарите пијат ко морнари, овај нали) ама и фина плата ќе добиеш и можеш да дотераш до 2500. Работиш, во зависност од тоа во кој бар ќе те стават да работиш. Има барови во кои се работи 12 саати ефективно, ама има и барови во кои работиш помалку од 8. У прицип има ротација на вработените низ баровите. Паузи за јадење, не бери гајле, ќе имаш, задолжителни се со MLC и ќе имаш доволно време за јадење.
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Различен назив во зависност од компанија до компанија. Плата... 1000$+ како идеш нагоре по хиерархија/барови повеќе бидејќи у принцип оваа позиција повеќе печали од бакшиш кој е задолжителен (гостинот не може да го извади од сметка) и од доброволниот бакшиш. У кру бар има да се отепаш од работа (морнарите пијат ко морнари, овај нали) ама и фина плата ќе добиеш и можеш да дотераш до 2500. Работиш, во зависност од тоа во кој бар ќе те стават да работиш. Има барови во кои се работи 12 саати ефективно, ама има и барови во кои работиш помалку од 8. У прицип има ротација на вработените низ баровите. Паузи за јадење, не бери гајле, ќе имаш, задолжителни се со MLC и ќе имаш доволно време за јадење.
Фaлa зa брзиoт oдгoвoр, бaш сaкaв ти дa ми oдгoвoриш зaштo имaш искуствo сo рaбoтaтa нa брoд. :)

Рaзгледувaв нa веб стрaнaтa нa Мaјoми зaтoa штo мислaм декa тие се единствени кoи примaaт лицa кoи се пoд 21 гoдинa и мaлкуминa се жaлaт oд нив зa рaзликa oд Кoузoн. Рaзмислувaм и сoбирaм пoдaтoци зa oвaa гoдинa aкo нештo летoтo пaк ми тргне нaoпaку дa зaминaм дa присoберaм пaри.
Сaкaв и дa те прaшaм зa слoбoднoтo време, кoлку имaaт? Кaкo се прифaтени нoвите рaбoтници тaму? (n)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
За СПА терапевт ќе треба директ да аплицираш на onespaworld.com нашиве агенции мислам дека не посредуваат за СПА. За тоа колку ти е добар англискиот... со тек на време ќе научиш ваљда. Не знам колку зборат англиски филипинкиве што работат како спа терапевти коа ќе дојдат на брод :)

п.с. Тоа 60 проценти ти е премногу субјективно, извади си го од глава, и читај странски веб сајтови, гледај странски јутјуб канали, посебно за спа и за работа на брод.
95% od filipincite zborat odlicen angliski zasto na filipinite angliski e oficijalen jazik i cel obrazoven sistem im e na angliski
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
:lolzz:
Одличен англиски без сврзници и ти требаат 3 месеци да сватиш шо сакаат да кажат
Живеев 2 год во Манила и слободно можам да кажам дека во просек зборат англиски МНОГУ подобри од било кој европски народ со исклучок на британците.Затоа има и цел куп кол центри таму. Многу поверојатно е дека ти си шупелка па ништо не си ги разбрал.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Живеев 2 год во Манила и слободно можам да кажам дека во просек зборат англиски МНОГУ подобри од било кој европски народ со исклучок на британците.Затоа има и цел куп кол центри таму. Многу поверојатно е дека ти си шупелка па ништо не си ги разбрал.
..веројатно налетал на некои од оние 5% кои зборат неразбирлив филипинско-англиски..тоа не е занемралива бројка од 10 милиона...:)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.416
Поени од реакции
22.738
..веројатно налетал на некои од оние 5% кои зборат неразбирлив филипинско-англиски..тоа не е занемралива бројка од 10 милиона...:)
Jok, тие 5% се углавно старци или племиња што живеат во изолација а такви не идат на брод. Поверојатно е да налетал на некој глуп филипинец (такви има многу) па да не се разбрале. Што знам има многу работи да им се замери ама англискиот не е една од нив, затоа и ги има толку многу баш на вакви места...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom