Работа на брод

Член од
21 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Значи поцрно од ова нема. Немаш бројче, фирмата за која си работел плаќа дебела казна затоа што ти не си излегол од САД, и ондак то. И постои ризик таа фирма да престане да ангажира македонци во иднина. Додуша коа ќе размислам убаво, на македонците им е забрането да работат на пола од бродовите по светов поради разни глупости.
Другар пред пет години кога аплицираше за виза за вториот договор за на брод имаше можност да земе и туристичка виза не ми текнува на колку време му беше али како што ми кажа следувала после втор договор демек да останеш и да трошиш пари, он седеше некој си 5 месеци. Знаете дали има такба опција уште
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Другар пред пет години кога аплицираше за виза за вториот договор за на брод имаше можност да земе и туристичка виза не ми текнува на колку време му беше али како што ми кажа следувала после втор договор демек да останеш и да трошиш пари, он седеше некој си 5 месеци. Знаете дали има такба опција уште
Имало тогаш таква опција, но тоа не значи дека ја има и денес.

Во основа, бродската компанија има право да те батали веќе во првото пристаниште доколку не се докажеш како вреден и мирен работник - тоа во превод значи редовно да ги извршуваш работните задачи, а истовремено да не лудуваш низ бродот, да не се пијаничиш и да не ги вознемируваш патниците.

За туристичка виза не мораш да се качуваш на брод и да чекаш да ти истече договор за вработување, па да се истоваруваш на пристаниште, имаш амбасади за такви потреби кои ќе ти го решат таквиот проблем без никакви договори за вработување.
 
Член од
21 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Точно но шансите да добиеш виза така се значително помали а и спомнав зошто би сакал временскиот период до вториот договор што е да останам во америка тие 2-3 месеци што се
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Нека потврди некој од морепловците али пошто сум запознаен на оваа тема веќе подолго време и имам исчитано доста форуми, веќе после 2-3 аплицирања за C1/D виза (поморска) имаш право со истата апликација да поднесиш барање и за B1 виза (туристичка) која би требало без проблем да ти ја одобрат.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Порано давале, мое другарче што работеше на бродови пред 10 години има добиено Б виза ама ја нема искористено. Јас пред 2 години аплицирав за Б виза и НЕ ми одобрија. Тетката на шалтер у амбасада ми вика можеш да ја шеташ америка и со Ц виза (28 дена пред качување и 28 дена по симнување од брод).
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Порано давале, мое другарче што работеше на бродови пред 10 години има добиено Б виза ама ја нема искористено. Јас пред 2 години аплицирав за Б виза и НЕ ми одобрија. Тетката на шалтер у амбасада ми вика можеш да ја шеташ америка и со Ц виза (28 дена пред качување и 28 дена по симнување од брод).
на другарче му дадоа Б за вториот договор и тоа беше пред 2,5 год. така да зависи од колку се расположени на шалтер :D
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.403
Поени од реакции
13.719
Нека ми дадат мене C1/D неми треба B1. :) Инаку и јас чекам, поминав пред месец дена интервју за Карнивал, ни рекоа дека крајот на јануари почетокот на февруари би требало да се укрцаме.

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
21 јануари 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Може ли некој да ми даде повеќе инфо за bar utility има ли некој работено
 

ovoj i onoj

Stand up and live.
Член од
31 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Zdravo decki pominaf intervju na viking, hotel utility rekoa deka kacuvanje ke ima krajot na fevruari pa moze nesto poveke ako znae nekoj nesto za kompanijata i rabotni uslovi tamu?. Fala odnapred
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Zdravo decki pominaf intervju na viking, hotel utility rekoa deka kacuvanje ke ima krajot na fevruari pa moze nesto poveke ako znae nekoj nesto za kompanijata i rabotni uslovi tamu?. Fala odnapred
Ај со лесно :)

За компанијата на гугл можеш да најдеш нешто, а за услови за работа, па ќе ни пишеш кога ќе стигнеш таму ;) Мислам дка ти си прв од форумов што ќе работи на Викинг.
 

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
Здраво, повикан сум на интервју во коузон за фотограф....за МСЦ ми рекоа дека ќе биде интервјуто...типс за што би прашале однапред...инаку фала за Tonchie што толку детално има објаснето за секоја позиција...исто и за другите!

Се надевам ќе добијам детален опис
 
Ф

Флеш

Гостин
Оф бе Сител бе.

Битно да лупнат некоја глупа вест.Не верувам дека е вака.:icon_lol:
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.313
Поени од реакции
2.834
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Поентата на Сител е зошто да одите на брод да заработувате, кога можете да бидете плакатолепачи за џабе (или евентуално за по некој сендвич).
Или па - зошто да одиш на брод за да те дупат, кога и онака те дупат во здрав мозок тука во Македонија ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom