13 години Рамковен договор, колку Албанците го почитуваат договоренот

Член од
20 јули 2014
Мислења
3.174
Поени од реакции
8.355
зашто да се избришат етникумите? дел од граѓанскиот концепт подразбира почитување на етничките различности.
Ќе се почитуваат различностите, како не. Ќе ги градиме и споделуваме заедничките врдености. Етникуми нема да се споменуваат. Што мислиш, ти се свиѓа?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
Јас се согласувам со првата точка на Питер Фејт. Дури и би ми било прифатливо и албанскиот да биде официјален на целата територија на Република Македонија. Ама со услов да се избришат сите квоти, проценти, двојни и тројни принципи.

Република Македонија да биде држава на граѓаните, во која официјални јазици се македонски и албански. Толку.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Боли газето, а?
:facepalm:

од што да боли бе батка. ако знаете вие што ви е поентата, што ви се стравовите... океј еве нека се избришат етникумите, пошто нели јас одлучувам:) мене ми е сеедно, јас нема да бидам помалку Македонец поради тоа или да не можам да зборам на македонски во мојата држава.

Јас се согласувам со првата точка на Питер Фејт. Дури и би ми било прифатливо и албанскиот да биде официјален на целата територија на Република Македонија. Ама со услов да се избришат сите квоти, проценти, двојни и тројни принципи.

Република Македонија да биде држава на граѓаните, во која официјални јазици се македонски и албански. Толку.
тоа е све супер во теорија, ама во пракса партиите повторно ќе бидат етнички и ќе имаат таргет етнички групи за гласачи, и на крајот пак во рамки на државата ќе одлучува просто мнозинство базирано на етничка припадност. ако се создадат наднационални граѓански партии, тогаш бришење на принципите на мнозинство е можно, дотогаш на партиите ќе им даваат мандат нивните етникуми, и тек после од кога ќе формираат коалиција ќе работат заедно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.437
Поени од реакции
79.489
зашто да се избришат етникумите? дел од граѓанскиот концепт подразбира почитување на етничките различности.
Етникумите, него шта.
На некој кој го подржува Ердоган и ИСИС, нормално е дека граѓанскиот концепт ќе му биде стран.
Моеш тоа црно црвените знамиња слободно да ги тргнеш од аватар, анархизмот е на Гренланд, а ти си на Галапагос, што би рекол Ставрогин.
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.812
Поени од реакции
1.082
Јас се согласувам со првата точка на Питер Фејт. Дури и би ми било прифатливо и албанскиот да биде официјален на целата територија на Република Македонија. Ама со услов да се избришат сите квоти, проценти, двојни и тројни принципи.

Република Македонија да биде држава на граѓаните, во која официјални јазици се македонски и албански. Толку.
Не би го прифатил албанскиот да биде официјален.Исто така не би прифатил моето дете од градинка да учи албански и тоа задолжително. По убо војна отколку вака.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Етникумите, него шта.
На некој кој го подржува Ердоган и ИСИС, нормално е дека граѓанскиот концепт ќе му биде стран.
Моеш тоа црно црвените знамиња слободно да ги тргнеш од аватар, анархизмот е на Гренланд, а ти си на Галапагос, што би рекол Ставрогин.
у реду е Брејвик, Албанец сум и муслиман и припадник на исис и сакам Голема Албанија и да ги заколеме сите Македонци. ништо не може да му избега на твоето детективско око. ај сега не замарај кога возрасни прават муабет, иди играј кантер испразни се убаво.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
тоа е све супер во теорија, ама во пракса партиите повторно ќе бидат етнички и ќе имаат таргет етнички групи за гласачи, и на крајот пак во рамки на државата ќе одлучува просто мнозинство базирано на етничка припадност. ако се создадат наднационални граѓански партии, тогаш бришење на принципите на мнозинство е можно, дотогаш на партиите ќе им даваат мандат нивните етникуми, и тек после од кога ќе формираат коалиција ќе работат заедно.
Партиите може да бидат какви сакаат, и да го бркаат таргетот што го сакаат. Тоа си е нивна работа. Уставот е посериозна категорија и ваков каков што е, создава конфликти и тера на натпревар во размножување.
Не би го прифатил албанскиот да биде официјален.Исто така не би прифатил моето дете од градинка да учи албански и тоа задолжително. По убо војна отколку вака.
Не би прифатил ниту јас, во денешнава ситуација. Задолжително изучување на албански не би прифатил во ниту една хипотетичка.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: oon
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.140
Дадени права многу тешко се одземаат. Посебно кога тие права се склопени во договор под покровителство на западот.

Македонија прекина да биде национална држава на Македонците во 2001. Додуша не е ни држава на Македонскиот народ и малцинствата.
Според преамбулата што ја добивме во 2001, Македонија е држава на повеќе народи, нешто налик на племенска организација составена од повеќе племиња. Како некаква творевина во која живеат повеќе народи.

Бадентерово мнозинство е де факто федерализација на системот на државата.
Конститутивни закони што уредуваат организација на власта, локална самоуправа, грб, знаме и повеќе други, не може да ги донесеме без мнозинство гласови од албанците.
Може на хартија и формално зачувавме унитарен карактер на државата, системот на функционирање е федерален.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
втората светска војна.

скроз промашена теза е додуша, имало и албанци партизани, а дури и тие што изгубиле е потребно да се интегрираат во општеството после војната, иначе Германија немаше да биде во ЕУ. само во Југославија различно биле поставени работите од социјалистичка диктатура, па ете 50 години сме се навикнале да бидеме национална држава, кога реалната ситуација не е таква.

она што ми е несфатливо е како луѓево мислат дека Македонците ќе го изгубат идентитетот и државата ако не биде национална туку граѓанска држава. ние сме Македонци и Македонци ќе останеме и ќе ги имаме сите права како и претходно. никој не може да го смени тоа што сум. уплашени ликови насекаде у пм...[DOUBLEPOST=1449502999][/DOUBLEPOST]
ако е така, тогаш сум за, само конзенсуалниот модел на носење одлуки на централно ниво најчесто се покажува како неефективен поради сектаријански инает. да почекаме, да видиме...
Ima razlika megju preplaseni i predpazlivi. Problemot e sto nie imame strukturi vo i von drzavata koj bas rabotat na toa so cel za da ti nemozes da se custvuvas kako Makedonec osven ako si doma vo svoje kupatilo. Ako ja smenime na primer Makedonska drzava vo Gragjanska Drzava togas gubime vo sporot za imeto bidejki odednas ke gi pitat i Albancite i Trucite i Srbite i Bosancite i Romite bidejki i oni se gragjani vo ova drzava. Ja nemam nisto protiv Albancite da se upravuvat sami vo Opstinite kade se mnozinstvo vprocem i toa go pravat ali treba da bide pod drzaven znak a ne da ima Albanski i Amerikanski znaminja i uste ponekoj na NATO. Ova e mislam smesno da se razgovara.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Дадени права многу тешко се одземаат. Посебно кога тие права се склопени во договор под покровителство на западот.

Македонија прекина да биде национална држава на Македонците во 2001. Додуша не е ни држава на Македонскиот народ и малцинствата.
Според преамбулата што ја добивме во 2001, Македонија е држава на повеќе народи, нешто налик на племенска организација составена од повеќе племиња. Како некаква творевина во која живеат повеќе народи.

Бадентерово мнозинство е де факто федерализација на системот на државата.
Конститутивни закони што уредуваат организација на власта, локална самоуправа, грб, знаме и повеќе други, не може да ги донесеме без мнозинство гласови од албанците.
Може на хартија и формално зачувавме унитарен карактер на државата, системот на функционирање е федерален.
Аспектот на националност уште во старт требало да биде исфрлен за да не дојдеш до проблеми какви што имаме сега. Требало уставот да признава само граѓани и ништо друго,на референдум да се има само една групација или си граѓанин на Македонија или не си.

Системот е федерален во овој облик само зошто 90% од политичарите во македонија се корумпирани и западот ги држи така за јајца или технички бадентер треба да важи само за општините каде некоја група е во малциство и има барем 20%. Овој меч сече во двата правци и Македонците во Тетово,Кичево можат на истиот принцип да го блокираат системот.

Ima razlika megju preplaseni i predpazlivi. Problemot e sto nie imame strukturi vo i von drzavata koj bas rabotat na toa so cel za da ti nemozes da se custvuvas kako Makedonec osven ako si doma vo svoje kupatilo. Ako ja smenime na primer Makedonska drzava vo Gragjanska Drzava togas gubime vo sporot za imeto bidejki odednas ke gi pitat i Albancite i Trucite i Srbite i Bosancite i Romite bidejki i oni se gragjani vo ova drzava. Ja nemam nisto protiv Albancite da se upravuvat sami vo Opstinite kade se mnozinstvo vprocem i toa go pravat ali treba da bide pod drzaven znak a ne da ima Albanski i Amerikanski znaminja i uste ponekoj na NATO. Ova e mislam smesno da se razgovara.
Како губиш во спорот со името кажи ми ? Ако има референдум во секој случај целата држава ќе има право на гласање а не само тие што етнички се изјаснуваат како Македонци додека ако мислиш под тоа да има анкети каде албанците би викале ова да не се вика Македонија тие би немале никаква релевантност.

Од друга пак страна ако имаш граѓанска држава ги сечеш во корен сите срања кои Албанците ги користат за да се здобијат со Европска помош. Они идат на картите мултиклутура и слични глупости на кои Европа е слаба со граѓанска држава на сето тоа е крај.
 
Последно уредено:

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Нека ни е честито проширувањето на Рамковниот договор. Читам деновиве дека Питер Фејт повторно стапува на сцена за да преговара заедно со Ахмети и Тачи за новите проширувања. Можам само едно нешто да кажам на сето ова, алал да им е на Македонските политичари кои за фотеља државата и народот си ги продадоа и ги доведоа до дното. Еднаш барем да знаеја да седнат и да се договорат за било кој национален интересер и да ги стават барањата на државата и народот пред своите сопствени интереси ќе бевме подобра држава отколку што сме сега. Додека политичарите ја продаваат државата, Албанците дојдоа до позиција каде што имаат повеќе права од Македонците, додека пак Македонците, посебно од Источна Македонија на големо се Бугаризираме бидејќи во државава економската ситуација е веќе неколку години неподнослива.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.102
Поени од реакции
11.479
Дадени права многу тешко се одземаат. Посебно кога тие права се склопени во договор под покровителство на западот.

Македонија прекина да биде национална држава на Македонците во 2001. Додуша не е ни држава на Македонскиот народ и малцинствата.
Според преамбулата што ја добивме во 2001, Македонија е држава на повеќе народи, нешто налик на племенска организација составена од повеќе племиња. Како некаква творевина во која живеат повеќе народи.

Бадентерово мнозинство е де факто федерализација на системот на државата.
Конститутивни закони што уредуваат организација на власта, локална самоуправа, грб, знаме и повеќе други, не може да ги донесеме без мнозинство гласови од албанците.
Може на хартија и формално зачувавме унитарен карактер на државата, системот на функционирање е федерален.
Одлично мислење со кое целосно се согласувам, ме потсети на една моја професорка која велеше дека само Македонија има ваков устав :)
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Општина Скопје не треба да се казни?
Во Македонија таква општина нема.
И пак бегаш од прашањето каква би била реакцијата на албанците ако се направат казните во соодветните општини,партии и други општествени установи заради непочитување на законот за знамиња.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.343
Поени од реакции
4.773
Нека ни е честито проширувањето на Рамковниот договор. Читам деновиве дека Питер Фејт повторно стапува на сцена за да преговара заедно со Ахмети и Тачи за новите проширувања. Можам само едно нешто да кажам на сето ова, алал да им е на Македонските политичари кои за фотеља државата и народот си ги продадоа и ги доведоа до дното. Еднаш барем да знаеја да седнат и да се договорат за било кој национален интересер и да ги стават барањата на државата и народот пред своите сопствени интереси ќе бевме подобра држава отколку што сме сега. Додека политичарите ја продаваат државата, Албанците дојдоа до позиција каде што имаат повеќе права од Македонците, додека пак Македонците, посебно од Источна Македонија на големо се Бугаризираме бидејќи во државава економската ситуација е веќе неколку години неподнослива.
Јас не разбрав што е проширено...

И не паничите, се ближат избори, ќе читаме сега за оваа тема по вести бајаги...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom