13 години Рамковен договор, колку Албанците го почитуваат договоренот

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Колку од навивачката група Шверцери отидоа во Сирија?
Не знам колку отидоа, ама минимум 5-6 не се вратија :icon_mrgr:
Шверцери се политичка партија, нивните лидери од сегашноста и блиското минато се напикани секаде, министерства, водовод, пошта, курци палци.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Se si mislam deka Albancite ova ebenje vo mozok go pravat svesno i namerno :D nemozat be do tolku da bidat bosh da veruvat vo toa sto sborat :D Abe da se nema dopirna tocka so civilizacija be. Zar na nekoj uste ne mu e jasno kako se namaluva nevrabotenosta vo ova drzava...
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Dosta vozrasen za da svatam deka treba da se vrabotuva Narod preku kvalifikacii, Diplomi, skolo ili kratko znaenje.
Ajde da ti objasnam na kratko sto znaci toa da.....

Za da funkcionira edno opstestvo pa i drzava treba najspobnite lica da bidat staveni na visokite pozicii, a ne lugje koj preku nekoja procentualna etnicka zastapenost koja ke poftoram ja nema nikade na drugo mesto, se vrabotuva vo drzavna admenistracija. Taman rabota ti uste da kukas za ova.
Vie bez eden polozen fakultetski ispit se vrabotuvate na Pozicii kade e potrebna diploma i toa odlicna. Da ste malce gordi bi ja svatile vasata greska.

Taka da celo vase plukanje deka ne cini drzavata i deka instituciite se nefunkcionalni e paradoksalno samo po sebe. Nemozat da bidat funkcionalni satoa sto imat vgraden virus koj go koce da dejstvuva na najdobra mozen nacin. Satoa im vikat na niv poubavo "sedi doma odkolku tuka da mi se motas cim vise nemozes da zavrshis nitu edna rabota." ova e citat od Makedonec do Albanec vo Administracijata koj se slusa dosta pati.

E Sega spored tvojata logika treba da ima uste povekje lugje koj ne zasluzile mesto vo administracijata za da bidat instituciite uste ponefunkcionalni za da vie posle mozete uste povekje da kukate i da placite. Ne biva be taka Puno

Во време кога илјадници албанци чекаат да се вработат со цел да се реализира Охридскиот договор, кој предвидува дека албанците треба да бидат застапени со 25% од вработените, македонците си вработуваат без престан, за жал и луѓе кои се со завршено средно училиште.

Се вработуваат македонци преку телефон, во петок им соопштуваат дека од понеделник почнуваат со работа. Се вработуваат не само преку партиска книшка туку и преку гзолижење, пред пола година слушнавме на кој начин се вработуваат македонци во важни работни места:

Едно вработување:

СМ: Да, ајде, со среќа нека ти е.
СЛ: За кога?
СМ: Понеделник.

Второ вработување:
СЛ: Е што, она пушеше кај Лидија секој ден Сварсовски поклони и купуваше. И ја купи Лидија за поклоните сега…сум ти кажала за Тупанчевска уште пред година дена, нели сум ти кажала за Тупанчевска да памтиш.

Трето евентуално вработување
СЛ: За Вики, на Жане Белозова сестра и, не завршивте работа?
СМ: Не…
СЛ: Зошто?
СМ: Ама може да и завршиме.
СЛ: Дај бе завршете.
СМ: Она за каде е?
СЛ: Или за кај нас, или за некаде друго ставете ја жената. 53 години има, 62 годиште е.

Четврто вработување:
СМ: Е па, сакав да ти кажам една работа сега. Ќе те бираме за судија или не те бираме?
СК: Како нема да ме бирате?
СМ: А?
СК: Јас би сакала да ме бирате.
СМ: Е па добро, јас средив работа да бидеш избрана.

http://a1on.mk/wordpress/archives/466365


Милиони евра албански пари се украдени секоја година, некој си храни деца со украдени пари, веќе 14 години после Охридскиот договор. (пред 2001ва и да не збориме, кога 2% беше застапеноста на албанците)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Вистина е дека Албанците имаат голема, да не речам огромна стапка на невработеност, ама уште поголем факт е дека (и самите они ми признавале) дека не сакале да работат работа за било која плата. Цитирам:
"Албанец не ти прифаќа работа под 20.000 денари" :icon_mrgr:
Они такво пребирање можат да си приуштат затоа што имаат 20 деца од кои две да отидат во Швицарска или Германија, цело семејство ќе го обезбедат за навек. Тие во Македонија ќе си живеат со туѓи пари, може од време на време да си отворат некој приватен бизнис без некој да им одредува работно време и уште посреќни ќе бидат ако имаат член во фамилија што ќе добие место во администрација. Па со таква глупавост и мрзливост (не зборам за копачите од селата, туку за тие од градовите) и тоа што го добиваат со договорот е неосновано и премногу. Впрочем, 90% од тие што се вработени во администрација се вработени со врски и воопшто не го заслужуваат работното место.
Тие во администрација земаат пари, а повеќето не ни одат на работа. Игра Шкендија или Слога преку недела, по 5000 луѓе има на стадион, никој жив не работи, а сите имаат пари. Оди по трговскиве центри, само шпонои ќе видиш, само они имаат пари за трошење.
Во странство рмбаат за секаква пара, тука пребираат мислиш Македонија е Америка ебате. Од договорот профитираат само оние кои го потпишаа, сите што се вработени се вработени по заслуга на партиите, а простото шпонче мисли Македонецот не сака да го вработи, пошто бил шпон.


Кажав јас, ако некогаш се распадне Македонија, со сласт ќе гледам како ќе пцовисаат без работа, затоа што жими куров што Албанија ќе им дозволи да бидат такви паразити како што во моментов живеат во Македонија.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Значи и ти викаш дека во Македонија не треба да се вработуваат Македонци, а само Албанци.
Па добро бе нормални ли сте вие?
Кога ќе стигне соодносот 75 со 25 барем приближно тогаш да, пак сите вработувања да се со тој сооднос.

Не викам дека секогаш треба да има квоти, но најмалку додека тие 25 % не се пензионираат, после тој временски период нема да ни требаат квотите.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
@dardania
UFF sega me skroti.......uste od Zaev snimki kako dokaz bravo.

Kako prvo se slozuvam za vrabotuvanje preku kniska za toa imame praveno muabet na forumot dosta pati.
VMRO, DUI i SDSM site vrabotuvat isto preku kniska. Toa bese Javna Tajna Satoa nemora da ima snimeni razgovori ali ajde.

Problemot e sto gi meshash rabotite. Jas sboram za vrabotuvanje spored etnicka pripadnost a ne za nekakvi kontakti so partiska kniska.
Dodusa i dvete raboti nesmeat da se slucat ali ova vtoro se slucuva isto vo DUI pa satoa ne pise ili sbore nikoj.
I sam sporedi kolku lugje preku partija se vraboteni (preku kniska) vo VMRO,DUI i SDSM a kolku Albanci preku etnicka pripadnost vo nekoja Institucija ke vidis deka brojkata kaj vtoroto e dosta pogolema. Da se razbereme niti edno nitu drugo nesmee da ima. Ali preku Kontakti se vrabotuvat lugje i vo zapadni zemji se razbira ne samo so osnovno. I da gzolizenje e fenomen koj samo se pojavuva kaj makedonec....Albancite i drugite zajednici ne se pikat?

Absurdno e da se kaze deka nekoj ceka da se vrabote nekade neli me sfakjas? Kako be sedis Doma cel den i cekas nekoj da ti se javi? i Da ti kaze alo Shkendrit ajde imas rabota od ponedelnik.:tapp:
Albancite cekale da se vrabotat bidejki imale prava ovo ono drn drn. Sekoj vo ova Drzava ima pravo da se vrabote ne samo Albancite. Vie samo gledate i mislite deka osven Albanci vo ova Drzava nema nikoj drug. Albanski Pari se ukradeni? Pak li zrtva ke glumis? Ova me podskeja na "Albanskiot Kompjuter" :icon_lol: koj Crni Albanski Pari be daj ne se glupiraj:facepalm: Da ne vi gi plakjat penziite slucajno vo Albanski leki? Kako da ziveete na mesecinata ili vo nekoj paralelen svet.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
некој збора за албански пари а колку од нив плаќаат струја,комуналии,колку издаваат фискални и имаат воопшто фискални апарати итн итн

колку е добро да се правиш будала да тролаш цело време и да ги спуштиш и останатите на твое ниво ако се доволно будали...........
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Во време кога илјадници албанци чекаат да се вработат со цел да се реализира Охридскиот договор, кој предвидува дека албанците треба да бидат застапени со 25% од вработените, македонците си вработуваат без престан, за жал и луѓе кои се со завршено средно училиште.

Се вработуваат македонци преку телефон, во петок им соопштуваат дека од понеделник почнуваат со работа. Се вработуваат не само преку партиска книшка туку и преку гзолижење, пред пола година слушнавме на кој начин се вработуваат македонци во важни работни места:

Едно вработување:




Второ вработување:



Трето евентуално вработување



Четврто вработување:



http://a1on.mk/wordpress/archives/466365


Милиони евра албански пари се украдени секоја година, некој си храни деца со украдени пари, веќе 14 години после Охридскиот договор. (пред 2001ва и да не збориме, кога 2% беше застапеноста на албанците)
на ист начин се вработуваат и албанци преку дуи.

и нема такво нешто како албански пари, пари на народот се украдени, или ќе се буниш за сите украдени пари, или нема да се буниш уопште, а не само за албанските пари.

да се вработуваат само албанци е тотална бесмислица. можеби треба да се вработуваат повеќе албанци отколку македонци, ама треба да исполнуваат и некакви услови за тоа. поентата на договорот е ако има македонец и албанец со исти квалификации, предност да има албанецот поради зголемување на застапеноста, но не неписмен албанец да добие работа на сметка на образован македонец.

во секој случај администрацијата не треба воопшто да се зголемува. ако јас се прашувам, воопшто не би вработувал ни едни ни други. неефикасна бирократија што служи само за цицање пари и гласање на избори.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Кога ќе стигне соодносот 75 со 25 барем приближно тогаш да, пак сите вработувања да се со тој сооднос.

Не викам дека секогаш треба да има квоти, но најмалку додека тие 25 % не се пензионираат, после тој временски период нема да ни требаат квотите.
И ја сакам албанците да плаќаат струја, вода, комуналии, во западна македонија да се плаќаат даноци и да се почитуваат закони. Тоа ни е најголем проблем во државата што соодносот не 75 со 25:facepalm:
Способните и писмени Албанци (и Македонци) си наоѓаат работа сами и заработуваат повеќе и не чекаат некој ебан Охридски договор да ги вработи. Што е битно што секаков олош примија да јадат народни пари и пак за све нешто да завршиш треба да одиш 100 пати и да чекаш со денови. Битно Албнци мора да се вработуваат.
Еј, искрено се надевам дека муабетите со Дарди ги правите од инает а не дека сте стварно толку отидени со умот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
И ја сакам албанците да плаќаат струја, вода, комуналии, во западна македонија да се плаќаат даноци и да се почитуваат закони. Тоа ни е најголем проблем во државата што соодносот не 75 со 25:facepalm:
Способните и писмени Албанци (и Македонци) си наоѓаат работа сами и заработуваат повеќе и не чекаат некој ебан Охридски договор да ги вработи. Што е битно што секаков олош примија да јадат народни пари и пак за све нешто да завршиш треба да одиш 100 пати и да чекаш со денови. Битно Албнци мора да се вработуваат.
Еј, искрено се надевам дека муабетите со Дарди ги правите од инает а не дека сте стварно толку отидени со умот.
Еј искрено се надевам дека муабетиве со неплаќање струја, вода, комуналии ги правите од инает.
Јас уште не знам ЕВН да простел долгови, ако некој албанец не плаќа редовно струја, тој ќе плаќа плус камати, или извршител му иде дома, на крајна линија, тие што не плаќаат нека им одземат од плата :).

Мора една паралела да направам: си биле двајца криптојанци, едниот растел и живеел во планета со жолто сонце, другиот на планета со црвено сонце. Еден ден се среќаваат и тој од планетата со жолтото сонце му вика на другиот ајде фер тепачка...пак тепачката да биде кај планетата со жолтото сонце. Подобра паралела здравје, што мислиш, дали ќе биде фер борба?

Кога беше битно македонци да се вработуваат критики никаде, ама ниту една во државно ниво, ниту еден македонец не се најде да критикува дискриминација на цело општество.
Квоти немаше да има ако би немале дискриминација и непотизам, едноставно ова го заборавате.
Квотите се како инекција за интегрирање на албанската заедница во општеството, има колатерална штета, но долгорочно верувам дека ова е добро за државата и нејзината иднина.

П.С. Најди некоја албанска фирма која не плаќа данок!
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Еј искрено се надевам дека муабетиве со неплаќање струја, вода, комуналии ги правите од инает.
Јас уште не знам ЕВН да простел долгови, ако некој албанец не плаќа редовно струја, тој ќе плаќа плус камати, или извршител му иде дома, на крајна линија, тие што не плаќаат нека им одземат од плата :).

Мора една паралела да направам: си биле двајца криптојанци, едниот растел и живеел во планета со жолто сонце, другиот на планета со црвено сонце. Еден ден се среќаваат и тој од планетата со жолтото сонце му вика на другиот ајде фер тепачка...пак тепачката да биде кај планетата со жолтото сонце. Подобра паралела здравје, што мислиш, дали ќе биде фер борба?

Кога беше битно македонци да се вработуваат критики никаде, ама ниту една во државно ниво, ниту еден македонец не се најде да критикува дискриминација на цело општество.
Квоти немаше да има ако би немале дискриминација и непотизам, едноставно ова го заборавате.
Квотите се како инекција за интегрирање на албанската заедница во општеството, има колатерална штета, но долгорочно верувам дека ова е добро за државата и нејзината иднина.

П.С. Најди некоја албанска фирма која не плаќа данок!
Јас отворено ја критикувам дискриминацијата на млади, паметни луѓе кои би можеле да дадат вистински придонес доколку се вработат во админстрација или на државни функции на сметка на партиски или рамковни вработувања. И краткорочно и долгорочно сметам дека тоа и штети на државата и нејзината идина.


п.с Ајде најди ми албанска кафеана/кафич кај што не се пуши.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.698
Јас отворено ја критикувам дискриминацијата на млади, паметни луѓе кои би можеле да дадат вистински придонес доколку се вработат во админстрација или на државни функции на сметка на партиски или рамковни вработувања. И краткорочно и долгорочно сметам дека тоа и штети на државата и нејзината идина.


п.с Ајде најди ми албанска кафеана/кафич кај што не се пуши.
Не ја сфати паралелата нели? Ок.

Што има врска пушењето со данокот, ај да викаше да најдам албанска кафеана која наплаќа со фискални....
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Кога ќе стигне соодносот 75 со 25 барем приближно тогаш да, пак сите вработувања да се со тој сооднос.

Не викам дека секогаш треба да има квоти, но најмалку додека тие 25 % не се пензионираат, после тој временски период нема да ни требаат квотите.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ова е најдобар дока.
Главниот проблем е во законот што им дозволува ним така да прават. Заштитени се како ендемични животни.

Колку беден протекторат сме, ставивме министер за одбрана, поранешен терорист кој има учествувано во пресметки против они на кои им беше подоцна поставен како надреден (заменик министер и министер). И никогаш не е доволно, сега и федерализација ќе бараат кога имаме таква лесна власт.

Што ако и ние како Латвија им го одземеме правото на глас?
Никои од нато земјите, европските и американските институти за човекови права не превземаа ништо. Дали би била иста ситуацијата и кај нас?
За споредба:
Населението во Латвија на кое му е одземено правото на глас е населено после 1944-5 година и живеело таму до ден денес.
Населението во Македонија беше прибрано само за да им се помогне во мигрантската криза. Па се награбија со пасоши, и сега они ни диктираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom