13 години Рамковен договор, колку Албанците го почитуваат договоренот

Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Албанците после паредвремените парламентарни избори ќе бараат и федерализација. А иначе јас мислам дека никогаш нема да има крај на албанските барања. Тешко на ова мала земја што ја чека во иднина. Дури и да се федерализира државата после 10 години ќе бараат поделба за да се припојат со Албанија или Косово. Единствена алтернатива за ова мала земја е компромис со Грција и влез во НАТО. Во спротивно или федерализација или поделба.
Но што ако работите тргнат во друга насока.Ако Русија добие влијание врз сите бивши земји од Варшавскиот пакт исто така и врз земјите од бивша Југославија.Тогаш Албанците ќе го вратат и тоа што го украле од Србите,а камоли да земат друг дел.Пази и Грција има да враќа нешто што украла пред сто години.
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
748
Но што ако работите тргнат во друга насока.Ако Русија добие влијание врз сите бивши земји од Варшавскиот пакт исто така и врз земјите од бивша Југославија.Тогаш Албанците ќе го вратат и тоа што го украле од Србите,а камоли да земат друг дел.Пази и Грција има да враќа нешто што украла пред сто години.
Да беше ова да беше тоа. А кучето да беше магаре а магарето куче. Тогаш што ќе беше ? Наместо глупи фантазии не треба да се бега од реалноста.Оти многу болно ќе биде после.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.394
Поени од реакции
4.864
Ти повторно со твојата национал-племенска реторика.
Би ти одговорил само: Се што Албанците бараат во Македонија има за цел Македонија да ја нема, да не постои.
Пази како темата е преименувана, колку албанците го почитуваат договореното...
Кои постапки те наведуваат да мислиш дека на албанците им е цел Македонија да ја нема?
И зошто според тебе не треба да ја нема?
Но, Македонија не е суверена држава Македонија кога во неа се вее знамето на соседна држава. Македонија нема да биде Македонија кога во неа нема да се почитуваат борците за ослободување и за независна македонска држава независно дали тие биле Македонци, Срби, Бугари, Роми, Албанци, Власи или Турци.. Македонија нема да биде Македонија кога во неа нема да се заштитува македонската национална идеја бидејќи нашата државност е последица од развојот на таа идеја. Симболизмот е важна компонента за било која идеја/идеологија.
Пак за знамиња се фати, голем кур...
Дали државата ги почитува хероите од немакедонско потекло? Зошто кај илинденското востание е збришан албанскиот елемент, зошто никогаш не се спомнуваат албанците кај Крушевската република, зошто по историја не учевме дека покрај власите и македонците имаше и албанци православни кои имаа свое маало?
Лицемерно е да бараш од мене да ја почитувам државата која сака да ме избрка, не ме признава како дел од неа, ме брише од историјата, ме провоцира, ме дискриминира.
Македонија нема да биде Македонија кога во неа не се заштитуваат сите граѓани подеднакво, и не, не зборувам пред независноста.
И да немавме заедничка историја, која ја имавме, се боревме заедно против нашите заеднички непријатели, требаше да ја измислиме, да изнаоѓаме заеднички точки.
Прати што историја учат и учевме како деца, како средношколци и како студенти, знаеш каква енциклопедија направија со наши пари.


Кажи кои права ги немате во Македонија?!!
Кажи и дали ја сметате (според твое внатрешно видување кај мнозинството припадници на албанската заедница) Македонија за своја татковина?!
Кажи кога последен пат Албанците (не политичари) оддале почит кон борците за македонска државност (партизани,војводи..) и на колкумина од нив им ги знаете имињата?!
Зошто Албанците сеуште сонуваат за федерализација на Македонија?!
О
ва земја е и моја татковина, но државата не, мислам дека повеќето македонци го делат моето видување поради многу очигледни причини.
Па не знаат албанците дека меѓу борците за македонска државност имало и албанци.

Сонуваат бе брат, гледаш дека нешто функсионира во државава? обичниот граѓанин инстиктивно бара подобар живот, ќе се фати у било која мамка која би променило нешто. Вистинското прашање е каде е мамката на државата.
Да не се лажеме, точно е дека мнозинството Македонци ве гледа како мигранти, но мнозинството од вас и фактички се мигранти односно доселеници од 2-3 поколение, а еден друг голем дел пак се доселени во 18-19 век. Но тоа е историја и воопшто не се релевантни факти во едно граѓанско општество.
Проблемот е што не е вистина, вистина е дека доселувања имало секогаш, но и вие се доселувавте од егејска, па ја сменивте засекогаш демографската слика на оваа територија. Но тоа е историја и воопшто не се релевантни факти во едно граѓанско општество.
Сепак никој нема да ве гони оттука, туку проблемот е што ќе продолжиме да ве гледаме како такви се додека за вас постоењето на македонска државна власт и институции на териториите каде живеете е историска неправда и несакана реалност, а вие секојдневно работите на поткопување на стабилноста на оваа држава.
Вистината е дека за нас е историска неправда тоа што останавме надвор од границите, но не е наша вина што уште ни е несакана реалност.

Кажи како може албанецот да не го почитува рамковниот договор, како може да влијае кон нејзино неспроведување, дали може да го блокира неговото спроведување?
Одговори ми на ова, после ќе ти одговарам како државата не го почитува договореното.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.078
Поени од реакции
6.701
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Нема да коментирам за симболи, за знамиња, небитни се...
Кога албанец вика небитни се знамињата, на секој што минимално е запознаен со ситуацијата во Македонија му се јасно дека мисли на македонското знаме.
Колку го почитуваат рамковниот-
Општина Тетово празнува селективно?
На 19 ноември, кога се одбележува Денот на ослободување на Тетово од фашистичката окупација, со години наназад нема претставници на општината.



Во текот на ноември во Тетово се одбележаа неколку историски датуми, но општината доби критика од дел од граѓаните дека е селективна во празнувањето на деновите.

Не може, а да не укажеме на несфатливоста на односот на локалната самоуправа кон овој празник. Општината со свои органи и тела има обврска да биде носител на сите државни и локални празници, а со тоа и на 19 ноември.
Стојан Петрушевски, Сојуз на борци од Тетово.
На 19 ноември, кога се одбележува Денот на ослободување на Тетово од фашистичката окупација, со години наназад нема претставници на општината, а воедно локалната самоуправа не дава каква било поддршка на празнувањето, вели Стојан Петрушевски од Сојузот на борци од Тетово.

„Не може, а да не укажеме на несфатливоста на односот на локалната самоуправа кон овој празник. Општината со свои органи и тела има обврска да биде носител на сите државни и локални празници, а со тоа и на 19 ноември“, истакна Петрушевски.

Од друга страна, општината ја поддржа манифестацијата „Тетово го слави ноември“. Во текот на месецот со повеќе различни настани се одбележуваа 22 ноември - Денот на албанската азбука и 28 ноември - Денот на албанското знаме.

„Во принцип, на сите манифестации имаме делегации. Може да се случи некој пропуст, ама во принцип имаме добра соработка со Сојузот на борците. Ги имам примено неколку пати. Нема тенденциозно нешто од тој аспект“, објаснува градоначалничката Теута Арифи.

Објаснението на градоначалничката- типична албанска хипокризија која нееднаш сме ја прочитале и тука на форумов.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Кажи како може албанецот да не го почитува рамковниот договор, како може да влијае кон нејзино неспроведување, дали може да го блокира неговото спроведување?
Одговори ми на ова, после ќе ти одговарам како државата не го почитува договореното.
И тоа како може во општините каде што Албанците се мнозинство.
Впрочем има наведено примери овде.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.788
Поени од реакции
80.236
Ја стално викам, да беше овие десетина години ВМРО ДПМНЕ на власт ова немаше да се дешава.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Jas ednostavno nemozam da svatam kako Albancite na ovaj Forum koj sakat sebe da se prikazat kako nekakvi intelektualci a nas kako moroni nemozat da odgovorat na edno edinstveno prasanje koj im se postavuva. Zgora na toa ni solat pamet kako nie sme tie bednite bidejki Albanija e vo NATO a Makedonija demek ne znae sto saka pa uste ne zalat a pazi ziveat vo ista drzava. Ziveeme vo 2015 recisi 2016 Godina i Kandidatskiot Status na MK e dobien vo 2005 i posle toa 5-6 preporaki za odpocnuvanje na Pregovori so EU. Vo 2008 istotaka pokana za NATO-clenstvo vo Bukuresht. I vo dvete Organizacii ne sme primani samo radi edna edinstvena pricina a toa e GRCIJA! odnosno nivnata blokada. Tuka nikogas nemalo dilema za opredelba zapad/istok ili slicno nie sme blokirani i kraj. Sto znaci da ne bese Grcija nie sega ke bevme vise odamna del od EU i NATO i Albancite ovde ne bi znaele zosto i kade uopste da serat protiv drzavata. No toa tuka nikoj od niv nema da go spomne bidejki bi bilo prv pat tie da ne podrzuvat vo nesto sto e protiv nivniot genetski kod. Uste ednas Dragi moj Albanci maglata vo koja vie ja izkoristivte zabludata na nekolku Narodi poleka si legnuva i vise nikoj ne vi veruva. Patem nikoj ne veruva na lugje koj ne ednas tuku povekje pati pokazale licemerno odnesuvanje. Albancite nikogas nema da bidat ramnopraven narod vo ova Drzava ako ne ja pocituvat samata sebe i toa na site nivoa. Drzavata e osnovana kako Republika Makedonija i e nacionalna drzava na Makedoncite. Nemoze da bide vasa nacionalna drzava bidejki imate vise edna a nie nemame interes da bideme vasa kolonija niti ke ja delime ili kantonizirame radi vas. Satoa imate site eden izbor ili ste za MK ili protiv epten ednostavno neli? Vie so vaseto odnesuvanje se odlucivte da bidete protiv iako zimate pari od drzavata i so toa postanuvate praziti na ova opstestvo. Ali uste ednas ke kazam koga ke legne prasinata i ke se smiri ovaj buren period, mnogu raboti ke treba da se sredat ednas za sekogas megjudrugo i vasiot status koj nemoze da bide povekje od malcinstvo. I treba da bidete sreknji nikade vo svetot so vasiot "fakultet" ako uopste imate zavrsheno nekavo skolo nema da dobiete rabotno mesto vo ministerstvo radi nekakva procentualna statistika. Srami te se iskreno!
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.394
Поени од реакции
4.864
И тоа како може во општините каде што Албанците се мнозинство.
Впрочем има наведено примери овде.
Зошто институциите на државата не ги казнуваат сите општини кои не го почитуваат уставот, мислиш албанците се криви за тоа?[DOUBLEPOST=1449419190][/DOUBLEPOST]
Jas ednostavno nemozam da svatam kako Albancite na ovaj Forum koj sakat sebe da se prikazat kako nekakvi intelektualci a nas kako moroni nemozat da odgovorat na edno edinstveno prasanje koj im se postavuva. Zgora na toa ni solat pamet kako nie sme tie bednite bidejki Albanija e vo NATO a Makedonija demek ne znae sto saka pa uste ne zalat a pazi ziveat vo ista drzava. Ziveeme vo 2015 recisi 2016 Godina i Kandidatskiot Status na MK e dobien vo 2005 i posle toa 5-6 preporaki za odpocnuvanje na Pregovori so EU. Vo 2008 istotaka pokana za NATO-clenstvo vo Bukuresht. I vo dvete Organizacii ne sme primani samo radi edna edinstvena pricina a toa e GRCIJA! odnosno nivnata blokada. Tuka nikogas nemalo dilema za opredelba zapad/istok ili slicno nie sme blokirani i kraj. Sto znaci da ne bese Grcija nie sega ke bevme vise odamna del od EU i NATO i Albancite ovde ne bi znaele zosto i kade uopste da serat protiv drzavata. No toa tuka nikoj od niv nema da go spomne bidejki bi bilo prv pat tie da ne podrzuvat vo nesto sto e protiv nivniot genetski kod. Uste ednas Dragi moj Albanci maglata vo koja vie ja izkoristivte zabludata na nekolku Narodi poleka si legnuva i vise nikoj ne vi veruva. Patem nikoj ne veruva na lugje koj ne ednas tuku povekje pati pokazale licemerno odnesuvanje. Albancite nikogas nema da bidat ramnopraven narod vo ova Drzava ako ne ja pocituvat samata sebe i toa na site nivoa. Drzavata e osnovana kako Republika Makedonija i e nacionalna drzava na Makedoncite. Nemoze da bide vasa nacionalna drzava bidejki imate vise edna a nie nemame interes da bideme vasa kolonija niti ke ja delime ili kantonizirame radi vas. Satoa imate site eden izbor ili ste za MK ili protiv epten ednostavno neli? Vie so vaseto odnesuvanje se odlucivte da bidete protiv iako zimate pari od drzavata i so toa postanuvate praziti na ova opstestvo. Ali uste ednas ke kazam koga ke legne prasinata i ke se smiri ovaj buren period, mnogu raboti ke treba da se sredat ednas za sekogas megjudrugo i vasiot status koj nemoze da bide povekje od malcinstvo. I treba da bidete sreknji nikade vo svetot so vasiot "fakultet" ako uopste imate zavrsheno nekavo skolo nema da dobiete rabotno mesto vo ministerstvo radi nekakva procentualna statistika. Srami te se iskreno!
Тешко ќе ми биде да почитувам држава како своја додека не биде држава на сите граѓани кои живееат во неа.

Еве еден пример, во едно маало каде живееат плави, црвени и други бои луѓе. Еден ден се организираат плавите пошто се мнозинство прават една заедничка администрација низ целотот маало. Одлучуваат да ја викаат плавата заедница, со плави симболи, со плави вработени....[DOUBLEPOST=1449419299][/DOUBLEPOST]
Кога албанец вика небитни се знамињата, на секој што минимално е запознаен со ситуацијата во Македонија му се јасно дека мисли на македонското знаме.
Колку го почитуваат рамковниот-
Општина Тетово празнува селективно?
На 19 ноември, кога се одбележува Денот на ослободување на Тетово од фашистичката окупација, со години наназад нема претставници на општината.



Во текот на ноември во Тетово се одбележаа неколку историски датуми, но општината доби критика од дел од граѓаните дека е селективна во празнувањето на деновите.

Не може, а да не укажеме на несфатливоста на односот на локалната самоуправа кон овој празник. Општината со свои органи и тела има обврска да биде носител на сите државни и локални празници, а со тоа и на 19 ноември.
Стојан Петрушевски, Сојуз на борци од Тетово.
На 19 ноември, кога се одбележува Денот на ослободување на Тетово од фашистичката окупација, со години наназад нема претставници на општината, а воедно локалната самоуправа не дава каква било поддршка на празнувањето, вели Стојан Петрушевски од Сојузот на борци од Тетово.

„Не може, а да не укажеме на несфатливоста на односот на локалната самоуправа кон овој празник. Општината со свои органи и тела има обврска да биде носител на сите државни и локални празници, а со тоа и на 19 ноември“, истакна Петрушевски.

Од друга страна, општината ја поддржа манифестацијата „Тетово го слави ноември“. Во текот на месецот со повеќе различни настани се одбележуваа 22 ноември - Денот на албанската азбука и 28 ноември - Денот на албанското знаме.

„Во принцип, на сите манифестации имаме делегации. Може да се случи некој пропуст, ама во принцип имаме добра соработка со Сојузот на борците. Ги имам примено неколку пати. Нема тенденциозно нешто од тој аспект“, објаснува градоначалничката Теута Арифи.

Објаснението на градоначалничката- типична албанска хипокризија која нееднаш сме ја прочитале и тука на форумов.
Треба да се казни општина Тетово, многу е просто.
Теута ја гласале и македонци колку што знам, ако се чувствуваат предадени следниот пат нека не ја гласаат.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Треба да се казни општина Тетово, многу е просто.
Теута ја гласале и македонци колку што знам, ако се чувствуваат предадени следниот пат нека не ја гласаат.
Треба да се казни и општина Гостивар, и О.Кичево и сите општини во западна Македонија, за непочитување на законот за знамиња на пример, за истото непочитување треба да се казни и Аљи, дуи и сите албански партии бидејќи во нивните седишта никогаш немам видено македонско знаме а само албанско и се разбира америчко. И замисли сега да се стават како што е редот сите овие казни твоите мирољубиви албанци како ќе реагираат и колку ќе бидат небитни како што викаш ти знамињата.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Еве еден пример, во едно маало каде живееат плави, црвени и други бои луѓе. Еден ден се организираат плавите пошто се мнозинство прават една заедничка администрација низ целотот маало. Одлучуваат да ја викаат плавата заедница, со плави симболи, со плави вработени.....
Znaci vaka..Sporedbata ti e indijanska ke ti objasnam i zasto. Makedoncite se vdomeni na celata teretorija na RM i go prestavuvat mnozinstvoto. Da bea Albancite mnozinstvo tie ke bea tie sto ke ja imaa osnovano ova drzava so nekoe drugo ime se razbira. Albancite se malcinstvo koj geografski e vdomen na 1/4 od celata teretorija i duri toj prostor go dele so Makedoncite. Sepak se Albancite del od ova drzava koja toa im go prizna preku svoj jazici i fakulteti, sportski klubovi i manifestacii i 100 drugi raboti....Albancite ova drzava smeat da ja narekuvat svoja samo ako se zalagat za nea i samo ako ja branat. So toa Albanecot si go brane i svoeto mesto vo ova drzava koj nikoj nemoze da mu go zeme. Eh sega Zosto Albanecot treba da uci Makedonski a Makedonec ne mora da uci Albanski? Mnogu Ednostavno Zatoa sto Makedonecot e tri pati pobrojen vo ova drzava. Vo Strumica, Stip,Veles, Kavadarci, Negotino, Bitola, Ohrid, Prilep, Gevgelija, Kriva Palanka, Kocani i Radovis nema Albanci odnosno se od 1-5% ako uopste. Vo Gradovite kako Kumanovo, Skopje, Kicevo(gradot), Struga(gradot) Makedoncite se mnozinstvo i toa preku 65% Duri vo najalbaniziranite Makedonski gradovi kako Tetovo i Gostivar ziveat 20-25% Makedonsko naselenie za selata da ne sboram. Sto sakam da kazam? ne e prikaskata za plavi, crveni i drugi boj nego prikaskata se vika mnozinstvoto i malcinstvoto. Vo Demokratija Mnozinstvoto e toa sto odlucuva dali na nekoj mu se svigja ili ne. Drzavata vas ve prizna kako nejzin del kakvi ste takvi ste, nesto sto Makedoncite od Grcija mozat samo da go sonuvat iako se vo EU. Vie ako se pravite mutavi i se lutite radi nekakvi nepravdi koj nekako samo na vas vi se slucuvat toa e vas problem.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.394
Поени од реакции
4.864
Треба да се казни и општина Гостивар, и О.Кичево и сите општини во западна Македонија, за непочитување на законот за знамиња на пример, за истото непочитување треба да се казни и Аљи, дуи и сите албански партии бидејќи во нивните седишта никогаш немам видено македонско знаме а само албанско и се разбира америчко. И замисли сега да се стават како што е редот сите овие казни твоите мирољубиви албанци како ќе реагираат и колку ќе бидат небитни како што викаш ти знамињата.
Општина Скопје не треба да се казни?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Теута ја гласале и македонци колку што знам, ако се чувствуваат предадени следниот пат нека не ја гласаат.
а да не си контрадикторен малку, прво осудуваш со пример за плавите што ставаат све плаво пошто се мнозинство, а после викаш па нека не ја гласаат македонците Теута во Тетово. и сам знаеш дека македонците пошто се малцинство во Тетово не се никаков фактор. исто онака како што Албанците се мајоризирани на ниво на држава, Македонците се во Тетово. а тоа со казнувањето знаеш дека не функционира, која власт би се казнила сама себе, особено негде кај што би се очекувало Албанците да избувнат за таква ствар. ако веруваш во идеите во кои веруваш, и ги критикуваш проблемите кои се универзални, би требало да ги насочиш кон својот етникум, затоа што таму ќе направиш поголема разлика. би било многу подобро ако сите сме малку по самокритични, наместо да тврдиме дека другата група е проблемот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.394
Поени од реакции
4.864
а да не си контрадикторен малку, прво осудуваш со пример за плавите што ставаат све плаво пошто се мнозинство, а после викаш па нека не ја гласаат македонците Теута во Тетово. и сам знаеш дека македонците пошто се малцинство во Тетово не се никаков фактор. исто онака како што Албанците се мајоризирани на ниво на држава, Македонците се во Тетово. а тоа со казнувањето знаеш дека не функционира, која власт би се казнила сама себе, особено негде кај што би се очекувало Албанците да избувнат за таква ствар. ако веруваш во идеите во кои веруваш, и ги критикуваш проблемите кои се универзални, би требало да ги насочиш кон својот етникум, затоа што таму ќе направиш поголема разлика. би било многу подобро ако сите сме малку по самокритични, наместо да тврдиме дека другата група е проблемот.
Друг муабет е дали албанците ќе избувнат, ќе бидам искрен, ќе избувнат, ама не толку за да власта се плаши од немири, мислам затворија рандом албанци за Сопот, луѓето одлежија повеќе од деценија, никому ништо па ќе избувнат за тоа дали ќе има и македонско знаме до албанското. Ете општината Чаир секогаш до албанското го става и македонското знаме за празници, а нема никаков револт од албанците.

Не викам дека кај другата група е проблемот, викам дека и двете групи се манипулирани од власта. Не е проблемот дали се сакаат етникумите меѓусебе, проблемот е што власта инвестира за да не се сакаат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.033
Поени од реакции
8.238
Друг муабет е дали албанците ќе избувнат, ќе бидам искрен, ќе избувнат, ама не толку за да власта се плаши од немири, мислам затворија рандом албанци за Сопот, луѓето одлежија повеќе од деценија, никому ништо па ќе избувнат за тоа дали ќе има и македонско знаме до албанското. Ете општината Чаир секогаш до албанското го става и македонското знаме за празници, а нема никаков револт од албанците.

Не викам дека кај другата група е проблемот, викам дека и двете групи се манипулирани од власта. Не е проблемот дали се сакаат етникумите меѓусебе, проблемот е што власта инвестира за да не се сакаат.
па власта сте вие бе,што не се казните за непочитување на законите ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom