Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
ВРЕДИ ДА СЕ НАПУШТИ !

Да ми се укаже шанса воопшто не размислувам.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
За некој да, за некој не. Кој бил Германија, Америка или било каде да работи преку лето знае дека таму нема живот како ние македончињава што сме навикнати... За пола саат биди на кеј, таму е пола саат на кеј. Па и таму не цветаат рози, не е јакото во животот да одам во Америка и да работам 16 саати (2 работи) за да имам за нормален живот, со 2 работи и во Македонија ќе имаш за нормален живот. Не е јакото да останам на црно таму демек ги заебав сите, ѕвер сум. Пак си голтар така...
Да имаш државјанство, да, се сложувам, подобро би било и јас во тој случај би заминал без размислување, ама инаку не. Не би заминал и доколку би земал солидна плата во Македонија поради горе наведената причина дека сум Македонче и како такво сакам да уживам во животот.
Не е живот: Дома-работа-дома-работа-дома-работа-слободен ден-дома-работа-дома-работа
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Не вреди. Не наоѓаш подобро место за живеење од Македонија.
Македонија е рај на земјата.
 
Член од
22 февруари 2015
Мислења
192
Поени од реакции
279
Финансиски вреди, ама се ли е во парите. Колку и да е лошо овде не би си заминал. Си ја сакам државата, тука сум се родил, тука сум поминал детство, моите родители и предци тука живееле, што ќе барам во странство? Тука си се осеќам пријатно, меѓу свои, со луѓе со ист менталитет и размислување.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Според официјални статистики, 2 милиони Британци живеат во други земји во ЕУ (цела Македонија). Денес луѓето мигрираат повеќе од било кога и во голем дел причините не се само економски. Секој си знае што му треба во животот и дали сака да мигрира а одењето надвор и враќањето како и комуникацијата никогаш не биле полесни (затоа и толку луѓе се преселуваат). Јас лично немам никакви планови ниту сум имал да се иселам од Македонија. Премногу сум приврзан за луѓето што ми се блиски и реално не гледам причина да се иселам (финансиски не верувам дека би бил многу поуспешен надвор а сигурен сум дека не би бил позадоволен од работата или од друштвото/околината). Јас се преселив од една населба во друга па се привикнував 1 година:) Сепак, кој решил да оди нека му е со среќа и нека запамти дека може и да се врати или да оди на друго место ако сака :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Не е живот: Дома-работа-дома-работа-дома-работа-слободен ден-дома-работа-дома-работа
А живот е дома-работа-до банкомат(маме му ебем не дале плата, ај утре)-дома-работа-митинг-работа-дома-сител вести?
 
V

viktora

Гостин
Пола Косово одселено,два милјони бугари ја напуштиле Бг,Албанија,Србија,Хрватска,за Грција допрва ќе тераме муабет.Секој со својата желба,доста отишле но и доста се вратиле.Кој од носталгија,кој прошетал свет па се вратил.....а има и такви кои да им ја препишиш цела држава на нивно име и да ги врзиш со синџири пак ќе најдат начин да избегаат.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
А живот е дома-работа-до банкомат(маме му ебем не дале плата, ај утре)-дома-работа-митинг-работа-дома-сител вести?
Не секаде е така. Секој со искуството
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ja si ja sakam drzavata, za DRZAVATA se raboti, za imeto, za rodnata grutka, jas sakam da si plakam danoci na ovaa nasa drzava, da plakam radiodifuzna taksa za nasa MAKEDONSKA televizija, da plakam se sto treba pa makar i za leb da neam, vazno da ima za nasite poticari koi non stop rabotat za nase dobro i za svetosta na VMRO i MAKEDONSTINATA nasa, lesno e da si patriot od Kanada USA, Australia i vamo tamo, jas ovde sakam da si plakam smetki, na izvrsiteli da im plakam, na EVN, za parno, za se sto treba, ovde se e ubavo vremeto izgor leto kon zima, ne mi treba mene nisto osven majkata moja MAKEDONIJA i svetoto MAKEDONSTVO i aram da im e na tie koi gi napustija ognistata svoi pradedovski, namesto ko mene da si sedat tuka i da si plakaat davacki za administracijata nasa i politicarite nasi koi, kako bese 24 casa dnevno rabotat za nas, za tebe bratu MAKEDONEC, za da prodolzi rodot nas MAKEDONSKI za vjek i vjekov amin!
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ja si ja sakam drzavata, za DRZAVATA se raboti, za imeto, za rodnata grutka, jas sakam da si plakam danoci na ovaa nasa drzava, da plakam radiodifuzna taksa za nasa MAKEDONSKA televizija, da plakam se sto treba pa makar i za leb da neam, vazno da ima za nasite poticari koi non stop rabotat za nase dobro i za svetosta na VMRO i MAKEDONSTINATA nasa, lesno e da si patriot od Kanada USA, Australia i vamo tamo, jas ovde sakam da si plakam smetki, na izvrsiteli da im plakam, na EVN, za parno, za se sto treba, ovde se e ubavo vremeto izgor leto kon zima, ne mi treba mene nisto osven majkata moja MAKEDONIJA i svetoto MAKEDONSTVO i aram da im e na tie koi gi napustija ognistata svoi pradedovski, namesto ko mene da si sedat tuka i da si plakaat davacki za administracijata nasa i politicarite nasi koi, kako bese 24 casa dnevno rabotat za nas, za tebe bratu MAKEDONEC, za da prodolzi rodot nas MAKEDONSKI za vjek i vjekov amin!
Ти сакај си ја Македонија и понатаму, но на сите нас ни треба држава за озбилно
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Кој како ќе си се снајде. Лично познавам и навистина многу успешни и такви што доста се зафркнале кога заминале оттука (што не значи дека пропуштиле прекрасен живот дома) и најбројните, оние што релативно добро врват. А знам и за еден-два случаи што, од крајно објективни причини, никогаш не би очекувал дека некаде би успеале, ама тамошната социјална помош (веројатно земаат и нешто плус за децата) ги направила успешни. Последниве на година или две идат на гости во татковината и неколку месеци се чаламат и маваат сеир. За нив е успех - социјалец со занемарлива работоспособност и уште помала снаодливост кој формирал семејство триумфира пред многу покадарни луѓе што во Македонија повеќе години едвај опстануваат, а работат како стока. Јасно ми е мене дека тие таму се на последното скалило во општеството (ама има општества и „општества“, држави и „држави“), дека не им е убаво, ама нешто кажува платежната способност чопоративно да наминуваат периодично од прекуокеанска земја.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
За некој да, за некој не. Кој бил Германија, Америка или било каде да работи преку лето знае дека таму нема живот како ние македончињава што сме навикнати... За пола саат биди на кеј, таму е пола саат на кеј. Па и таму не цветаат рози, не е јакото во животот да одам во Америка и да работам 16 саати (2 работи) за да имам за нормален живот, со 2 работи и во Македонија ќе имаш за нормален живот. Не е јакото да останам на црно таму демек ги заебав сите, ѕвер сум. Пак си голтар така...
Да имаш државјанство, да, се сложувам, подобро би било и јас во тој случај би заминал без размислување, ама инаку не. Не би заминал и доколку би земал солидна плата во Македонија поради горе наведената причина дека сум Македонче и како такво сакам да уживам во животот.
Не е живот: Дома-работа-дома-работа-дома-работа-слободен ден-дома-работа-дома-работа
Drugar,

Bolje u Amerika kje crncich za 16 saati nedellno dok se stabilizirash bar imash potencijall za neshto povekje, ako se pokazhesh za godina dve mozhesh da se unapredish baegji. Veruj ima nashi momci shto mnogu ubavo zhiveat tuka. I ne mora da kenjash deka sme nemale zhivot samo rabota, bidi siguren deka povekjeto Makedonija ja napushtija od nemashtija, i glladni za pari, ako mi e za zhivot znaeme kaj da ideme. Daj bozhe site da zemaat dokumenti. Ostani si u Makedonija i uzhivaj si. Ali nemoj da kenjash za lugje koi pridonesuvaat mozhebi za 30 posto bllagosostojba na narodot vo Makedonija.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Drugar,

Bolje u Amerika kje crncich za 16 saati nedellno dok se stabilizirash bar imash potencijall za neshto povekje, ako se pokazhesh za godina dve mozhesh da se unapredish baegji. Veruj ima nashi momci shto mnogu ubavo zhiveat tuka. I ne mora da kenjash deka sme nemale zhivot samo rabota, bidi siguren deka povekjeto Makedonija ja napushtija od nemashtija, i glladni za pari, ako mi e za zhivot znaeme kaj da ideme. Daj bozhe site da zemaat dokumenti. Ostani si u Makedonija i uzhivaj si. Ali nemoj da kenjash za lugje koi pridonesuvaat mozhebi za 30 posto bllagosostojba na narodot vo Makedonija.
Остај то е единствената утеха која може да се каже, дека во странство немало живот, ко ваму со 100 денара в џеб има повеќе.

Кисело е грозјето друже. ;)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Би ја напуштил и на повеке години се со цел печалба иначе овде е убаво ако имаш повеке пари или поубава работа. Мојот одговор е би ја напуштил на одредено време не за секогаш.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Факт е дека освен патувања низ светот и одмори за кои ние можеме да сонуваме и со директорска плата, апсолутно ништо подобар живот од нас немаат оние кои се отселиле во странство :D

Имам многу познаници кои беа во Америка, братучеди и тетка во Шведска, братучетка во Швајцарија која претходно живееше во Германија, познаници кои работат во Франција,Белгија, Норвешка, Австралија, Катар, па дури и познаник кој се врати од Либија.

Ајде тој од Либија се врати затоа што секој ден му фрчеле куршуми над глава и едвај преживеал, па ќе ги исклучам од муабетите.

За парични средства тука воопшто не правиме муабет, НЕМА споредба. Тоа што ќе го заработиш во странство како чистач, овде можеш воглавно да го сонуваш и со професорски плати.
За напредок во одредени научни области истотака. Тука нема услови за напредок, колку и да си самоук, друго е кога ќе можеш да споделиш искуства со некој друг. Има интернет кој може да послужи за комуникација, но сосема е поинакво кога имаш соработка во живо.

Парите не се се во животот, ама без нив не се може и целосно ги разбирам оние кои заминале во странство поради тоа што тука е тешко да се најде пристојна работа.
Но, со преселба во странство губиш многу нешта, особено начинот на живот на кој сме навикнати Балканците :icon_mrgr:

Од сите што биле во Америка, еден не ми рекол дека навечер можеш да си седнеш во некое маалско паркче, да се собереш со друштвото, да удрите некој муабет. Сите ми рекле дека после 22 часот градовите се мртви, жив човек нема надвор. Никаква комуникација со соседи...
Тетка ми цел живот живее во Шведска, ете ја сега на 70 и кусур години нема со кој збор да прозборе. Вистина е дека си има супер пензија, на тие години си оди на базен два пати неделно, има еден куп придобивки за пензионери, ама џабе е кога цело време е сама. Познанството меѓу соседите не е како овде, меѓу роднини никаква комуникација немаат, па камоли со некој кој не ти е крвно поврзан. Татко ми во секое време си оди на гости кај комшиите. Комшијата кога доаѓа кај нас, ни на врата не тропа, директно си влегува :D Ти треба помош од некого, слободно си бараш. Во секое време ќе најдеш некој што седи во двор и ќе те викне на муабет, на чашка ракија итн.

Братучедите во Швајцарија го имаат истиот проблем. Сум ја кажал оваа приказна и пак ќе ја повторам. На нивните комшии им дошле некои роднини од друг град. Ама не се најавиле претходно и овие не сакале да ги примат. Два дена спиеле кај моиве роднини...
Толку години се таму ЕДНИ пријатели немаат стекнато. Цело време куча-посао, ќе земат двонеделен одмор, ќе го свртат цел свет и пак исто те исто. Никакво ново познанство, во 22 часот во кревет итн.

Другарка што е отидена во Катар мака мачи со тоа Арапите. Без машко друштво не смее да искочи од дома. Брат и кој е во Америка, не планира да се враќа во Македонија и потполно го сфаќам, затоа што нема некое знаење од специфична област, а како физички работник тука нема што да бара. Сепак, и тој ми го кажува истиот муабет за тамошниот начин на живот. Знам еден куп луѓе што останале во Америка на диво и не планираат да се вратат.

Да бираш меѓу странство и Македонија е доста тешко за некој кој приврзан за роднините, пријателите, родното место, начинот на живот кој го води тука итн.
Џабе пари кога на крајот од денот ќе немаш со кого да си ја споделиш маката, на кого да му се пофалиш за успесите, ќе немаш некој кој ќе биде со тебе во моментите кои си болен од полесна или потешка болест, ќе немаш со кого да си направиш муабет кој нема да биде ради-реда... :icon_mrgr:

Џабе пари, ако за време на викенд не можам да отидам на натпревар на Вардар :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom