Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Предлог за затоплување од просторија од околу 50м2 (куќа), со не така добра изолација т.е. постара.

Значи решен сум да ставам клима уред, е сега се мислам дали пример обична клима (сплит систем) од 5КW би бркал работа?

Пример: Фуего fg 180 (r 410)
Капацитет ладење/греење: 5,5kW 18000 BTU/ 6,3kW 21500 BTU

Дали можам да очекувам дека ќе ми брка работа?
Пишува дека раб.температура му е од -6 до 43 степени. Греењето ми е битно, повторувам.

Ај пишете предлог, што и како е најдобро да направам во мојов случај.

Дали две 3.5ки, е подобра опција, или?

Фала
имам јас слична 12-ка. како тоа фуегото што го сакаш и тоа во 20м2. соба
зимоска на -5 ако не и дадев помош едвај ја затоплуваше собата
сега ти размисли дали ќе ти требаат 2 или 3 такви клими да ги затоплиш тие 50м2 и тоа ќе треба маста да им ја вадиш за да се стоплиш
инаку и јас сум во стара куќа со слична изолација, малку подобра од никаква
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Предлог за затоплување од просторија од околу 50м2 (куќа), со не така добра изолација т.е. постара.

Значи решен сум да ставам клима уред, е сега се мислам дали пример обична клима (сплит систем) од 5КW би бркал работа?

Пример: Фуего fg 180 (r 410)
Капацитет ладење/греење: 5,5kW 18000 BTU/ 6,3kW 21500 BTU

Дали можам да очекувам дека ќе ми брка работа?
Пишува дека раб.температура му е од -6 до 43 степени. Греењето ми е битно, повторувам.

Ај пишете предлог, што и како е најдобро да направам во мојов случај.

Дали две 3.5ки, е подобра опција, или?

Фала
Eden prijatel ovaa zima stavi Vivax GEEI 18-ka vo slicna situacija kako tvojata, dnevna od kuka 50-tina kvadrati. Vika deka super pominal i na minusite okolu nova godina. Za 39.000 den +montaza.
So on-off nema da uspees da zgrees, mozes da ladis samo toa im e i glavnata namena na tie klimi a ne greenje.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Предлог за затоплување од просторија од околу 50м2 (куќа), со не така добра изолација т.е. постара.

Значи решен сум да ставам клима уред, е сега се мислам дали пример обична клима (сплит систем) од 5КW би бркал работа?

Пример: Фуего fg 180 (r 410)
Капацитет ладење/греење: 5,5kW 18000 BTU/ 6,3kW 21500 BTU

Дали можам да очекувам дека ќе ми брка работа?
Пишува дека раб.температура му е од -6 до 43 степени. Греењето ми е битно, повторувам.

Ај пишете предлог, што и како е најдобро да направам во мојов случај.

Дали две 3.5ки, е подобра опција, или?

Фала
podobro napishi so kolku pari raspolagash. ovde ima decki koi seriozno ke ti pomognat okulu izborot. inace dve 3.5 e podobro od edna 5.5 ama ako i dvete 3.5 na nula nadvor ne toplat vnatre, shto ke ti se? osven shto ke imash fenomenalno ladenje na leto?
pishi planiran bugjet
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.040
Поени од реакции
21.606
Не би се согласил со тебе за соодносот на топлината на вода и простор кај што е каминот, Пример прити камин бугарски е 22кв на вода со 4кв на простор, тие се во ред греат како што треба имаат пријатели мои ставено ист таков, ама јеби га кога ќе го погледнам дека изгледа грутка железо сред соба веднаш се разубедувам, а не сум сигурен за копер неготинскиве како се покажани за греење(тие пак имаат некој поприфатлив дизајн)
Нема да се инаетам, значи можи и да е таков соодносот, не велам не ( мада чисто се сомневам од многу проста причина што самата конструкција на самите камини , поставеноста на котелот, стаклата итн овозможуваат голем дел од топлината да зрачи во просторот, додека кај котлите самата конструкција е поинку решена за да цела енергија биде предадена во водата). Дај постави линк од тој притито да видиме што пишува во тоа спецификациите, можи и ке се сетам од кој камин е копиран, пошто тие произлегоја од Складова Техника.
За Неготинските неможам да ти помогнам, појма немам за нив ни што прават ни какви се по квалитет.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
@nmarkovski @ogledaloogledalo

Епа буџетот не знам, еве нека е до кај 40.000, ама нормално дека најважно е да ми брка работа. Не е поентата да дадам 30.000, а проблемот да си стои.

Претпоставувам 5.5ка треба да биде, и да има што поголем БТУ? :)

Предложете нешто, што вие би направиле кога би биле на мое место?

Фала
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Vcera vidov vo sobata koja ne ja greeme, vlaga. Imam vgraden plakar, nadvoresen zid i vo edniot kos ubavo namestena torbica da ja krie vlagata. Ja trgam torbata i imase sto da vidam. A pricinata sto ja trgnav torbata za da proveram bese sto kaj edni komsii vo ista situacija so vgraden plakar im se javila vlaga. Oni i ja great sobata.
Jas nikogas ne bev ljubitel na vgradenite plakari od pricina sto mi izgledaa nekako ruzno tolkavi visoki iako nemav slusnato deka moze da pravat problem i so vlaga. Sega koga ke razmislam, na nadvoresen zid nikako ne se stava vgraden plakar. Zatvoren ne vlaga toplina a zidot laden. Ke go otvoris ke vleze malku potopol vozduh, pa na ladniot zid sto ubavo ke si se nafati vlaga.

Sega sum na misla sto za ponatamu. Dali so premackuvanje so sredstva protiv vlaga ke se resi problemot i za sledni godini. Od slednoto zimo ke treba da se gree i taa soba vo koja ke mi spie deteto. So greenje mislam deka moze da bide uste polosa situacijata.
 
N

nikola2004mkd

Гостин
Ete zoshto, celosna izolacija od nadvor ne e mozna t.e. ne e preporacliva.
Целосната изолација од надвор е можна и се препорачува. Нормално, доколку е исправно сработена, што е проблематично, бидејќи најчесто кошта а и кај нас фушерајот е стандард.

Ete zoshto kombinacija od PVC dograma i plasticni boi po doma, a ne var. pravat prostorijata da ne dishe.
ПВЦ прозорите е една од ретките ставки каде може да се заштеди без да има негативни ефекти. Зарем некој стварно верува дека дрвен прозор кој е потопен во хемикалии, сушен до некоја вредност на влага во дрвото и лакиран прави просторијата да дише? Па, само од лакот дрвото не може да прима и испушта влага, што пак и оневозможува да се криви, па дихтува добро долго време.
Еве ти страна да видиш отприлика како одат цените на релативно квалитетни дрвени прозор.
http://www.jelovica-okna.si/si/okna-cenik/
Рачунај дека на овие цени треба да очекуваш и транспортни трошоци и царина за кај нас. Цените на Marles биле +10 до 20%. Во Македонија колку што сум запознат нема фабрика за производство на дрвени прозори и тука не ги сметам занаетчиските работилници.

Мислам дека предходно ме праша за квалитетни произори. Мој избор во случајот би биле сите производители кои имаат стаклопакет од Guardian заради пластичниот дистанционер. Колку што знам кај нас со Guardian работат Проспера и РолПласт.

А еве и колку кошта компресираната трака за RAL монтажа. 6,5-7 евра за 1м, со ширина од 74мм за 76мм профили и заптивност од 5-30мм. Инаку за замена на стари прозори мислам дека компресираната трака е подобра варијанта од лентите, бидеќи за нив отворот мора да се совршено обработен.
http://www.ebay.de/itm/ISO-Bloco-ONE-Multifunktionsband-RAL-Fenster-Montage-Dichtband-Fensterband-/371027694014?pt=LH_DefaultDomain_77&var=&hash=item5662f951be


Plus na ova, denes bev kaj renomiran mestac na dograma koj raboti so pokvaliteten profil. Koga go prasav za problemot so vlagata, znaete so mi rece? Veli: " Abeeee vidiiiii, PVC dogramata bara mnogu luftiranje....
Epa ako bara mnogu luftiranje, togash zoshto da davame 1000 2 000 evra i da so zakacime trn vo noga?
А заради тоа јас се чудев зошто во Германија сите ги отвараат прозорите секој час по 5 минути.

ПВЦ дограмата не бара многу проветрување. Проблемот кај нас е бидејќи решаваме еден проблем а отвараме друг, односно не се гледа објектот како единствен систем. Со менувањето на прозорите слаба страна стануваат неизолираните или недоволно изолираните површини, па повторно треба да се проветрува. Но и за тоа има решение без да се отвараат прозорите. Еве неколку системи за пасивна вентилација. Цените се движат од 15-20 евра за еден прозор па нагоре и мора да се носат на своја рака. Мислам дека и да сакаш нема од каде да ги купиш кај нас.

http://www.aluplast.net/eng-int/produkte/lueftungssysteme/regel-air.php
http://www.sip-windows.com/en/main/Customers/BUILDERS--REFURBISHERS/Ventilation/Ventilation
http://www.trocal-profile.com/ecomaXL/index.php?site=TRO_EN_AirTronic
http://www.trocal-profile.com/ecomaXL/index.php?site=TRO_EN_AirMatic

Има и варијанта на рекуператор кој се монтира најчесто под прозорот, без при тоа да треба да се развлекуваат канали на таванот.
http://www.trocal-profile.com/ecomaXL/index.php?site=TRO_EN_PremiVent
Е сега колку кошта ова не знам.

За пластичните бои апсолутно се сложувам.
Во внатрешноста на куќата пожелно е сите површини да бидат минерални, за да можат и да дишат. За надворешната изолација најдобра е ламинирана камена волна, а над неа силикатен малтер, кој е парапропусен а водонепропусен. Но повторно има проблем а тоа е цената и потребата од квалитет. Камената волна мора да остане комплетно сува. Доколку и малку се навлажни станува одличен топлотен проводник. Плус на сетоа тоа силикатниот малтер е најскап.
Графитниот стиропор е следен заради зголемената паропропусност, а најлош е обичниот стиропор и стиродур.

Во твојот случај мислам дека работа ти е половично решена. Добро е што имаш поставено најлон под камената волна. Наредно би можел да поставиш паропропусна фолија над камената волна која е кошта многу. Од 40-70 ден е од метар квадратен.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Во Агротехна нудат Мax клима уреди, и тоа по доста ниска цена.

Пример, 5.5КW искача околу 24.200 со монтажа. Монтирале некој грејач и климата била “како инвертер“.

Колку ваквите муабети се за верување?

Некој искуство да имал со Max клима уред?
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.358
Поени од реакции
4.819
Во Агротехна нудат Мax клима уреди, и тоа по доста ниска цена.

Пример, 5.5КW искача околу 24.200 со монтажа. Монтирале некој грејач и климата била “како инвертер“.

Колку ваквите муабети се за верување?

Некој искуство да имал со Max клима уред?
Продавам УСБ вентилаторче, ако го приклучиш на УСБ3.0 работа како инвертер.

Извини што сум арогантен и покрај тоа што имам минимални знаења од областа, ама ако малку повеќе прочитап на темава ќе увидиш што дечките препорачуваат и за кои услови. Реално ако го зимаш за примарно греење не се играј подобро земи некоја проверена марка и плати ја 40000 илјади, отколку да дадеш 24000 и да уштедиш сега па после да докупиш уште 7430285034 грејни тела + 5цифрена сметка за струја поради погрешниот избор. Знам дека е скапа инвестиција и во мкд буџетот е строго ограничен ама немораш да брзаш лето иде сигурно за греење нема да користиш,а за ладење до сега толку си издржал па за уште едно лето верувај нема да испариш од топло. Па со поголема заштеда во септември стави си некој поасален инвертер а не КАКО ИНВЕРТЕР
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.636
Поени од реакции
30.248
Со менувањето на прозорите слаба страна стануваат неизолираните или недоволно изолираните површини, па повторно треба да се проветрува. Но и за тоа има решение без да се отвараат прозорите. Еве неколку системи за пасивна вентилација. Цените се движат од 15-20 евра за еден прозор па нагоре и мора да се носат на своја рака. Мислам дека и да сакаш нема од каде да ги купиш кај нас.

http://www.aluplast.net/eng-int/produkte/lueftungssysteme/regel-air.php
http://www.sip-windows.com/en/main/Customers/BUILDERS--REFURBISHERS/Ventilation/Ventilation
http://www.trocal-profile.com/ecomaXL/index.php?site=TRO_EN_AirTronic
http://www.trocal-profile.com/ecomaXL/index.php?site=TRO_EN_AirMatic
Убаво кажано, сосема се согласувам за пасивната вентилација. Но повеќево од решенијава погоре ми изгледаат како да се предвидени за инсталација заедно со прозорските решенија од тие компании. Исто, без цената (и достапноста овде) не можеме реално да правиме муабет за применливоста.
Воедно сите овие решенија би морало да имаат можност за запирање на вентилацијата (видов кај едното). Со оглед на загадувањето во Скопје, Тетово и уште неколку други градови во Македонија.


Како лесно изведливо решение би предложил изведба на едноставни отвори во ѕидот кои по потреба би се затвареле со соодветен поклопец (мрежичка за спречување влез на инсекти, на страната кон надвор). За овакво нешто размислувам, евентуалано во комбинација со рекуператор, и како врв (на желбите) - некаков филтер за воздухот. :)
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Предлог за затоплување од просторија од околу 50м2 (куќа), со не така добра изолација т.е. постара.

Значи решен сум да ставам клима уред, е сега се мислам дали пример обична клима (сплит систем) од 5КW би бркал работа?

Пример: Фуего fg 180 (r 410)
Капацитет ладење/греење: 5,5kW 18000 BTU/ 6,3kW 21500 BTU

Дали можам да очекувам дека ќе ми брка работа?
Пишува дека раб.температура му е од -6 до 43 степени. Греењето ми е битно, повторувам.

Ај пишете предлог, што и како е најдобро да направам во мојов случај.

Дали две 3.5ки, е подобра опција, или?

Фала
ZA TIE pari shto velish, definitivno 18 000btu, nemash pari za dve dobri 12 000btu.
Za model za tie pari GREE ili VIVAX brendovi a modeli konkretni poveke mozat da kazat korisnicite na istite. Ne znam zoshto ama mene poveke me vlece GREE i pokraj sugeriranjata deka se raboti za isti (copi paste) brendovi. Samo da znaesh deka za poladnite denovi ke ti treba pripomosh (spore na drva, panel......)
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Имам понуда за Gree Viola, 3.5KW, ама со одлични перформанси била.

Според човекот, такво нешто ќе ми заврши работа. :) На -20 работела климата.

Цената е 38.500 со монтажа.

Мислења?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Имам понуда за Gree Viola, 3.5KW, ама со одлични перформанси била.

Според човекот, такво нешто ќе ми заврши работа. :) На -20 работела климата.

Цената е 38.500 со монтажа.

Мислења?
пробај со панелен конвектор од 3КW ако успееш да ги загрееш тие 50м2. на 24с. значи ќе може и таа клима сигурно
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Значи не може? Ме лажат? :) Ах бе... :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom