Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Тој што му се оди нека си оди, многу лесно и едноставно си ги пакува коферите и заминува. Мизерно, срамно и бедно е да се води кампања потпомогната од политички партии и медиуми дека треба сите да си одат од Македонија, дека во Македонија нема живот и слични срања. Има доволно луѓе во Македонија кои си работат и живеат многу подобро отколку нивнидругари во странство кои заработуваат повеќе ама затоа бел ден негледат. Затоа не се малку тие што се враќаат назад, а не се малку и тие што отишле , сега им се враќа но нема како.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Ех да! Браво. Право во центар!
Останале во Македонија и си уживаат.

Има ли логички смисол реченицата: - Останал во Mакедонија и си ужива. ?
Скокнал во длабочина и си дише.
Паднал во кочина и мириса убаво.
Испил чаша цијанид и праи склекови.


Не си се запрашал никад, како тоа од форум со петоцифрена бројка членови, само вие три-четворица билбоарди што сте вака зборите, а сите други поинаку.
Ја уопште се чудам како толкава бројка, а држава функционира што не ги организираш па направите бунт, може ќе имаме Кајгана власт. Тоа е така затоа што полесно е да се збори (пишува) отколку да се работи конкретно за таа цел што ја имаш. И на поп треба да му речеш наа, а не дај, така и таа бројка повеќе сакаат некој друг отколку тие.[DOUBLEPOST=1415877842][/DOUBLEPOST]
Инаку, повторно е Дивајдер дегенерикот. Страда од шизофренија и отвара акаунти на форумот.
Не оптеретувај, оди таму кај ЛГБТ или можеби за Амстердам ќе се пронајдеш, башка ја ќе ти купам карта у еден правец во бизнис класа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.420
Поени од реакции
79.397
Ја уопште се чудам како толкава бројка, а држава функционира што не ги организираш па направите бунт, може ќе имаме Кајгана власт. Тоа е така затоа што полесно е да се збори (пишува) отколку да се работи конкретно за таа цел што ја имаш. И на поп треба да му речеш наа, а не дај, така и таа бројка повеќе сакаат некој друг отколку тие.
Не бе добро ни е вака, уживаме во Македонија :tapp:

Кајгана власт? Па за кој кур ги гласавме овие? За кој кур даваме миљарда давачки на власта од парите кои ги немаме?

Ова ќе заврши лошо, ќе видиш.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Не оптеретувај, оди таму кај ЛГБТ или можеби за Амстердам ќе се пронајдеш, башка ја ќе ти купам карта у еден правец во бизнис класа.
Kој од твоите 20 и кусурот идентитети ќе ми купи карта?

Оди барај психијатар дури е посовреме, шизофренијата е многу опасна работа.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Не бе добро ни е вака, уживаме во Македонија :tapp:

Кајгана власт? Па за кој кур ги гласавме овие? За кој кур даваме миљарда давачки на власта од парите кои ги немаме?

Ова ќе заврши лошо, ќе видиш.
Секогаш завршува лошо, ама од кој агол гледаш може и да не е толку лошо. Пример лошо е, бившата девојка да била со црнец, ама уште полошо е да сака да ти се врати назад. На опозицијата и е лошо што не е на власт, ама дека Македонија е таму кај што ти ја цениш, односно дека сите ќе се иселат, не е така. Ја не се селам и ќе ги чувам комшиските куќи, супер ќе ми биде.
 
I

izotop

Гостин
Сите што навивате за Македонија ја правите истата грешка. Заборавате дека човек треба да работи и од нешто да живее од 25 години старост па до кај 70. Значи цели 40-50 години треба некаде да заработуваш.

Ако си во државно или кај монополистите тој проблем ти е решен, не ти треба ауф видерзењн. Во 50 години чекање може ќе дочека човек и директор да го стават.

Повеќето ги немаме врските и затупеноста за да одиме во државно па мора приватно, е тука се крие зајакот. Ако си во приватно без разлика колку е фирмата во која работиш во моментов јака и голема факт е дека МОРА еден ден да пропадне. Бидејќи ова е МАкедонија МОРА секоја фирма да пропадне. Е тогаш си во уште поголеми гомна, пошо наместо млад на 25 години да се селиш ќе мораш на 45 кога ќе ти пропадне фирмата.
На запад ако си отишол уште млад е полесно, и да пропадне фирма имаш уштеџевина, се ствараат секој ден нови кои не се заебанција. Поинаку кажано - можеш да работиш на запад и да се пензионираш тука, но не можеш обратно. Некои работи имаат логичен редослед.

Така да мое мислење е да одиме се додека сме млади најкасно до кај 30ката или 30 и нешто додека некој уште се нафаќа да не земе па после кој како ќе се снајде, секој со способностите. НЕМА иднина во Македонијава. Барем јас не ја гледам.

Што се однесува до ,,живеењето живот’’ како што еден член погоре спомна ќе речам, заеби тоа. Тоа е за тинејџери, мене веќе ми е скурчено од дискотеки, слави, лицемерноста и на роднини и пријатели и се. Куров мој е живот тоа. Освен тоа треба пари да правам, а не да им ги давам на некои избричени во главите што отвориле диско.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Као демек во остатокот од светот нема дискотеки и не се "живее живот" :pos::pos::pos:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Као демек во остатокот од светот нема дискотеки и не се "живее живот" :pos::pos::pos:
Целиот тој муабет е од старите гастербајтери што работат за некоја минимална плата, се стискаат и тешко се снаоѓаат или со други зборови се е Point of View.
Ако ти имаш убав факултет (ИТ/Медицина/ Било која барана струка), знаеш да се снајдеш т.е уклопиш во општеството, ќе живееш живот и таму. Затоа прво background check после слушај приказни
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh
Член од
13 ноември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
24
Ај и јас да се уклопам у муабетов.
Студент сум на стоматологија, средно завршив фармација. 3 години веќе учам германски, па летово се решив парите наместо за одмор да си ги дадам за курс по германски во Германија. Веќе подолго време целам кон тоа таму да се префрлам на факултет и таму да си ги завшам студиите. Тешко е, затоа што бараат С2 ниво, но возможно е, сите предмети се признаени, јазикот е најголем проблем.
На неколку наврати пробав овде да волонтирам, значи ДА ВОЛОНТИРАМ!!! Одгововорот беше: „Немаме време девојче, а и вие студентите само сметате во сала“, или пак воопшто немаше одговор - лупање врата, онака дрско. Пратив на неколку места CV-а, за мизерна плата, пошо сум студент, па да си закрпам некои трошкови. Од тие неколку CV-а, едно пратив во Германија. Само од Германија добив повратен одгворов, на нашиве изгледа им е испод честа да ми одговорат, јер студент ваљда! ОСТВАРУВАМЕ нели? Пред два дена го имав првото интервју за работа, преку скајп, на германски. Работодавецот беше задоволен ... јас од него премногу. Разговарав со прав Германец, не со Балканец. Ми беше понудена солидна плата ко за почеток. Тоа ми е и целта колку да си го закрпам курсот и после да си терам даље, ако имам среќа, јбга.
На татко ми кога му кажав, занеме, очине му се насолзија, ама ништо не кажа. Страв му е, знам, ама не вика не. Душава ми се кине и мене, два дена око не можам да склопам, ама овде ко лајно да ме третираат нема да си дозволам!
А за Грујчињава шо коментираат погоре ... Шо ви е бе сонциња? При свест ли сте?
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ај и јас да се уклопам у муабетов.
Студент сум на стоматологија, средно завршив фармација. 3 години веќе учам германски, па летово се решив парите наместо за одмор да си ги дадам за курс по германски во Германија. Веќе подолго време целам кон тоа таму да се префрлам на факултет и таму да си ги завшам студиите. Тешко е, затоа што бараат С2 ниво, но возможно е, сите предмети се признаени, јазикот е најголем проблем.
На неколку наврати пробав овде да волонтирам, значи ДА ВОЛОНТИРАМ!!! Одгововорот беше: „Немаме време девојче, а и вие студентите само сметате во сала“, или пак воопшто немаше одговор - лупање врата, онака дрско. Пратив на неколку места CV-а, за мизерна плата, пошо сум студент, па да си закрпам некои трошкови. Од тие неколку CV-а, едно пратив во Германија. Само од Германија добив повратен одгворов, на нашиве изгледа им е испод честа да ми одговорат, јер студент ваљда! ОСТВАРУВАМЕ нели? Пред два дена го имав првото интервју за работа, преку скајп, на германски. Работодавецот беше задоволен ... јас од него премногу. Разговарав со прав Германец, не со Балканец. Ми беше понудена солидна плата ко за почеток. Тоа ми е и целта колку да си го закрпам курсот и после да си терам даље, ако имам среќа, јбга.
На татко ми кога му кажав, занеме, очине му се насолзија, ама ништо не кажа. Страв му е, знам, ама не вика не. Душава ми се кине и мене, два дена око не можам да склопам, ама овде ко лајно да ме третираат нема да си дозволам!
А за Грујчињава шо коментираат погоре ... Шо ви е бе сонциња? При свест ли сте?
Бегај што побрзо, најдобра одлука што си ја направил/а во животот ќе ти биде.Trust me.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Ај и јас да се уклопам у муабетов.
Студент сум на стоматологија, средно завршив фармација. 3 години веќе учам германски, па летово се решив парите наместо за одмор да си ги дадам за курс по германски во Германија. Веќе подолго време целам кон тоа таму да се префрлам на факултет и таму да си ги завшам студиите. Тешко е, затоа што бараат С2 ниво, но возможно е, сите предмети се признаени, јазикот е најголем проблем.
На неколку наврати пробав овде да волонтирам, значи ДА ВОЛОНТИРАМ!!! Одгововорот беше: „Немаме време девојче, а и вие студентите само сметате во сала“, или пак воопшто немаше одговор - лупање врата, онака дрско. Пратив на неколку места CV-а, за мизерна плата, пошо сум студент, па да си закрпам некои трошкови. Од тие неколку CV-а, едно пратив во Германија. Само од Германија добив повратен одгворов, на нашиве изгледа им е испод честа да ми одговорат, јер студент ваљда! ОСТВАРУВАМЕ нели? Пред два дена го имав првото интервју за работа, преку скајп, на германски. Работодавецот беше задоволен ... јас од него премногу. Разговарав со прав Германец, не со Балканец. Ми беше понудена солидна плата ко за почеток. Тоа ми е и целта колку да си го закрпам курсот и после да си терам даље, ако имам среќа, јбга.
На татко ми кога му кажав, занеме, очине му се насолзија, ама ништо не кажа. Страв му е, знам, ама не вика не. Душава ми се кине и мене, два дена око не можам да склопам, ама овде ко лајно да ме третираат нема да си дозволам!
А за Грујчињава шо коментираат погоре ... Шо ви е бе сонциња? При свест ли сте?
Ова што ти се случува сега, понудената работа, е сон на многумина во Македонија. Ке и биде тешко на твоите, но и тие знаат дека е за твое добро...За жал тоа е судбуната што ке ја доживеат многу млади поради криминалнава ни држава, со цел да живеат нормален живот а истото да го овозмажат и на своето идно семејство нормално. Нормално дека ке ја прифатиш приликава, што лошо има во тоа....ако не ти се допага кога сакаш може да се вратиш....но ако не ја прифатиш, не знаеш кога ке имаш друга ваква прилика.....Ке ти биде тешко на почеток, но немој да се откажуваш....Прашање на време е кога кај нас ке капитулира целиот систем, целава држава. Со среќа.[DOUBLEPOST=1415922898][/DOUBLEPOST]
Тој што му се оди нека си оди, многу лесно и едноставно си ги пакува коферите и заминува. Мизерно, срамно и бедно е да се води кампања потпомогната од политички партии и медиуми дека треба сите да си одат од Македонија, дека во Македонија нема живот и слични срања. Има доволно луѓе во Македонија кои си работат и живеат многу подобро отколку нивнидругари во странство кои заработуваат повеќе ама затоа бел ден негледат. Затоа не се малку тие што се враќаат назад, а не се малку и тие што отишле , сега им се враќа но нема како.
Да има точно, но ако си објективен треба да спомнеш дека има и многу што отишле во странство и живеат живот од бајките, што многумина во Македонија не можат да си замислат. И како мислиш нема како да се вратат? Си ги собираш парталите и назад, што е тешко тука....тешкото е да најдеш убава работа и да заминеш од Македонија. Сосема обратен е концептот од тоа што си го напишал.
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Тој што му се оди нека си оди, многу лесно и едноставно си ги пакува коферите и заминува. Мизерно, срамно и бедно е да се води кампања потпомогната од политички партии и медиуми дека треба сите да си одат од Македонија, дека во Македонија нема живот и слични срања. Има доволно луѓе во Македонија кои си работат и живеат многу подобро отколку нивнидругари во странство кои заработуваат повеќе ама затоа бел ден негледат. Затоа не се малку тие што се враќаат назад, а не се малку и тие што отишле , сега им се враќа но нема како.
Да навистина е срамно владеачката партија да води кампања дека во државава тече мед и млеко...
Срамно е од властодржците со народни пари да водат кампања за здрава исхрана кога имаме најниски примања во регионов-незаборавај дека потрошувачката кошноца изнесува 500€...
Кажи кој тоа во македонија живее подобро и кој тоа на запад умрел од работа??
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.569
Поени од реакции
11.697
Ај и јас да се уклопам у муабетов.
Студент сум на стоматологија, средно завршив фармација. 3 години веќе учам германски, па летово се решив парите наместо за одмор да си ги дадам за курс по германски во Германија. Веќе подолго време целам кон тоа таму да се префрлам на факултет и таму да си ги завшам студиите. Тешко е, затоа што бараат С2 ниво, но возможно е, сите предмети се признаени, јазикот е најголем проблем.
На неколку наврати пробав овде да волонтирам, значи ДА ВОЛОНТИРАМ!!! Одгововорот беше: „Немаме време девојче, а и вие студентите само сметате во сала“, или пак воопшто немаше одговор - лупање врата, онака дрско. Пратив на неколку места CV-а, за мизерна плата, пошо сум студент, па да си закрпам некои трошкови. Од тие неколку CV-а, едно пратив во Германија. Само од Германија добив повратен одгворов, на нашиве изгледа им е испод честа да ми одговорат, јер студент ваљда! ОСТВАРУВАМЕ нели? Пред два дена го имав првото интервју за работа, преку скајп, на германски. Работодавецот беше задоволен ... јас од него премногу. Разговарав со прав Германец, не со Балканец. Ми беше понудена солидна плата ко за почеток. Тоа ми е и целта колку да си го закрпам курсот и после да си терам даље, ако имам среќа, јбга.
На татко ми кога му кажав, занеме, очине му се насолзија, ама ништо не кажа. Страв му е, знам, ама не вика не. Душава ми се кине и мене, два дена око не можам да склопам, ама овде ко лајно да ме третираат нема да си дозволам!
А за Грујчињава шо коментираат погоре ... Шо ви е бе сонциња? При свест ли сте?
Мојот коментар можеби ќе ти делува суров, но сепак е реалистичен.

Не само како лекарка, туку и како човечко суштество, несомнено го знаеш едно од златните правила на природата, кое гласи:

Децата речиси секогаш ги надживуваат и ги погребуваат сопствените родители.

Од тука следува заклучокот дека твојот избор е едноставен:

1. Можеш да останеш за да бидеш блиску до родителите и семејството, но кога повеќе нема да бидат меѓу живите - извини бидејќи делувам вака сурово - ќе се погледнеш во огледало и ќе видиш што си постигнала додека родителите ти биле живи, а што се си можела да постигнеш ако си заминела во странство во потрага по подобар живот и огромни се шансите да ти биде криво бидејќи си пропуштила ваква шанса;

или

2. Можеш да заминеш во странство во потрага по подобар живот и да ги посетуваш родителите секогаш кога ќе имаш слободно време, а благодарејќи на Интернетот, секој ден можеш да одржуваш редовен аудиовизуелен контакт со нив, а твоите родители сигурно ќе бидат пресреќни кога ќе видат како напредуваш, без разлика дали напредуваш во или надвор од Македонија.

Доколку веќе ги имаш решено прашањата за работничка виза, за сместување и кирија, за студиите, за секојдневните трошоци и за месечните сметки, и доколку сите овие трошоци можат да ти бидат покриени од платата што ќе ја примаш во Германија или во било која друга држава, само напред - искористи ја шансата што ти се нуди, бидејќи можеби нема повторно да ти се понуди ваква шанса.

Секако дека е тешко за родителите да живеат оддалечени од сопствените деца, особено бидејќи нашите родители се родени и израснати во Народна/Социјалистичка Република Македонија, која била дел од СФР Југославија - држава во која имале многу повеќе и многу поголеми можности од можностите кои ги имаме ние денес во денешна Република Македонија.

Се соочуваат со нова сурова реалност - дека сите сме оставени сами на себеси, во држава комплетно поинаква од таа која постоеше се до 8 септември 1991, држава која последниве повеќе од 5 години се обидува да им се продаде на странските профитери како даночен и профитерски рај со евтина работна сила, а во таква држава нема место за високообразовани личности кои сакаат да напредуваат и да примаат плати кои ќе бидат задоволителни не само за нивните најосновни потреби, туку и за да можат да остварат и класен напредок, односно од сиромаштија да напредуваат во средна класа - а во вакви околности, нашите родители не успеваат да најдат излез од ваквата сурова реалност.

Но во едно можеш да бидеш 100% сигурна - твоите родители, колку и да им е тешко да живеат оддалечени од тебе, сепак ќе бидат среќни знаејќи дека напредуваш, примаш плата не само за живот, туку и за трошење, и дека си задоволна од својата работа и својот работодавач.

Со тек на време ќе можеш да заштедиш доволно пари за да те посетат родителите во Германија, со македонски пасош можат да останат во туристичка посета дури 3 месеци во текот на годината без виза. Германија не е од другата страна на Атлантскиот Океан како САД и Канада, или уште полошо, од другата страна на планетата како Австралија и Нов Зеланд. Oсвен преку воздушен превоз, односно со авион, може и преку копнен превоз, односно со автомобил, со автобус и со воз да се пристигне од Македонија до Германија и назад, а ќе можеш и да дојдеш да ги посетиш нив во Македонија секој пат кога ќе бидеш слободна и со тоа ќе бидете подеднакво задоволни и среќни.

Батали ја - но за памет не ја заборавај - татковината која ги остава сопствените деца на милост и немилост на околностите, таква татковина не го заслужува ни твојот измет, а камо ли па твојата жртва за нејзиниот корумпиран здравствен систем или за, не дај Боже, во случај на војна да ги лекуваш наивните бранители кои не знаат или намерно игнорираат како завршија нивните претходници од војната во 2001 година.

И батали го - но за памет не го заборавај - тоа традиционалното македонско трпение-спасение, тоа е наменето за тие кои не сакаат да излезат надвор од сопствената психолошка ќелија која тие самите ја создале по своја волја и во која тие самите своеволно се затвориле.
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Ај и јас да се уклопам у муабетов.
Студент сум на стоматологија, средно завршив фармација. 3 години веќе учам германски, па летово се решив парите наместо за одмор да си ги дадам за курс по германски во Германија. Веќе подолго време целам кон тоа таму да се префрлам на факултет и таму да си ги завшам студиите. Тешко е, затоа што бараат С2 ниво, но возможно е, сите предмети се признаени, јазикот е најголем проблем.
На неколку наврати пробав овде да волонтирам, значи ДА ВОЛОНТИРАМ!!! Одгововорот беше: „Немаме време девојче, а и вие студентите само сметате во сала“, или пак воопшто немаше одговор - лупање врата, онака дрско. Пратив на неколку места CV-а, за мизерна плата, пошо сум студент, па да си закрпам некои трошкови. Од тие неколку CV-а, едно пратив во Германија. Само од Германија добив повратен одгворов, на нашиве изгледа им е испод честа да ми одговорат, јер студент ваљда! ОСТВАРУВАМЕ нели? Пред два дена го имав првото интервју за работа, преку скајп, на германски. Работодавецот беше задоволен ... јас од него премногу. Разговарав со прав Германец, не со Балканец. Ми беше понудена солидна плата ко за почеток. Тоа ми е и целта колку да си го закрпам курсот и после да си терам даље, ако имам среќа, јбга.
На татко ми кога му кажав, занеме, очине му се насолзија, ама ништо не кажа. Страв му е, знам, ама не вика не. Душава ми се кине и мене, два дена око не можам да склопам, ама овде ко лајно да ме третираат нема да си дозволам!
А за Грујчињава шо коментираат погоре ... Шо ви е бе сонциња? При свест ли сте?

Еф да ти дам подршка и јас! Во слична ситуација сум! Добив понуда за работа во Немачка, а овде во МК кај и да се јавив за волонтирање, секаде глуви уши! А додека бев таму, на пробно, за 2 недели добив работна понуда, што секој сонува за тоа, а јазик само основа, али ценат способност и други работи....секако јазикот ќе го учам таму на курс, неколку месеци (во тој период ќе сум како на платена пракса), па после веќе ќе можам да барам работна виза...
А Господ не ми ја гледа маката 6 години се напраја кај што талкам навака натака по државиве, уште ова... а желба ми е Македонија, да си се средам, годинките тука за мажење, дечиња ова она... АМА... тоа е, патот под нозе и на печалба...
Ич не се лесни ваквите одлуки, не очајувај, ќе дојде подобро време за таквите како нас!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom