Дежурна Ординација! #2

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.095
Поени од реакции
9.016
течна пудра земи и намачкај се, нема да чешаат.

Од фебруари негде па натаму, морам да кивам секој ден по 3 пати најмалку. Прво си викав ај алергија, ќе пројде, ама еве го и јуливо ќе замине а уште ми трае состојбава. Иритира ептен а ни ми тече нос ни ништо, само така, си кивам. Да не е некоја бактерија?
Па можно да е алергија пошто уште цветаат тревите и цвеќиња, уште месец, два сигурно пошто е топло. Мене така ми кажа докторката дека уште имало алергени и да сум земал спреј/апчиња превентивно или по потреба. Мене само ми е затнат носот, не ми течи а знам по некогаш и да кивнам. Секој различно реагира на алергените. Ако си алергична на домашна прашина (hay fever), таа ја има преку целата година.

На пулмо-алергологија помини и ќе ти кажат дали е алергија или друго.
 
B

BooBojan

Гостин
Акo имaте некoј режим нa исхрaнa кoгa шекерoт вo крвтa е 10. Дaли е мoжнo при пoчетните фaзи нa жoлтицa дa се јaвувaaт бoлки вo стoмaкoт и дa се пoкaчи нивoтo нa шекерoт вo крвтa.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Незнам што ми стана, до прееска не ми беше ништо, почна стомакот да ме боли, да ми се гади, повраќа..... отидов повратив, еве сега пијам чај од нане, ама сеуште ми е мачно.


Што може да е? Чаре?

:(
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Знае ли некој дали во Скопје во некоја аптека има адреналин за интрамускулно самоинјектирање?

upload_2014-7-23_21-9-51.png
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Знае ли некој дали во Скопје во некоја аптека има адреналин за интрамускулно самоинјектирање?

Прегледај го приврзокот 98294
Во РМ се регистриран само
ADRENALIN HCl (АДРЕНАЛИН ХЦЛ) - Jugoremedija
adrenaline адренергичен и допаминергичен лек
C01CA24
H раствор за инјектирање ампулa 50 x 1 mg/ml 536.38 ден.
Дозирање: парентерално: 0,2-1 mg (s.c или i.m.) се повторува 3-4 пати на 10 минути, по
потреба 0,2 mg i.v. (односно 1-2 ml раствор на адреналин 1:10 000).

и ADRENALIN од Босналијек
02 3090230
Босналијек

  • Адреса: бул.Партизански Одреди 101
  • Место: Скопје
  • Факс: 02 3090255
  • Телефон 2: 3090255
  • Оддалеченост: ≈7.38 км
  • Локација: карши Лептокарија

Дејности:
претставништва на странски фирми, фармацевтски производи-трговија, лекови - трговија

Контактирај ги и ќе ти кажат во која аптека можеш да купиш
 
Последно уредено:

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Во РМ се регистриран само
ADRENALIN HCl (АДРЕНАЛИН ХЦЛ) - Jugoremedija
adrenaline адренергичен и допаминергичен лек
C01CA24
H раствор за инјектирање ампулa 50 x 1 mg/ml 536.38 ден.
Дозирање: парентерално: 0,2-1 mg (s.c или i.m.) се повторува 3-4 пати на 10 минути, по
потреба 0,2 mg i.v. (односно 1-2 ml раствор на адреналин 1:10 000).
и ADRENALIN од Босналијек
02 3090230
Босналијек
  • Адреса: бул.Партизaнски Одреди 101
  • Место: Скопје
  • Факс: 02 3090255
  • Телефон 2: 3090255
  • Оддалеченост: ≈7.38 км
  • Локација: карши Лептокарија
Дејности:
претставништва на странски фирми, фармацевтски производи-трговија, лекови - трговија
Контактирај ги и ќе ти кажат во која аптека можеш да купиш
Или вака у табела (извадено од Регистар од www.lekovi.zdravstvo.gov.mk) :
upload_2014-7-23_23-20-16.png

Али пошо се случува да се најдат и нерегистрирани лекови во Македонија, можеби го има и ова некаде, да не одам у странство да го барам. Пошо полесно би било да го инјектирам сама на себе ако е самоинјектирачки. Вака ми е малце страв да шетам по природа, веќе знаеш. :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Или вака у табела (извадено од Регистар од www.lekovi.zdravstvo.gov.mk) :
Прегледај го приврзокот 98300

Али пошо се случува да се најдат и нерегистрирани лекови во Македонија, можеби го има и ова некаде, да не одам у странство да го барам. Пошо полесно би било да го инјектирам сама на себе ако е самоинјектирачки. Вака ми е малце страв да шетам по природа, веќе знаеш. :)
Тешко да најдеш еpipen кај нас. Евентуално во Солун или Софија (најблиску што можам да се сетам). Ампулите адреналин не се соодветни за самоинјектирање, многу лесно може да се суб/предозираш, не се за играчки. Ако ти е за алергии, најубаво да си порачаш да ти донесе некој, со летниве одмори сигурно ќе најдеш некој што оди/се враќа од Грција.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Тешко да најдеш еpipen кај нас. Евентуално во Солун или Софија (најблиску што можам да се сетам). Ампулите адреналин не се соодветни за самоинјектирање, многу лесно може да се суб/предозираш, не се за играчки. Ако ти е за алергии, најубаво да си порачаш да ти донесе некој, со летниве одмори сигурно ќе најдеш некој што оди/се враќа од Грција.
Шубе ми е да транспортирам лекови заради високите температури, не знам како да го средам тоа. Исто имам чуено дека многу е скап Епипен, да не знаеш цена отприлика?
Некако на ризик си терам минативе години, годинава барем Вентолин се мислам да купам, барем белите дробови да се ослободат ...
Татко ми ми има инјектирано интрамускулно антихистаминик и кортикостероид пред возење во болница пред неколку години, ама пак, тоа не се првите третмани од избор ...
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Шубе ми е да транспортирам лекови заради високите температури, не знам како да го средам тоа. Исто имам чуено дека многу е скап Епипен, да не знаеш цена отприлика?
Некако на ризик си терам минативе години, годинава барем Вентолин се мислам да купам, барем белите дробови да се ослободат ...
Татко ми ми има инјектирано интрамускулно антихистаминик и кортикостероид пред возење во болница пред неколку години, ама пак, тоа не се првите третмани од избор ...
За цената не знам, навистина. Епипенот мислам дека е безбедно да се пренесува, сепак, направено е да се носи во џеб, не во фрижидер. Еве, ѕирни во упатството, доволно ќе е да имаат кола со клима и да го стават пенкалцето внатре, не во багажник :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Акo имaте некoј режим нa исхрaнa кoгa шекерoт вo крвтa е 10. Дaли е мoжнo при пoчетните фaзи нa жoлтицa дa се јaвувaaт бoлки вo стoмaкoт и дa се пoкaчи нивoтo нa шекерoт вo крвтa.
Главни симптоми на хепатитис А се замор, густа урина и болки во пределот на црниот дроб. Потоа се појавува жолтило кај очите. А за шеќер не знам точно, нека испитаат билирубини и уште едни не знам што беа во крвта, во случај на хепатит се 3-4 пати поголеми од нормалата.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.646
Поени од реакции
14.496
Пишував пред месец-два за проблемов ама уште не најдов решение :/ бев и на лекар ми даваа и апчиња некакви и капки за нос и пак никаков ефект немаше. Проблемот е тоа што цело време една од ноздрите на носот ми е затната и дишам само преку едната, де лева де десна важно скоро никогаш (ептен ретко) двете ми се таман да можам да дишам слободно..

Да не имал некој сличен проблем и како го решил ? Немаше да замарам толку со проблемов да не спортував редовно, сепак сакам со цел капацитет да вдишувам воздух.
Отиди на оториналаринголог да ти го види носниот канал. Јас имам скоро сличен проблем, не се сеќавам кога последен пат сум имал ептен проодни дишни патишта преку носот, де синуси биле, де ова де она демек, но кај мене 2 доктори (од кои едниот бивш тетин) ми кажаа дека имам искривен носен канал т.е септумот скоро како Ѕ буква. Ете моментално немам никакви проблеми (течење нос и сл), а пак левата ноздрва ми е полу-затната. Последен пат пред некоја недела кога бев на оторино... ми рече да си го средам тоа, барем да дишам како што треба додека сум млад :icon_mrgr: Се мислам да се направам операција да го средат тоа внатрешно некаде на есен/зима... Овака надворешно имам доста симетричен нос, ама внатрешниот дел јебе работа
 
Последно уредено:

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Сабајле се изгребав ма една рѓосана шајка, ама површински само, гребаница.. Мислам дека нема потреба од тетанус и глупости така?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.352
Поени од реакции
7.429
Сабајле се изгребав ма една рѓосана шајка, ама површински само, гребаница.. Мислам дека нема потреба од тетанус и глупости така?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Друже да одиш ти на психолог малце? Најредовен си на темава со глупости.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Чуствувам дека ушиве ми се затнати и како притисок скоро една цела недела...Направив контролни мерења на притисокот и изгледа дека истиот е во нормални граници.
Купив од оние восочните ленти за чистење за да извадам евентуално вода нешто и останато ако има, почуствував мало олеснување, но наредниот ден пак ги чуствував дека се затнати и некој притисок сличен како вода кога има влезено во нив.
Чаре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom