Дежурна Ординација! #2

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Од средата си имам мака :-(
Имав покачена температура околу 37.5 - 38, ме болеше грло и имав вртоглавици. Докторот ми даде упати за крвна слика и ушно, ме слушаше и рече дека нема ништо на плуќа. Резултати од ушно никаков проблем од нивен аспект, крвна слика се е во нормала едино CRP ми беше 15.5 и ACO <50.1 . Веќе во четвртокот ми беше подобро, не ме болеше грло, само носот ми течеше па не ни земав никаква терапија само риностоп, фервекс и чајчиња. Е после тоа викендов успеав и да изгорам на сонце, па денес покрај што сеуште ми тече нос и поткашлувам, имам и температура највисока 37.2 но не пониска од 36.9. Не знам дали воопшто пак да одам по доктори, вака сум ок, само истоштена. Дали е можно темп. Да е од изгореново и општо настинкава, или има потреба од загрижување?
До 37.5 се смета за нормална телесна температура. Многу е веројатно да ти е ете, минимално, но покачена од тоа што си изгорела на сонце. Веројатно е најобична настинка, нема потреба од паника. Ако евентуално трае подолго тогаш оди пак на доктор.
 
Член од
26 август 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Еј здраво,
Некој да ми растумачи нарочито делов трослоен ендометриум што значи. Ова е дијагноза:
uz uterus avfl, endometrium trosloen Ovar dex eden folikul 12mm (12ti den od MC)
K-UZ na 14ti den.

Фала ви ептен.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
До 37.5 се смета за нормална телесна температура. Многу е веројатно да ти е ете, минимално, но покачена од тоа што си изгорела на сонце. Веројатно е најобична настинка, нема потреба од паника. Ако евентуално трае подолго тогаш оди пак на доктор.
Не може 37.5 да е нормална телесна температура. Таа температура бута, те прави малаксан, немаш апетит, неподвижен. Но, секој организам не е ист секако. Сум читал дека има луѓе што цело време живеат и функционираат со покачена телесна температура и никако не можат да ја спуштат и покрај сите испитувања. Јас на 37.2 сум како убиен. Чувстувам мачнина, грозница, немам апетит, па искрено не би сакал да знам каква е таа нормална температура 37.5:D
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не може 37.5 да е нормална телесна температура. Таа температура бута, те прави малаксан, немаш апетит, неподвижен. Но, секој организам не е ист секако. Сум читал дека има луѓе што цело време живеат и функционираат со покачена телесна температура и никако не можат да ја спуштат и покрај сите испитувања. Јас на 37.2 сум како убиен. Чувстувам мачнина, грозница, немам апетит, па искрено не би сакал да знам каква е таа нормална температура 37.5:D
Не мислела нормална за живот туку нормална и да кажам толерантна пред да се дејствува. Се препорачува за таа температура да не се превзема ништо бидејќи тогаш ензимите, антителата и сите медиатори во телото се поефикасни.
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Сакав да прашам како би можел да намалам триглицериди, холестерол ast и alt - Бев на анализи пред 1 месец и ми открија дека овие 4ри работи се зголемени - започнав со диета односно да не јадам многу мрсно дека последно време се давев во мрсно и црвено месо - и почнав да пијам силимарин лек кој ми го дадоа на лекар... Ме испитаа да не имам хепатит каде што покажаа анализите дека немам.. Пред недела дена пак бев на лекар и пак ми беа покачени истите вредности освен ast-то кое беше во нормала... Што да правам за да ги намалам овие вредности? Ми забранија и физички напор и вежбање дур не се смалат овие вредности... Се советував со луѓе од кои неколку ми кажаа да земам јаболков оцет и да пијам по една лажица сабајле на гладно... Ваш совет што да правам?
 
А

Атомската мравка

Гостин
Пишував пред месец-два за проблемов ама уште не најдов решение :/ бев и на лекар ми даваа и апчиња некакви и капки за нос и пак никаков ефект немаше. Проблемот е тоа што цело време една од ноздрите на носот ми е затната и дишам само преку едната, де лева де десна важно скоро никогаш (ептен ретко) двете ми се таман да можам да дишам слободно..

Да не имал некој сличен проблем и како го решил ? Немаше да замарам толку со проблемов да не спортував редовно, сепак сакам со цел капацитет да вдишувам воздух.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.076
Поени од реакции
6.699
Пишував пред месец-два за проблемов ама уште не најдов решение :/ бев и на лекар ми даваа и апчиња некакви и капки за нос и пак никаков ефект немаше. Проблемот е тоа што цело време една од ноздрите на носот ми е затната и дишам само преку едната, де лева де десна важно скоро никогаш (ептен ретко) двете ми се таман да можам да дишам слободно..

Да не имал некој сличен проблем и како го решил ? Немаше да замарам толку со проблемов да не спортував редовно, сепак сакам со цел капацитет да вдишувам воздух.
ко ќе ми прај и мене така носот шмркам малце сода бикарбона и одзатнува..........утре пак
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.405
Поени од реакции
7.618
Сакав да прашам како би можел да намалам триглицериди, холестерол ast и alt - Бев на анализи пред 1 месец и ми открија дека овие 4ри работи се зголемени - започнав со диета односно да не јадам многу мрсно дека последно време се давев во мрсно и црвено месо - и почнав да пијам силимарин лек кој ми го дадоа на лекар... Ме испитаа да не имам хепатит каде што покажаа анализите дека немам.. Пред недела дена пак бев на лекар и пак ми беа покачени истите вредности освен ast-то кое беше во нормала... Што да правам за да ги намалам овие вредности? Ми забранија и физички напор и вежбање дур не се смалат овие вредности... Се советував со луѓе од кои неколку ми кажаа да земам јаболков оцет и да пијам по една лажица сабајле на гладно... Ваш совет што да правам?
Ако не биддува со диета ќе почнеш да земаш лекарства за холестерол и тоа е.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Ај ако знае некој да ми пише за што се користи Вазелин Балзам од клиничка аптека... Во бела кутија е, со некоја боја како кајсија... Фала :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Она што го рекламираат како Хунза Масло се има докажано како добро или мафтосуваат само? Највеќе поради тоа што Б17 демек бил добар за доста работи и процеси во телото.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
73
Поени од реакции
97
Она што го рекламираат како Хунза Масло се има докажано како добро или мафтосуваат само? Највеќе поради тоа што Б17 демек бил добар за доста работи и процеси во телото.
Мислам дека мафтосуваат...Б17 е дел од Б витаминскиот комплекс...
Јас секогаш се запрашувам...А како жиеевме досега без него ?...:)[DOUBLEPOST=1405492159][/DOUBLEPOST]
лек за плускавци ?
Трпение и време :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Луѓе помош!!!

При наведнување на главата на десно осеќам мала, но гадна болка, поточно веднаш под главата. Прееска се напипав додека ја наведнав главата и фатив нешто како меко елипсовидно топче. Немам никаков оток, но до прееска не ми беше ништо, поточно немав никаква болка.

Што може да е? Чаре?:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не може 37.5 да е нормална телесна температура. Таа температура бута, те прави малаксан, немаш апетит, неподвижен. Но, секој организам не е ист секако. Сум читал дека има луѓе што цело време живеат и функционираат со покачена телесна температура и никако не можат да ја спуштат и покрај сите испитувања. Јас на 37.2 сум како убиен. Чувстувам мачнина, грозница, немам апетит, па искрено не би сакал да знам каква е таа нормална температура 37.5:D
Медицински гледано, се смета за нормална :) Инаку и јас бев како потепана.
Издржав уште 3 дена, на крај си пиев антибиотик 3 дена и се среди. И CRP е нормално сега, и температура нема :)[DOUBLEPOST=1405526378][/DOUBLEPOST]
Луѓе помош!!!

При наведнување на главата на десно осеќам мала, но гадна болка, поточно веднаш под главата. Прееска се напипав додека ја наведнав главата и фатив нешто како меко елипсовидно топче. Немам никаков оток, но до прееска не ми беше ништо, поточно немав никаква болка.

Што може да е? Чаре?:)
Може прашањево е too obvious, ама да не си се удрил некаде, а да не знаеш? (ми се случува на мене, затоа прашувам).
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Медицински гледано, се смета за нормална :) Инаку и јас бев како потепана.
Издржав уште 3 дена, на крај си пиев антибиотик 3 дена и се среди. И CRP е нормално сега, и температура нема :)[DOUBLEPOST=1405526378][/DOUBLEPOST]
Може прашањево е too obvious, ама да не си се удрил некаде, а да не знаеш? (ми се случува на мене, затоа прашувам).
Се немам удрено на тоа место.... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom