Дежурна Ординација! #2

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Имам проблем со едната нога,задниот дел од бутот на моменти ме боли и тоа болка како слаб грч.Најчесто кога седам подолго време кога ќе станам ме боли константно.Го иам ова сигурно една година ама порано на пример ќе ме заболеше кога ќе станам после долго седење и ќе ме заболи како грч и ќе престане,последниов месец некако ко да почна константно да ме боли со мали прекини.
Што би можело да е?
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Имам проблем со едната нога,задниот дел од бутот на моменти ме боли и тоа болка како слаб грч.Најчесто кога седам подолго време кога ќе станам ме боли константно.Го иам ова сигурно една година ама порано на пример ќе ме заболеше кога ќе станам после долго седење и ќе ме заболи како грч и ќе престане,последниов месец некако ко да почна константно да ме боли со мали прекини.
Што би можело да е?
Најверојатно некој дискус притиска. Појди на ортопед да те види.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
У пм да фати ова бронхитов.Имав кога бев 6-7 одд и думам дека се одкостив од кажлање.Сеа лани на 21 год повторно на сред лето бронхит.се излекував и немав проблеми 1 год . сеа еве изнастинав пред 2 месеци , појдов кај матичнава ми даде некои апчина (слаби) кои ме стишија некако и благодарение и еден природен лек кој го пијам оздравив.Не поминаа ни три недели и повторно влошена ситуацијава скрос, поново пијам од леков природен и ми поминува.Е сеа престанав да го пијам пошто треба пауза малце и 9-10 сати пат во автобус со клима веднаш сетив и повторно дишењево ми е тешко и подкашлувам.има некој да знај некое чајре, некој природен лек или било што оти преку К*р ми дојде.Сеа ќе појдам кај матичнава впонеделник ќе препиши апчина и осеќам дека по 1-2 месеци повторно исто ќе ме повтори бронхитов.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Последниве 2 дена имам потешкотии со дишењето кога ќе легнам да спијам. Чудно е чувството, како да не можам да земам целосно воздух а немам пречки во носот т.е нема мукус. Мислам дека има врска со напорниот тренинг Insanity со кој претерав последниве неколку дена а и воопшто забележав промени со дишењето од самиот старт со програмата. Она што ме чуди е тоа што на доктор Google нема случаи ко мојот и тоа ме плаши. Обично кардиоваскуларните програми не би требало да имаат таков ефект па се плашам да не е нешто друго во прашање. Доколку е релевантно инфо, кога лежам на грб полесно дишам додека ако се префрлам на стомак имам тешкотии со земањето воздух.
Исто така не внесувам доволно храна т.е одам испод препорачаниот калориски внес за некои минус 500 калории.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
На еден од прстите на раката имам оток кој е резултат најверојатно на поткожни влакна. На другите прсти имам нормално влакна, само на тој прст скоро и да ги нема во пределот на отокот, па затоа мислам дека е до тоа. Ова го имам веќе подолго време, само до сега го занемарував поради тоа што поголемиот дел од времето не ме боли, освен понекогаш кога се случува ден-два да ми е поосетливо тоа место. Ама сега еве го веќе 3-4 дена и мислам дека не ме болело волку до сега. Веројатно ќе морам да одам на доктор некој, само кажете каков доктор се бави со вакви работи за да знам каде треба да одам.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
@DanielVogel, @Smert Ќе си појдете на матичен лекар, ќе ве види и ќе ве прати таму кај што треба.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.082
У пм да фати ова бронхитов.Имав кога бев 6-7 одд и думам дека се одкостив од кажлање.Сеа лани на 21 год повторно на сред лето бронхит.се излекував и немав проблеми 1 год . сеа еве изнастинав пред 2 месеци , појдов кај матичнава ми даде некои апчина (слаби) кои ме стишија некако и благодарение и еден природен лек кој го пијам оздравив.Не поминаа ни три недели и повторно влошена ситуацијава скрос, поново пијам од леков природен и ми поминува.Е сеа престанав да го пијам пошто треба пауза малце и 9-10 сати пат во автобус со клима веднаш сетив и повторно дишењево ми е тешко и подкашлувам.има некој да знај некое чајре, некој природен лек или било што оти преку К*р ми дојде.Сеа ќе појдам кај матичнава впонеделник ќе препиши апчина и осеќам дека по 1-2 месеци повторно исто ќе ме повтори бронхитов.
Природниот лек ако може пп или тука. Фала однапред.
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.474
Поени од реакции
6.650
Имам воспаление на увото , ми дадоја капки OTOL H, аптекарката ми рече да клавам 1 капка на 12 сати :eek: И исто ме боли,нема подобрување. Сега случајно читам на интернет и отворив упатства за капките пиши 5-6 капки на секој сат. Кажете ако знај некој....
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Мене ме интересира за листеријава што со оние кои ги конзумирале производите на Екстра меин воедно и свинскиот врат ?
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Имам воспаление на увото , ми дадоја капки OTOL H, аптекарката ми рече да клавам 1 капка на 12 сати :eek: И исто ме боли,нема подобрување. Сега случајно читам на интернет и отворив упатства за капките пиши 5-6 капки на секој сат. Кажете ако знај некој....
Комбинација од антибиотик (тиротрицин), кортикостероид (преднизолон) и локален анестетик (тетракаин). Се применува само локално во надворешниот ушен канал, и тоа само кога не е оштетена ушната мембрана. Е комбиниран препарат кој го намалува воспалението, болката и јадежот во надворешниот ушен канал и ја намалува напнатоста и болката при воспаление на средното уво. Се користат за сузбивање на болката и воспалителните реакции во наворешниот ушен канал, кои се проследени со некомплицирано акутно воспаление на надворешното уво (otitis externa acuta). Доколку не дојде до подобрување на состојбата по 2 дена од примената на овој лек, треба да се прекине со употреба и да се консултира доктор. Пред капнувањето на лекот, неопходно е заболеното уво да се исчисти и да се почека да се исуши. Шишенцето со капките треба да се загрее со држење во раката. Капките се мошне густи и при вкапнувањето треба да се остави капката лесно да се лизне по самата ивица на надворешниот ушен канал, за да се овозможи излегување на воздухот и сигурно спуштање на капката до заболеното место. По вкапнувањето треба да се остане во лежечка положба, на страна на здравото уво, околу 15 мин. Не земајте Отол Х доколку се сомневате дека имате перфорирана (оштетена) ушна мембрана (ушно тапанче).

Кај возрасни пациенти: на секој час се вкапнуваат 5-6 капки во болното уво.

За ушни инфекции може да се користи ова во прво време од 2 дена колку да се намали болката (или ништо, се смета дека може само да помине, па да не се преоптоваруваш со антибиотици одма), а потоа ако уште трае, може да се користат антибиотски капки (најчесто на база на ципрофлоксацин), сами, или истовремено со антибиотик што се пие (најчесто амоксицилин+клавулонска киселина).
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Se izgorev so tavce na prstot pred 2 saata negde i sea mnooogu me boli, ama mnooogu. Lek nekoj? fala
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Se izgorev so tavce na prstot pred 2 saata negde i sea mnooogu me boli, ama mnooogu. Lek nekoj? fala
Утре ќе можеш да го фатиш Г-дур многу подобро него претходно. Истрпи малце болка, ден-два ќе пројде, не барај лек.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
другаров ми откри т.е ми се довери дека пенисот му бил искривен зборам во ерекција околу пола цм во лево.... :S и незнаел што да прави.... и ми вика прашај вика на тоа таму кај што читаш хаха :D и еве ај да пшрашам ... Страшно ли е тоа ? при сексуален однос би сметало ли- дали би имал проблем ? дали може тоа некако да се исправи ..незнам со некои вежби нешто
фалаа :)
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Што може да биде овој на стапалото знае ли некој???? DSCN8073.JPG
DSCN8075.JPG
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.049
Приметив дека имам неколку (4-5) мали црвени поткожни точки кои ни ме иритираат ни чешаат. Едново што го приметив пред некој ден додека бев на одмор почнува да менува боја и сега е нешто како кафеаво и налик на бемка. Да не имал некој слично искуство ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom