Гледање во сонцето (sungazing)

Член од
23 мај 2012
Мислења
48
Поени од реакции
44
Само сакав да прашам денес гледав ама ми солзеа очите сеа дали е тоа дека не ми се навикнати очите или нешто друго
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Само сакав да прашам денес гледав ама ми солзеа очите сеа дали е тоа дека не ми се навикнати очите или нешто друго
Ништо страшно, ти се "чистат" очите.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Само сакав да прашам денес гледав ама ми солзеа очите сеа дали е тоа дека не ми се навикнати очите или нешто друго

не го слушај овај погоре -осетливи ти се очите,полека терај ако сакаш да се позанимаваш со сангејзинг,не форсирај нема играчка со сетилата !
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Само сакав да прашам денес гледав ама ми солзеа очите сеа дали е тоа дека не ми се навикнати очите или нешто друго
Osetlivi ti se. Gledaj so zatvoreni nekoe vreme, pred da gi otvoris i da pocnes da gledas.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
За оваа прекрасна техника можам да зборам од лично искуство, јас сум стигнал до 33 минути и за жал останав до таму од простата причина што тука во Германија Сонцето е редкост. Разликите од тоа како се чуствував пред да почнам со технката и потоа се фрапантни. Значи многу стравови изчезнуваат, болести исто, нервозата се минимизира со еден збор човек се чуствува одобро по среќен особен во моментот кога ќе ги изгледа минутите и ги затвора очите-РАЈ смиреност, среќа. Иначе научно е докажано( со КТ на главата) дек хипфизата го зголемува двојно својот рамер, а исто така и Манек издржа 400 дена без јадење- фотосинтеза:). имам пријатели коишто стигнаа до 45 минута и велат дека потребата за јадење значително намалува, но во однос на храната јас сум на мислење дака штом човекот има дигестивна система значи тереба да јаде но се разбира важно е што. За мене е поважен другиот аспект на техниката подобрувањето на психо-физичкото здравје и се разбира нај важно е духовното ирастување.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
. имам пријатели коишто стигнаа до 45 минута и велат дека потребата за јадење значително намалува.
Вујко ми Лазар Бараков од Мокрино likes this.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Интересен факт за луѓето кои што практикуваат сангејзинг,
Епифизата или уште нарекувана ’’трето око’’, има размери 6мм на 8мм, кај Хира Ратан Манек таа е 8мм на 11мм.(слични физиологични промени се случуваат за време на бременоста). Оваа жлезда е одговорна за излачувањето на хормоните мелатонин и серотонин(хормон на среќата). Ове хормони кои што се одговорни за расположението кај човекот.
Препораки 1.кога го гледате Сонцето секогаш мислете како светлината поминува низ вашето тело. Замислете како преку очите навлегува ва главата од таму се спушта низ ’рбетот а преку него низ целото тело.
2. Пијте сончева вода. наполнете со вода стаклено прозирно шише и ставете го на директна сончева светлина за 10 часа. Исто и сончевата вода многу позитивно влијание.
 
M

Muranyi

Гостин
Препораки 1.кога го гледате Сонцето секогаш мислете како светлината поминува низ вашето тело. Замислете како преку очите навлегува ва главата од таму се спушта низ ’рбетот а преку него низ целото тело.
Дали ќе има ист ефект доколку гледам во сликата од твојот аватар зашто деновиве на Скопје му умре Сонцето?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
За оваа прекрасна техника можам да зборам од лично искуство, јас сум стигнал до 33 минути и за жал останав до таму од простата причина што тука во Германија Сонцето е редкост. Разликите од тоа како се чуствував пред да почнам со технката и потоа се фрапантни. Значи многу стравови изчезнуваат, болести исто, нервозата се минимизира со еден збор човек се чуствува одобро по среќен особен во моментот кога ќе ги изгледа минутите и ги затвора очите-РАЈ смиреност, среќа. Иначе научно е докажано( со КТ на главата) дек хипфизата го зголемува двојно својот рамер, а исто така и Манек издржа 400 дена без јадење- фотосинтеза:). имам пријатели коишто стигнаа до 45 минута и велат дека потребата за јадење значително намалува, но во однос на храната јас сум на мислење дака штом човекот има дигестивна система значи тереба да јаде но се разбира важно е што. За мене е поважен другиот аспект на техниката подобрувањето на психо-физичкото здравје и се разбира нај важно е духовното ирастување.

ако ова го чувствуваш, значи дека правилно го практикуваш сангејзингот :)

летово кога гледав, не ги носев очилата, сега пак со нив сум.
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
За оние што практикувале сан гејзинг и стигнале до определено време па престанале. Мој совет е ако продолжите пак да непочнувате од кај што сте запреле а да е пак постепено, се разбира не по 10 сек.
Пример сте стигнале да 30мин и не сте гледале 1 месец, почнете од 5мин, утре10..и кога ќе стигнете до кај што сте биле продолжете со истото темпо-по +10сек секој ден. Ова е заради повторна адаптација на очите- од лично искуство:)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
За оние што практикувале сан гејзинг и стигнале до определено време па престанале. Мој совет е ако продолжите пак да непочнувате од кај што сте запреле а да е пак постепено, се разбира не по 10 сек.
Пример сте стигнале да 30мин и не сте гледале 1 месец, почнете од 5мин, утре10..и кога ќе стигнете до кај што сте биле продолжете со истото темпо-по +10сек секој ден. Ова е заради повторна адаптација на очите- од лично искуство:)
поарно нека не си играат веќе играчки,полека паѓа во вода сангејзингов,мене сумнјиво ми беше уште откако тврдеа дека не мора храна да прима човекот,ќе се претворел во соларен чип,дрн дрн......+ самоволно може неправилно да се практикува па да се оштета очите неповратно......ако гледа некој најдобро му е само неколку минути на ден (од 2-5) да проба и ништо повеќе,нормално почнувајќи со 10 секунди на ден
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
поарно нека не си играат веќе играчки,полека паѓа во вода сангејзингов,мене сумнјиво ми беше уште откако тврдеа дека не мора храна да прима човекот,ќе се претворел во соларен чип,дрн дрн......+ самоволно може неправилно да се практикува па да се оштета очите неповратно......ако гледа некој најдобро му е само неколку минути на ден (од 2-5) да проба и ништо повеќе,нормално почнувајќи со 10 секунди на ден
Што имаш прдевид јас знам дека се повеќе и повеќе луѓе почуваат да го практикуваат. или може имаш предвид за на форумов?
Јас сум самиот доказ дека дури и непостојаното гледање е безопасно. Единствено треба да се внимава да е во вистинското време, нормално дека ако напладне сред лето гледаш ќе имаш проблеми.
2-5мин се апсолутно ништо, веќе околу 20 минута почнуваат да се забележуваат позитивните промени.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Што имаш прдевид јас знам дека се повеќе и повеќе луѓе почуваат да го практикуваат. или може имаш предвид за на форумов?
Јас сум самиот доказ дека дури и непостојаното гледање е безопасно. Единствено треба да се внимава да е во вистинското време, нормално дека ако напладне сред лето гледаш ќе имаш проблеми.
2-5мин се апсолутно ништо, веќе околу 20 минута почнуваат да се забележуваат позитивните промени.
и ти тврдиш дека човекот може без храна,ќе се претвори во соларен чип,само течност ќе биде доволна,бла бла........прастара технологија која е заборавена па исчепкана па обновена бла бла........а тие гуруата што имаат постигнато во животот освен да им веруваме на збор ?! што ако штукнале во мозокот по толку време без храна и вода и сега тврдат дека им е супер ?!

тие се исушени старци на кои можеш само да им веруваш на збор,исто како циганката што те лажела кога си одел да ти гледа на карти или на кафе...........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom