Дежурна Ординација! #2

Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Повозрасно лице со висок крвен притисок каква храна треба да одбегнува, а каква треба почесто да конзумира?
се што е вкусно несмее, се што не сака да помириса треба да јаде
--- надополнето: 24 февруари 2013 во 21:17 ---
Не сум активен на овој подфорум, извинете. Ќе прашам овде. Дали можете да ми најдете рецепт како се приготвува комбуха?
можеме
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
А можете да споделите?
Неможам, не го знам случајот уопште.
Цеден лимон помага, салати, све што не е многу готвено. Сол што помалце, тестенини исто, кафе, вино пиво, сокови, се она што споро се разградува у шеќер. Најди ја причината за висок притисок па после нека ти одредат диета. У некои случаеви висок притисок е нормален, абе многу фактори зависат, течности помалку, непотребни апови ич
 
G

Geezer

Гостин
Неможам, не го знам случајот уопште.
Цеден лимон помага, салати, све што не е многу готвено. Сол што помалце, тестенини исто, кафе, вино пиво, сокови, се она што споро се разградува у шеќер. Најди ја причината за висок притисок па после нека ти одредат диета. У некои случаеви висок притисок е нормален, абе многу фактори зависат, течности помалку, непотребни апови ич
Другар, абе си ме помешал, каков притисок, каква диета. Плус не е за мене, за постар човек е.
Едноставно е, имал рецепт, го загубил, правел пред некое време, али заборавил како сега.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Другар, абе си ме помешал, каков притисок, каква диета. Плус не е за мене, за постар човек е.
Едноставно е, имал рецепт, го загубил, правел пред некое време, али заборавил како сега.
Еве тема за комбуха
Ти се заебаваш тука или?
Random статија од Google за храна и висок крвен притисок. Побарај, има многу страни кои пишуваат за тоа. Изгуглај high blood pressure diet, ќе ти искочат милион резултати.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Другар, абе си ме помешал, каков притисок, каква диета. Плус не е за мене, за постар човек е.
Едноставно е, имал рецепт, го загубил, правел пред некое време, али заборавил како сега.
Те помешав со другиот член, извини
--- надополнето: 24 февруари 2013 во 23:08 ---
Ти се заебаваш тука или?
Стварно не е вкусна диетата за притисок, веруј.
Најдобро да ја видиш причината за цисок притисок.
Напрај ЕХО, стрес тест па нека ти кажат дали е проблем до срцето, бубрезите, панкреасот. Не е така едноставно како што си мислите, ај ќе ти кажам омега 3 и проблем решен.
 
A

AnFem

Гостин
се што е вкусно несмее, се што не сака да помириса треба да јаде
Мене ми се вкусни овошја и зеленчуци. Ако боледувам од висок притисок не смеам тоа да го јадам? :)

Повозрасно лице со висок крвен притисок каква храна треба да одбегнува, а каква треба почесто да конзумира?
Како што кажа розовиот Фројд, лимонот го намалува притисокот. Нека пие билни чаеви, нека батали кафе, иако викаат дека една шолја може да делува како диуретик, нека јаде многу свеж лук, кромид и општо многу зеленчук и овошје. Солта минимално да ја користи, нека избегнува месо, особено сувомеснати производи и такви преработки. Значи здрава домашно подготвена храна. Ако имаш желба, ќе те упатам каде можеш да најдеш рецепти.
Високиот притисок бара менување на начинот на исхрана за навек. Ретко кој го почитува ова.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Мене ми се вкусни овошја и зеленчуци. Ако боледувам од висок притисок не смеам тоа да го јадам? :)



.
На никој не му се вкусни овошја и зеленчуци освен ако ги користиш као додаток на месо или со ракија :)
 
A

AnFem

Гостин
На никој не му се вкусни овошја и зеленчуци освен ако ги користиш као додаток на месо или со ракија :)
Јас месото понекогаш го користам како додаток на зеленчук, во мала количина. А и не се сеќавам некогаш да сум мезела месо со ракија, секогаш биле свежи салати, плус сирење... Мене тие ми се главен оброк, јас сум зависник од вкусот на овошје и зеленчук. Ами веганите што јадат? :)
 
Член од
7 октомври 2012
Мислења
53
Поени од реакции
19
само дебелите се вегетаријанки незнам колку будала треба да бидеш да јадеш со сила трева мислам на зеленчук и соја и останати срања за тревопасни животни се што е вкусно не јадат се што е гадно е добро бог да чува и да брани до кај дојде светов
 
K

kalimer0

Гостин
Реално некои меса се навистина штетни, колку и да се вкусни. Ама зошто да не се јаде месо од зајак на пример? Зајакот јаде чиста храна тревки - моркови... Нормално не би јадел лисица бидејќи таа и пцовисан гавран да најде ќе си го изеде.
 
Член од
7 октомври 2012
Мислења
53
Поени од реакции
19
Реално некои меса се навистина штетни, колку и да се вкусни. Ама зошто да не се јаде месо од зајак на пример? Зајакот јаде чиста храна тревки - моркови... Нормално не би јадел лисица бидејќи таа и пцовисан гавран да најде ќе си го изеде.
мммм зајаче мераци али некои луѓе со сила си го прават животот мизерен тоа е
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Дали некој слушнал или ги конзумирал таблети од оваа компанија.

http://www.doctors.com.mk/mk/index.php


Дали е некоја позната или некоја Ш.Барав на нивната страна кој е увозник за овие таблети,но ништо ненајдов.Ниту каде се продаваат ниту ништо.Конкретно сум заинтересиран за
http://businesshouse.com.mk/doctorsproducts/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=32

па ме интересира дали некој ги пробал и дали има ефекти?

Nikoj ne cul...Hmm ete znaci sto se ne se prodava kaj nas....Bog da cuva...
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Дали може да ми помогнете во врска со еден женски проблем...постојано осека потреба да иде да мокри,осека цело време тежина во бешиката како воопшто цел ден да нема отидено во вц,кога иде да се олесни наместо мокрача има по неколку капки крв...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom