Како стигнавме до пропаста кон која цели човештвото?

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Гледам многу философирање на темата а вистината е едноставна.
Уништувањето на Земјата, загадувањето на езерата, реките, океаните, воздухот.
Убивањето на животинскиот и растителниот свет на планетава.
Се тоа во името на парите, а луѓето како роботи свесно остануваат во својата улога на стока која е подготвена да
се купи или продаде. Без војља да се спротистават на
лудилото кое се случува барем да не бидат дел од него.


Најлошо е што луѓето мислат дека се е во ред и нормално така само се тоне под
копитата на сатаната.
Е да бе ем роботи ем свесни што роботи ќе беа тоа
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Во право си,и добро што ја отвори темава,но подобро да си дојдеш од на работа и да гледаш некое филмче,да патуваш до дубаи на одмор,Да скокаш од авион со подобран и милион можност кој порано ги немало,одколку под свеќа да седиш и да читаш книги.Светот мора да оди напред !
Во прилог ви го давам видеово :
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=32729:2012-06-30-09-46-53&catid=8:2011-03-26-19-23-19&Itemid=23
 
С

Само Човек

Гостин
Во право си,и добро што ја отвори темава,но подобро да си дојдеш од на работа и да гледаш некое филмче,да патуваш до дубаи на одмор,Да скокаш од авион со подобран и милион можност кој порано ги немало,одколку под свеќа да седиш и да читаш книги.Светот мора да оди напред !
Во прилог ви го давам видеово :
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=32729:2012-06-30-09-46-53&catid=8:2011-03-26-19-23-19&Itemid=23
1 ,45 се кажува
--- надополнето: 1 јули 2012 во 21:00 ---

и милион ајпади го праават човекот среќен, и милон подобрански фрлања
и ЦЕЛ дубаи не го прави среќен ...еве како игледа секојддневието
ако има некој насмеан кажете
--- надополнето: 1 јули 2012 во 21:01 ---
1,45 мислам на видеото на овој мојсоооо
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
1 ,45 се кажува
--- надополнето: 1 јули 2012 во 21:00 ---

и милион ајпади го праават човекот среќен, и милон подобрански фрлања
и ЦЕЛ дубаи не го прави среќен ...еве како игледа секојддневието
ако има некој насмеан кажете
--- надополнето: 1 јули 2012 во 21:01 ---
1,45 мислам на видеото на овој мојсоооо
Јас 100 пати го гледав видеово,и затоа го оставив,и не реков дека е се совршено,но подобро одколку порано!!!!
Како прво ме радува што имам ваков противник.Значи треба да знаеш што сакаш во овој свет кој нуди милион можности,тоа ми беше зборот.Некој сака сам во шума немора да живее во град,во село на остров.Јас сум програмиран на градски живот и тоа ме прави среќен.
 
С

Само Човек

Гостин
Јас 100 пати го гледав видеово,и затоа го оставив,и не реков дека е се совршено,но подобро одколку порано!!!!
Како прво ме радува што имам ваков противник.Значи треба да знаеш што сакаш во овој свет кој нуди милион можности,тоа ми беше зборот.Некој сака сам во шума немора да живее во град,во село на остров.Јас сум програмиран на градски живот и тоа ме прави среќен.
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
А демек играње билии е подобро одколку да седиш на компијутер.За мене не е,а во другото си во право.Но сепак можеш да си го избереш подобриот пат.наместо цигари и на веспа можеш да спортуваш и да возиш точак, не мисли дека сите млади прават така,можиш да имаш и Ајфон,и да играш билии и фудбал и да возиш велосипед,Светот се измена тука си во право ама ти си ја бираш судбината!
 
С

Само Човек

Гостин
А демек играње билии е подобро одколку да седиш на компијутер.За мене не е,а во другото си во право.Но сепак можеш да си го избереш подобриот пат.наместо цигари и на веспа можеш да спортуваш и да возиш точак, не мисли дека сите млади прават така,можиш да имаш и Ајфон,и да играш билии и фудбал и да возиш велосипед,Светот се измена тука си во право ама ти си ја бираш судбината!
e prijatelce...i za taa vesla ke ti baraat paree
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
Хуманоста е тоа што закржлавува кај нас луѓето

Хуманоста е тоа што недостига во нашево време . . . технологијата е алат,(несомено е многу развиена) а од нас зависи како ќе ја употребуваме таа алатка. . .

*Има лек за секоја позната болест - само треба доволно пари за да може човек да си овозможи лекување :( ;
Неможам да мислам дека живееме во хуман и цивилизиран свет кога тие што знаат како и можат да спасат човечки животи не го прават тоа поради материјални добра - за мене ова не е хуман свет, каде е сочувството лекарите полагаат и заклетва за посветеност ?
Притоа да на поменам никогао не обвинувам - лекарите не се само тие криви - таков е системот - сите сме повеќе или помалку виновин и допринесуваме за светов ваков каков што е

*Има доволно храна на светов за сите луѓе (дури и повеќе од тоа) но не е достапна за сите :( ;

*Има технологии за зелена енергија - само нема воља (меѓу тие што сега тргуваат со енергенсите) да ја комерцијализираат (после тоа ќе нема што да ни продаваат);

*Образовниот систем е сиромашен (многу има да се каже за недостатоците и несовршеностите на образовниот ситем);

*Неможиме да кажиме дека живееме во хуман или цивилизран свет (во 21виот век!) ако сеуште секојдневно умираат цивили во војни, кои сите знаеме зошто се водат - пак околу материјалните добра се врти се’ ! Страм ми е што живееме во ваков свет :(

*Хуманите и благотворни професии (учители, лекари) дел од нив забораваат дека треба безусловно да се даваат и да се борат да му го дадат најдоброто на човекот (здравје и знаење),
Примарна задача на лекарите треба да е превенција преку едукација, не само лекувањето. Или како што прават во денешно време - да станат продавачи на лекови;

*Ние луѓето се повеќе го градиме својот “ѕид“ ЕГО околу себе - тоа е проблемот на денешницата - што тие што продаваат знаат која е слабата точка на човекот и заработуваат на тоа! - Не е проблам технолошкиот развој туку е проблем злоупотребата на знаењето и моќта!
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
127
Поени од реакции
62
На што се мисли во темава?
Дали се мисли на пропаста во која се најдовме како духовни битија(или индивидуално) или како колектив, целиов род на луѓе?
За првото секој индивидуално треба да си одговара, а на второто одговорот е во првото. :)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
ДА, пропаста како духовни битија.
Без разлика колку и да постигнеме на технолошки план
доколку не живееме во согласност со законите на универзумот, ќе се уништуваме едни со други ќе градиме его, резултатот на
егото е зависта, стравот, омразата алчноста и сл.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Хуманоста е тоа што закржлавува кај нас луѓето

Хуманоста е тоа што недостига во нашево време . . . технологијата е алат,(несомено е многу развиена) а од нас зависи како ќе ја употребуваме таа алатка. . .

*Има лек за секоја позната болест - само треба доволно пари за да може човек да си овозможи лекување :( ;
Неможам да мислам дека живееме во хуман и цивилизиран свет кога тие што знаат како и можат да спасат човечки животи не го прават тоа поради материјални добра - за мене ова не е хуман свет, каде е сочувството лекарите полагаат и заклетва за посветеност ?
Притоа да на поменам никогао не обвинувам - лекарите не се само тие криви - таков е системот - сите сме повеќе или помалку виновин и допринесуваме за светов ваков каков што е

*Има доволно храна на светов за сите луѓе (дури и повеќе од тоа) но не е достапна за сите :( ;

*Има технологии за зелена енергија - само нема воља (меѓу тие што сега тргуваат со енергенсите) да ја комерцијализираат (после тоа ќе нема што да ни продаваат);

*Образовниот систем е сиромашен (многу има да се каже за недостатоците и несовршеностите на образовниот ситем);

*Неможиме да кажиме дека живееме во хуман или цивилизран свет (во 21виот век!) ако сеуште секојдневно умираат цивили во војни, кои сите знаеме зошто се водат - пак околу материјалните добра се врти се’ ! Страм ми е што живееме во ваков свет :(

*Хуманите и благотворни професии (учители, лекари) дел од нив забораваат дека треба безусловно да се даваат и да се борат да му го дадат најдоброто на човекот (здравје и знаење),
Примарна задача на лекарите треба да е превенција преку едукација, не само лекувањето. Или како што прават во денешно време - да станат продавачи на лекови;

*Ние луѓето се повеќе го градиме својот “ѕид“ ЕГО околу себе - тоа е проблемот на денешницата - што тие што продаваат знаат која е слабата точка на човекот и заработуваат на тоа! - Не е проблам технолошкиот развој туку е проблем злоупотребата на знаењето и моќта!
Извини вака... не дека не си во право, но се додека има овци ќе има кој да ги стриже...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
ДА, пропаста како духовни битија.
Без разлика колку и да постигнеме на технолошки план
доколку не живееме во согласност со законите на универзумот, ќе се уништуваме едни со други ќе градиме его, резултатот на
егото е зависта, стравот, омразата алчноста и сл.
Законите на универзумот велат кога ќе се најдеш во невоља надмини или биди поразен и уништен.
Проблемот е во бегањето од проблемите, надежта дека некој или нешто друг/о посилен/о, помоќен/о од нас треба вечно да ни ги решава а ние да седиме, да му се молиме и да чекаме милост.
Ако сакаш да живееш во согласност со законите на универзумот, надмини го тоа што го гледаш како зло, асимилирај го во твоето разбирање, барај ја смислата зошто постои како такво, наместо да го покажуваш со прст како непотребно.
Пропаста на духовен план се случува кога наместо да се соочиш и да ги надминеш, бегаш од искушенијата и проблемите.
Во арсеналот на искуства потребен за духовност, просветлување или повисок стадиум, не се само љубовта, среќата, мирот...итн, итн. Тоа е пат кој има и трнлив дел, подеднакво битен, дел кој не е можно да се заобиколи. Тоа е делот кога мора да ги искусиш и омразата, тагата, гневот.....без тој дел "патот" никогаш нема да биде комплетен и ќе води кон пропаст.
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
Извини вака... не дека не си во право, но се додека има овци ќе има кој да ги стриже...
Братко не е се’ до другите - до нас е најмногу . . . полесно е да кажеме дека “тие што стрижат“ се виновни за ситуациите - а што правиме ние во врска со ситуациите? А и “стрижачите“ и тие се луѓе, исти сме сите . . . секој во одредени моменти и ситуации е “стрижачот“ . . . само не секогаш сме свени за тоа

Многу мурди луѓе рекле ако сакаш да го промениш светот - почни од себе си .. А сите ние сме повеќе или помалку свени (освестени за светотк околу нас) што значи - време е за дела . . да не останеме само на зборови . . фино е да почнеме од себе си - да се обидеме да бидеме подобри луѓе, почесни, по фер, по љубезни, потрпеливи, да не судиме(осудуваме). . .

Да се обидеме да бидеме малку повеќе од тоа што сме - секој ден да го зголемуваме процентот за 1, битно е да се обидеме и да бидиме нежни со себе си (и со другите) можеби нема секогаш да успееме, ама ако искрено се обидуваме - сигурно ќе имаме позитивни резултати


Можеме како предизвик да си го поставиме тоа: денес да бидам пољубезен човек, потрпелив (јас ја правам таа вежба) и се обидувам и фала богу моето егот неможе секогаш да си дозволи некој да е над него, па некогаш се бунтова . . ама во тоа е финтата -да го скортиме (посебно за ситници и глупости, кои воопшто не влијаат на мојот живот, а јас се змарам со нив или некој ме замара)
подобро секој ден по малку - него ли секој ден по ништо

Исус рекол дека љубовта лекува се’ - затоа фино е кога и да правиме нешто (интеракција со човек/живи суштества, работење итн.) да сме свесни за тие зборови на Исус
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Братко не е се’ до другите - до нас е најмногу . . . полесно е да кажеме дека “тие што стрижат“ се виновни за ситуациите - а што правиме ние во врска со ситуациите? А и “стрижачите“ и тие се луѓе, исти сме сите . . . секој во одредени моменти и ситуации е “стрижачот“ . . . само не секогаш сме свени за тоа

Многу мурди луѓе рекле ако сакаш да го промениш светот - почни од себе си .. А сите ние сме повеќе или помалку свени (освестени за светотк околу нас) што значи - време е за дела . . да не останеме само на зборови . . фино е да почнеме од себе си - да се обидеме да бидеме подобри луѓе, почесни, по фер, по љубезни, потрпеливи, да не судиме(осудуваме). . .

Да се обидеме да бидеме малку повеќе од тоа што сме - секој ден да го зголемуваме процентот за 1, битно е да се обидеме и да бидиме нежни со себе си (и со другите) можеби нема секогаш да успееме, ама ако искрено се обидуваме - сигурно ќе имаме позитивни резултати


Можеме како предизвик да си го поставиме тоа: денес да бидам пољубезен човек, потрпелив (јас ја правам таа вежба) и се обидувам и фала богу моето егот неможе секогаш да си дозволи некој да е над него, па некогаш се бунтова . . ама во тоа е финтата -да го скортиме (посебно за ситници и глупости, кои воопшто не влијаат на мојот живот, а јас се змарам со нив или некој ме замара)
подобро секој ден по малку - него ли секој ден по ништо

Исус рекол дека љубовта лекува се’ - затоа фино е кога и да правиме нешто (интеракција со човек/живи суштества, работење итн.) да сме свесни за тие зборови на Исус
Абе све е тоа супер,но практично не е така едноставно и лесно, бидејки таков начин на живот живееме што е многу тешко да се остане нежен, учтив , трпелив, смирен... а да не се стане хипокрит т.е. сето ова набројаново да стане само една фасада, маска на лицето, лажна насмевка, да биде само периферично, а во длабочината т.е. во потсвеста ќе се фрла целиот измет и нештата кои мислиме дека се непотребни(но не е така и те како се потребни доколку се пристапи со нив на свесен начин) љутина, бес, гнев, фрустрација, тага итн..., сакам да кажам дека моралноста како наменато нешто од страна било од друг или од самиот себе како и да е ќе стане лажна и ти самиот ќе се изгубиш во неа, погоре спомнуваш како е фино да се сака било кого што доаѓа во интеракција со тебе било човек или друго суштество, работа и слично, но основата не ја кажа бидејки без неа сето тоа ќе биде сосила правено, а тоа е да се сакаш и почитуваш, и спознаеш вистинскиот ти, бидејки кој е тој што ќе сака некого ако во себе води војна со самиот себе, едноставно невозможно, затоа пред се е потребна кристализација на свеста, а самото тоа ќе придонесе да ја сопзнаеш машината тело/ум која сега во моментов несвесно ја користиме, која е сложен механизам и треба стварно посветеност и пред се копнеж, внатрешен копнеж за вистината, жед која е неугаслива, за да се почне свесен апроуч кон себе и кон нештата наоколу...(y)
И не реков дека тие што стрижат се виновни, реков додека има овци ќе мора некој да ги стрижи, а и тие што стрижат кога ќе им порасне волната и нивната некој ќе ја избричи...
It is a vicious circle...
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Во арсеналот на искуства потребен за духовност, просветлување или повисок стадиум, не се само љубовта, среќата, мирот...итн, итн. Тоа е пат кој има и трнлив дел, подеднакво битен, дел кој не е можно да се заобиколи. Тоа е делот кога мора да ги искусиш и омразата, тагата, гневот.....без тој дел "патот" никогаш нема да биде комплетен и ќе води кон пропаст.
Не мора да значи, зависи и од сопствениот животен пат. Не мора да искусиш ништо од напишаното погоре за да имаш желба за духовен развој или да стигнеш на повисок степен, тренингот е многу побитен отколку омразата, тагата или гневот. Што е до мене му ги поклонувам на кого сака ич не ми требаат а и гледам што помалку да имам контакт со нив за разлика од среќата, радоста и љубовта.

Најчесто немаме среќа да не заобиколат па секој добива искуство, ама дали е вредно, е тоа е многу индивидуално а не апсолутно мерило за поминување на „патот“ :).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom