Kindle

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Немаш воопшто потреба од интернет, книгите може да си ги префрлиш преку УСБ од на компјутер и да си уживаш во читањето. :)

(Има и други понапредни опции преку програмата calibre, ама за тоа треба малку advanced познавање на компјутер.)
Па програмер сум мајкуму стара :)
--- надополнето: 14 декември 2011 во 14:11 ---
Е извини јас пред тебе си порачав :D
Да бе, подоцна видов. :)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Па програмер сум мајкуму стара :)
Супер, значи нема да имаш проблем со калибрето.Има значи напредна опција да ти праќа преку вифи, каде и да се наоѓаш, весници, книги, списанија и такви работи.Например, јас имам наместено да ми ги праќа весниците Дневник и Вечерње Новости во 12 часот секој ден. :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.635
Поени од реакции
30.245
Дап, има еден куп списанија, весници, магазини кои Calibre може да се подеси автоматски да ти ги праќа. Треба да се пофалат луѓево што ги имаат направено профилите за нашиве медиуми... (сега баш проверив, фала на Дарко Спасовски)
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Јас лично не би зимал Kinlde поради ограничување на форматите што ги поддржува(epub не поддржува), попрво би земал Nook затоа што поддржува повеќе формати и многу побитно, има слот за MicroSD што Kindle нема.

Е сега затоа што и Kindle и Nook се a bitch да се донесат во европа не па македонија, реална замена им се само два reader-и, Kobo Touch eReader и новиот reader од Sony кој е мој фаворит. Им пратив на Sony маил за каде може да се набави reader-от во македонија и по која цена. Ако не ми вратат во брзо време ќе им пратам маил и на Техномаркет, Нептун и Паневропа, затоа што тие три се застапници на Sony кај нас.

Добро ривју за sony prs-t1
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.635
Поени од реакции
30.245
Јас лично не би зимал Kinlde поради ограничување на форматите што ги поддржува(epub не поддржува), попрво би земал Nook затоа што поддржува повеќе формати и многу побитно, има слот за MicroSD што Kindle нема...
Јас го мислев истово пред да се информирам подетално.

Директната подршка за epub не е проблем, сосема лесно и без проблеми се конвертира epub форматот во mobi, со алатката Calibre... Слотот за надградба на диск просторот преку MicroSD не знам зошто би ти била потребна со оглед на тоа што дека книгите не заземаат многи простор и во 4-те гигабајти простор на Киндле3 собира неколку класични универзитетски библиотеки.
Инаку, без разлика кој ебук читач ќе се одбере, истата алатка (Calibre) секако ја препорачувам за организација на библиотеката и за закажување на симнување на весници и магазини.

Имаш многи споредни рецензии на нет од видот Kindle vs Nook vs whatever... Секој може да прочита детално но накратко она што го прави киндл многу подобар избор се следниве два факти:
- Харверот е со убедливо најдобар однос цена-перформанси, затоа што Амазон не прави пари на продажбата на самиот Киндл... оди со дампинг цени да продаде што поголем број читачи и парите ги прави со продавање електронски книги преку нивната продавница. Со 2-3 клика може дирекно од самиот читач да се купи било која книга од Амазон. Тука додуша малку се зазнале со нас затоа што тука 99% од муштериите ќе читаат пиратирана литература... сосема оправдано со оглед на нашиот стандард и немањето на посебни цени прилагодени за нашиот пазар.
- Заради дампинг цената на читачот Киндл има убедливо најголема корисничка база, многу форуми за секакви информации и помош... и најважно, многу помошни алатки направени од самите корисници, дури и посебни оперативни системи -замени за стадардниот софтвер, т.е. firmware на Амазон. Помеѓу другото овие замени работат со директно со epub без проблеми и нудат многу опции и прилагодувања кои ниеден друг читач не ги овозможува.

П.С. Со оглед на маржата на домашните продавачи, и не е толку лоша опција директното купување од Амазон и покрај царините и поштарината.
 
Член од
31 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас имам само едно прашање. Дали може све шо е на isohunt, kat, ... од книги (нооормално со мало калибрирање во calibre) да го чита Kindle паа и рестото од ebook reader-и?!​
Целта ми е екстремно Влашка т.е. de facto ич до нула во која било валута! :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.635
Поени од реакции
30.245
@Тоше_Ресен
Скоро се што ќе најдеш на нет можеш да го убациш на Киндл (а веројатно и на другиве ебук ридери) и без додатен софтвер како calibre (или поточно многу работи ги има во соодветен облик). Ако си барем малку информатички писмен, или барем не си мрзлив да научиш неколку едноставни операции во calibre... нема што не можеш да преформатираш и да прилагодиш точно како што сакаш.

Целта ти е сосема остварлива, ако немаш морални скрупули, скоро се освен екстрено ретките изданија ќе ги најдеш за ИЧ пари.
Искрено, и нема за што да се осеќаш крив кога не ги прилагодуваат цените според нашиот пазар. Зошто да плаќаш иста цена како Амерот кој има 50 пати поголем стандард па за него таа книга е барем 50 пати поефтина.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Мали пресметки колку би чинел Kindle 4 со сите можни давачки.
Kindle international - 109 долари
Priority International Courier (averages 2-4 days) - 20.98
Amazon total ~ $130

Моментално доларот среден курс е 47 денара,
За плаќање на амазон 130*47= 6110

Бидејќи е преку 45 евра пратката можно е данок и царина да се платат.

18% (6110) ддв = 1099.8 данок
15% (6110) царина = 916.5 царина

Вкупно 8126.3 денари.

Kindle испаѓа најевтина варијанта за еbook reader. Sony ми вратија на маилот и рекоа дека официјално читачот го нема во Македонија, затоа што не поддржува кирилица и ако го увезеш гаранцијата нема да ти важи.
Sony reader-от најевтино го најдов 120 евра со бесплатен превоз, ама кога ќе врачунаш данок и царина испаѓа скоро 10000 денари.

Слободно може да се нарача Kindle директно од амазон без потреба од замарање со http://www.shoppingusa.mk.

Ако ми дојдат при рака некои "вишок" пари ќе нарачам еден.
 
Член од
31 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Гледам во Нико компјутери има ebook readers од energy systems multimedia ко бајаги Шпанска компанија. Најскапиот е 8.000ден. Мислења или искуства за таа марка има некој?!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.635
Поени од реакции
30.245
Бидејќи е преку 45 евра пратката можно е данок и царина да се платат.

18% (6110) ддв = 1099.8 данок
15% (6110) царина = 916.5 царина
Ослободен е Киндл од царина, барем мене и на колегата не ни наплатија.
За данокот изгледа ни на цариниците не им нај-јасно колку треба да наплатуваат. Нас ни наплатија 5% за после да наплатат 18% на пријатели. Сега слушам имало врска дали има или нема тастатура на ебук ридерот.... најубаво да се праша во царина. Најдобро е ако имате некој да ви го донесе ебук ридерот од USA или барем од Европа.

По рецензиите што ги читав пред година дена, Сони прави добри читачи, барем тие што не се со тач-скрин. Киндл е сепак по сите рецензии и споредби подобар иако е поевтин. Поевтин е затоа што Амазон иде со дампинг цена и после прави пари преку продавање книги.
Јас лично не сум имал прилика да пробам читач од Сони, а за Киндл можам да само да се пофалам. Најдобро потрошени пари на технички уред досега, после набавката на С64 на времето... :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Мали пресметки колку би чинел Kindle 4 со сите можни давачки.
Kindle international - 109 долари
Priority International Courier (averages 2-4 days) - 20.98
Amazon total ~ $130

Моментално доларот среден курс е 47 денара,
За плаќање на амазон 130*47= 6110

Бидејќи е преку 45 евра пратката можно е данок и царина да се платат.

18% (6110) ддв = 1099.8 данок
15% (6110) царина = 916.5 царина

Вкупно 8126.3 денари.

Kindle испаѓа најевтина варијанта за еbook reader. Sony ми вратија на маилот и рекоа дека официјално читачот го нема во Македонија, затоа што не поддржува кирилица и ако го увезеш гаранцијата нема да ти важи.
Sony reader-от најевтино го најдов 120 евра со бесплатен превоз, ама кога ќе врачунаш данок и царина испаѓа скоро 10000 денари.

Слободно може да се нарача Kindle директно од амазон без потреба од замарање со http://www.shoppingusa.mk.

Ако ми дојдат при рака некои "вишок" пари ќе нарачам еден.
ама ова е за kindle 109 without special offers
ја сакам од 79доларниот - со реклами шо е (не ми сметаат ич пошо ги има само на главна страна у вид на мал банер) а тој мислам ако не се лажам нема шипинг надвор од америка
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Гледам во Нико компјутери има ebook readers од energy systems multimedia ко бајаги Шпанска компанија. Најскапиот е 8.000ден. Мислења или искуства за таа марка има некој?!
Тоа не се ebook reader туку најскапан таблет со обичен LCD екран кој ќе ти ги изгоре очите после 15 мин читање. Ebook reader неможе да пушта видео поради начинот на кој прави refresh на страните.

@Vanlok
За данок и ддв, никој не знае точно како иде, затоа што ни цариниците не знаат што прават. Затоа е подобро да си ги врачунаш па да ти останат, отколку да ти фалат па да се маткаш по царини и телефони.

За купување од европа и таа варијанта ја размислив, ама фината е што kindle 4 во европа го нема на англиски освен ако немаш некој од Aнглија. Сите други се со мени на јазик на држaвата.
--- надополнето: 31 декември 2011 во 18:26 ---
ама ова е за kindle 109 without special offers
ја сакам од 79доларниот - со реклами шо е (не ми сметаат ич пошо ги има само на главна страна у вид на мал банер) а тој мислам ако не се лажам нема шипинг надвор од америка

Да точно дека тој нема шипинг за европа, ама нема ни потреба, истиот kindle е, ќе заштедиш 1500 денара на амазон, ќе дадеш 3000 плус на http://www.shoppingusa.mk

Поточно овој е kindle international, не kindle without offers. Иста цена се, мала техничка разлика.

Нема математика. Вака барем имаш поддршка каква таква во Македонија.
 
Член од
31 декември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Тоа не се ebook reader туку најскапан таблет со обичен LCD екран кој ќе ти ги изгоре очите после 15 мин читање. Ebook reader неможе да пушта видео поради начинот на кој прави refresh на страните.

http://www.energysistem.com/mk-en/products/ebook_reader
еве ѕирни жими шпанциве ebook reader-и биле :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Да точно дека тој нема шипинг за европа, ама нема ни потреба, истиот kindle е, ќе заштедиш 1500 денара на амазон, ќе дадеш 3000 плус на http://www.shoppingusa.mk

Поточно овој е kindle international, не kindle without offers. Иста цена се, мала техничка разлика.

Нема математика. Вака барем имаш поддршка каква таква во Македонија.
Koja e техничката разлика меѓу kindle without offers и kindle international?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom