Зошто модерната жена се плаши од брак?

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
ццц некој живец ти гибнав а.што прават комплексите
и аман не се фали за фамилијата да не си сечат вени случајно па да не испрскаат со плава крв сите.
и по ова што го напиша гледам дека ама баш ништо не си прочитала а и мене ми се смачи искрено да ти кажам, така да ке го искористам универзалниот одговор кој пали кај сите модерни и не толку модерни жени а и на тебе пошто незнам во која категорија да те сместам, пошто си дете( можеби си и станала жена сега неодамна па сметаш дека ја откри америка).
ДОБРО ВО РЕД ТАКА Е ВО ПРАВО СИ

п.с добро бе на цел форум не се најде барем една модерна жена ама мажена за да ни докажи дека не се плашат од брак од прва рака. нема ,зафатени се што е работата па мораат пубертетливки да им ги бранат ставовите
Тоа е тоа, типичен одговор на луѓе што немаат аргументи.И не се секирај, одамна го поминав пубертетот.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
ццц некој живец ти гибнав а.што прават комплексите
и аман не се фали за фамилијата да не си сечат вени случајно па да не испрскаат со плава крв сите.
и по ова што го напиша гледам дека ама баш ништо не си прочитала а и мене ми се смачи искрено да ти кажам, така да ке го искористам универзалниот одговор кој пали кај сите модерни и не толку модерни жени а и на тебе пошто незнам во која категорија да те сместам, пошто си дете( можеби си и станала жена сега неодамна па сметаш дека ја откри америка).
ДОБРО ВО РЕД ТАКА Е ВО ПРАВО СИ

п.с добро бе на цел форум не се најде барем една модерна жена ама мажена за да ни докажи дека не се плашат од брак од прва рака. нема ,зафатени се што е работата па мораат пубертетливки да им ги бранат ставовите
Од Ушици да не си, таму продават по 120 ден. литро и пол ракија...:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.834
Поени од реакции
21.298
Тоа е тоа, типичен одговор на луѓе што немаат аргументи.И не се секирај, одамна го поминав пубертетот.
ДОБРО ВО РЕД ТАКА Е ВО ПРАВО СИ
Од Ушици да не си, таму продават по 120 ден. литро и пол ракија...:D
не на охридска живеам, ама можам да тркнам не е пробем(y)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.822
Поени од реакции
29.413
ne se plashat modernive od brakot ., tuku se plashat od toa shto vo brakot
 
Член од
3 јули 2011
Мислења
348
Поени од реакции
142
неколку примери на модерни жени ( се за рамноправноста нели, нема тука понежен и посилен пол сите сме исти)
http://www.crnobelo.com/zabava/humor/5313-koga-zenata-e-maz-vo-vrska
odlicni primeri za ramnopravnost pomedju polovite...mislam severen i juzen, no modernite zeni profiliraat stav deka ne sakaat da se mazat poradi toa sto brakot nosi obvrski...nee vistina modernoto vreme donese golema finansiska nestabilnost i ete toa e glavniot problem....ako se ima pari polovina bracni problemi gi nema...
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Добро знам како се живее во Миладиновци, Петровец и др скопски села. Си имам работа и со тие луѓе. Им го знам менталитетот, ама тоа не е нешто ново. Во семејство каде што децата се брат и сестра, братот се школува, а сестрата после средно гледаат што побрзо да ја омажат. Таа истата, ако случајно имала сексуален партнер, смислува 1001 причина како да го излаже маж и што и се случило, зошто не е невина, а можеш слободно тоа да го провериш на гламстик.мк . Истата таа, врвно доживување и е кога маж и е задоволен од ручекот.
Јас, не велам дека нема луѓе кои немаат услови поинаку да живеат.
Туку, велам, кој како си ја наредил.
.


Еве брат ми заврши средно па ќе го жениме со едно девојче од четврто за кое што се договоривме пред тие да се родат.

Козо ! упс.
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
238
Поени од реакции
306
Модерната жена (изградена како личност, стабилна, економски независна, професионално развиена, со отворен ум) не се плаши од брак, едноставно не и е потребен за да ја оформи како жена и не го гледа како sine qua non, може да си егзистира со партнер долги години, дури и со деца. Само што на нашиве простори на ваков живот се гледа како на лепра. Се разбира не сакам да кажам дека тие што се во брак не се сето она што погоре го наведов. Тие што се плашат од брак се оние кои израснале или поинаку биле сведоци на лош брачен живот па решаваат по секоја цена да се лишат од него. Едноставно јас така гледам на темава. А инаку јас лично сум дефинитивно за бракот. А тоа кој што подразбира и како ја гледа таа институција е строго индивидуално.
 
A

Antigona

Гостин
Тема:
Зошто модерната жена се плаши од брак?


Хммм, па и не ми е баш разјаснето во која смисла е поставена темава, но јас не гледам некоја причина за да се плаши било која жена од брак?

Нема ништо чудно во тоа и да се раведе ако не и иде бракот. Тоа јас го сфаќам најнормално и немам ама баш никакви предрасуди.

Можеби во Македонија и во земјиите каде жените се традиционално воспитувани, тие се претпазливи и веруваат во брачна заедница до крајот на својот живот, затоа лесно не се впуштаат на тој чекор.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.822
Поени од реакции
29.413
gospod da chuva i da brani ., tie se plashele., ccccc... ami tolku ekonomski se silni im se mozhe da nemozhe vo brak.,., a i mladava mashka populacija ., abe mnogu ste svileni., ili plashlivi., ., abe zhenski stvor ne se impresionira so ., dzhip., super stan., ..abe svileni ,., drugo treba da upotrebite za da gi patoshete:coffee:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
јас мислам дека модерната жена (што и да значи тоа) не се плаши од брак, туку напротив, смислата на животот е стапувањето во брак и нема врска дали е од Скопје или од ВИена или од Њујорк.
 
F

Frankie Yale

Гостин
јас мислам дека модерната жена (што и да значи тоа) не се плаши од брак, туку напротив, смислата на животот е стапувањето во брак и нема врска дали е од Скопје или од ВИена или од Њујорк.
Смислата на животот е бракот?!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Смислата на животот е бракот?!
за жал, да.
велам „за жал“, зашто сум видела дека често не се бираат средства и начин да се постигне целта.
институцијата брак е основна клетка на општеството и и треба и на државата и на црквата (мора да имаат поданици за да опстојат).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom