Зошто модерната жена се плаши од брак?

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Јас сега за сега имам двајца кандидати кои сакаат да се оженат со мене, само јас не сакам :) Барем не уште 7-8-10 години.
Избери го тој што може да прегризе високонапонски кабел.:D
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Има време, 10 години се во прашање.
Ќе го изберам тој што ќе потпише предбрачен :)
Нешто како пакт за ненапаѓање...ми текнува еден пример, но да не одиме оф-топик...
А чоекот бил веган,обожавал германски офчари и не пиел алкохол.
Мислам дека има материјал за да ти биде соул-мејт. Ретроактивно гледано, секако...
Освен бркот...демоде некако му бил...:D
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Јас сега за сега имам двајца кандидати кои сакаат да се оженат со мене, само јас не сакам :) Барем не уште 7-8-10 години.
Сеа ми текнуе...кај мене у маало имаше една шо стално ни збореше колку удварачи имала...и остана немужена. А не беше тотално ружна. :) Ова онака ти кажујам, успут...`cuz I care for you!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.828
Поени од реакции
23.317
Модерната жена има обавези.

1. Да заврши факултет.
2. Да заврши магистерска.
3. Да заврши втора магистерска.
4. Да заврши докторат.
5. Да се вработи.
6. Да смени работа негде кај што подобро се плаќа.
7. Да смени работа кај што добро се плаќа со работа кај што ќе има повеќе слободно време.
8. Да прошета повеќе.
9. Да прошета повеќе од повеќе пошто повеќе е малку.
10 Да ја задоволи гентската предиспозиција "Жена без 2 к.ра не умира" при што генот е мутиран и сега наместо 2 се бара 10>.
Или женско ако прашаш-Сакам да пробам повеќе и да сменам за да видам кој најмногу ми одговара односно со други зборови исти к.р пак си е муабетот 10>.
11. Што повеќе лудуење до сам можен крај со алкохол, рекреациони дроги, оргии и журки.

Модерната жена има и стравови.

1. Страв од кратење на слободата и времето.
2. Страв од иднииот потенцијален сопруг
а) дали ќе ја тепа
б) дали ќе ја остави сама да се справува со домашните обавези
в) дали ќе се ака по кафани и ќе се враќа пијан дома
г) дали ќе се коцка
д) дали ќе иде по други жени
ѓ) дали финансиски ќе ја обезбеди
е) дали ќе му се дига доволно често (онолку колку што сака таа)
3. Страв и аверзија према мајчинство и одгледување дете.
4. Страв од домашни обавези (за оние што не фатиле пегла во живот)
5. Страв дека не ја остварила посакуваната 10> сума.
6. Страв дека не ги исполнила зацртаните кариерни, хедонистички или животни цели и дека бракот ќе ја попречи во тоа.
7. Страв од претходни лоши искуства врски или претходни бракови.

На кратко.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Сеа ми текнуе...кај мене у маало имаше една шо стално ни збореше колку удварачи имала...и остана немужена. А не беше тотално ружна. :) Ова онака ти кажујам, успут...`cuz I care for you!
Хахахахха добро де, мене ми е рано да се грижам за бракови :) Имам мн работа пред да ми стане тоа грижа :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.053
Поени од реакции
21.640
Јас сега за сега имам двајца кандидати кои сакаат да се оженат со мене, само јас не сакам :) Барем не уште 7-8-10 години.
значи по логика имаш некаде не повеке од 16 години.сигурно не планираш да се мажиш на 40??
и сега очекуваш твојот муабет да има некоја тежина.
мој совет е наместо да се занимаваш со работи за возрасни уживај во невиноста на детството затоа што ќе заврши многу брзо!!
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
хаха на 40 ќе ја земе некој само ако има пари :D
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Над 30-тата станува се потешко за девојките да најдат пристоен партнер. Во моментов знам неколку над 30 и мака мачат да си најдат дечко, со години се сами, воопшто не изгледаат лошо и имаат пари. Над 40 е катастрофа и тука се прават најголемите компромиси затоа што асалните мажи се веќе одамна зафатени а и тие што случајно останале слободни и ги бива бркаат помлади.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
значи по логика имаш некаде не повеке од 16 години.сигурно не планираш да се мажиш на 40??
и сега очекуваш твојот муабет да има некоја тежина.
мој совет е наместо да се занимаваш со работи за возрасни уживај во невиноста на детството затоа што ќе заврши многу брзо!!
Имам 20 години, не планирам во блиско време брак. Не ти штима логиката.
Другарка од средно роди дете веќе.
Ама не сме сите исти.
--- надополнето: Jun 23, 2011 10:42 AM ---
Над 30-тата станува се потешко за девојките да најдат пристоен партнер. Во моментов знам неколку над 30 и мака мачат да си најдат дечко, со години се сами, воопшто не изгледаат лошо и имаат пари. Над 40 е катастрофа и тука се прават најголемите компромиси затоа што асалните мажи се веќе одамна зафатени а и тие што случајно останале слободни и ги бива бркаат помлади.
Да, ама секако не е поентата по секоја цена да се влезе во брак. Подобро никаков, отколку лош брак!
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Да, ама секако не е поентата по секоја цена да се влезе во брак. Подобро никаков, отколку лош брак!
Апсолутно се согласувам дека не треба по секоја цена во брак ама со една мала забелешка ;).

Не треба да се прават однапред планови до триесетата не се мажам затоа што животот не знаеш што ти наменил па ако го сретнеш идеалниот на 25 не го пуштај заради тоа што ти е прерано. Биди флексибилна и спремна ако треба и да промениш животни планови затоа што квалитетни партнери многу ретко се наоѓаат и не секогаш ќе имаш втора шанса :).

Во краен случај слушај си интуиција и нема да погрешиш, затоа што жените кога ќе почнат со разум и логика најчесто ги прават најголемите утки :).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Апсолутно се согласувам дека не треба по секоја цена во брак ама со една мала забелешка ;).

Не треба да се прават однапред планови до триесетата не се мажам затоа што животот не знаеш што ти наменил па ако го сретнеш идеалниот на 25 не го пуштај заради тоа што ти е прерано. Биди флексибилна и спремна ако треба и да промениш животни планови затоа што квалитетни партнери многу ретко се наоѓаат и не секогаш ќе имаш втора шанса :).

Во краен случај слушај си интуиција и нема да погрешиш, затоа што жените кога ќе почнат со разум и логика најчесто ги прават најголемите утки :).
Па тоа е само план :) Плановите се менуваат :)
Бракот како брак е во ред, тука постои прашалиник ,,а деца?,,. Можеби ќе се омажам на 25, 26, 30, ама деца тогаш кога ќе имам време и пари за нив.
Немам некоја голема амбиција сопруга да бидам, (што не значи дека се плашам) ама сакам да бидам најдобрата мама на светот :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Па тоа е само план :) Плановите се менуваат :)
Бракот како брак е во ред, тука постои прашалиник ,,а деца?,,. Можеби ќе се омажам на 25, 26, 30, ама деца тогаш кога ќе имам време и пари за нив.
Немам некоја голема амбиција сопруга да бидам, (што не значи дека се плашам) ама сакам да бидам најдобрата мама на светот :)
Ќе видиш кога ќе си ја најдеш втората половина колку се станува полесно во животот ама стварно да е таа што треба а не некоја од трета класа замаскирана како прва :).

Ќе бидеш и прекрасна сопруга кога ќе имаш за кого да бидеш и кога ќе се будиш и заспиваш со насмевка на лице, со малку иницијатива и правилен став кон животот се ќе си дојде на место :).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ќе видиш кога ќе си ја најдеш втората половина колку се станува полесно во животот ама стварно да е таа што треба а не некоја од трета класа замаскирана како прва :).

Ќе бидеш и прекрасна сопруга кога ќе имаш за кого да бидеш и кога ќе се будиш и заспиваш со насмевка на лице, со малку иницијатива и правилен став кон животот се ќе си дојде на место :).
А ти од каде знаеш? Женет си? Хахахахаххахахахах.............. :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
А ти од каде знаеш? Женет си? Хахахахаххахахахах.............. :)
Не сум женет ама сум имал неколку квалитетни девојки па знам како е кога имаш некој што стварно се ангажира за тебе и те бутка кога ќе заглавиш во одредени животни ситуации :).

Пс. Само ти пецкај, пецкалче едно ;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom