Зошто модерната жена се плаши од брак?

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
и сега треба да ти реплицирам ???
ајде прво омажи се ако имаш намера да се омажиш некогаш па отпосле ќе збораме, вака само тресиш зелени.
п.с модерната жена воопшто не се плаши од брак, ама за жал нема кој да ја омажи ;)
Кога ти со такви деградирачки ставови за жените си успеал да се ожениш....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не сум женет ама сум имал неколку квалитетни девојки па знам како е кога имаш некој што стварно се ангажира за тебе и те бутка кога ќе заглавиш во одредени животни ситуации :).

Пс. Само ти пецкај, пецкалче едно ;).
Ако имам јас неколку квалитетни мажи тек тогаш ,,никој нема да ме земе,,, :) не за сите фер бројка е 15 хахахаахахаххаахахха :)
Шала на страна, ама тука се согласуваме - јас имам таква врска и знам како изгледа сето тоа делење, буткање, стискање, будење сабајле итн. Ама некако не ми е верно исто да е и во брак :) Посебно со детето што ти се пика да спие со тебе оти му е страв само.... :)

Јас пецкалче? Ма нееееееее.... :)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.853
Поени од реакции
21.311
Кога ти со такви деградирачки ставови за жените си успеал да се ожениш....
е па успеав некако и ете веќе трае со години, ај да видиме ти дали ке успееш прво да се омажиш па и да го одржиш бракот со такви "напредни" ставови
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
е па успеав некако и ете веќе трае со години, ај да видиме ти дали ке успееш прво да се омажиш па и да го одржиш бракот со такви "напредни" ставови
Би можел некогаш да излезеш од твојата мала паланка и да прошеташ по светот...Би се шокирал
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ако имам јас неколку квалитетни мажи тек тогаш ,,никој нема да ме земе,,, :) не за сите фер бројка е 15 хахахаахахаххаахахха :)
Шала на страна, ама тука се согласуваме - јас имам таква врска и знам како изгледа сето тоа делење, буткање, стискање, будење сабајле итн. Ама некако не ми е верно исто да е и во брак :) Посебно со детето што ти се пика да спие со тебе оти му е страв само.... :)

Јас пецкалче? Ма нееееееее.... :)
Па и моите не „цветаа“ на секое поле ама ете за такво буткање и подршка беа многу ок и на тоа главно мислев кога го спомнав квалитетот инаку ако било се идеално ќе сум бил уште со нив :). Сепак како може партнер да те мотивира за нешто со ништо не се споредува, исто како да имаш турбо мотор кој го уклучуваш по потреба и ти е стално на располагање. Еве сега гњавам со една работа веќе 2 недели а да имаше некоја да ми понуди морковче (цице, ноџе ;)) пред фаца веќе одамна ќе бев готов :).

Како е во брак не знам ама може ќе биде уште појако, ќе видиме кога ќе дојде. Се си мислам ако сте двајцата кликнати еден со друг не само што нема да биде полошо туку ќе биде и подобро. За детето ќе се мисли кога ќе дојде ама мора да има и за тоа чаре :).

Ти држи се до бројката од двајца бивши затоа што е веќе влезена во „фолклор“ и ние машките секогаш со задоволство и без приговор ја прифаќаме ;). Јас знам дека знаеш, ти знаеш дека јас знам ама официјално и двајцата ништо не знаеме и мир во куќа :D.

Пецкалче??? Не бе ич :).
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па и моите не „цветаа“ на секое поле ама ете за такво буткање и подршка беа многу ок и на тоа главно мислев кога го спомнав квалитетот инаку ако било се идеално ќе сум бил уште со нив :). Сепак како може партнер да те мотивира за нешто со ништо не се споредува, исто како да имаш турбо мотор кој го уклучуваш по потреба и ти е стално на располагање. Еве сега гњавам со една работа веќе 2 недели а да имаше некоја да ми понуди морковче (цице, ноџе ;)) пред фаца веќе одамна ќе бев готов :).

Како е во брак не знам ама може ќе биде уште појако, ќе видиме кога ќе дојде. Се си мислам ако сте двајцата кликнати еден со друг не само што нема да биде полошо туку ќе биде и подобро. За детето ќе се мисли кога ќе дојде ама мора да има и за тоа чаре :).

Ти држи се до бројката од двајца бивши затоа што е веќе влезена во „фолклор“ и ние машките секогаш со задоволство и без приговор ја прифаќаме ;). Јас знам дека знаеш, ти знаеш дека јас знам ама официјално и двајцата ништо не знаеме и мир во куќа :D.

Пецкалче??? Не бе ич :).
Па и моите не „цветаа“ на секое поле ама ете за такво буткање и подршка беа многу ок и на тоа главно мислев кога го спомнав квалитетот инаку ако било се идеално ќе сум бил уште со нив :). Сепак како може партнер да те мотивира за нешто со ништо не се споредува, исто како да имаш турбо мотор кој го уклучуваш по потреба и ти е стално на располагање. Еве сега гњавам со една работа веќе 2 недели а да имаше некоја да ми понуди морковче (цице, ноџе ;)) пред фаца веќе одамна ќе бев готов :).

Како е во брак не знам ама може ќе биде уште појако, ќе видиме кога ќе дојде. Се си мислам ако сте двајцата кликнати еден со друг не само што нема да биде полошо туку ќе биде и подобро. За детето ќе се мисли кога ќе дојде ама мора да има и за тоа чаре :).

Ти држи се до бројката од двајца бивши затоа што е веќе влезена во „фолклор“ и ние машките секогаш со задоволство и без приговор ја прифаќаме ;). Јас знам дека знаеш, ти знаеш дека јас знам ама официјално и двајцата ништо не знаеме и мир во куќа :D.

Пецкалче??? Не бе ич :).
Да де јасно. Секој е втор :) после идеш делит римув итн. И пак е втор :) Хахахааххаах не можам бе така, не можам! :)

Зашто јас пецкалче? Вакви дезинформации за мене се шират? Срамота. ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.853
Поени од реакции
21.311
Би можел некогаш да излезеш од твојата мала паланка и да прошеташ по светот...Би се шокирал
е ова ти се вика да си пукниш од мака.
а каде се ти имаш шетано млада дамо што си вака напредна во погледите( и не мислам на одмор на село кај бабати, или до лептокарија или будва на 5-6 дена)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.167
Ваљда оти и е страв :D
Од тоа ги е страв луѓето сакаат туѓо ! :p
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
е ова ти се вика да си пукниш од мака.
а каде се ти имаш шетано млада дамо што си вака напредна во погледите( и не мислам на одмор на село кај бабати, или до лептокарија или будва на 5-6 дена)
Се имам прошетано доволно за да имам openminded ставови за многу животни прашања, за разлика од тебе.Се надевам дека и ти и жена ти сте среќни во бракот,ама разбери дека постојат луѓе што на бракот и на сите обврски што ги носи гледаат поинаку од тебе.И немој да си пукаш од мака, те молам, ќе нема кој да менува осигурачи кај тебе дома.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.853
Поени од реакции
21.311
Се имам прошетано доволно за да имам openminded ставови за многу животни прашања, за разлика од тебе.Се надевам дека и ти и жена ти сте среќни во бракот,ама разбери дека постојат луѓе што на бракот и на сите обврски што ги носи гледаат поинаку од тебе.И немој да си пукаш од мака, те молам, ќе нема кој да менува осигурачи кај тебе дома.
јас многу убо разбирам ама проблемот е што очигледно си премногу млада за да сватиш некој работи па макар пола свет да го имаш прошетано, едноставно километража немаш.прво скокни после речи оп.
и не се секирај за осигурачите, ти каде што шијаш сега јас оддамна имам одпарано..а и што имам јас да пукам од мака за твоите детски ставови, ни те ранам ни те гледам ни те трпам.нека ми ја мисли таму некој друг
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
јас многу убо разбирам ама проблемот е што очигледно си премногу млада за да сватиш некој работи па макар пола свет да го имаш прошетано, едноставно километража немаш.прво скокни после речи оп.
и не се секирај за осигурачите, ти каде што шијаш сега јас оддамна имам одпарано..а и што имам јас да пукам од мака за твоите детски ставови, ни те ранам ни те гледам ни те трпам.нека ми ја мисли таму некој друг
Единствен аргумент на темава ти е тоа што си постар од мене,што за жал воопшто не значи дека си и попаметен.И ти поставив неколку прашања поназад на кои очигледно не знаеш што да одговориш.А што се однесува до километражата, знам луѓе со огромна брачна километража кои немаат толку задртавени ставови како тебе и не мислат дека ќе им падне круната од глава ако зготват нешто или измијат садови.Не знам ни зошто дискутирам со тебе, претпоставувам дека си од некоја изолирана рурална средина и подалеку од селската меана немаш мрднато, па затоа некои работи ти се толку несфатливи.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
A да не си ги мерите на темава ко за почеток што викате? Секој си има право на свое мислење, ама кој бил од село град или шетан натаму наваму негледам како влијае на насловот горе...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.853
Поени од реакции
21.311
Единствен аргумент на темава ти е тоа што си постар од мене,што за жал воопшто не значи дека си и попаметен.И ти поставив неколку прашања поназад на кои очигледно не знаеш што да одговориш.А што се однесува до километражата, знам луѓе со огромна брачна километража кои немаат толку задртавени ставови како тебе и не мислат дека ќе им падне круната од глава ако зготват нешто или измијат садови.Не знам ни зошто дискутирам со тебе, претпоставувам дека си од некоја изолирана рурална средина и подалеку од селската меана немаш мрднато, па затоа некои работи ти се толку несфатливи.
за право не ја следам баш ревносно темата па затоа и ти немам одговорено на прашањата инаку ке ти одговорев па колку тоа глупи и бесмислени биле.
да ја пратеше и ти темата ке забележеше дека тоа тука што го тврдиш не е точно ама ај нека ти биди, ми е мака да се расправам посебно со арогантни деца како тебе.
за постар очигледно сум , за попаметен незнам треба да си правиме тест за интелигенција ама за посикусен секако сум , а тоа тука многу значи ти се допаѓало тоа тебе или не.
зошто дискутираш со мене незнам можеби сакаш да си докажеш нешто!?!
не баш не сум од рурална средина туку од битола попознат како конзулски град, и дај боже да се прошеташ низ светот колку што имам јас шетано , можи ке научиш нешто.
а од каде рече си ти , од скопје претпоставувам.
е ај сега прашај ги твојте од која вукојебина се населиле после земјотресот.после селата ни биле празни. е празни се
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
за право не ја следам баш ревносно темата па затоа и ти немам одговорено на прашањата инаку ке ти одговорев па колку тоа глупи и бесмислени биле.
да ја пратеше и ти темата ке забележеше дека тоа тука што го тврдиш не е точно ама ај нека ти биди, ми е мака да се расправам посебно со арогантни деца како тебе.
за постар очигледно сум , за попаметен незнам треба да си правиме тест за интелигенција ама за посикусен секако сум , а тоа тука многу значи ти се допаѓало тоа тебе или не.
зошто дискутираш со мене незнам можеби сакаш да си докажеш нешто!?!
не баш не сум од рурална средина туку од битола попознат како конзулски град, и дај боже да се прошеташ низ светот колку што имам јас шетано , можи ке научиш нешто.
а од каде рече си ти , од скопје претпоставувам.
е ај сега прашај ги твојте од која вукојебина се населиле после земјотресот.после селата ни биле празни. е празни се
Оф леле мори мајко....Дискутирам со тебе зашто сакам да ти докажам дека има и поинакви бракови,што не личат на диктаторски режим, а ти цело време на темава повторуваш како само ти си во право и како сите други бракови се осудени на пропаст.
Немам намера да ти ги барам мислењата за да ги цитирам, ама ставовите ти се траги- комични... Поделбата на обврските ти е апсурдна,женски работи се според тебе сите оние кои се вршат секојдневно по неколку пати(готвење,чистење,перење,миење садови,чување деца и слично), а за машки ги сметаш работите кои се вршат неколку пати годишно, а може и поретко(качување кауч по скали,преместување на мебел,кречење(за тоа постојат молери, ако не си чул), па дури спомна и варење ракија(?!)Логично би било поделбата да е на начин на кој и двата партнери би имале обврски кои се подеднакво захтевни и се вршат подеднакво често.Но не и за тебе,за тебе е логично жена ти да готви секој ден по неколку пати, а ти да преместуваш мебел еднаш годишно.На едно место спомна дека и дозволуваш на жена ти да оди на работа, се додека тоа не и пречи во домашните обврски.Дали ти е јасно дека ти не си тој што одлучува дали жена ти ќе оди на работа или не, и дека оди на работа за да го издржува семејството, а не за да се забавува?На едно место тврдеше како порано, кога се знаело кој е маж, а кој е жена било подобро и тоа го поткрепи со фактот дека тогаш немало разводи.За твоја информација,тогаш развод не бил возможен, затоа немало разводи, а не дека жените биле среќни да бидат третирани како стока.Исто се пофали како ти си ги носел сите одлуки во домот, за да не се правело збрка?!Каква збрка човеку, треба само да се консултираш со жена ти пред да одлучиш нешто, не ти треба двотретинско мнозинство во парламент.И те прашав сто пати, дали ако по некоја случајност останеш без работа,ќе станеш жена и ќе ги вршиш "женските работи" или жена ти ќе рмба и на работа и дома,а ти ќе вариш ракија и ќе качуваш каучи по скали?Или можеби и она ќе даде отказ, па ќе живеете од социјална помош за да можеш ти и понатаму да се чувствуваш како МАЖ?

П.С.За моето семејство и за тоа од каде се населиле, нема да коментирам,од проста причина што би се сфатило како фалење.И не кажувај дека си од Битола (ако воопшто си), ги брукаш Битолчани
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.853
Поени од реакции
21.311
Оф леле мори мајко....Дискутирам со тебе зашто сакам да ти докажам дека има и поинакви бракови,што не личат на диктаторски режим, а ти цело време на темава повторуваш како само ти си во право и како сите други бракови се осудени на пропаст.
Немам намера да ти ги барам мислењата за да ги цитирам, ама ставовите ти се траги- комични... Поделбата на обврските ти е апсурдна,женски работи се според тебе сите оние кои се вршат секојдневно по неколку пати(готвење,чистење,перење,миење садови,чување деца и слично), а за машки ги сметаш работите кои се вршат неколку пати годишно, а може и поретко(качување кауч по скали,преместување на мебел,кречење(за тоа постојат молери, ако не си чул), па дури спомна и варење ракија(?!)Логично би било поделбата да е на начин на кој и двата партнери би имале обврски кои се подеднакво захтевни и се вршат подеднакво често.Но не и за тебе,за тебе е логично жена ти да готви секој по неколку пати, а ти да преместуваш мебел еднаш годишно.На едно место спомна дека и дозволуваш на жена ти да оди на работа, се додека тоа не и пречи во домашните обврски.Дали ти е јасно дека ти не си тој што одлучува дали жена ти ќе оди на работа или не, и дека оди на работа за да го издржува семејството, а не за да се забавува?На едно место тврдеше како порано, кога се знаело кој е маж, а кој е жена било подобро и тоа го поткрепи со фактот дека тогаш немало разводи.За твоја информација,тогаш развод не бил возможен, затоа немало разводи, а не дека жените биле среќни да бидат третирани како стока.Исто се пофали како ти си ги носел сите одлуки во домот, за да не се правело збрка?!Каква збрка човеку, треба само да се консултираш со жена ти пред да одлучиш нешто, не ти треба двотретинско мнозинство во парламент.И те прашав сто пати, дали ако по некоја случајност останеш без работа,ќе станеш жена и ќе ги вршиш "женските работи" или жена ти ќе рмба и на работа и дома,а ти ќе вариш ракија и ќе качуваш каучи по скали?Или можеби и она ќе даде отказ, па ќе живеете од социјална помош за да можеш ти и понатаму да се чувствуваш како МАЖ?

П.С.За моето семејство и за тоа од каде се населиле, нема да коментирам,од проста причина што би се сфатило како фалење.
ццц некој живец ти гибнав а.што прават комплексите
и аман не се фали за фамилијата да не си сечат вени случајно па да не испрскаат со плава крв сите.
и по ова што го напиша гледам дека ама баш ништо не си прочитала а и мене ми се смачи искрено да ти кажам, така да ке го искористам универзалниот одговор кој пали кај сите модерни и не толку модерни жени а и на тебе пошто незнам во која категорија да те сместам, пошто си дете( можеби си и станала жена сега неодамна па сметаш дека ја откри америка).
ДОБРО ВО РЕД ТАКА Е ВО ПРАВО СИ

п.с добро бе на цел форум не се најде барем една модерна жена ама мажена за да ни докажи дека не се плашат од брак од прва рака. нема ,зафатени се што е работата па мораат пубертетливки да им ги бранат ставовите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom