Предлог за серии и кратки рецензии

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Гарант дел од вас ја имаат гледано ама пошто тука не беше спомната мислам дека заслужува место како препорака до тие што не ја гледале.

Fringe 2008 Серијата е дело на еден од авторите на Lost и некои ја споредуваат со X files мада има многу различни работи. Моментално се излезени 2 сезони, а од септември почнува 3 та сезона. Главната приказна се води околу ФБИ агентката Оливија ( Anna Torv ) која е приморана да работи заедно со еден научник кој порано работел за Американската влада во области на натприордното и околу изуми за експиременатлни оружја за американската војска. Тука е и неговиот син кој на некој начин се грижи за него. Низ светот се случуваат необјасниви случаии и во ФБИ се формира специјална едница за истражување на овие феномени, а тројцата горе споманти се носители на тие истраги. Се спрема битка со паралелен свет, плантеа Земја скоро идентична на нашата. Некои епизоди се сами за себе но во глобала се е поврзано во една голме приказна. Се на се интерсена серија која вреди да се погледне, а особено за оние кои сакаат научна фантастика. Само не ми е јасно зошто на имдб нема оценка ????

http://www.imdb.com/title/tt1119644/
Фантастична серија, најдобра од сите што сум ги гледал, според мене, Ги изгледав сите досега емитувани. Најтопло ја препорачувам на оние кои сакаат крими и фантастика
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.104
Поени од реакции
359
Добра е big bang, исто и himym, дури и подобра е ова. Ама Blue Montain State, бљувотина, човече.
Клишеа, идиотизам, копирани сцени, етц.. Аmerican Pie у серија. ВО никој случај оваа како предлог.
Mene Prijatele mnogu mi se dopadna BMS onaka otkacena e mnogu :D sea snimaat i 2 sezona pa ke vidime kakva ke bide :vozbud:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Psych



Серијава е најзакон у свет. Крими/комедија. Случаите кои ги истражуваат се многу интересни, али шегите на главниот лик се врвни, стварно сум се ваљала на земја од смеење. Главниот лик е стварно добар импровизатор.
Содржината е за Шон, кој има моќ за запазување на детали. Откако ќе реши еден случај лажејќи дека е видовит, полицијата ќе го вработа, него и неговиот најдобар другар Гас.
Серијава е од типот на Монк, значи на сите на кои им се допаднала Монк гарант и оваа ќе им се допадне.
Друго, Шон и Гас прават многу референци на филмови. Пример:
Burton 'Gus' Guster: Brazilian airport codes. How do you know that?
Shawn Spencer: I lived in an airport for a month, Gus.
Burton 'Gus' Guster: That was Tom Hanks in The Terminal.
Освен тоа, во поголем дел од епизодите се јавува ананас, тоа е како inside joke. Шон на пример, увек на поклон носи ананас у машњиче.



И мора да додадам, ова е единствената серија на која ја гледам и најавната шпица. Освен што песната е интересна, таа се менува. Во епизодите во кои дејството се одвива на Божиќ, таа е божиќна, во епизодите со убиства на снимање на шпански серии/боливудски серии, таа станува шпанска/индиска. Закон.

Еве дел од зезанциите:

Shawn Spencer: The important thing is that you got your cover story.
Reporter: Actually, it's page 64.
Shawn Spencer: It really depends on how you fold it, doesn't it?

Shawn Spencer: Good morning detectives, collecting money for the Policeman's ball?
Carlton Lassiter: We don't have balls.
Shawn Spencer: I honestly have no response to that.

Carlton Lassiter: I need to get something off my chest.
Shawn Spencer: Is it your shirt? Please say no.

Burton 'Gus' Guster: Shawn? What the heck are you doing here?
Shawn Spencer: I should ask you the same question.
Burton 'Gus' Guster: I work here!
Shawn Spencer: I should ask you a different question.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Луѓе предложете некоја добра серија само да има некаков заплет, пошто комедииве што ги гледам немаат крај, сакам сега некој серија да започнам да гледам што кога ке заврши едната епизода да неможам да дочекам да ја пуштам втората ако ме сваќате, еве ке ви го дадам за пример Prison break, само да не биде некоја научна фантастика, ги загледав Wihte Colar i Royal Pains ама оставам на вас да ми предложите. Иначе ја загледав денеска серијата Shit my dad says 2010 е интересна ми е мене и би ви предложил да погледнете, 4 епизоди има до сега и 5тата мислам деновиве дека треба да искочи.

k106uc4yfq97h2jns0vr.jpg
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Hustle



Претпоставувам сите го имате гледано филмот Ocean eleven. Значи серијава е нешто слично на тоа, имено група од пет луѓе се преваранти, и бираат мета од која што ќе изнудат пари. Правилата се таа мета да не е поштен човек, и да сака да учествува во матни зделки . До сега има излезено 6 сезони, со по 6 серии по сезона(50 мин. од серија). Инаку станува збор за англиска серија од BBC продукција. На сите што сакате криминалистички серии, би ви препорачал да ја гледате. Јас вчера почнав и не можам да престанам, се навлеков

Инаку јас би ја оценил 8/10, но само заради тоа што има моменти каде што глумците се обраќаат на камерата,т.е. на гледачите. Можи на некој тоа ќе му се бендиса, ама мене ме иритира. Инаку се друго 9/10.
Иако има тема за Hustle на кајгана, па и тоа горе е од темата т.е. од Dee_Jay, но морав и овде постирам, затоа шо е единствена серија од ваков тип*.




*Ако има уште некои вакви серии, кажвете. :)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Hustle





Иако има тема за Hustle на кајгана, па и тоа горе е од темата т.е. од Dee_Jay, но морав и овде постирам, затоа шо е единствена серија од ваков тип*.




*Ако има уште некои вакви серии, кажвете. :)
Ухх одвај го чекам јануари, тогаш почнува новата сезона.

Иначе, слична серија е Leverage . Не е добра колку Hustle, али се труди.
 
I

Intex

Гостин
Hustle





Иако има тема за Hustle на кајгана, па и тоа горе е од темата т.е. од Dee_Jay, но морав и овде постирам, затоа шо е единствена серија од ваков тип*.




*Ако има уште некои вакви серии, кажвете. :)
После толку препораки, од вечерва ќе ја загледам, да видиме шо серија е.:)
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Да препорачате некоја комедија со geeks/nerds? :)
Нешто како the big bang theory, the it crowd...
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Un Paso Adelante :) Серијата ја даваа на МТВ1 и е најверојатно единственото паметно нешто. Има 6 сезони со околу 15 еп во секоја :) Пробав да ја најдам на интернет никако неможам :(
Првата епизода ја има на ThePirateBay а наскоро и цела сезона :) Па подоцна и другите, Плус препорачувам The Vampire Diaries, Being Erica, Modern Family и Nikita. Серииве се врв.
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Дајте некој предлог за некоја лајт комедија.....
Малце ми е доста од драми,мистерии,крими и слично...
...еве овие ги иам изгледно
The Big Bang Theory
How i met your mother
не ни помислувајте на Friends
It's always sunny in Philadelphia
Weeds (иако мош не е оваа бранша сепак мене ми беше без категорија.....колку да се гледа нешто)

Се друго освен ова е добредојдено....
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Дајте некој предлог за некоја лајт комедија.....
Малце ми е доста од драми,мистерии,крими и слично...
...еве овие ги иам изгледно
The Big Bang Theory
How i met your mother
не ни помислувајте на Friends
It's always sunny in Philadelphia
Weeds (иако мош не е оваа бранша сепак мене ми беше без категорија.....колку да се гледа нешто)

Се друго освен ова е добредојдено....


Californication

Ултра кул.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Дајте некој предлог за некоја лајт комедија.....
Малце ми е доста од драми,мистерии,крими и слично...
...еве овие ги иам изгледно
The Big Bang Theory
How i met your mother
не ни помислувајте на Friends
It's always sunny in Philadelphia
Weeds (иако мош не е оваа бранша сепак мене ми беше без категорија.....колку да се гледа нешто)

Се друго освен ова е добредојдено....
Frasier
 

Kajgana Shop

На врв