Тука коментираме книги

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
ниедна книга од Пауло Коељо не ми се свиѓала....тетками ѓи чита тие..незнам како издржува...

па и насловите се глупи како
-Девојката со портокали ...или...
-На реката Педра, седев и плачев...<---е ај сеа...иди читај ја...
Таа е од Јустејн Гордер, не од Пауло Коељо, многу добра книга е:wink:
А иначе и мене ми досадни книгите од Коељо :S
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
„Девојката со портокали“ ми ја фалеа многумина, прашав во книжарница ми рекоа 500 денари дека е и уште не сум ја купила.

Ако може некој што ја има прочитано да каже од прилика за што се работи да знам дали ќе ме заинтересира да ја земам.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
ниедна книга од Пауло Коељо не ми се свиѓала....тетками ѓи чита тие..незнам како издржува...

па и насловите се глупи како
-Девојката со портокали ...или...
-На реката Педра, седев и плачев...<---е ај сеа...иди читај ја...
Не збори ако ги немаш прочитано. Не си го видел ни авторот на Девојката со портокали, а не верувам ни дека ја имаш отворено за да видиш дека Е добра книга (читај Walker girl:smir:).

Инаку, некој спомна за Венко Андоновски. Ја имам прочитано Папокот на светот од него и ми се свиѓаше, па сега сакам да ја земам Вештица. Добра е?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
„Девојката со портокали“ ми ја фалеа многумина, прашав во книжарница ми рекоа 500 денари дека е и уште не сум ја купила.

Ако може некој што ја има прочитано да каже од прилика за што се работи да знам дали ќе ме заинтересира да ја земам.
Ете на натуралната и се допаѓа книгата.
Јас лани ја прочитав и мене ми изгледа за лектира за 4то одделение. Па ако сакаш од некаде земи прочитај ја али јас за неа не 500 туку ни 100 денари не би дала.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Ако може некој што ја има прочитано да каже од прилика за што се работи да знам дали ќе ме заинтересира да ја земам.
јас сега ја читам девојката со портокали и за 6-7 дена имам прочитано 70 страни, досадна ми е, не е од оние книги што за еден ден би ги прочитала :toe:
а се работи за дете кое на 15 години наоѓа писмо од неговиот починат татко каде што му раскажува за една девојката со портокали во која се заљубил...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Не збори ако ги немаш прочитано. Не си го видел ни авторот на Девојката со портокали, а не верувам ни дека ја имаш отворено за да видиш дека Е добра книга (читај Walker girl:smir:)
не...ја немам читано а за авторот сум се збунил..:kesa:кога купував книги ја видов, ја разгледав и иЧ не ми фати око стилот на пишување...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
„Девојката со портокали“ ми ја фалеа многумина, прашав во книжарница ми рекоа 500 денари дека е и уште не сум ја купила.

Ако може некој што ја има прочитано да каже од прилика за што се работи да знам дали ќе ме заинтересира да ја земам.

Лееј не знам да ти кажам, не е лоша може ќе ти се допадне зависи од вкус ама мене ич не ми се свиѓа оваа книга... лично јас ја мразам книгава иако не е нешто гадна ама ете, таков спомен ми остави...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Секако, сè зависи од вкусот. :)
Сепак интересно ми изгледа приказната, а повеќето коментари се позитивни па кога ќе ја прочитам ќе ви кажам коментар и јас сигурно.
По библиотеки тешко се наоѓа, барем тука во Струмица, ама ќе ми падне во раце кога и да е. :)
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Девојката со портокали ми е една од најубвите:toe: интересна приказна од која има доста да се научи, зависи како ќе си го прифатиш контекстот на речениците.

Иначе во Матица беше 150 денари на намалење.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Епа луѓе видете, јас ја читав пред 2 години или така нешто и тогаш стварно ми се свиѓаше. Е сега, кога би ја читала сега, не знам дали би го добила истиот впечаток.
Во секој случај, Walker girl не би загубила ништо доколку ја земеш.
не...ја немам читано а за авторот сум се збунил..:kesa:кога купував книги ја видов, ја разгледав и иЧ не ми фати око стилот на пишување...
Читано или разгледано :helou:?

И кажете нешто за "Вештица" од Венко :coffee:
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
може некој да ми каже кратка содржина на 13 проблеми од агата кристи:pipi:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Епа луѓе видете, јас ја читав пред 2 години или така нешто и тогаш стварно ми се свиѓаше. Е сега, кога би ја читала сега, не знам дали би го добила истиот впечаток.
Во секој случај, Walker girl не би загубила ништо доколку ја земеш.

Читано или разгледано :helou:?

И кажете нешто за "Вештица" од Венко :coffee:

Mnogu e interesna, malku ke se pomacis da ja razberes ama vredi
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
може некој да ми каже кратка содржина на 13 проблеми од агата кристи:pipi:
13 проблеми всушност и не е роман, туку се 13 приказни со посебна тема, се разрешуваат засебни случаи, секогаш со помош на г-ца Марпл. Интересни се.
 
С

Сатори

Гостин
И кажете нешто за "Вештица" од Венко :coffee:
Неверојатно добар стил, испреплетени приказни, интересни што е најбитно.Недостаток на монотонија, голема креативност и имагинација.
Не може да не ти се допадне.
Ако сакаш да прочиташ нешто квалитетно, а ти се допаѓа стилот на Венко +, ќе уживаш во книгата.:smir:
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ако сакаш да прочиташ нешто квалитетно, а ти се допаѓа стилот на Венко +, ќе уживаш во книгата.:smir:
Сакам, ми се допаѓа стилот - Папокот на светот ми се свиѓаше, и уживам во книгата - мајсторски добро направен спој на приказни, минато и сегашност. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom