Македонски урбани легенди

D

Daftie

Гостин
Јас денес бев во Црниче да пукнам некоја фотосесија на куќата...
Продавачката во продавничката што е одма до куќата вели дека куќата е изградена во 1920тите. Можно е да преживеала земјотрес?
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Порано ме плашеше братучед ми со Црна Ружа , демек ги убиавеле своите жртви , им го ваделе срцето на кое пишувале Црна Ружа , а телото го земале .
Колку непреспиени ноќи заради таа приказна ццц :pos2:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
Првпат слушам за во Ск, знам дека има Црн камен во близина на Велес. Наводно за време на турско на тоа место биле погубени многу луѓе и од нивната крв карпата се обоила во црно. Има и еден извор, кој има вода само напролет и луѓе одат, се лечат од стерилитет, бркаат духови и сл. работи.
да бе, и коа ке застанеш под водата ако те прска, не си правел големи гревови, а ако не те прска си ја наебал нешо гадно
јас бев таму и не ме прскаше, и само шо кажав оти на мама и дрпнав пари од паричникот ме истури цел жива вода
инаку тоа водопад
и е загрлено место
нема ветен нема промаја
нема логично објаснување зш водата кружи така
иако мене ми се деси горенаведеново јас неверувам во тоа
 
Член од
28 ноември 2007
Мислења
45
Поени од реакции
0
Da da i jas imam slushnato neshto slicno za kaj pmf no ne za crn kamen tuku toa beshe kamen obicen i ka otupa porano siluvale devojce i sega tuka vosok ima poso site palat sveki tuka...i kao se sobirala nekoja sekta satanisticka na toa mesto...a kolku e tocno neznam
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Da da i jas imam slushnato neshto slicno za kaj pmf no ne za crn kamen tuku toa beshe kamen obicen i ka otupa porano siluvale devojce i sega tuka vosok ima poso site palat sveki tuka...i kao se sobirala nekoja sekta satanisticka na toa mesto...a kolku e tocno neznam
Мислам дека таму има восок пошо некој скејта/вози ролери таму !
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Дали имал некој блиска средба со Црна Ружа па да ни каже што луге се тие или само митови и легенди сте слушнале?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дали имал некој блиска средба со Црна Ружа па да ни каже што луге се тие или само митови и легенди сте слушнале?
Секта биле...ако ти текнува оној глумецот што глумеше во оние приказните..."кога заоѓа сонцето, денот што го позлатува, едно дете сонува...."....со долгата коса, се има џитнато од зграда у Капиштец ама порано.Демек се жртвувал.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Секта биле...ако ти текнува оној глумецот што глумеше во оние приказните..."кога заоѓа сонцето, денот што го позлатува, едно дете сонува...."....со долгата коса, се има џитнато од зграда у Капиштец ама порано.Демек се жртвувал.
Ми текнува на типот, ама јас како што разбрав т.е. така се збореше на времето, бил издрогиран и видел не видел се фрлил. Мене ме интересира дали некој видел припадници на Црна Ружа.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ми текнува на типот, ама јас како што разбрав т.е. така се збореше на времето, бил издрогиран и видел не видел се фрлил. Мене ме интересира дали некој видел припадници на Црна Ружа.
E сеа и ти....јас сум видел кај мене у К.вода на Чешма во една куќа како гајле немаат типовитеси играа некоја обредна игра во стил на оро со чудни зборови а еднаш еден тип ја ебеше цурата на прозор додека другите гледаа. :toe:
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
abe za toj glumecot imam slusnato demek ako ne se ubiel samiot sektata ke gi ubiele kerka mu i zena mu i ovoj zatoa se ubil!
Taka znam jas:toe:
 

Alexpunk

...Rossonero...
Член од
1 октомври 2008
Мислења
49
Поени од реакции
0
E сеа и ти....јас сум видел кај мене у К.вода на Чешма во една куќа како гајле немаат типовитеси играа некоја обредна игра во стил на оро со чудни зборови а еднаш еден тип ја ебеше цурата на прозор додека другите гледаа. :toe:
Абе озбилен си за ова? пошо ти сумљив тип си ми некако...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom