Македонски урбани легенди

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Кој ли ви ги полни главите со вакви информации?

Damn you Holywood!
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
Најголема Скопска урбана легенда е онаа за куќата во Црниче или Пржино заборавив точно. Не сум бил никогаш таму а баш сакам да видам што чудо е тоа и какви чудни случки, духови и вампири се случуваат таму, ама никој не ме дружи.
Јас сум ја видел таа градба,морам да кажам дека е морничава,стара куќа од некој барокско-готски стил...ја викаат КУЌАТА НА СТРАВОТ!
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63

Нешто во овој стил(има и кула)
 

pirlo21

којотот
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.051
Поени од реакции
2.055
Кој ли ви ги полни главите со вакви информации?

Damn you Holywood!
Најлесно е да се напише така нели?
Ако сакаш верувај, ако нејќеш немораш, нема да бидеш единствен.
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе она кај за цемент што е фабрикана? Ако е за тоа знам кога идам накај викендицата поминувам од таму, а и што имам пријатели па на гости што сум идел. Веруј ми таму има се ама духови нема. Мртво тело попрво ќе најдеш него дух
 

Toxic Boy

I'M MACEDONIAN!
Член од
27 јуни 2008
Мислења
215
Поени од реакции
3
Абе она кај за цемент што е фабрикана? Ако е за тоа знам кога идам накај викендицата поминувам од таму, а и што имам пријатели па на гости што сум идел. Веруј ми таму има се ама духови нема. Мртво тело попрво ќе најдеш него дух
како си го написал ова како божем дух е полесно да се најде отколку мртво тело. :pos2::pos2::pos2:
 

ivana22

хиперактивна
Член од
21 декември 2007
Мислења
34
Поени од реакции
7
една од најпознатите скопски урбани легенди е со невестата кај пругите во волково.
приказната иде вака:
некои кои живееле во близина на пругите правеле свадба и кога се играло орото кое невестата го водела го водела накј пругите и тука ја згазил воз и отогасх се верува дека поради тоа што починала млада навечер незнам точно во колу саатот се појавувала на пругите и ако некој имал таму го хипнотизирала и го влечела на средина пруги и го укопувала во место се додека не го прегазил воз.
ова е една од скопските урбани легенди.
 

-Mr.Positive-

MKD gentlemen
Член од
12 септември 2008
Мислења
609
Поени од реакции
47
има легенда

викат ако дојдеш пред полициска станица и фрлиш камен и скршиш прозор
причекаш едно 30-50 минути за да се соберат тие внатре
и после ке ти дојдат и ке те помилуваат и ке си поминеш без проблеми



друга : НЕ ПОСТОЈАТ УРБАНИ ЛЕГЕНДИ у скопје
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Абе Црна ружа доаѓаат секоја година у Д.Дупени сме ги глеале шо праат
-до кај 1-2 саат медитираат и после искачаат и идат на планина
Иначе они спиат 2-3 дена на едно место 2-3 дена на друго место.
 
П

Паган-др

Гостин
За Црна Ружа сум слушнал и за таа куќата во Црниче што ја викаат "Куќа На Стравот". За другиве не. Али за тоа кај 2 реки во Радишани уште неможам да поверувам.
 

Sk girl

Not Perfect
Член од
6 јули 2008
Мислења
431
Поени од реакции
15
Abe begajte tamu kakvi 2 reki iam odeno tamu i navecer i u 1 ne zezajte nema nisto.Toa narodot si gi plasi decata za ne odat sto vi e...
nema niso tamuuuuu-samo da si uzivas so drustvo
 

vac 13

партизановец
Член од
21 мај 2008
Мислења
5.426
Поени од реакции
530
koj e toa na pretposlednata slika na prozorot
duh da ne e?:pos2::pos2:
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.271
Поени од реакции
974
Црна ружа - постои, не ми се збори за тоа.
Куќата во Црниче - сум влегол али беше денски, ништо чудно, само језиво беше( за навечер не се осмелувам да влезам).:baeh:
Незнам дали знаете местото каде што сега се наоѓа Ino Spektar во кисела вода, е изградена врз гробишта. Викаат се гледале духови навечер, али не сум доволно информиран, ај сеа кога ќе искочам, па вечер ќе дополнам.
Сега се вика МIA иначе да точно е се појавуваат духови тамо,ама они се добри и уствари они им помагаат на работниците кои се 3та смена а овие си седат у пушална и менза цело време и си делкаат јафа сокчиња и кога се разденува тамо негде кај 5 си подработнуваат малце дур им заврши смената,жива вистина:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom