Ytong block

Член од
19 март 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој има правено куќа со ytong блокови? Како се задоволни тие што имаат таква куќа...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Мислам дека овие Ytong блокови имаат и друг назив Цепорикс или Сипорекс така нешто... но не се многу јаки, полесни и послаби се од цигла, дебели и долги се, но структурата им е некако полесна и послаба него на класична цигла.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.508
Поени од реакции
5.351
Мислам дека овие Ytong блокови имаат и друг назив Цепорикс или Сипорекс така нешто... но не се многу јаки, полесни и послаби се од цигла, дебели и долги се, но структурата им е некако полесна и послаба него на класична цигла.
Ytong ili Siporeks se imina na produkti dadeni od Proizvoditelot Hela i ne se odnesuvaat na Tip Materiajl.
Kako sto i sekoj vtor vo Makedonija sto vika praev so Knauf a ne veli praev so Gipseni ploci.

Materijalot od Blokovite se vika Gasbeton ili poren beton!
Mnogu e lesen, ognootporen, Odlicna klima ima objektot ama ima i negatvinosti kako
Mnogu voda vpiva zatoa treba odma zidovite da se izmaltarat, slaba punktuelna cvrstina, i propustaat zvuci i se poteski za izvlekuvanje ubavi zidovi
kako i dobri vrski medju blokovite a toa znaci gubenje na toplina . I najvazhnoto koga se vo kontakt so voda ispustaat sulfati.

Kolku se dobri vo praksa i kolku doajgaat do izraz ovie negativnostine ne znam.
Ama bi rekol, nadvoresni zidovi so Blok i vnatresni zidovi so Ytong bi bila dobra opcija.
 
Последно уредено:
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
jas imam dogradba so ytong 30 cm i sum prezadovolen. toplinska izolacija top, zvucna ne tolku dobra ali se na se odlicno. ako se mislis da gradis so ytong od mene imas topla preporaka da si gradis. plus ako pravis proekt za kuka kaj arhitekt i staticar mora da dade svoj pridones okolu standardite za gradba. vo ovoj slucaj bi zastedil na zelezo i beton (pretpostavka) poradi toa sto vkupnata tezina na ytong blokot e pomala otkolku kaj drugite. sepak konsultiraj se so arhitekt i staticar okolu ova.
pozdrav
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ипак мислам дека класична добра стара црвена цигла е во секој поглед подобар градежен материјал од овие итонгзи и сипорекси...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom