Wordpress - Не подржува кирилица? - Решение!

Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Проблеми со пишување на кирилица на Wordpress? Океј.
Логирајте се во администрација > Plugins > и барајте UTF-8. Ќе ви излезе едно UTF-8 Database Converter. Ова плугинче работи на сите верзии од минималната (наведена таму). Јас го пробав на 2.8.1 што е сега последен и работи супер! Најчесто проблемот е кога пишувате кирилица (пример ДОМА излага ????). Голем поздрав до креаторот.

Еве го програмчето ако не го најдете од таму:

http://wordpress.org/extend/plugins/utf-8-database-converter/
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Доста се замарав со Wordpress, еднаш ќе го средиш после 2 дена пак ??? ќе почнат да излагат. Затоа го откачив веќе од Wp.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Доста се замарав со Wordpress, еднаш ќе го средиш после 2 дена пак ??? ќе почнат да излагат. Затоа го откачив веќе од Wp.
Хахаха. Па ако си видел имаш auto update и све ти е исто како што си направил. Баговите се поправаат и софтверот станува подобар ;).
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Праев, пустев... али на крај ништо не испадна и затоа се откажав. Не дека сакав, едноставно ме умре секој втор ден да средувам енкодингот.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Јас имам инсталирано wordpress на посебен сервер, и немам вакви проблеми.
Треба уште при инсталација, базата да ја креираш како UTF 8
Тој плагинот е за тие кои прво инсталирале верзија 2.1 или постара, па нодоградиле на најнов. од 2.2 базите со уште од почеток UTF 8
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Јас имам инсталирано wordpress на посебен сервер, и немам вакви проблеми.
Треба уште при инсталација, базата да ја креираш како UTF 8
Тој плагинот е за тие кои прво инсталирале верзија 2.1 или постара, па нодоградиле на најнов. од 2.2 базите со уште од почеток UTF 8
Да де за датабазата да ја претвори во UTF-8. Но јас како што инсталирам со Fantastico DeLuxe, за да не уплоадирам па секогаш го имам овој проблем, па морам да го ставам плугинот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Проблеми со пишување на кирилица на Wordpress? Океј.
Логирајте се во администрација > Plugins > и барајте UTF-8. Ќе ви излезе едно UTF-8 Database Converter. Ова плугинче работи на сите верзии од минималната (наведена таму). Јас го пробав на 2.8.1 што е сега последен и работи супер! Најчесто проблемот е кога пишувате кирилица (пример ДОМА излага ????). Голем поздрав до креаторот.

Еве го програмчето ако не го најдете од таму:

http://wordpress.org/extend/plugins/utf-8-database-converter/

Јас сум немал проблем со UTF-8 на WP od 2.5 верзија наваму.

За какви проблеми со UTF-8 збoруваш?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Јас сум немал проблем со UTF-8 на WP od 2.5 верзија наваму.

За какви проблеми со UTF-8 збoруваш?
Па ти кажав кога пишуваш кирилица, ти се појавуваат прашалници. :) ДОМА = ????
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.187
Поени од реакции
18.002
Па ти кажав кога пишуваш кирилица, ти се појавуваат прашалници. :) ДОМА = ????

Најверојатно се работи за некој стар MySQL сервер кај што пробуваш.

Затоа што WP 2.7.1 + PHP 5 + MySQL 4 или 5 нема никаков проблем. Дури приметувам последно WP креира Inno бази наместо MyISAM.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom