Toni - Nottingham Forest

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Имам поминато неколку сезони и имам пишувано во општата тема за ФМ12. Затоа сега до каде сум стигнат само ќе ги копирам, а за понатаму ќе пишувам пак.​
Nottingham Forest
1.Сезона 2011/2012
Време е овој клуб да се врати таму каде што припаѓа....на врвот на фудбалскиот свет!​
Потпишав за клубот. Ветив дека ќе бидам во горниот дел на табелата во втората англиска лига. Со буџет од 2 милиони евра немав многу избор. Ги направив следниве трансфери:​
Сезоната беше доста интересна. Ни јас не очекував но се најдов во позиција да се борам за првото место. Борбата беше со Вест Хем.​
И во куповите добро ми одеше. Во Карлинг Купот стигнав до полуфинале, каде изгубив од Челзи.​
А во ФА купот имав повеќе среќа, не наидов на англиските титани па го освоив купот.​
На крајот на сезоната завршив и прв на табелата. Ја освоив втората лига а воедно си осигурав место во Лига Европа.​

2.Сезона 2012/2013
Откако влегов во Премиер Лигата тоа значеше и повеќе пари, така да управата ми даде буџет од 20 милиони евра, а моја работа беше да избегнам испаѓање!​
Сепак тие 20 милиони ги искористив до максимум, тотален ремонт на тимот а повеќето трансфери ги плаќам на рати. Ете ги трансферите за 2012 / 2013.​
Како освојувач на ФА купот требаше да играм Комјунити Шилд со шампионот т.е Манчестер Јунајтед.​
Ги добив со 2-0 бидејќи ми играа со комбиниран состав.​
Првиот дел од сезоната очекувано беше лош бидејќи имав многу нови играчи во тимот и требаше време да се вклопат, но затоа вториот дел ми беше многу добар.​
Во текот на сезоната успеав да победам неколку фаворити. Сити ги добив дома, а на гости играв нерешено. Арсенал ги добив дома, Тотенхем ги победив на гости единствено од Ман Јунајтед ги изгубив и двата натпревари.​
Вреди да се спомне дека имам многу добар напад. После Сити и Јунајтед имам најмногу постигнати голови ама за жал одбраната ми беше лоша до полусезона кога го зедов Shawcross!​
На крајот на сезоната завршив 7-ми, што беше над сите очекувања.​
Значи претходно како победник на ФА купот требаше да играм во Лига Европа. Откако влегов во групната фаза терав многу далеку, неочекувано ама дома немаше кој да ме победи.​
Стигнав до финалето! За да стигнам до таму ги елиминирав Леверкузен, Наполи, Милан. А во финалето играв со Манчестер Јунајтед! И ете го исходот:​
Успеав да им направам пресврт! Добро и среќата беше на моја страна нормално ама може да се каже дека Нотингем Форест полека се враќа на врвот !​
3.Сезона 2013/2014
Откако имав прекрасна сезона апетитот растеше така да се решив на нови трансфери, а бидејќи по успесите имаше повеќе пари па купив и некои поскапи за стандартот на Нотингем.​
Во летниот преоден рок зедов евтини играчи, но во јануари зедов двајца добри крилни играчи, Адам Џонсон и Џердан Шаќири.​
Во Премиер Лигата откако завршив 7-ми, и во новата сезона го очекував истото. Сезоната почна добро, но имав пад па имав неколку негативни резултати за да на крајот на првенството да фатам еден долг победнички ритам од 10 победи.​
На крајот на сезоната имав прогрес од едно место, сега завршив 6-ти. Ова за мене беше голем успех бидејќи се протнав во водечката 6-ка пред Челзи.​
Во куповите испаднав рано.​
Во Европа Лигата почнав добро, иако на гости губев но на реваншите дома играв како Барса :D.​
Пак стигнав до финале, втора година по ред, за разлика од лани каде што во финалето играв против Манчестер Јунајтед, овојпат во финалето противник ми беше Баер Леверкузен.​
Мечот почна добро, ја имав иницијативата па на крајот на првото полувреме поведов со 1-0. И во второ јас ја имав иницијативата но по неколку промашени чисти шанси ми дојде казната и во 81 минута ми израмнија. Па додека се подготвував за продолженија одма во 83 минута го дадов победничкиот гол.​
Во меѓувреме откако Тошак се пензионираше, иако немав план да влезам во репрезентативните води сепак аплицирав за селектор на Македонија и ме примија.​
Сега играм квалификации за Европско, во група сум со Холандија, Норвешка, Унгарија, Грузија и Лихтенштајн. Дома ги победив Норвешка со 3-2, а на гости против Холандија извадив нерешено 2-2.​
Ако оди како што започна би требало 2 место да освојам во групата.​
Иначе пред почетокот на новата сезона 3 англиски тимови меѓу кои Манчестер Јунајтед, Челзи и Њукасл, и еден италијански, Џенова ми испратија понуди за да ги водам, но мојот план е да не си заминам од Нотингем пред да освојам ПЛ и ЛШ.​




4.Сезона 2014/2015
Откако претходната сезона завршив 6-ти и се пласирав во ЛЕ, тимот немаше потреба од многу засилувања, го зедов само Тевез како слободен агент. Па после во зимскиот преоден рок го зедов и Connor Wickham за само 6.25 мил евра.​
Сезоната не ја започнав баш најдобро, но во пролетниот дел фатив добра серија и завршив на 4-то место. Но учеството во ЛШ не ми беше сигурно бидејќи во финалето на ЛШ играа Тотенхем и Арсенал. Среќа што Тотенхем ја освоија ЛШ па јас се пласирав во ЛШ.​
Во Лига Европа ми одеше добро иако во групната фаза имав малце маки, но после по втор пат го освоив овој трофеј.​
Во финалето не ми текнува против кого играв, не сум направил скриншот изгледа! :eek:
Исто така го освоив и Карлинг Купот:​
Со репрезентацијата на Македонија успеав да се пласирам на Европското првенство. Завршив зад Холандија со само 2 бода помалку.​




Останува уште петата сезона (2015/2016) да ја ставам овде, но подоцна откако ќе пишува некој друг на темата :)
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
5.Сезона 2015/2016
Пред почетокот на новата сезона се решив за храбар потег продавајќи го играчот кој веќе го доби статусот на легенда во клубот, Кристиан Бенитез, но морав да се решам на ваков потек бидејќи веќе ги имав Tevez, Sanogo, Ishmael Miller, Connor Wickham и уште еден млад, талентиран играч Kai Muller.
Претходната сезона главен кривец зошто не можев да се пласирам погоре на табелата беше одбраната, бидејќи примив многу голови се решив да ја засилам одбраната со оглед на тоа дека требаше да играм и во ЛШ. Па затоа го купив Бојата за во одбрана, а го засилив и средниот ред со Оби Микел.​
Првиот дел на сезоната почна добро и се држев меѓу првите 3, за да во вториот дел од сезоната да направам серија од 30 натпревари без пораз што значеше и титула во Премиер Лигата. Титулата ја осигурав на 2 кола пред крајот.​
Во Лигата на Шампионите сосема неочекувано во групната фаза остварив 6 победи.​
Во првата фаза од нок-аут рундата ме посака среќата и се судрив со Малага. Уште во првиот натпревар го решив победникот.
Во 1/4 финалето ми падна најтешкиот можен противник, Барселона. Дома чудно ги добив 4:1. Но пеколот го видов на Камп Ноу. Губев 2:0, успеав да намалам на 2:1. Па направија 3:1. Се играа последните минути, а имаше опсада над мојот гол, и во последната секунда Пике погоди за 4:1, тоа значеше продолженија. Штотуку почнаа продолженијата со одличен шут Андиле Јали погоди за 4:2, па после ми направија 5:2 и така издржав до крајот. Со повеќе голови на гости се пласирав во полуфиналето.
Таму играв со Ливерпул, првата заврши 0:0, а на реваншот дома ги победив 2:0.

Во финалето против Порто:​
Со репрезентацијата на Македонија играв на Европското Првенство.​
Повиканите горе-доле овие ми беа:

GK: Богатинов, Нурединовски и Гачевски

DF: Мојсов, Шиков, Грнчаров, И.Митрески, Попов, Абдула и Георгиевски (или како и да се викаше).

MF: Демири, Положани, Алими, Бабунски, Ристовски, Деспотовски и Муарем

FW: Пандев, Хасани, Трајковски, Тричковски, Георгиев, А.Ибраими.


Паднав во групната фаза. Во тешка група бев, со Холандија, Русија и Босна.
Првиот натпревар против Русија водев во првото полувреме 1:0 но во последните 15 минути ми направија пресврт, а башка и Пандев на крајот на првото полувреме ми се повреди.
Вториот натпревар против Холандија без Пандев. Од нив изгубив 3:1.
Со првопласираната и веќе квалификувана Босна победив 4:1, но џабе веќе отпаднав.

Веднаш после ЕП си дадов оставка, ќе гледам некоја посилна репрезентација за СП.​
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
795
Поени од реакции
375
А како намести да си селектор на Македонија ? Упати ме малку не сум ја играл играва,само ФИФА имам играно до сега :D
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
А како намести да си селектор на Македонија ? Упати ме малку не сум ја играл играва,само ФИФА имам играно до сега :D
Па кога го отпуштаат моменталниот селектор, ќе кликнеш на името Македонија или на search ќе го пишуваш името. Па горе десно има за аплицирање.
Mожно е да те примат, но можно е и да те одбијат.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
885
Поени од реакции
912
А како намести да си селектор на Македонија ? Упати ме малку не сум ја играл играва,само ФИФА имам играно до сега :D
Неможеш на ништо да наместиш да биднеш тренер/селектор, туку треба да аплицираш за таа работа и ако те примат ке бидеш :).
А за тебе Тони секоја чест само гледам во 3 и 4 сезона си ставил исти слики за финале на Лига Европа. Инаку секоја чест, тимот каде што беше некогаш пак е таму (y)
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Неможеш на ништо да наместиш да биднеш тренер/селектор, туку треба да аплицираш за таа работа и ако те примат ке бидеш :).
А за тебе Тони секоја чест само гледам во 3 и 4 сезона си ставил исти слики за финале на Лига Европа. Инаку секоја чест, тимот каде што беше некогаш пак е таму (y)
Хах само што забележав. Изгледа немам скриншот од вториот пат. Иначе фала ти :)
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Има да платиш, што си го победил Баер во финалето:свиркам:
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Може пријателска:icon_mrgr:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
А како намести да си селектор на Македонија ? Упати ме малку не сум ја играл играва,само ФИФА имам играно до сега :D
Исто треба да имаш и лоадирано датабаза со доволен број на македонски играчи за да ја имаш опцијата за аплицирање. Ја на пример ко што имам ги само првите 3 англиски лиги, не можам да аплицирам пошто Пандев ми е единствениот македонски играч во играта.

Инаку Тони одлична работа :)
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
1.619
Поени од реакции
1.551
Абе сакам и ја да бидам селектор на МКД ама нејке овој тошак кретенов да си иде , чаре?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Абе сакам и ја да бидам селектор на МКД ама нејке овој тошак кретенов да си иде , чаре?
Ако си у игра, напраи Add New Manager, стај го да биде менаџер на Македонија, следниот ден пензионирај го, и ете ти слободно селекторско место на кое можеш да аплицираш со твојот менаџер, па надевај се дека ќе те земат тебе :) Малце читерско е али јбг, само така може по брза постапка...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom