Steam за Linux!

Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Уште пред да излезе бета верзија на Стим за линукс,имаше Survey и ќе можат да ја пробаат само 1000 корисници.
Уште вчера бетата верзија беше реализирана,не само за оние 1000 корисници,туку и за сите други кои сакаат да го пробат стимот на линукс.
Бета верзија е направена само за Ubuntu 12.04 Само со Unity,А потоа ќе биде достапна и за сите дистрибуции!
Еве како можете да го инсталирате:
Преку терминал пишете:
  1. wget http://media.steampowered.com/client/installer/steam.deb
  2. sudo dpkg -i steam.deb && sudo apt-get install -f
Од кога ќе го направите овој чекор ќе се Апдејтира,ќе го стартувате стеам преку Dash.
Ќе ви се појави You will get a message saying you aren’t in Beta. па притиснете OK.
Стимот ќе се затвори и повторно пишете во терминал steam steam://open/games
па ќе ви се отвори бетата верзија.
Можете да ја пробате Team fortress,Која е бесплатна за играње за тоа ќе напишете во терминал исто:
steam -dev steam://install/440 .

http://www.youtube.com/watch?v=WS1FK8rHlZA
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Може и на ArchLinux да се инсталира преку AUR: https://aur.archlinux.org/packages/steam/

После инсталирањето, за извршување на Steam/инсталирање на TF2 важат истите наредби кои ги напиша MoJsOoOo.

Едит: Имајте во предвид дека се работи за заобиколување на лимитот за бета тестирањето, така да, иако Valve не е „злобна“ компанија - најдобро е да креирате нов user ако си играте со ова.
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.230
Поени од реакции
337
Linuks ехноставно не е платформа за игри, незнам зошто воопшто се прошируваат на тој маркет Valve
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Linuks ехноставно не е платформа за игри, незнам зошто воопшто се прошируваат на тој маркет Valve
Linux е платформа за се, за се што ќе ти текне за тоа. А Valve не се прошируваат на овој маркет туку го заменуваат со маркетот Windows8, бидејќи Микрософт ја затвараат нивната платформа исто како и Apple, па од тука логично е да се оди на најотворената платформа Linux.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
8.964
Поени од реакции
8.806
Linuks ехноставно не е платформа за игри, незнам зошто воопшто се прошируваат на тој маркет Valve

Искрено и јас така мислев, ама кога видов дека игрите се побрзи на Linux од Windows сега го сменив мислењето.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.558
Поени од реакции
7.561
Linux е платформа за се, за се што ќе ти текне за тоа. А Valve не се прошируваат на овој маркет туку го заменуваат со маркетот Windows8, бидејќи Микрософт ја затвараат нивната платформа исто како и Apple, па од тука логично е да се оди на најотворената платформа Linux.
Од каде ваквата информација и што треба да значи ?

Ќе нема повеќе Steam за Windows и за Mac ?

Па не се глупави Мајкрософт да си дозволат најголемата платформа за видео игри да ја снема од компјутерите кои користат Windows оперативен систем, со тоа на дебело ќе се намали бројот на корисници на Windows оперативните системи.

А Епл си се приказна за самите себеси - арогантни, самобендисани и неверојатно себични и лакоми само по пари, само пари и ништо друго освен пари, освен повеќе пари.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Од каде ваквата информација и што треба да значи ?

Ќе нема повеќе Steam за Windows и за Mac ?

Па не се глупави Мајкрософт да си дозволат најголемата платформа за видео игри да ја снема од компјутерите кои користат Windows оперативен систем, со тоа на дебело ќе се намали бројот на корисници на Windows оперативните системи.

А Епл си се приказна за самите себеси - арогантни, самобендисани и неверојатно себични и лакоми само по пари, само пари и ништо друго освен пари, освен повеќе пари.
"I think Windows 8 is a catastrophe for everyone in the PC space. I think we’ll lose some of the top-tier PC/OEMs, who will exit the market. I think margins will be destroyed for a bunch of people. If that’s true, then it will be good to have alternatives to hedge against that eventuality"
http://allthingsd.com/20120725/valves-gabe-newell-on-the-future-of-games-wearable-computers-windows-8-and-more/
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
Linuks ехноставно не е платформа за игри, незнам зошто воопшто се прошируваат на тој маркет Valve
баш напротив, валв тестираа игри на linux и windows па на linux добиле 335FPS додека на windows едвај одело до 295.5 1 од многуте причини за префрлање на линукс а исто прочтаф погоре некој напиша дека Windows полека полека ја затвора free платформата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.558
Поени од реакции
7.561
"I think Windows 8 is a catastrophe for everyone in the PC space. I think we’ll lose some of the top-tier PC/OEMs, who will exit the market. I think margins will be destroyed for a bunch of people. If that’s true, then it will be good to have alternatives to hedge against that eventuality"
http://allthingsd.com/20120725/valves-gabe-newell-on-the-future-of-games-wearable-computers-windows-8-and-more/
Значи, основачот и сопственик на Валве, Гејб Њувел, вели дека добро ќе биде да имаат алтернатива на Windows 8, а не општо на сите Windows оперативни системи.

Вака е веќе појасно.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.066
Значи, основачот и сопственик на Валве, Гејб Њувел, вели дека добро ќе биде да имаат алтернатива на Windows 8, а не општо на сите Windows оперативни системи.

Вака е веќе појасно.
Тоа ти кажува дека во иднина ако Микрософт почнат да не заебаваат, ќе се префрлиме на Linux во целост т.е ако Windows8, Windows9 итн почнат да наликуваат на Apple оперативните системи т.е инсталација само преку нивниот Store и ќе им наплаќаат на програмерите.
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
83
Поени од реакции
19
Случано прочитав и дека новите драјвери од INVIDIA,имаат многу помоќни перформанси од другите,ПОвеќе можете да прочитате http://nvidianews.nvidia.com/Releases/NVIDIA-Delivers-Massive-Performance-Boost-to-Linux-Gaming-8ac.aspx
Истота така и Cry Engine Ќе дојде исто така за ова платформа,а тоа значи дека ќе дојдат и популарните игри Crysys,повеќе околу тоа http://www.ubuntuvibes.com/2012/11/cryengine-3-coming-to-linux.html.
Знам дека на Виндовс-8,декстоп игрите работаат катастрофално!
За тоа како ќе продолжи да се развива гејмингот во линукс ни преостанува само да чекаме.
Јас сакам само да излезе Официалниот стим,па да пукаме Left4dead2 :vozbud:
 
На врв Bottom