Sreken rodenden Seker....

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Rdmila..Ljubinka i jas
jubinka mi beshe drugarka, ushte od bezgrizznite pionerski denovi vo "Karposh". I ako zivotnite patishta ne razdelija, nasheto prijatelstvo ostana svezzo i ne chepnato, do poslednite denovi na nejzinoto zaminuvanje, pred tochno edna godina. Na sekoj povekjechasoven muabet vo "Pelister", ne ja krieshe svojata ljubov kon mene i nasheto prijateltvo.Poslednata i edinstvena recenica koja mi ja isprati pred krajot, beshe; "aman ovaa pandemija. Vprochem shto e vazzno, glavno nie si se sakame". Imavme zaednichki prijateli, zaednichka ljubov kon muzikata i poezijata, zaednichki jazik za politikata (ne kon site politichari, vo unisono), no osobeno se slozzuvavme koga se odnesuvashe na Radmila. Za Radmila ja delevme zaednichki pochitta, so voshit kon nea .Ushte pred da bidat sprecheni aprilskite izbori, ushte vo pochetokot na godinata, mi veleshe, " te chekam da dojdesh, da te zapoznaam i so majka i na Radmila, Jelena, ama, nie si ja vikame Lenche i ja sakam kako da mi e kerka. Radmila ja znam ushe kako malechka, na tri godini. Beshe ljubimica na site koi gi delea osumte apartmani vo nashata zgrada. Beshe zzivo i veselo dete i skoro sekoja vecher ni prireduvashe shou; ni peeshe i recitirashe, na opsho zadovolstvo na gostite. No koga pojde vo shkolo, postana mnogu ozbilna, ama ni noseshe sekogash, samo petki i desetki"! Za razlika od Ljubinka, jas mnogu malku sum ja viduvala vo zzivo Radmila.Ne povekje od tri pati, so ne povekje od nekolku minuti. Radmila mi ostana stara zzelba da ja poznavam lichno i povekje. Za nea prv pat slushav vo daleshnata 1993 godina koga odev da "pitacham" za priznavanje na Makedonija, sekade kade mislev deka ke mozzat da ni pomognat; za da izlezeme zdravi i priznati,po raspadot na SFRJ. I, na sekade me prashuvaa; dali go poznavam "onoa devojche-dete, so kdravi kosichinja,chie ime ne mozzeme da go izgovotime lesno?" Od kako ke odgovorev negativno, iznenadeni, ke mi rechea; " vo prva mozznost da ja zapoznaete,mngu e bistra.Toa dete ke ima zavidna politichka idnina.."! Kolku ubavo i so vreme i ja otkrile tugincive darbata koja Radmila ja poseduva,da bide zabelezzanaa,da sharmira i da bide uspeshen lider vo sé. Da vodi,rakovodi diriguva, odrzzuva.. Eve sega ,dodeka gi chitam slusham nejznite debati izjavi,govori dogovori,mislam so poshit na " devojcheto so kdravi kosichinja"koe uspea da ja dovede pred site,ushte vo 2005 godina R Makedonija, do pragot na EU! Gorda sum shto Radmila,osobeno redok skapocen kamen,e dete od nashi "izvori",ni pripagja i raboti so seta svoja volja i ne izmeren kapacitet, za narodot i za tatkovinata So seta volja ke ja poddrzuvam/e vo nejzinite zafati.Kakva srekja,shto, nie ja imame! Gorda sum,shto kako zzena denes ministerka na nashata mlada Armija,uspea da ja obnovi i zbogati so znaenje i ja vnese vo golemoto semejstvo na NATO. Radmila,eden od najakite stolbovi koi ja odrzzuvaat kukjata, RS Makedonija.Sekoj nejzin zbor e od retka vrednost i od sekoj ima shto da se nauchi.Kazzuva mnogu i koga molchi,zatoa shto znae da molchi kako shto znae i shto da kazze...kako i, koga saka da ne iznenadi kakao shto toa ni go "smesti",ne odamna i bez shega kako vo pesnata na Aznavur; "Il faut savoir quitter la table". Neka ti e allal draga Radmila. Se nadevam deka ke bidam zziva i zdrava, da te vidam na povekje od nekolku minuti. NEKA TI E SREKJEN I PRESREKJEN RODENDENOT DRAGA RADMILA, NO POMALKU OD SEKOJ SLEDEN I SÉ POUSPESHEN OD SEKOJ -PO OVOJ
----------------------lapnato od fejzbuk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom