Serie A 2019/2020

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    122
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.841
Поени од реакции
8.687
Ova so rizzoli ti e primer kolku od rakav gi vadam muabetite, toa sto ne stavam link ne mora da znaci deka od rakav e izvaden muabetot, ovaa praksa za rizzoli e redovna veke treta godina, i do sea trebase da znaes deka uvek ako nesto ne e u red Rizzoli toa go potvrduva, ili ako e 50-50 situacija ili 40-60 :))) ko sto si pisal. Iako nisto od toa tuka ne bese slucaj, jedino nesto za koe se pisuvase niz rimskite vesnici bese toa so ovoj ne otisol da glea, dopolnitelen zastoj od 2 min, a ist epilog, u sekoj slucaj toa na roma koja brkase gol ne i odgovarase.
Автоматски споено мислење:


Pa tie se greskite, zatoa pisav tamu, potencirani koi se, posle sekoe kolo se analiziraat var odlukite, nisto od toa ne e pogresno, site situacii za koj se bunele timovite se objasneti, i navedeni se site 6 situacii kade e potvrdeno deka e pogreseno.
Vidi kakva funkcija obavuva rizzoli, toa vsusnost i mu e rabota, ako var gresi, da kaze kade i kako i da se insistira vo idnina da ne se povtoruvaat istite, 3 godini veke toa go prai taka da ne se trudi da debatiras za nesto sto poim nemas.

E ova tvoevo inace e vadenje muabet od rukav, po tolku ima u sekoe kolo, vrska nemas, tuka i e dadena brojkata, i e kazano kade i kako, i tolku, za PL kur me boli kako funkcioniraat.
Застојот си беше ради оној што лежеше, а баш ќе видам ова коло дали ќе игра све да му ебам, од како што го досудиа голот погледна и како покосен падна, не дека Калинич толку го бутна како Олсен што му влезе да ја избие топката.

Па со твојот муабет ги преувеличуваш работите, ете гледаш овој фанот на Ливерпул како ти го протолкува постот, затоа и ти реагирав пред две недели, го преувеличеш постот и друг што не гледал добие друга претстава за настанот. Велиш Фонсека од селска лига прв пат се соочува со ВАР, а мислам дека лани со Шахтјор во ЛШ сигурно веќе се запознал и го осетил ВАР-от.
И да, ако ова на Јуве не беше пенал, тогаш со право сите фанови на Рома со се управа треба да протестираат и да бидат гневни против Кајари каков пенал се досуди. По весниците освен ситуацијата со поништениот гол, се збореше највеќе и за пеналот
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
Pa isto funkcionirat be Syn. Zborot mi e ako od federacijata priznale deka ima samo shest greski, ne znaci deka bile tolku. Vo edno kolo vo PL imase za Celzi, Totenhem, Junajted i Siti CISTI penali, se gledase na var, nitu eden ne dosuden. Posle site analiticari, eksperti vo Anglija se soglasija deka na site tie natprevari spomenatite klubovi bile osteteni, a vo soopstenieto od federacijata nemase priznavanje na tie greski, a slep da bese kje se videse deka penalite se cisti kako solza i trebase da se svirat.

Isto i so ovaa na Ricoli. Samo zamackuvaat oci, a greskite na varot se se samo ne shest.
Ova ti e klasicno zborenje na pamet be, aj da ideme so istiot muabet, koi se tie poise od 6 greski eve navedi, a vsusnost i taa brojka od 6 e MNOGU golema so ogled deka e samo Oktomvri.
Toa e edno, drugo, sve pocna od cistiot faul u napad na kalinic so kaljari, eve denes na inter, na 1-1, ist takov gol im ponistija radi faul u napad na lukaku, duri i poblago sve toa izgledase od snimkata sto ja dadoa, gleas li nekoj da se bunese ? Da place ? I samiot lukaku bese svesen deka faulirase, tolku treba za faul u napad, sekad gi svirat istite. Neka se i 20 greski so VAR ko ti sto zboris na pamet, toa na roma - kaljari u nieden univerzu ne bese sudiska krazba, nit pa nekakva greska.
Автоматски споено мислење:

Застојот си беше ради оној што лежеше, а баш ќе видам ова коло дали ќе игра све да му ебам, од како што го досудиа голот погледна и како покосен падна, не дека Калинич толку го бутна како Олсен што му влезе да ја избие топката.

Па со твојот муабет ги преувеличуваш работите, ете гледаш овој фанот на Ливерпул како ти го протолкува постот, затоа и ти реагирав пред две недели, го преувеличеш постот и друг што не гледал добие друга претстава за настанот. Велиш Фонсека од селска лига прв пат се соочува со ВАР, а мислам дека лани со Шахтјор во ЛШ сигурно веќе се запознал и го осетил ВАР-от.
И да, ако ова на Јуве не беше пенал, тогаш со право сите фанови на Рома со се управа треба да протестираат и да бидат гневни против Кајари каков пенал се досуди. По весниците освен ситуацијата со поништениот гол, се збореше највеќе и за пеналот
var ako ne se lazam lani nemase vo grupna faza, a i da imalo, ne go osetil asalno so nad 40 utakmici u sezona, taka da slabo iskustvo ima so var fonseka kako i da ja vrtis.
A za penalot, iskreno ne vidov, ili ne pamtam, taka da ko sto gleas i samiot kazav deka ne ja gleav cela tekma, zborev i seuste zboram samo za situacijata so kalinic, ete denes i na inter im ponistija takov gol.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Сега гледам дека Интер немале побееда против Сасуоло уште од 2016та. 4 порази и 1 нерешена :eek:
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.841
Поени од реакции
8.687
Ova ti e klasicno zborenje na pamet be, aj da ideme so istiot muabet, koi se tie poise od 6 greski eve navedi, a vsusnost i taa brojka od 6 e MNOGU golema so ogled deka e samo Oktomvri.
Toa e edno, drugo, sve pocna od cistiot faul u napad na kalinic so kaljari, eve denes na inter, na 1-1, ist takov gol im ponistija radi faul u napad na lukaku, duri i poblago sve toa izgledase od snimkata sto ja dadoa, gleas li nekoj da se bunese ? Da place ? I samiot lukaku bese svesen deka faulirase, tolku treba za faul u napad, sekad gi svirat istite. Neka se i 20 greski so VAR ko ti sto zboris na pamet, toa na roma - kaljari u nieden univerzu ne bese sudiska krazba, nit pa nekakva greska.
Автоматски споено мислење:


var ako ne se lazam lani nemase vo grupna faza, a i da imalo, ne go osetil asalno so nad 40 utakmici u sezona, taka da slabo iskustvo ima so var fonseka kako i da ja vrtis.
A za penalot, iskreno ne vidov, ili ne pamtam, taka da ko sto gleas i samiot kazav deka ne ja gleav cela tekma, zborev i seuste zboram samo za situacijata so kalinic, ete denes i na inter im ponistija takov gol.
И да не се 6 грешки во едно коло убаво ти вика дечкото и тие што соопштат после завршеното коло каде инало грешки а каде, ќе вртат од свпја страна, не се многу базирај и на нив, односно ќе се базираш додека не осетиш на своја кожа. Ќе се деси ситуација каде после колото некоја грешка против Интер, некој апла не досуден пенал за кој цел свет вика дека е пенал или утре ќе соопштат дека на Де Лихт она не било пенал, тогаш и ти ќе се откажеш да се базираш на тие соопштенија и на Рицоли итн... еве сега ако потврдат за Де Лихт дека не било пенал, за мене тоа ќе биде огромна неправда во однос на пеналот кој беше досуден против Рома
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
И да не се 6 грешки во едно коло убаво ти вика дечкото и тие што соопштат после завршеното коло каде инало грешки а каде, ќе вртат од свпја страна, не се многу базирај и на нив, односно ќе се базираш додека не осетиш на своја кожа. Ќе се деси ситуација каде после колото некоја грешка против Интер, некој апла не досуден пенал за кој цел свет вика дека е пенал или утре ќе соопштат дека на Де Лихт она не било пенал, тогаш и ти ќе се откажеш да се базираш на тие соопштенија и на Рицоли итн... еве сега ако потврдат за Де Лихт дека не било пенал, за мене тоа ќе биде огромна неправда во однос на пеналот кој беше досуден против Рома
Убаво пишал викаш, а горе ми пишуваш мене да не вадам од рукав муабети така ? Глеаш како го гледаш она само што тебе ти одговара и испаѓаш контрадикторен ? Зашто баш неговото е муабет изваден од рукав, ајде зашто него не му кажеш дај ми линк да видам кои се тие други ситуации ? Или тука немаш потреба од линкови и слично.

Никад не ја вртат на своја страна, знаеш зашто ? Зашо станува збор за видео анализа, нешто што и јас и ти можеме да го видиме и толкуваме според напишани правила на папир, така да ако е грешка, грешка е, ако не е, не е, и тоа е тоа, крај на муабетот, секогаш се анализираат сите дискутабилни ситуации и на крај рицоли кој исто така беше судија со знак на фифа, кажува, тука и тука е погрешено, тука и тука не е, и се дава објаснуваше зашто е тоа случај.

Ова се факти, а не муабет изваден од ракав ко оној на чие мислење сеа се обидуваш да се потпреш. Барем до сега рицоли, за кој неам високо мислење патем кажано, доста коректни анализи давал за сите дискутабилни ситуации во калчото, е сеа ако замижат пред она од вчера што поише, ама еве најискрено ја лично и нема да сум изненаден зашто за италијанска лига правиме муабет, синоним за местенки помеѓу големиве првенства. Ако сакаат да се бламираат јавно пред цел свет, слободно, нека си ја валкаат и онака веќе нарушената репутација.
Автоматски споено мислење:


:pos: :pos: :pos:
Ова кога лукаку требаше да шутира пенал.
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Ova so rizzoli ti e primer kolku od rakav gi vadam muabetite, toa sto ne stavam link ne mora da znaci deka od rakav e izvaden muabetot, ovaa praksa za rizzoli e redovna veke treta godina, i do sea trebase da znaes deka uvek ako nesto ne e u red Rizzoli toa go potvrduva, ili ako e 50-50 situacija ili 40-60 :))) ko sto si pisal. Iako nisto od toa tuka ne bese slucaj, jedino nesto za koe se pisuvase niz rimskite vesnici bese toa so ovoj ne otisol da glea, dopolnitelen zastoj od 2 min, a ist epilog, u sekoj slucaj toa na roma koja brkase gol ne i odgovarase.
Автоматски споено мислење:


Pa tie se greskite, zatoa pisav tamu, potencirani koi se, posle sekoe kolo se analiziraat var odlukite, nisto od toa ne e pogresno, site situacii za koj se bunele timovite se objasneti, i navedeni se site 6 situacii kade e potvrdeno deka e pogreseno.
Vidi kakva funkcija obavuva rizzoli, toa vsusnost i mu e rabota, ako var gresi, da kaze kade i kako i da se insistira vo idnina da ne se povtoruvaat istite, 3 godini veke toa go prai taka da ne se trudi da debatiras za nesto sto poim nemas.

E ova tvoevo inace e vadenje muabet od rukav, po tolku ima u sekoe kolo, vrska nemas, tuka i e dadena brojkata, i e kazano kade i kako, i tolku, za PL kur me boli kako funkcioniraat.
Истиов тој Рицоли на кој се повикуваш дека тоа му е работа да ги анализира грешките и да кажува каде ВАР погрешил,вчера во анализа на Скај објасни зошто ситуацијата со Де Лигт НЕ е пенал.

Why isn't De Ligt's hand touch on Skov Olsen's cross in the Juventus-Bologna final? The regulation explains it, and was reiterated by the head of the referees of A Nicola Rizzoli during the workshop he had at SkySport with our colleagues to review the first part of the arbitration season and review the most controversial episodes and cases from a regulatory point of view.
The new hand ball rule replaces the "voluntary" rule with the hands / arms "unnaturally positioned to increase the occupied space from the body ".
Then, however, in the paragraph on the arms "above the height of the shoulders", and therefore all the more when they are below (De Ligt has the arm practically in line with the shoulder, at 90 ° with respect to the trunk for understand us), clarifies that the touch is punishable "unless the footballer do not intentionally play the ball which then touches your hands / arms ". In short, the difference is made by the intention, better the attitude of the defender: if the latter deviates the ball, that is, if he is using the body to oppose the ball and not to play it, then the gesture is punishable (always if the arms are wide of course), if instead it plays the ball, even clumsily, the subject changes and is exonerated.

Исто и ја спореди ситуацијава со онаа од 2013 кога на Јуве против Џенова не им е свирен ист ваков пенал во 93та,кога Гранквист игра со рака.Според Рицоли тогаш иако немаше ВАР,правилна одлука донел судијата што не досудил пенал.
There dynamic is very similar to the famous episode that always involved Juve and always in Turin, but this time with an opponent as protagonist, Granqvist, who slipped like De Ligt to postpone the ball and played it right on the arm, that time even wider. The episode made jurisprudence and it was clarified that the choice to not punish the gesture with the penalty kick was correct. The case has now been clearly codified. Hence the correct decision of the Irrati arbitrator, and consequently of the Var, not to intervene.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
Не е ова за вчерашната ситуација, мислев веќе се изјаснил рицоли за тоа, затоа и едитирав сеа постот.
Вчера топката прво удри во земја, па во раката на де лигт, немаше директно мавање од нога па во рака, притоа и спречи чиста шанса за гол, не верувам дека ова ќе биде толкувано така и од Рицоли, џабе се обидувате чист пенал да го толкувате вака за да ги оправдате судиите, не е страшно да признаете дека болоња беа оштетени.
Автоматски споено мислење:

Истиов тој Рицоли на кој се повикуваш дека тоа му е работа да ги анализира грешките и да кажува каде ВАР погрешил,вчера во анализа на Скај објасни зошто ситуацијата со Де Лигт НЕ е пенал.

[/MEDIA]
Провери си го убаво гугл транслејтот, он ништо не објаснил, објаснуваат овие, а притоа се потпираат на она што вече рицоли го кажувал за првите неколку кола и правилата за играње со рака.
Во самиот линк што си го ставил тоа е посочено, дека се базира на анализите од рицоли, а не дека тоа е негов став за вчерашниот пенал, така да грешка си.

Why isn't De Ligt's hand touch on Skov Olsen's cross in the Juventus-Bologna final? The regulation explains it, and was reiterated by the head of the referees of A Nicola Rizzoli during the workshop he had at SkySport with our colleagues to review the first part of the arbitration season and review the most controversial episodes and cases from a regulatory point of view.
Aма пак ќе кажам, нема да сум изненаден ако вчерашниот чист пенал го толкуваат на таков начин за да ја оправдаат одлуката на судиите, дебилно ќе е тоа ко и она смешно објаснување, немало намера, демек пенал е само кога со намера некој игра со рака внатре. Така ако е никад не треба да постои пенал опција кога некој игра со рака, зашто тоа скоро и никад не е случај некој со намера тоа да го праи внатре у шеснаесетник.
 
Последно уредено:

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Никад не ја вртат на своја страна, знаеш зашто ? Зашо станува збор за видео анализа, нешто што и јас и ти можеме да го видиме и толкуваме според напишани правила на папир, така да ако е грешка, грешка е, ако не е, не е, и тоа е тоа, крај на муабетот, секогаш се анализираат сите дискутабилни ситуации и на крај рицоли кој исто така беше судија со знак на фифа, кажува, тука и тука е погрешено, тука и тука не е, и се дава објаснуваше зашто е тоа случај.

Ова се факти
, а не муабет изваден од ракав ко оној на чие мислење сеа се обидуваш да се потпреш. Барем до сега рицоли, за кој неам високо мислење патем кажано, доста коректни анализи давал за сите дискутабилни ситуации во калчото, е сеа ако замижат пред она од вчера што поише, ама еве најискрено ја лично и нема да сум изненаден зашто за италијанска лига правиме муабет, синоним за местенки помеѓу големиве првенства. Ако сакаат да се бламираат јавно пред цел свет, слободно, нека си ја валкаат и онака веќе нарушената репутација.
:pos: Значи до сеа Рицоли давал факти и објаснувања со видео анализа ко што треба и кажувал што е грешка,а што не е,али сеа пошто Јуве е во прашање не чинело објаснувањето на истиот Рицоли за она од вчера.Фатил страна човекот,зошто кајгана експертиве што навиваат за Интер убедени се дека е пенал:pos:

Да не зборам што иста ваква ситуација што ти ја посочив погоре за Јуве исто не било пенал.Али не ме изненадува ни мене мислењава на темава стандард секоја одлука во корист на Јуве е поклон од судиите,местеле и сеа со ВАР и тако даље теорија на заговор причи.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
:pos: Значи до сеа Рицоли давал факти и објаснувања со видео анализа ко што треба и кажувал што е грешка,а што не е,али сеа пошто Јуве е во прашање не чинело објаснувањето на истиот Рицоли за она од вчера.Фатил страна човекот,зошто кајгана експертиве што навиваат за Интер убедени се дека е пенал:pos:

Да не зборам што иста ваква ситуација што ти ја посочив погоре за Јуве исто не било пенал.Али не ме изненадува ни мене мислењава на темава стандард секоја одлука во корист на Јуве е поклон од судиите,местеле и сеа со ВАР и тако даље теорија на заговор причи.
Види сеа каква грешка правиш, ти реков провери си го гугл транслејтот, вчера рицоли ништо не изјавил за пеналот, џабе се смееш само глуп испаѓаш и тоа со сила.
Прочитај го 10 пати тоа што ТИ си го постирал, целиот текст се базира на средбата со рицоли на 17ти октомври, и овие извлекуваат заклучок од истата ради новите правила за играње со рака у шеснаестерец, тој текст таму што ти си го болдирал не се зборови на рицоли за вчерашниот натпревар. Поинаку не можам да ти исцртам.

А истиов муабет е веќе правен вчера зашто деви ги стави правилата за играње со рака, истото она што ти сега си го ставил, али работата е следна, топката не удри директно од нога у рака ко што е наведено во истите, нит пак е наведено што ако се спречи чиста шанса за гол.

На крај ти испаѓаш смешниот, и со тврдењето дека не е пенал, и со фактот дека ставаш линк у кој не знаеш што точно пишува. :)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
тоа му е дозата, секоја сезона ги има ваквите, сеа толку беше, ке клапне, вечер ќе се издрогира и начука, утре ќе го најдат гол у ендек во близина на границата со лихтенштајн, со 0 објаснување и знаење како стигнал таму и зашто е гол.
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
@Syn Океј и лошо да сум прочитал пак се повикуваат на новите правила со кои се анализирале грешите од пред три дена со Рицоли. Ете ако го правел он тоа до сеа,може ќе искочи со мислење и за ова.Па постот што си го едитирал беше дека не те изненадува ни таква одлука на Рицоли,што значи да искочи утре со мислење дека не е пенал за тебе не е веродостојно,пошто си убеден дека е.
Погоре ти дадов и по очигледен пример за пенал што не е свирен за Јуве,каде според мене исто било за пенал,али не и според судијата.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.341
@Syn Океј и лошо да сум прочитал пак се повикуваат на новите правила со кои се анализирале грешите од пред три дена со Рицоли. Ете ако го правел он тоа до сеа,може ќе искочи со мислење и за ова.Па постот што си го едитирал беше дека не те изненадува ни таква одлука на Рицоли,што значи да искочи утре со мислење дека не е пенал за тебе не е веродостојно,пошто си убеден дека е.
Погоре ти дадов и по очигледен пример за пенал што не е свирен за Јуве,каде според мене исто било за пенал,али не и според судијата.
Нема да ме изненади ако го оправдаат ова, ама ете у самите правила кои вие тука ги ставите, никаде не е прецизирано што ако се спречи чиста прилика за гол, нити пак е прецизирано што ако топката падне на терен па се игра со рака, а претходно со нога.
Стави се у обратна ситуација на крај краева, со интер еве сеа у 90та вие у иста ситуација да бевте, вака ќе ти толкувавте правилата ? Зашто воопшто дискутираме за чист пенал, ова ако се оправда ќе биде брука за самата судиска федерација а и рицоли, ако е спремен за нешто такво слободно, мада не дека тоа за нив би претставувало некаков проблем зашто репутацијата и никад не им била многу битна..

За мене од сите објаснувања, најдебилни ми се оние, па немал намера да игра, па кој бе дефанзивец има намера да игра со рака. Да беше Сам де лигт, никој околу него, само буфон, и вчера напишав за истово, тогаш да, има основа тоа да не се свирне бидејќи нема апсолутно никакво влијание врз играта, ама кога кинеш чист зицер за гол ? Што поише ...

Еве ти уште една хипотетичка ситуација/
Ако голот е празен, а топката удри во нога, се движи кон гол и исто ко вчера де лигт, со рака играчот ја одбрани и истата отиде или до голман или до одбранбен играч или у корна. Не е пенал ? :)
Или е и пенал, и директен црвен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom