R програмирање и други математичко-статистички програмски јазици и софтвер

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од StefusRefus, 10 ноември 2017.

 1. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.961
  Допаѓања:
  799
  Има во Р либрери готови листи и датафрејмови. Можеш и сам да искористиш ексел даташитови и да си играш. Има и ок задачи во датакамп. Но најдобро е сам да си или генерираш или користиш веќе готови датабази од било што. Инаку р има рандом генератор...и може со таа функција да си правиш објекти...така е најзабавно.
   
 2. TENDO

  TENDO

  Член од:
  10 декември 2008
  Мислења:
  413
  Допаѓања:
  403
  What is the difference between a matrix and a dataframe in R?

  All columns in a matrix must have the same data type (numeric, character, etc.) and the same length.

  A data frame is more general than a matrix, in that different columns can have different modes (numeric, character, factor, etc.). Just like a table in a database or excel sheet.  https://vimeo.com/130411487
   
 3. StefusRefus

  StefusRefus

  Член од:
  20 јули 2016
  Мислења:
  1.961
  Допаѓања:
  799
  Ova te interesira ? Znam vakvi raboti.
   
  На TENDO му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TENDO

  TENDO

  Член од:
  10 декември 2008
  Мислења:
  413
  Допаѓања:
  403
  Па во фаза на учење сум. Можи треба да се собериме, еве и со @tomsaso да видиме до каде сме, па да споделиме искуства. Мислам дека за вакви работи(нови јазици) полесно се учи во група.
   
 5. tomsaso

  tomsaso Пемпере

  Член од:
  10 септември 2005
  Мислења:
  1.363
  Допаѓања:
  299
  Моментално на Exploratory data analysis sum.. 4/10 од дата сајенс специјализацијата... ама кај да е ќе го интезивирам учењето R.. ... сакам да стигнам до убајте рабоќе како машин лрнинг и пакетите што се за финаснии како квантмод итн...ама до тогаш мора да научиш да одиш пред да научиш да трчаш :) https://github.com/tomsaso
   
  На StefusRefus му/ѝ се допаѓа ова.
 6. tomsaso

  tomsaso Пемпере

  Член од:
  10 септември 2005
  Мислења:
  1.363
  Допаѓања:
  299
  and so it thickens...
   

  Прикачени податотеки:

  • slika.png
   slika.png
   Големина:
   8,8 KB
   Прегледи:
   16
  На StefusRefus му/ѝ се допаѓа ова.
 7. TENDO

  TENDO

  Член од:
  10 декември 2008
  Мислења:
  413
  Допаѓања:
  403
  Вакви не знам колку не завршив, ама ако не ги работиш секој ден, брзо се забораваат.
   

Сподели преку: