R програмирање и други математичко-статистички програмски јазици и софтвер

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Сакам да започнам тема за програмирање во Математика, Статистика, Дата-мајнинг, Дата Сајенс и слично.
R го користам веќе некој период порано користев Пајтон...Ме интересира дали го користите овој јазик? Како и за што? Сакам да преминам во последно време на Julia...што мислите за овој нов програмски јазик и за R. Искуства примена и совети се добро дојдени.
Инаку користам R Studio а често пати и R Commander package...не сум информатичар по вокација повеќе сум од страната на Статистика и применета Математика.
Може и искуства со Статистички апликации и софтвер...SPSS (PSPP), Stata, Statistica, JMP, SAS, SQL, Matlab и сличнo
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Сакам да започнам тема за програмирање во Математика, Статистика, Дата-мајнинг, Дата Сајенс и слично.
R го користам веќе некој период порано користев Пајтон...Ме интересира дали го користите овој јазик? Како и за што? Сакам да преминам во последно време на Julia...што мислите за овој нов програмски јазик и за R. Искуства примена и совети се добро дојдени.
Инаку користам R Studio а често пати и R Commander package...не сум информатичар по вокација повеќе сум од страната на Статистика и применета Математика.
Може и искуства со Статистички апликации и софтвер...SPSS (PSPP), Stata, Statistica, JMP, SAS, SQL, Matlab и сличнo
R ме заинтересира кога излезе прв на листата за most loved language. Инаку неам практично искуство претпоставувам малку се такви со оглед на тоа дека јазикот е релативно нов.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
R ме заинтересира кога излезе прв на листата за most loved language. Инаку неам практично искуство претпоставувам малку се такви со оглед на тоа дека јазикот е релативно нов.
Р е од 1993 бета верзија. Знам за Р веќе 10 години а последно време често го користам и станав поизверзиран. Џулија е ептен нова работа уште е 0.6верзија. Инаку Р е супериорен во однос на Пајтон за статистика и математика. А во последно време како што кажа му се зголемува популарноста. Р е популарен во Линукс и Уникс комјунити ама јас го користам во Виндоус.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Р е од 1993 бета верзија. Знам за Р веќе 10 години а последно време често го користам и станав поизверзиран. Џулија е ептен нова работа уште е 0.6верзија. Инаку Р е супериорен во однос на Рајтон за статистика и математика. А во последно време како што кажа му се зголемува популарноста. Р е популарен во Линукс и Уникс комјунити ама јас го користам во Виндоус.
Го помешав со Rust xD.
 
P

psychostasia

Гостин
Ако ти треба специјално баш нешто напишано во R ок да го користиш. Има доста функции, во последно време добива се повеќе внимание и нема лоша синтакса. За друго тука се python и ruby кои што се далеку поразвиени. Ако си работел руби и пајтон, Р ќе ти биде томејто томато поради сличната синтакса и врзувањето функции.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Ако ти треба специјално баш нешто напишано во R ок да го користиш. Има доста функции, во последно време добива се повеќе внимание и нема лоша синтакса. За друго тука се python и ruby кои што се далеку поразвиени. Ако си работел руби и пајтон, Р ќе ти биде томејто томато поради сличната синтакса и врзувањето функции.
Во право си лесно се преминува од Пајтон во Р...гледам луѓе и Перл го користат јас не сум го користел. Инаку има многу команди во Р кој ги нема во Пајтон иако синтаксата е слична. Мене ми треба за математичко моделирање и статистика јазик. Ако знаеш некој препорачај. Анализирам дата бази и правам предиктивни модели и скоринг системи или дисишн мејкинг алгоритми и слично.
 
Последно уредено:
P

psychostasia

Гостин
Во пајтон имаш купици библиотеки кои што ги имаат сите функции што ти требаат за математички пресметки и што се ќе ти текне на памет. Буквално за се и многу поголема поддршка има од Р. Руби исто, доста е разработен и применет за се и сешто. Перл не е баш најдобар да го користиш за такви работи (не дека не можеш, практично било кој јазик можеш да си го искористиш) од причина што има многу полоша синтакса и го нема она врзување (chaining functions) кое што го има кај руби, пајтон и Р. Јас лично попрво би користел elixir и erlang наместо perl, али руби ми е омилен поради one-liner решенијата што можеш да ги правиш.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Во пајтон имаш купици библиотеки кои што ги имаат сите функции што ти требаат за математички пресметки и што се ќе ти текне на памет. Буквално за се и многу поголема поддршка има од Р. Руби исто, доста е разработен и применет за се и сешто. Перл не е баш најдобар да го користиш за такви работи (не дека не можеш, практично било кој јазик можеш да си го искористиш) од причина што има многу полоша синтакса и го нема она врзување (chaining functions) кое што го има кај руби, пајтон и Р. Јас лично попрво би користел elixir и erlang наместо perl, али руби ми е омилен поради one-liner решенијата што можеш да ги правиш.
Фала, Што мислиш за Џулија? Ми го препорачаа. Инаку најизверзирам сум во Р...Пајтон делумно го знам ама ми изгледаше по генерал прпис и подолги му беа командите и не најдов се што ми требаше плус и нема ок дивелопмен енвајермен барем не најдов. Од Р студио сум презадоволен...Инаку имам учено Паскал и Бејсик на времето. Исто ме интересира дали скриптите од Р може да се користи за изработка на други апликации а имам доста напишано. Сега за сега ги користам само како за аутпут на хартија и мс оффис ☺ Инаку знам да правам хтмл и пдф од чартовите и моделите. Инаку знам дека Пајтон е интегриран во СПСС и САС апликации кои често ги користам ама никогаш не сум пробал да имплементирам Пајтон во нив...знам дека има подршка за Р во ЈМП исто немам пробано. Највеќе ме интересира дали Р коде може да се користи во изработка на други виндос или андроид апликации?
 
Последно уредено:
P

psychostasia

Гостин
Како мислиш нема за пајтон IDE? Имаш spider, pythonIDE, имаш плагин за eclipse, од intellij имаш IDE за пајтон и сите се одлични. Мене лично на intellij идето ми се свиѓа највеќе и тоа го користам.
Julia не сум користел многу и го немам баш убаво разгледано, онака бејзик ствари и ми изгледа повеќе направен за математички анализи и обработка на податоци.
Ако ти треба чисто за математички анализи тоа се најпознатите и најкористените, а со тоа и јазици со најголема поддршка и голем број туторијали.
Не знам што подразбираш под други апликации ама се` што си правел во бејзик и паскал можеш многу полесно со овие денешниве.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Како мислиш нема за пајтон IDE? Имаш spider, pythonIDE, имаш плагин за eclipse, од intellij имаш IDE за пајтон и сите се одлични. Мене лично на intellij идето ми се свиѓа највеќе и тоа го користам.
Julia не сум користел многу и го немам баш убаво разгледано, онака бејзик ствари и ми изгледа повеќе направен за математички анализи и обработка на податоци.
Ако ти треба чисто за математички анализи тоа се најпознатите и најкористените, а со тоа и јазици со најголема поддршка и голем број туторијали.
Не знам што подразбираш под други апликации ама се` што си правел во бејзик и паскал можеш многу полесно со овие денешниве.
Те разбирам...малку нуб прашање беше последното. Затоа и пишав дека не сум информатичар ни планирам да бидам. Ме интересира дали Р скриптите што ги напишав може да се користат за нешто друго? Освен да ги користам за ран во Р...
 
Последно уредено:
P

psychostasia

Гостин
Можеш да ги вметнеш во веб апликација, да си ги користиш за поголем програм и сл. Ако си цртал плотови можеш да ги експортираш во фајл и да го користиш цело време наместо да рануваш скрипта секој пат.
На факс лабораториски по веројатност и статистика користевме pasw spss и беше баш за плотови и статистика и што знам, арен беше. Малку бавен и тупава синтакса ама си вршеше работа :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.973
Можеш да ги вметнеш во веб апликација, да си ги користиш за поголем програм и сл. Ако си цртал плотови можеш да ги експортираш во фајл и да го користиш цело време наместо да рануваш скрипта секој пат.
На факс лабораториски по веројатност и статистика користевме pasw spss и беше баш за плотови и статистика и што знам, арен беше. Малку бавен и тупава синтакса ама си вршеше работа :D
Супер и јас така почнав со PAWS ☺ иако повеќе ме интересира математиката и јузер аспект а држам вежби на факс слична работа само аналогно на табла...☺
 
Последно уредено:

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Јас сега учам R.. На корсера една специјализација на Џон Хопкинс... Интересено е... За неколку месеци треба да го научам добро...
 
P

psychostasia

Гостин
Јас сега учам R.. На корсера една специјализација на Џон Хопкинс... Интересено е... За неколку месеци треба да го научам добро...
Види на datacamp имаш убав интерактивен туторијал за R, python и sql за datascience.
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Види на datacamp имаш убав интерактивен туторијал за R, python и sql за datascience.
Да... Убаво.. Ама јас веќе ја почнав Data Science на Џон Хопкинс специјалзиацијата... И таа има доста интересен пакет што оди со неа swirl тоа те учи Р директно во кознола.... Интерактривно е.. Освем online upwork и тие ствари, има фирми што вработуваат data scientist ?? Ќе научам да пишам Р код за брзо и без проблем.. Само кај да се најдат конкретни задачи за да се изгарди портфолио или уште појако како да преминеш од "знам Р" во "работам Р".. т.е да се дојде до праткично искуство..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom