PTSD ќе се лекува со „бришење“ на меморијата

  • Креатор на темата Shaman
  • Време на започнување
S

Shaman

Гостин
Баш ме интересира какво мислење имаат за ова оние членови на форумов кои се медицински лица и кои се колку толку запознаени со болеста или состојба, како да ја наречам.
Мене во 2006 ми беше дијагностицирана PTSD од 2 различни доктори и нормално дека вакви теми ми привлекуваат внимание, затоа што си носам товар од кој сакам да се откачам. Ако можам, нели.


Еве ги написите:

http://medicaldaily.com/news/20120622/10417/memory-emotional-disorder-ptsd-therapy.htm

http://psycnet.apa.org/psycinfo/2012-15390-001/
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
затоа што си носам товар од кој сакам да се откачам. Ако можам, нели.
Сите имаме некој товар кој сакаме да го откачиме.. :/

Но сега за ова твоето. Ако помога зошто да не се и применува. Ако не постои ризик за ситуацијата да се влоши или да се случи да се изгубат и други работи што не треба. Само ти можеш да одлучиш за тоа, ако можеш и да се сносиш и со последиците.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Обична глупост, не помага заборавањето бришењето мислам може да се заборави ама бришење нема шански секогаш е тука.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
Баш ме интересира какво мислење имаат за ова оние членови на форумов кои се медицински лица и кои се колку толку запознаени со болеста или состојба, како да ја наречам.
Мене во 2006 ми беше дијагностицирана PTSD од 2 различни доктори и нормално дека вакви теми ми привлекуваат внимание, затоа што си носам товар од кој сакам да се откачам. Ако можам, нели.


Еве ги написите:

http://medicaldaily.com/news/20120622/10417/memory-emotional-disorder-ptsd-therapy.htm

http://psycnet.apa.org/psycinfo/2012-15390-001/
Невозможно е да се избрише!
Соочување со проблемот, со помош на стручни лица - Когнитивна бихејвиорална терапија досега достигнала најдобри резултати! Има и други методи, меѓутоа не можат да се споредат со првава!
Психотерапија
Незнам во која ризична група спаѓаш меѓутоа, би било добро да земаш стабилизатори на расположение, а ако состојбата е критична, заедно со психо-терапијата, докторот би ти препишал и орална терапија како на пример средства кои инхибираат излачување на серотонин, антипсихотики, лекарства против анксиозност, глукокортикоиди и сл!
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Не уништија со сите овие "докторски" дијагнози за сите ствари .... решението е во тебе брат сам треба да се избориш со стравот...јас имав слична работа на ptsd до пред некое време но ја пребродив.

Ова ти е најголемиот тест што ќе го пројдеш...да се победиш самиот себеси.
 
S

Shaman

Гостин
Не уништија со сите овие "докторски" дијагнози за сите ствари .... решението е во тебе брат сам треба да се избориш со стравот...јас имав слична работа на ptsd до пред некое време но ја пребродив.

Ова ти е најголемиот тест што ќе го пројдеш...да се победиш самиот себеси.
Не се манифестира кај мене со страв тоа.
Други симптоми иам.
 

alexmacedonia

jack of all trades ,master of none
Член од
7 февруари 2007
Мислења
30
Поени од реакции
48
нема да може да се избрише сеќавањето на нешто лошо што се случило ама може да се избришат негативните емоции и трауми од тоа трауматично сеќавање или искуство,
 
B

Black Guard

Гостин
Не станува збор за тотално бришење туку за делумна контрола или заобиколување/поинаква интерпретација на ивентот кој предизвикал последици.

"These novel findings show that individuals can be trained to not think about memories that have personal relevance and significance to them and provide the most direct evidence to date that we possess some kind of control over autobiographical memory," Noreen added.
Ќе биде корисно за НАТО-вци иако е сеуште во експериментална фаза,ова ќе биде психотерапија,можеби поткрепена и со медикаменти,самиот факт што сеуште е во фаза на истражување дава можност за шпекулации но барем цитираното е јасно.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Што е ова PTSD ? Да не е Post Traumatical Stress Disorder или пак нешто друго со слична ознака/иницијали ?
И дали е ова исто/слично со депресивно-анксиозниот синдром, кој го имаат многумина денеска ?
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 18:16 ---
Не се манифестира кај мене со страв тоа.
Други симптоми иам.
Какви симптоми ?? :confused:
 
S

Shaman

Гостин
Што е ова PTSD ? Да не е Post Traumatical Stress Disorder или пак нешто друго со слична ознака/иницијали ?
И дали е ова исто/слично со депресивно-анксиозниот синдром, кој го имаат многумина денеска ?
--- надополнето: 25 јуни 2012 во 18:16 ---


Какви симптоми ?? :confused:
Да тоа е.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Ништо од модерна медицина психијатрија, дарвинизам или психологија, само источноазиска филозофија можи прилагодена спрема западњачки стандарди :icon_lol:.
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
PTSP na makedonski, za onie sto ne znaat. Posttraumatsko stresno poremetuvanje. Takanrecen "Vietnamski sindrom".

Inace vo ova "brisenje" ne veruvam. Tesko, se moze da se zaboravi, da se najde nacin toa da se pomine, no nesto da se izbrise, a si bil potpolno svesen dodeka toa "nesto" (toj okidac) se slucilo, tesko.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom