Problemi so stapala

Член од
26 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo na site, nov sum na forumov gledam deka ima dosta korisni soveti i iskustva.
Sakam da otvoram tema za povredi i problemi so stapala.
Konkretno imam problem so levo stapalo, koga odam kako da mi se preklopuvaat koskite na stapaloto, ili kako da se trijat edno od drugo. Bolkata e mnogu silna. Posle povekje vreme odenje pocnuva da ne se izdrzuva.
Inaku sportaki covek sum, imam 33 godini, igram fudbal i trcam cel zivot.Rabotam vo armijata i nosam cizmi 8h od denot, nekogas i mnogu povekje.
Bev na ortoped, mi dade nekoja terapija so strui, ama nisto ne pomogna.
Ako nekoj imal slicen problem neka spodeli iskustvo. Blagodaram
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Можеби треба да го снимиш стапалото на магнет
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.005
Zdravo na site, nov sum na forumov gledam deka ima dosta korisni soveti i iskustva.
Sakam da otvoram tema za povredi i problemi so stapala.
Konkretno imam problem so levo stapalo, koga odam kako da mi se preklopuvaat koskite na stapaloto, ili kako da se trijat edno od drugo. Bolkata e mnogu silna. Posle povekje vreme odenje pocnuva da ne se izdrzuva.
Inaku sportaki covek sum, imam 33 godini, igram fudbal i trcam cel zivot.Rabotam vo armijata i nosam cizmi 8h od denot, nekogas i mnogu povekje.
Bev na ortoped, mi dade nekoja terapija so strui, ama nisto ne pomogna.
Ako nekoj imal slicen problem neka spodeli iskustvo. Blagodaram
Делува дека претходно го имаш скршено стапалото? Ако одговорот е позитивен, можно е коските да ти немаат зараснато правилно. Би ти препорачал да ја снимиш пак ногата и да видиш дали се е на свое место. Татко ми имаше многу сличен проблем. Испадна дека е тоа, и мораше пак да му ги наместат коските.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.507
Поени од реакции
9.408
Zdravo na site, nov sum na forumov gledam deka ima dosta korisni soveti i iskustva.
Sakam da otvoram tema za povredi i problemi so stapala.
Konkretno imam problem so levo stapalo, koga odam kako da mi se preklopuvaat koskite na stapaloto, ili kako da se trijat edno od drugo. Bolkata e mnogu silna. Posle povekje vreme odenje pocnuva da ne se izdrzuva.
Inaku sportaki covek sum, imam 33 godini, igram fudbal i trcam cel zivot.Rabotam vo armijata i nosam cizmi 8h od denot, nekogas i mnogu povekje.
Bev na ortoped, mi dade nekoja terapija so strui, ama nisto ne pomogna.
Ako nekoj imal slicen problem neka spodeli iskustvo. Blagodaram
Што дијагноза имаш од ортопедот?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
5200001.jpg imagesнм.jpg

... можеби се работи за шилец во пета (калцификати,calcar calcanei ) како причина од долготрајно оптоварување на мускулите и лигаментите на стапалото и подколеницата при неправилно одење, трчање посебено на тврди површини, чевли (цокули) кои немаат соодветна подршка на стапалото, а можеби и недостаток на магнезиум, па пореметен калциум во вишок :toe:
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Јас не сум медицинско лице ама да споделам нешто. Не те разбрав баш најдобро каков проблем имаш ама кога спомна коски ми дојде на ум да не е нешто од истрошена 'рскавица..ако е нешто од тоа, знам тројца на кои им помогна супа од телешки коски и за тоа можам да гарантирам ако ти треба да ти објаснам што како слободно пиши ми.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.507
Поени од реакции
9.408
Прегледај го приврзокот 364034 Прегледај го приврзокот 364035

... можеби се работи за шилец во пета (калцификати,calcar calcanei ) како причина од долготрајно оптоварување на мускулите и лигаментите на стапалото и подколеницата при неправилно одење, трчање посебено на тврди површини, чевли (цокули) кои немаат соодветна подршка на стапалото, а можеби и недостаток на магнезиум, па пореметен калциум во вишок :toe:
Ама човекот си бил на ортопед, кај стручно мед.лице...е сега зарем он не му кажал што му е, па ние сега ќе нагаѓаме...па и супа ке му вариме:pos::pos::pos:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Ама човекот си бил на ортопед, кај стручно мед.лице...е сега зарем он не му кажал што му е, па ние сега ќе нагаѓаме...па и супа ке му вариме:pos::pos::pos:
...мене воопшто не ми е смешно, денес некои ортопеди бараат магнетна на стапало за да се даде упат за физикална терапија за грч на ногата и стапалото, а криви пршлените :toe:
... инаку „супата“ всушност преставува концентрација на телешки коски која е извонредно богато со калциум и магнезиум, па и со природен колаген кој и те како помага во организмот секаде каде тој веќе е „истрошен“ и го нема.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
...мене воопшто не ми е смешно, денес некои ортопеди бараат магнетна на стапало за да се даде упат за физикална терапија за грч на ногата и стапалото, а криви пршлените :toe:
... инаку „супата“ всушност преставува концентрација на телешки коски која е извонредно богато со калциум и магнезиум, па и со природен колаген кој и те како помага во организмот секаде каде тој веќе е „истрошен“ и го нема.
викаш дека ако конзумираш колаген ќе го пресадиш фактички кај тебе?

Иначе членов треба да направи снимка на ногата да се види што го прави тоа. Можеби е некоја повреда.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Што преставува колагенот!

slow-cooker-bone-marrow-soup-3-1200x900.jpg Simply-Recipes-Beef-Stock-METHOD-1-878b9483f6044ace95ef9dcf75c103b4.jpg


„ ...Колагенот е важен протеин произведен од телото и е главниот структурен протеин кој се наоѓа во кожата, тетивата и коските.

Зборот колаген потекнува од грчки збор кој „кола“ значи гума за џвакање, а „ген“ значи произведување.
Колагенот се смета за еден од најкорисните биоматеријали. Поради неговата ниска имуногеност и висока биокомпатибилност, тој е опширно проучуван како полимер за употреба во многу биомедицински производи како што се козметичките и фармацевтските производи како безбеден и ефикасен биоматеријал во ткивното инженерство и клиничките апликации.

Тоа е состојка во стоматолошки композити, шаблони за регенерација на кожата и биоразградливи матрици, а се користи во кардиоваскуларна хирургија, пластична хирургија, ортопедија, урологија, неврологија и офталмологија.

Постои голема побарувачка за колаген во прехранбената индустрија бидејќи има висока содржина на протеини и добри функционални својства како што се капацитетот за апсорпција на вода и способност да формира емулзии.

Колагенот е еден од најзастапените протеини во многу живи организми бидејќи игра сврзна улога во биолошките структури. Тој е исто така најзастапениот протеин во екстрацелуларниот матрикс (ECM), ECM е неклеточна компонента во сите ткива и органи и е структурно скеле што може да ја насочи адхезијата и миграцијата на клетките и да го регулира клеточниот раст и метаболизмот.

викаш дека ако конзумираш колаген ќе го пресадиш фактички кај тебе?
Најчести животински извори на колаген се човечки колаген, говеда, свињи и морски организми како што се рибите, покрај ризикот од говедска спонгиформна енцефалопатија , говедскиот колаген широко се користи во производите базирани на колаген.

Проучен е имунолошкиот одговор на говедскиот колаген.

Клиничка студија на 705 пациенти третирани со имплант на колаген од говеда и мал процент од пациентите имале и клеточен и хуморален тип на имунолошки одговор.

Резултатите покажаа дека колагенот на козјата тетива има споредливи физичко-хемиски својства со колагенот од телешка кожа и е значително подобар цитокомпатибилен материјал од колагенот од говедско потекло

Типовите на колаген I, II и III се три типови колажи кои се користат за додатоци.

Колагенот тип I главно се наоѓа во морскиот колаген.
Колагенот тип II е оригинален од колаген од пилешко и колаген од говеда. Мешавина од колаген тип I и тип III може да се добие од свински колаген и колаген од говеда.

Оралната администрација на колаген може да биде и ефикасен третман за заздравување на раните. Една студија го истражуваше ефектот на оралната администрација на колагенските пептиди добиени од медуза при заздравувањето на раните и се покажа дека колагенските пептиди од Медуза-Rhopilema esculentum може да бидат корисни за клиниките за рани во иднина поради нивната добра карактеристика во забрзувањето на процесот на заздравување на раните.

Испитуван е потенцијалот за заздравување на раните на орално администрирање на колагенски пептиди од кожата на лосос, оралната администрација на морски колагенски пептиди добиени од лосос го подобрува заздравувањето на раните.

Реуматиден артрит (РА), хронично, автоимуно, воспалително нарушување кое главно ги погодува зглобовите предизвикувајќи ерозија на 'рскавицата и коските со инвазија на фиброваскуларното ткиво. Прелиминарните студии сугерираа дека оралната администрација на колаген од 'рскавицата тип II била клинички корисна и безбедна кај пациенти со РА. Двесте седумдесет и четири пациенти со активен РА беа рандомизирани да примаат плацебо или различни дози на орален колаген тип II добиен од 'рскавицата во текот на 24 недели. При најниската тестирана доза, позитивни ефекти беа забележани во групата за третман на колаген, а терапевтскиот агенс немаше несакани ефекти.

Колагенот е најзастапениот протеин во човечкото тело кој има многу повеќе функции. Губењето или дефектот на колаген може да предизвика стареење на кожата и други болести.
Терапијата со колаген може да достигне добро подобрување и не предизвикува сериозни несакани реакции.

Материјалите и производите базирани на колаген имаат потенцијал да се користат во повеќе апликации и тие се еден од најважните додатоци за стареењето на луѓето...“


 

Kajgana Shop

На врв Bottom