Pelagon.de - Вести од Македонија на Германски јазик

Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Баш она што го барав.
Може информации за тоа кој стои зад сето ова?
Околу објавувањето, ако треба помош за германски, превод и слично пп кај мене стојам на располагање.
Не е важно кој стои, важно стои некој.
За превод ти пишев и приватна порака ама ти не ми одговори. Јави се кај мене, потребен ќе си штом знаеш добро да преведуваш.:wink:




Пелагон, станува секојдневно се повеќе и повеќе читан.


иначе прочитајте една нашинка што им пишела на дечките од Пелагон. Email-от ми го испрати и ми рече, ако сакаш преведи го само не пишувај го нејзиниот email.



Ние се понашаме како мали деца! Прекинете со тоа срање! Вереникот на мојата сестра е грк и тој беше кај нас толку шиканиран и тоа не само еднаш, туку стално. Сепак тој покажува многу разбирање иако има тој друго размислување околу работите.

Вие сте тие кои што во нашата држава немир правите, со тоа што ширите нонстоп пропаганда.

Јас и мојата сестра бевме стално во грција и во регионот Македонија таму.


1. Никој не зборуваше Македонски.
2. Немаше пропаганда или било какви навредни материјали по улиците како кај нас.
3. Ниту еден човек не се плаши да го искаже отворено своето мислење или неговото потекло. Таму СЛОБОДА се пишува со големи букви и секој ја ужива.

4. Грците не се расисти, како што ние мислиме, туку се подготвени на странците секогаш да им помогнат.
Ние мора веќе еднаш нашите глупави политичари и оние кои што ја извртуваат вистината да ги пуштиме и да и погледнеме на вистината во очите. Само тогаш би биле достојни и да бараме нешто.
Таму луѓето не се лоши, ама нивната трпеливост има и граници. ние ги провоцираме секој ден и си создаваме беспотребно непријатели.



и сега иде најдобриот дел


И јас би сакала да сум Македонка, поради тоа што историјата им е прекрасна, ама ние и газот да си го одереме не сме Македонци!




коментарите ги оставам на вас...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Нема да коментирам, сакам да ја сретнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom