OSHO

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.712
Ти реков надминат ми е секташов брадосан одамна - ти не ми веруваше... :)
Гледаш како крадел од „Книгата на Законот“ мајчиниот? Гледаш?
Абе за овој 111 ластари по грб му се малку, да му се сотре племето секташко! :love:
Всушност овој се надевам нема деца... I hope so :)

А и ти со сет ум му веруваш на лагите крадени од кај стигне градејќи си секташка индустрија која переше пари... Не знам како можеш во овие негови кованици да гледаш мудрост! Не знам... а се дрзнуваш пак и други да вадиш од кал... абе гледај си го патот таму море, не исклучувај :)

Ама си умре и тој јадникот... гнаса смрдена... сакаше и да го распнеме - демек спасител. Партал од чоек... без грам осет!
Како ли го следат луѓето... сигурно не знаат од каде му се размислите, затоа...
Ништо нема да е сменето, едни следат други водат... едни робови по своја волја другите не... Арно им кажал! Требало да си заминат следбениците, ама толку им сечи!
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Многу мудар бил Ошо, за да возиш 93 ролс-ројса требе да имаш акл, не да умреш во сиромаштија како твојот кроули.
42 000 000 милиони долари украла секретарката , од кроули ни отпад не можеш да украдеш.

Хахааха...интересен е Ошо, сите ги множи со нула , и Исус, и Мохамед и Далај Лама....

Брат јас се откажав од Ошо пред 10г, после 60 негови книги прочитани...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.712
Не сум ти брат.

Лисицата е паметна бидејќи другите околу нејзе се глупи.
Тоа го знаеме од басните нели...
Истото е и со Ошо... не го кревај до толку во височините - ти велам плагијатор е тој секташ, а ти како сакаш. Лесно е да си дрдорко и како што велиш ти да множиш со нула...
Со „мнозинство“ околу себе, може и бог да се прогласиш и тие ќе те следат! Но кому му треба тоа? На заболено его! Кому му треба играта наречена мајстор-ученик? На егоистички манијачки ум! Ошо е забеган крадец на туѓи учења кои ги кастрирал и заведувал американци со „јога“ и „среќен живот ако се пробудите“! А всушност ги отерал во најголемиот сон: да го следат него!

Ај малку оф-топик...

едитирано од модератор.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.712
Пријавен си за промашена тема и пропаганда за кроули на сите теми.
Усаин, кога че се научиш да дискутираш , а не да пропагираш?
Па темата не е промашена... читни што пишував - ти не ни прочита... освен два пати Кроули :)
Не ми кажувај што правиш, не ме интересира. Ти ме цитираше со глупости, јас ти вратив, со уште докази за Ошо и неговото плагијаторство...
И имам уште... :)

Ошо што вели?

Why when truth and lies meet, does troubles arise?

Тебе ти смета вистината и гледаш дека Ошо не е тоа што си мислел и ете сега... мене ме пријавуваш што ти укажувам од каде што е земено!
Извини што ти ги отворив очите! Ошо ги заработи парите токму од луѓе ко тебе, и жалам за тоа!

Тој постојано ви зборуваше дека сте заспани и дека не треба да го слушате, се исмеваше со вас - а вие? Ништо...

Man almost lives in lies, because they are comfortable, convenient. You don’t have to make much effort to find a lie. The whole of society is ready
to give you all kinds of lies – but truth is an individual search.
Lies are a social invention. So whenever truth is discovered, there is trouble. You have lived all
your life in lies – beautiful lies – and suddenly you find your whole life collapsing.
To choose truth, first you have to make an immense effort to find it.
Second, when you find it, you suddenly also find that the whole of society
is against you – the whole world is against you.

Види долу: целиот свет е против тебе.
Да те потсетам на стихот?
Ајде ти сам ќе најдеш од каде е: „Вие сте против народот!“ ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не сум ти пријател. (y)
Не мислам да го толкувам.
Само овој цитат од Ошо ме потсети на стихот од „Книгата на Законот“. :love:
Па така, еден под еден ги ставив :)
Што има да ти толкувам?
Е арно бе, не пријател си ми :)
Како и да е, сакав да те прашам дали си крал или просјак?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.712
Е арно бе, не пријател си ми :)
Како и да е, сакав да те прашам дали си крал или просјак?
Ај гледај си темата, гледаш дека корегираат постови?
Ошо е муабетот - и неговите снимени муабети!
И цитати од неговите предавања... што рекол за смртта, за љубовта... за семејството... итн итн

П.С. За прашања вразни за тоа кој сум и што сум, знаеш на која тема да одиш за да си добиеш соодветен одговор! ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.712
Ошо муабет за бракот:

Marriage has become a battlefield where two persons are fighting for supremacy.
Nobody is ready to give – nobody has it. How can you give love if you don’t have it?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Умот може да ја игра играта да биде смирен и тивок, може да ја игра играта да биде безгрижен и без емоции, но вистината е дека тие се потиснати, но многу од витално значењее дека се подготвени да излезат надвор во секое време. Т.н. религии и нивните светци се паднати во грешка за запирање на умот. Ако продолжите да седете во тишина, обидувајќи се да ги контролирате вашите мисли, блокирајќи ги вашите чувства, не дозволувајќи никакво движење внатре во вас, малку по малку, ова станува навика. Ова е најголемата илузија дека можете да креирате за себе, бидејќи сè е исто, ништо не се промени, но очигледно биле подложени на трансформација.

Состојбата на не-ум или не-умот е токму спротивното од смирување на умот: тоа е да се оди подалеку на умот. Тоа значи да се создаде таква дистанца помеѓу вас и на ум дека тој станува како најдалеку ѕвезда - милиони светлосни години - и ти си само набљудувач. Кога умот се смирил, вие сте контролорот. Кога умот не е таму, вие сте набљудувачот. Ова е карактеристичен критериум.

- Ошо
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.712
„Љубовта треба да биде реалност во твојот живот, не само поема, не само сон.
Мора да биде актуелизирана! Не е никогаш предоцна да се искуси љубов за прв пат.
Научи да љубиш. Многу малку луѓе знаат како да љубат.
Сите знаат дека љубовта е потребна, сите тие знаат дека без љубов животот е безначение, но тие не знаат како да љубат“ - Ошо

93 93/93 не за џабе! :love:
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
„Љубовта треба да биде реалност во твојот живот, не само поема, не само сон.
Мора да биде актуелизирана! Не е никогаш предоцна да се искуси љубов за прв пат.
Научи да љубиш. Многу малку луѓе знаат како да љубат.
Сите знаат дека љубовта е потребна, сите тие знаат дека без љубов животот е безначение, но тие не знаат како да љубат“ - Ошо

93 93/93 не за џабе! :love:

Овој поголем плагиатор од кроули бил...:pos:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.671
Поени од реакции
11.712
Овој поголем плагиатор од кроули бил...:pos:
Сите краделе од Невидливиот Ред без Име! Што е, тука е... битно е да се пренесе пораката колку толку. :)
И самиот Ошо вели дека тајната е да се чува тајната! Со чување се учи! Вели дека така правел неговиот мајстор, пред него неговиот, и се така наназад... :)

И Ошо знаел ете дека „малкумина“ се тие вистинските! Секогаш е така и така ќе биде!
Во љубовта, во разбирањето, во управувањето...
Секаде зборува за тие „малкумина“ кои знаат, можат, се осмелуваат и молчат!
И најстрого мислам дека е забрането да се зборува јавно дека припаѓаш на тој таен Ред!

Ошо вели и дека најинтелегентните луѓе се свртуваат кон мистицизам! А интелегентни има малку,нели! :sneaky:
НЕ знам само дали Ошо ја дава врската од каде потекнува неговата линија... не сум истражувал до толку, не го сметам за битен пренесувач на формулата за љубов!

Како може и да го сметаш? За сите вели дека се заспани! Дури и контрадикторен е: вели дека ниските луѓе бараат моќ, дали политичка, дали пари, дали да управуваат врз луѓето (духовно) - а тој е сето тоа :)
Демек не сакал ништо од тоа - ама му дојде! Ах тие милостиви Богови на Истокот, секогаш така прават, мамицу им... :sneaky:

Има нешто мрачно кај Ошо... христијанскиот бог и муслиманскиот сигурно добро го мачат во нивните пеколи!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom