OnePlus 5

S

staycalm

Гостин
А што кога ќе ви се расипе телефонот од 400/500 евра?
Каде ќе го сервисирате?
До сега ни еден телефон ми се нема расипано, освен шо сум кршел дисплеј. Се надевам ни овој.
За скршен екран постои алиекспрес или ибеј :) или пак глас протектор и добра маска и то је то :)
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.412
Земи си 100 евра телефон (Lenovo, Huawei), ако не чини (или денот не е погоден) - акни го од ѕид и земи нов, 4-5 пати годишно.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
21
Поени од реакции
1
Има шанси негде и некако да се купи кај нас OnePlus 5T освен во државите кај што се испраќа па да го донеси некој? :)
 
S

staycalm

Гостин
Има шанси негде и некако да се купи кај нас OnePlus 5T освен во државите кај што се испраќа па да го донеси некој? :)
Порачка од eBay, AliExpress, GearBest, TomTop.. Кај нас го нема на продажба а и да го има некогаш ќе биде многу поскап од онлајн порачка.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.257
Сакам да го порачам онеплус 5т од алиеклпрес преку Словенија по ДХЛ, па братучед ми да го донесе од таму. Ме интересира дали ке ги избегнам со тоа давачките како царина и данок или исто ми е како тука да го нарачам. Ако има некој слично искуство нека пише. Секои други информации се добредојдени, предлог за некој добар продавач, кој модел да се бара,дали да се земе со глобал ром и сл.
тнх :ајнапиво:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Сакам да го порачам онеплус 5т од алиеклпрес преку Словенија по ДХЛ, па братучед ми да го донесе од таму. Ме интересира дали ке ги избегнам со тоа давачките како царина и данок или исто ми е како тука да го нарачам. Ако има некој слично искуство нека пише. Секои други информации се добредојдени, предлог за некој добар продавач, кој модел да се бара,дали да се земе со глобал ром и сл.
тнх :ајнапиво:
Ќе ги избегнеш ако праќаат преку ЕУ Складиште (Warehouse), пази на тоа кога нарачуваш, ако праќаат преку Чајна, секако ќе ги оданочат кога влегува во ЕУ. На пример Бангоод има ЕУ складиште
https://eu.banggood.com/
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.257
Ќе ги избегнеш ако праќаат преку ЕУ Складиште (Warehouse), пази на тоа кога нарачуваш, ако праќаат преку Чајна, секако ќе ги оданочат кога влегува во ЕУ. На пример Бангоод има ЕУ складиште
https://eu.banggood.com/
Го нема на оваа страна,ако знаеш некоја друга со еу складиште пиши.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Го нема на оваа страна,ако знаеш некоја друга со еу складиште пиши.
Geekbuying ima ama sekako e poskapo so Eu skladiste
https://www.geekbuying.com/item/OnePlus-5T-6-01-Inch-6GB-64GB-Smartphone-Black-391617.html
Lightinthebox ima isporaka mislam od Spanija
https://www.lightinthebox.com/es/oneplus-5t-6-0-pulgada-smartphone-4g-6g-64gb-16mp-20-mp-octa-core-3300mah_p6386232.html?irgwc=1&litb_from=affiliate_admitad&utm_medium=affiliate&utm_source=admitad&utm_campaign=329643&country_code=si&currency=EUR
I ovaa strana mislam deka ispraka od EU
https://www.ibuygou.com/p-oneplus-5t-4g-phablet-6gb-ram-64gb-rom-global-version-----black-11037.html?admitad_uid=0794797fcd1d64726baca8a801f08202
imas opcija da izberes. Jas bi go zemal direktno od web stranata na OnePlus posto ja ima onaa belata i crvenata boja koja pojse mi se sviga.
 
Член од
7 септември 2010
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.257
Од оваа втората страна lightinthebox најмногу се исплаќа 394 евра е само не можам никаде да прочидам дали е од ЕУ складиште. Иначе од сите други иде околу 500 е што е скоро за 100 евра поскапо од алиекспрес од кина складиште. :mad:
Многу ми е 500 евра, буџетот ми е околу 400 и сега што ми го кажа ова со ЕУ складиште ме скина :(
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Од оваа втората страна lightinthebox најмногу се исплаќа 394 евра е само не можам никаде да прочидам дали е од ЕУ складиште. Иначе од сите други иде околу 500 е што е скоро за 100 евра поскапо од алиекспрес од кина складиште. :mad:
Многу ми е 500 евра, буџетот ми е околу 400 и сега што ми го кажа ова со ЕУ складиште ме скина :(
Па пишува најдолу на страната Werehouse in EU and USA. А кога ставам земја Словенија ми излегува испорака за 4-8дена, што е премалку доколку се испораќа од Кина.Ама прашај за секој случај таму на страната, да не се изненади братучедти кога ќе види за плаќање 100€.
 
S

staycalm

Гостин
Па пишува најдолу на страната Werehouse in EU and USA. А кога ставам земја Словенија ми излегува испорака за 4-8дена, што е премалку доколку се испораќа од Кина.Ама прашај за секој случај таму на страната, да не се изненади братучедти кога ќе види за плаќање 100€.
Legit е оваа lightinthebox? Ако имаш проблем нудат refund и слично? Најевтин е на таа, и ако веќе порачам да не се заебам[DOUBLEPOST=1518311021][/DOUBLEPOST]
Па пишува најдолу на страната Werehouse in EU and USA. А кога ставам земја Словенија ми излегува испорака за 4-8дена, што е премалку доколку се испораќа од Кина.Ама прашај за секој случај таму на страната, да не се изненади братучедти кога ќе види за плаќање 100€.
Пошо глеам поискусен си со порачкиве на скапи ствари, оваа достава подложи на ДДВ кога ќе влезе во МКД или не?
upload_2018-2-11_2-3-9.png
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Legit е оваа lightinthebox? Ако имаш проблем нудат refund и слично? Најевтин е на таа, и ако веќе порачам да не се заебам[DOUBLEPOST=1518311021][/DOUBLEPOST] Пошо глеам поискусен си со порачкиве на скапи ствари, оваа достава подложи на ДДВ кога ќе влезе во МКД или не?
Прегледај го приврзокот 185460
Се што е над 25€ подлежи на ДДВ во нашата држава и во било која држава на ЕУ, со исклучок на производи во ЕУ. А лигхтинтхебокс нз, го видов на КиМовил.ком па би требало да е легит, немам искуство.
 
S

staycalm

Гостин
Се што е над 25€ подлежи на ДДВ во нашата држава и во било која држава на ЕУ, со исклучок на производи во ЕУ. А лигхтинтхебокс нз, го видов на КиМовил.ком па би требало да е легит, немам искуство.
А нели е од warehouse oд ЕU? или нема врска тоа, пак плаќаш царина?
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
А нели е од warehouse oд ЕU? или нема врска тоа, пак плаќаш царина?
На сликата што ја постираше беше означено Хонконг верехоусе. Од Европско е поскапо, ама вреди доколку си во ЕУ, а ние како што не сме секако ќе те даночат од било дека да си, може по роднини во Заедничката Царинска Унија-ЕУ+Швица+Норвешка.
 
S

staycalm

Гостин
На сликата што ја постираше беше означено Хонконг верехоусе. Од Европско е поскапо, ама вреди доколку си во ЕУ, а ние како што не сме секако ќе те даночат од било дека да си, може по роднини во Заедничката Царинска Унија-ЕУ+Швица+Норвешка.
Прашав ама не прашав ко шо треба, за еу warehouse, мислев доколку е од EU warehouse и да се прати во австрија дали ќе се царини или не, па од австрија да ми го донесат. и нит на оваа лајтиндбокс нит на ibuygou не пишува у која warehouse e :/
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom