OLYMPUS 570 UZ

Член од
22 мај 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Nekoe vreme citam razni mislenja od forumov i soveti za razni problemi so koi se soocuvaat clenovite. Golem del od odgovorite mi pomognaa da gi razresam moite dilemi koi sto mi se javuvaa. Eve sakam licno da mu se zablagodaram na Misticen koj sto indirektno odgovori na nekoi moi prasanja. Megjutoa sega se zacleniv i bi sakal da pobaram pomos od vas. Neodamna kupiv Olympus 570 UZ. Bev da receme privlecen od moznostite sto gi nudi sirokiot dijapazon na zumot, bez da vleckam so sebe cel kufer objektivi( sekako koga toa bas i ne e neophodno). Megjutoa najiskreno da vi kazam razocaran sum. Aparatot e uzasno spor ama bas vo se. Ili pak mene taka mi se cini zatoa sto koristam NIKON D70 pa nemozam da se naviknam seuste na nekoi raboti kaj Olympusot. Toa sto sakam da ve prasam e kako da namestam RAW format koga upotrebuvam P,A ili S od izbornikot. Iako vo upatstvoto pisuva deka toa e mozno vo mojot slucaj izbor na RAW e mozen samo koga izbornikot e postaven na AUTO ili pak na MY ???!!! Ova mi e totalno nelogicno. Dali e problemot vo mojot aparat ili pak vo mene zatoa sto neznam kako da go podesam(iako menito e mnogu ednostavno). Dokolku nekoj od vas poseduva ili pak ima iskustvo so ovoj fotoaparat bi go zamolil da mi pomogne.
Vi blagodaram
P.S. Se izvinuva za latinicava no duri sega vidov deka ima moznost za izbor na font no me mrzese da prepisuvam.
Pozdrav
 

mmm121

Pentaxian
Член од
27 јуни 2006
Мислења
545
Поени од реакции
21
навистина не сум запознаен со тој апарат но мислам дека фликс го има истиот па ке го почекаме тој да помогне.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
The Olympus SP-570 frustrated me most when I wanted to shoot some Raw images for the gallery. I could not for the life of me get the Setup page to enable the Raw options (Raw with JPEG or just Raw). I knew I couldn't select image size or compression quality (irrelevant to Raw files) but I couldn't see how to disable their selection either.
In the end I Reset the camera to its default values. Raw with JPEG was enabled and I took my shots.


Жал ми е но си одбрал многу лош апарат.
Полоши оценки и мислења немам видено одддаааммнаааа.
Гледај менвај го.
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Abe sega znam i jas no veke go zemav. Uspeav da pronajdam nekoja solucija vo My menito kako resenie za mojot RAW problem no !!!!! sega go imam Raw no slobodno mozam da si se napijam edno kafence pomegju pravenje dve fotografii. Poglupav aparat vo zivotot ne sum drzel vo race. Zarem e mozno Olympus da si dozvoli tolkava blamaza za ne bas mala cena.
Ova go pisuvam kako primer za site onie koi sto ke planiraat da si kupat digitalen aparat ( a da ne e DSLR), dobro da vnimavaat i da se informiraat pred kupuvanjeto.
Pozdrav:kesa:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
a da vidis nov firmware da ima stom ima takva greska fabricki mozno e da ja popraile vidi ako ima update ke si naprais
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
a da vidis nov firmware da ima stom ima takva greska fabricki mozno e da ja popraile vidi ako ima update ke si naprais

  • Unresponsive zoom ring
  • Confusing menu 'gotchas'
  • Strong geometric distortion at both wide and telephoto
  • High chromatic aberration at both wide angle and telephoto
  • Strong blurring and loss of detail at ISO 800 and up
  • Noticeable chroma noise even at ISO 100
  • Color fades as ISO rises
  • Raw and Pre-Capture writes are very slow
  • High contrast outdoors
  • Auto white balance renders quite warm in incandescent lighting
  • Noise suppression affects detail even at lowest ISO
  • Printed quality falls short of competition
  • Slow startup time
  • Slow telephoto AF time
  • Slow shot-to-shot tim
Ни еден фирмваре нема да ги опраи овие работи

 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Значи вака влези во менито додека си во некои од тие модовите p, a ,m стисни menu >> camera menu>> dis mode>> off и готово, и да знаеш raw можеш да сликаш само доколку имаш мемориска картичка без мемориска нема никогаш да ти е овозможен тој мод. Потоа за тоа што е бавен е најголема мана, има страшно бавен софтвер , особено се нервирам кога треба повеќе слики на брзина да се сликаат страшно бавно ги обработва.

Исто никогаш немој да местиш поголемо исо од 400 страшно многу ноис вади , иста лоша особина, и исто немој никогаш auto исо да го оставаш, нема никогаш да извадиш добра фотка :)
Друго нешто ако има кажвај јас имам 510 модел , ама скоро слични се во се освен дизајнот што им е сменет и некои плус опции .
 
Член од
22 мај 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Vi blagodaram na site sto probavte da mi pomognete ama za ovoj fotoaparat definitivno nema pomos. Denovive gi isprobav ama bukvalno site mozni varijanti na modovi, podesuvanja,formati na slika..... Ne deka ne ispagjaat i dobri fotografii, osobeno ako nemora da se fotografira nesto vo dvizenje ili pak ako e na stativ, no sepak toa sto e izuzetno spor osobeno vo RAW me razocaruva. Makroto ne mu e loso. Fliks e vo pravo za sumot nad iso 400 i na ovoj model (570). Isto kako i Let 3 i jas ne veruvam deka bilo kakov firmver moze da gi popravi nedostatocite no sepak ke probam da pronajdam nesto. Let 3 bi te zamolil da mi kazes od koj sajt gi izvadi nedostatocite na 570 UZ. Jas obicno gi koristam mislenjata na Ken Rockvel (www.kenrockvel.com) ili Steves digicam, no tamu za ovoj model bas i nema kojznae sto. Sega svakjam i zosto.
Vo sekoj slucaj ke prodolzam da si go koristam Nikonot (D70) od koj sto sum prezadovolen a Olympusot ke go nosam koga ke treba da se pentram po karpite za da ne mi tezi mnogu. Inace se zanimavam so zastita na grablivi ptici i mrsojadci taka da i fotografiite koi sto gi pravam se od taa oblast i poveketo od niv se za moja licna dokumentacija i za sporeduvanje sto sum videl vo momentot (zatoa zumot od 20X na Olympusot me privlece kako peperutka na svekja). Denovive ke stavam nekoja fotka od dvata aparati pa ke mozete sami da gi sporedite.
Da ne zaboravam, slucajno nekoj da ne znae ili da ne ima za prodazba objektiv 18-200 za Nikon (moze i Sigma i Tamron).
Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom